Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

XP i problemy z netem
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Apr 27, 2005 10:51 am    Temat postu: XP i problemy z netem Odpowiedz z cytatem

Ostatnio dotarło do mnie trochę sygnałów o tym, że komputery klienckie z XP na pokładzie mają problemy z dostępem do netu. Nie otwierają się niektóre strony, czasami niedostępne są niektóre usługi. Być może nie występują takie problemy, jeśli serwerem jest również WinXP, jednak jeśli ktoś ma serwer linuksowy, a nawet jakikolwiek router sprzętowy (który z reguły wyposażony jest w jakąś wersję okrojoną uniksa), to takie problemy mogą wystąpić.
Przyczyną jest jedna z ostatnich poprawek na XP, likwiduje ona domyślną wartość MTU (1500) i wstawia zero.

Cytat:
Po wgraniu poprawek z dnia 15-04-2005 nie otwierają się niektóre strony internetowe. Problem dotyczy poprawki KB893066


W takiej sytuacji należy:
1. Wywalić ową poprawkę.
2. z http://7gsm7.info/ ściągnąć narzędzie do zmiany wartości MTU i poustawiać na klientach. Jeśli z wartością 1500 będą kłopoty, ustawić taką samą wartość jaka jest na interfejsie wyjściowym routera (niezależnie od systemu na SDI może to być 576, a na NEO 1492).
3. W WinXP można we właściwościach połączenia sieciowego ustawić MTU bez dodatkowych narzędzi (nazywa się to tam bodajże metryka), ale należy sprawdzić, czy ustawienia nie znikają po restarcie.
4. Na neostradzie mogą takie problemy z otwieraniem się stron wystąpić na każdym komputerze, niezależnie od systemu. Związane jest to niestety z samym łączem. Również pomóc może kombinowanie z wartością MTU (raczej zmniejszanie).
Można próbować to zrobić tak, w linii poleceń wpisać:
ping -f -l rozmiar_MTU adres_IP_bramy_domyślnej
i zapamiętać wielkość MTU, która nie spowoduje wyświetlenia komunikatu, że pakiet musi zostać sfragmentowany. Można też na routerach zmieniać wartość mtu na interfejsie ppp0, ale...
1. przy sdi może być problem zbyt małego mtu na półce tpsy i zmiany na routerze nic nie dadzą.
2. Na neostradzie MTU jest już i tak w największej domyślnej wartości.
z ostatniej chwili
Krzysiek Aronowicz zawiadomił mnie właśnie, że dzwonił do Microsoftu. Wadliwa poprawka to: 893066, czyli tak jak już podawałem. Kazali mu wyłączyć automatyczną aktualizację i obiecali, że dziś jeszcze podeślą mu właściwą poprawkę, której na ich serwerach jeszcze nie ma. Jeśli Krzysztof będzie ją miał, może postaramy się ją gdzieś udostępnić.
Tymczasowo można to ściągać z http://pa159.slupsk.sdi.tpnet.pl/mtu-xp.zip lub z naszej witryny: http://www.kopi.eduforum.pl/pliki/index.php

Przekazał: Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 27, 2005 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do powyzszej wiadomości dodam jeszcze kilka porad praktycznych. Oczywiście odinstalowanie poprawki to krok pierwszy jaki trzeba zrobić. Po drugie spróbować zwiększyć MTU na serwerze w przypadku SDI - domyślnie jest najczęściej 552 lub 576, można spróbować 1500 lub 1452. Dziś miałem jeden sygnał, że zminana MTU pomogła. W przypadku neostrady spróbować ustawić MTU na interfejsie sieciowym takie samo jakie jest na ppp0.
Poza tym, jeśli nadal są problemy, sprawdzić jak wygląda sprawa DNSów. Tu każdy musi wykazać się inicjatywą, może na Waszym terenie są dostępne jakieś inne oprócz tepsianych, które ostatnio kuleją. Dobrze jest posiadać własny serwer keszujący DNS, na Freesco jest już wbudowany, na NND trzeba doinstalować dnrd lub dnsmaq. W innych dystrybucjach też coś doinstalować (zasoby zależą od dystrybucji, więc tu bez podpowiedzi). Najgorzej mają posiadacze routerów sprzętowych, bo tam niczego nie doinstalują.
Problemy z pocztą nie należą raczej do tego tematu. Jeśli na XP kuleje nie tylko otwieranie stron, lecz także inne usługi, to sprawdźcie czy znów wasze kompy nie są pozarażane jakimiś wirusami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krzysiek
Gość





PostWysłany: Fri May 06, 2005 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety Mirek, twoje spostrzezenia sa troche bledne.

