Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pracownia na Linuksie
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 3:01 am    Temat postu: Pracownia na Linuksie Odpowiedz z cytatem

Mam pomysł na pracownię linuksową. Najprawdopodobniej pierwszą wersję będę w stanie przedstawić już na zjeździe w Kęsowie.
Założenia są proste.
Serwer na Linuksie, z zainstalowanymi najważniejszymi usługami typu www, proxy, filtrowanie treści, zarządzanie stacjami klienckimi, być może LTSP. Dostosowany do współpracy ze stacjami na Windowsach lub Linuksach. Szybki czas instalacji - około 20 minut oraz konfiguracja poinstalacyjna około 15 minut.
Stacja robocza na Linuksie niewymagająca konfiguracji, działająca z automatu - czas instalacji - koło 20 minut. Oprogramowanie medialne, biurowe, graficzne oraz szeroki zestaw programów edukacyjnych, ewentualnie również narzędzia programistyczne.
Dodatkowa zaleta pomysłu to możliwość wykonania własnych płyt z systemem na serwer lub stację i szybkiego wgrania na nowo np. po zrobieniu własnych zmian w oprogramowaniu.
Czego oczekuję:
- propozycji, jakie oprogramowanie powinno być na serwerze;
- to samo w odniesieniu do stacji roboczych (docelowo można pomyśleć o osobnych obrazach stacji dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich);
- ewentualnych chętnych do testowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Bardzo interesujący pomysł!
Ze swojej praktyki (maki) wiem, że bardzo przydaje się Apple Remote Desktop.
Zarządzanie oprogramowaniem to jedna z jego cech, ale ważniejsza jest funkcja zarządzania - mój ekran u ucznia (wyłączenie klawiatury i myszki), ekrany uczniów u mnie (podgląd i przejęcie sterowania), ekran ucznia u innych uczniów (dobre pomysły).
Aplikacje internetowe to z pewnością to co najlepsze (widzę po opisie), gdy dodamy do tego konto ucznia z quotą (bardzo uczniom odpowiada własny kawałek na dysku) to będzie to wystarczające.

Proponuję dodać Moodle z użytkownikami i hasłami takimi jak w logowaniu do maszyn - uprości to zarządzanie.

Jest tu szansa, aby administrator przestał martwić się systemem, a skupił się na przydatnych usługach. Tak, jak to jest na systemach z pod znaku Jabłka.
W świetle sponsoringu organu prowadzącego a nie Ministerstwa cena takiej pracowni może być WIELKIM atutem.

pozdrawiam
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obecnie jestem na etapie projektowania serwera (przykładowy obraz stacji już mam).
Na pewno będzie tam squid + dansguardian (filtrowanie treści), apache z php i MySQL, iTalc do monitorowania i zarządzania stacjami roboczymi (niezależnie od ich systemu). Nie będzie problemem dodanie quoty na dysku. Największym problemem obecnie jest kwestia zastosowania LDAP do logowania stacji z Linuksem, bo tego nigdy nie robiłem.
Docelowo potrzebowałbym współpracy programistów do opracowania konfiguratorów do niektórych programów (żeby nie trzeba było do konsoli zaglądać.
No i oczywiście masz rację - cena zero złotych jest nie do przebicia Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek jak powiedziałem w Kołobrzegu jestem chętny do testów oprogramowania w szkole średniej. Potrzebą w mojej szkole zawodowej jest jakiś program do rysunku technicznego
Nie mogłem nic znaleźć pod Linux w tej dziedzinie.
Zainstalowałem Italc u siebie i jestem zadowolony. Nie wiem jedynie jak skonfigurować by podglądać na komputerze administracji na windowsie podglądać czy sterować komputerem z Linux Suse 11
Moim skromnym zdaniem Przyszłość w moodle wiec niezbędnie powinno znaleźć się na serwerze by odciążyć internet który w niektórych szkołach działa jak działa.
Chętnie przyłączam się do pomysłu i realizacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do iTalc. Każdy komputer da się podłączyć, niezależnie od systemu. W suse trzeba zainstalowac klienta i uruchomić jako usługę systemową. Opisano to nieźle w Linux Magazine. Z komputera zarządzającego zaimportować klucz italc_dsa_key.pub do /etc/italc/keys/public/teacher.
To samo z innymi komputerami. Oczywiście jeśli mają być dołączone jakieś komputery będące na interfejsie WAN SBSa, to trzeba dodać regułkę w ISA.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KTurtle
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Janek_H
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Apr 2009
Posty: 5
Pomógł: 1