Troszke faktow:
KB893066 zawiera faktycznie błąd. Nie polega on jednak na zmianie wartosci MTU na 0, bo wtedy komunikacja sieciowa wogole nie mialaby miejsca Smile

Wartosci MTU na interface'ach sieciowych nie mozna sobie tak zmianiac wedle uznania, poniewaz zalezy ona rodzaju lacza jakie posiadamy.

Teraz co do problemow z poprawka.
Faktycznie powoduje ona problemy, jednak ujawniaja sie one przez nieprawidlowa konfiguracje routera w sieci.
Windows standardowo na interface ethernet ma ustawione mtu 1500. I jest to zgodne ze specyfikacja i tak byc powinno.
Teraz jesli router w sieci ma nizsze mtu, windows w przypadku odebrania kounikatu icm host unreachable, wysyla pakiet o mniejszym rozmiarze i tym sposobem eksperymentalnie dochodzi do wielkosci pakietu, ktory moze przepchnac przez router.
Poprawka powodujaca problem powoduje, ze mimo odebrania komunikatu ICMP, nie jest zmniejszany rozmiar pakietu.

Tak wiec sieci, w ktorych routery sa pokonfigurowane prawidlowo, nawet nie zauwazyly problemow po poprawce.

Jesli u kogos wystepuje, to zapraszam do lektury http://www.mshelp.pl/index.php?mod=view_solution&problem=29
Tam jest info o poprawce, ktora w wiekszosci przypadkow pomaga. Jak nie - bawimy sie MTU.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri May 06, 2005 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysiek napisał:
Niestety Mirek, twoje spostrzezenia sa troche bledne.

Mirek jedynie wkleił mój tekst, wiec to moje spostrzeżenia są błędne. Choć niezupełnie.
Cytat:

Wartosci MTU na interface'ach sieciowych nie mozna sobie tak zmianiac wedle uznania, poniewaz zalezy ona rodzaju lacza jakie posiadamy.

Oczywiście i tego nikt nie neguje.
Cytat:

Teraz co do problemow z poprawka.
Faktycznie powoduje ona problemy, jednak ujawniaja sie one przez nieprawidlowa konfiguracje routera w sieci.

Na podanej przez ciebie stronie, początkowo też był zapis o błędnej konfiguracji routera, co jest totalną bzdurą. Każdy router konfigurowany jest w zależności od rodzaju łącza. Neostrada z technicznych względów wymaga MTU niższego niż 1500. Błędne są założenia bezpieczeństwa Windows. To co dalej piszesz jest prawdą. Windows wycina pakiety icmp, w praktyce powoduje to, że takiego komputera nie można pingować, jest to pseudoochrona przed skanowaniem sieciowym. Bo jesli znajdzie się ktoś myślący, to i tak obejdzie ten problem. Zaś ignorowanie pakietów icmp może miec jak widac fatalne skutki.
Cytat:

Tak wiec sieci, w ktorych routery sa pokonfigurowane prawidlowo, nawet nie zauwazyly problemow po poprawce.

Kolejna totalna bzdura. Problemy nie wystąpiłyt jedynie tam, gdzie są połączenia typu DSL, czyli oparte o karty sieciowe, wystąpiły tam gdzie połączenie jest realizowane przez interfejs ppp. Zauważ, że na podanej przez ciebie stronie już wycięto zdanie o nieprawidłowej konfiguracji routera. Nic dziwnego poprawiano to niedawno (Ostatnia modyfikacja: 2005-05-04).
Praktyczna rada to odblokowanie pakietów icmp w WinXP, to są naprawdę pożyteczne zwierzątka i nie trzeba ich wycinać.
dodane
Z tekstów pod adresem: http://forum.infojama.pl/viewtopic.php?t=15730&highlight=mtu wynika, że problemy są również wówczas, gdy routerem jest komputer z Windows.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krzysiek
Gość





PostWysłany: Mon May 09, 2005 12:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na podanej przez ciebie stronie, początkowo też był zapis o błędnej konfiguracji routera, co jest totalną bzdurą. Każdy router konfigurowany jest w zależności od rodzaju łącza. Neostrada z technicznych względów wymaga MTU niższego niż 1500.

Tak, ale nie na interface po stronie sieci lokalnej.

Cytat:
Błędne są założenia bezpieczeństwa Windows. To co dalej piszesz jest prawdą. Windows wycina pakiety icmp, w praktyce powoduje to, że takiego komputera nie można pingować, jest to pseudoochrona przed skanowaniem sieciowym. Bo jesli znajdzie się ktoś myślący, to i tak obejdzie ten problem. Zaś ignorowanie pakietów icmp może miec jak widac fatalne skutki.

Ech.. problem nie wynika z ignorowania pakietow icmp ustawionego na winfows firewall, tylko nieprawidlowego interpretowania tych pakietow jeszcze na poziomie stosu sieciowego.


Cytat:
Problemy nie wystąpiłyt jedynie tam, gdzie są połączenia typu DSL, czyli oparte o karty sieciowe, wystąpiły tam gdzie połączenie jest realizowane przez interfejs ppp.

No tak, ale gdzies (w tych polaczeniach DSL opartych o karty sieciowe) po drodze miedzy linia telefoniczna a karta sieciowa stoi ten modem/router, ktory jednak nie powoduje problemow Smile


Cytat:
Praktyczna rada to odblokowanie pakietów icmp w WinXP, to są naprawdę pożyteczne zwierzątka i nie trzeba ich wycinać.

To akurat zalezy od polityki bezpieczenstwa.
Nie jest to tylko polityka bezpieczenstwa stosowana przez Windows, co sugerowales wczesniej. Spora czesc routerow DSL przy standardowej konfiguracji wycina ICMP echo.


Cytat:
Z tekstów pod adresem: http://forum.infojama.pl/viewtopic.php?t=15730&highlight=mtu wynika, że problemy są również wówczas, gdy routerem jest komputer z Windows


Jesli wczytasz sie blizej to zobaczysz, ze windows jako router tez moze byc nieprawidlowo skonfigurowany (MTU) czesc prowiderow uzywa mniejszych wartosci MTU niz przewiduje standard, wiec domyslna konfiguracja windows nie bedize sie tu sprawdzac. Problem niewidoczny, jesli nie wgramy ferelnej poprawki.

PS: tekst ze strony www.mshelp.pl zostal zmieniony, poniewaz nie konfigurowanie routerow jest przedmiotem zainsteresowania autorow strony, lecz rozwiazywanie problemow po stronie systemu.

Pozdrawiam
krzysiek
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed May 11, 2005 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

PS: tekst ze strony www.mshelp.pl zostal zmieniony, poniewaz nie konfigurowanie routerow jest przedmiotem zainsteresowania autorow strony, lecz rozwiazywanie problemow po stronie systemu.

Czy mam rozumieć, że masz coś wspólnego z tą stroną i z MS? To by wyjaśniało uparte trzymanie się pewnych zupełnie bzdurnych teorii.
Nie będę polemizował z resztą tekstu, ponieważ praktycznie rzecz biorąc nie ma już w nim nic, co by mogło przyczynić się do rozwiązania problemów.
Jednak dodam jedną rzecz,która zdaje się wymaga wyjaśnienia. Otóż Microsoft NIE tworzy standardów sieciowych ani internetowych. Jeśli coś nie jest zgodne z Microsoftem, to nie znaczy, że nie jest zgodne ze standardem. I proszę mi nie wyjeżdżać z tekstami,że Windows to używa większość ludzi, więc wszyscy powinni się dostosować do Windows. Gdyby tak się stało, to sieci w ogóle przestałyby działać.
Błąd jest w poprawce Microsoftu, problem pojawia się wyłącznie w tych komputerach z WindowsXP z wgraną felerną poprawką. Wśród wszystkich komputerów klienckich te z problemami nie stanowią większości. (BTW WinXP to nadal mniej niż 50% wszystkich Windowsów).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krzysiek
Gość





PostWysłany: Wed May 11, 2005 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, czyli rozumiem konczymy dyskusje z wnioskami
windows jes be, Bill Gates to bardzo zly czlowiek a linux jest gicik

pozdrawiam
Krzysiek Smile
Powrót do góry
krzysiek
Gość





PostWysłany: Wed May 11, 2005 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dodam, ze microsoft faktycznie nie tworzy standardow (no chyba, ze dla wlasnych technologii)
W wypadku MTU trzyma sie tych opisanych np w rfc471 czy rfc1191

Ale faktycznie skonczmy juz dyskusje, bo temat konfrontacji systemow nigdy nie prowadzi do obiektywnych i sensownych wnioskow.

pozdrawiam
krzysiek - powiazany z portalem mshelp
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed May 11, 2005 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że konfrontacja systemów nie ma sensu. Ludzie używają tego, co chcą lub muszą. Daleki jestem od wmawiania komuś linuksa na siłę. W całym wątku chodziło o to, żeby znaleźć remedium. A ponieważ problem występuje wyłącznie na części komputerów z WinXP, więc logiczne jest, że to tam trzeba coś pozmieniać. Osobiście nie mam nic przeciwko Billowi, podobny jest nawet do jednego z moich kolegów, a jako nauczyciel zazdroszczę mu zdolności do robienia kasy Very Happy Przydałoby mi się trochę umiejętności w tej dziedzinie.
PS. Z ostatnich doniesień na tym polu wynika, że na problemy z dostępem WinXP do netu nałożyły się problemy tepsianych serwerów DNS. Dlatego radziłbym spróbować jeszcze się pobawić. Przy czym zgadzam się z Krzyśkiem, że zmniejszanie MTU na interfejsie sieciowym klienta to niezbyt profesjonalne podejście. W przypadku SDI sugeruję zwiększenie MTU na ppp do 1500 (może być trochę więcej zagubionych pakietów, ale ogólnie jest szybciej). W przypadku neostrady część użytkowników mających thomsona powinna zostawić MTU w spokoju, zaś przy sagemie trzeba posprawdzać różne wartości MTU. W zadnym wypadku nie kombinować z MTU na interfejsie sieciowym serwerów, ani linuksowych ani windowsowych. I nadal sugeruję dopuścić pakiety ICMP na klientach (w przypadku posiadania serwera linuksowego czy nawet routera sprzętowego, niczym to nie grozi. Jeśli chcemy uszczelnić wewnętrznie sieć, to raczej zastosować blokady newralgicznych portów w sieci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krash
Gość





PostWysłany: Sun Jun 26, 2005 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam taki problem:
Robie sobie cos na necie Gram w World of Warcraf pisze na Tlenie GG lub sciagam pliki. Nagle niewiedziec czemu Net mi sie rozlacza np. W WoW mam lag i jak wylacze gre nie mam juz neta aj ak sie polacze to niemoge nic zrobic bo niewyswietlaja mi sie strony na tlenie to samo wszystko sie zatrzymuje net pada. Mam neostrade Tp i poprawki do WinXPpro

1 KB823980
2 KB241460
3 KB835732
Nie wiem co jest z moim kompem czegos mi brakuje albo mamczegos nadmiar?? moze potrzebuje jakis nowosci. Prosze o porade Smile za wszystko Z gór dzieki Smile
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jun 27, 2005 3:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm.. no i nie masz serwera linuksowego, bo byś o tym napisał... to znaczy, że net musi działać - chyba więc kłamiesz Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krash
Gość





PostWysłany: Tue Jun 28, 2005 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz dobrze jest wszystko maly format pomogł.Moj pierwszy format z powodu jakiegos bledu oby wiecej takich niebylo Smile
Powrót do góry
mikee0
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Nov 2005
Posty: 2
Skąd: Wawa

PostWysłany: Sat Nov 19, 2005 2:21 am    Temat postu: mam problem:/ Odpowiedz z cytatem

sluchajcie mam wileki problem mam winXP
problem dotyczy internetu nie dzila...i to nie jest wina karty sieciowej nie moge wejsc na zadna strone w ogole w karcie sieciowej pisze ze nie ma polaczenia, ze zero bajtow przychodzacych i wychodzacych tak jak by kabel byl odlaczony chociaz nie pokazuje: kabel odlaczony:/ nie wiem o co chodzi moze wy mi pomozecie...!!??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Sat Nov 19, 2005 2:37 pm    Temat postu: Kabel Odpowiedz z cytatem

Trochę mało podałeś informacji ale skoro nic nie wychodzi ani nie wchodzi to może ten kabel z drugiej strony ma jakiś defekt: switch, wtyczka itp
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mikee0
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Nov 2005
Posty: 2
Skąd: Wawa

PostWysłany: Sat Nov 19, 2005 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko w tym problem ze pod knoppixem wszystko dzila...i jak podlaczam inny komputer to tez dziala...:/ tylko z moim cos nie tak, tzn chya windows ale formata robilem z 1000 razy:/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group