PostWysłany: Tue Apr 07, 2009 9:12 pm    Temat postu: Pracownia na Linuksie Odpowiedz z cytatem Odpowiedz z cytatem

Temat odświeżam. Mam praktykę w stawianiu serwerów na linuxie i freebsd. Najczęściej były to serwery dla lokalnych isp. W swojej szkole mam serwer na linuxie i freebsd. Co do zastosowania LDAP mam wdrożone samba + ldap. Satwialem również serwery pocztowe. Moge podzielić się doświadczeniem. Do Alibaba program cad na linux to qcad. Jak skompilujesz ze źródeł to darmowy. Jeżeli moje doświadczenie do czegoś się przyda chętnie pomogę.

Janek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 07, 2009 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obecnie qcad jest w wielu dystrybucjach dostępny w formie pakietów do zainstalowaniu. W PCLinuxOS, na którym oparłem swój projekt - również.
Co do ewentualnej pomocy:
- obecnie wyniki mojej pracy są dostępne w formie obrazów iso do wypalenia na płytach dvd pod adresem http://indium.pl/eos/
- dokumentacja tymczasowa http://kopi.edu.pl/~maciek/
- jest kilka oczywistych, ale drobnych błędów (są opisane), jest kilka rzeczy które wymagają zrobienia i/lub dopracowania i w tym zakresie potrzebuję pomocy, przede wszystkim testowania w realnych warunkach.
Ponadto przydałaby się współpraca programistów potrafiących zrobić proste aplikacje konfiguracyjne w gtk lub qt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Janek_H
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Apr 2009
Posty: 5
Pomógł: 1

PostWysłany: Wed Apr 08, 2009 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokumentacje zobacze po świetach. Co do konfiguratorów okienkowych opartych na gtk i qt to spytam mojego kolegę który próbuje programować w linuxie. A jak to ma sie do panelu opartego na skryptach i obsługiwanego przez www. Coś na wzór webmin lub lms. Przeglałem pdf braki. Co do logów squid u mnie ten problem wystepował jak pliki logów miały innego użytkownika niż użytkownik pod którym pracował squid. Po przeczytaniu dokumentacji odezwe się. Przetestuje serwer i klient z obrazów które stworzyłeś. Najgorsze jest to że mam doświadczenie w slackware, arch i trochę na debianach (chociaż nie lubię debiana). Dystrybucji rethatopodobnych nie ruszałem. Ale linux to linux. Wesołych Świąt.

Janek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 08, 2009 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatek do dokumentacji z wykrytymi po zrobieniu iso faktycznie mówi o kłopocie z logami, ale nie wynika to z konfiguracji, a jedynie z tego, że przed zrobieniem iso trzeba logi wyczyścić, bo podczas przygotowywania iso następuje zmiana właściciela. To jest niedoróbka moja ewidentna, ale zdiagnozowana i więcej się już nie pojawi.
Co do paneli administracyjnych przez www, jest kilka możliwych rozwiązań. Webmin jest generalnie najlepszy do zepsucia każdej dobrej konfiguracji. Jeśli ktoś umie posłużyć się webminem, to najprawdopodobniej będzie wolał konsolę, bo zrobi to samo, ale szybciej. Są rozmaite dystrybucje, w których sa panele administracyjne, ale zachowanie wymagań bezpieczeństwa powoduje, że znacznie się one różnią od tradycyjnego Linuksa. Ustawienia dokonywane przez www są dla mnie ostatecznością, ponieważ poza łatwością użytkowania, priorytetem jest dla mnie bezpieczeństwo. Tak więc zdecyduję się, jeśli nie będzie naprawdę innego wyjścia.
Szukając dystrybucji źródłowej od początku koncentrowałem się na tych z rpmami, z prostego powodu. Nie umiem budować debów i przyznam - nie chce mi się tego uczyć.
Ponadto odrzuciłem wydawałoby się oczywistą rzecz, a mianowicie Edubuntu, ponieważ czasem wypuszczają takiego knota, że słabo się robi. Zdecydowałem się na PCLinuxOS, który wciąż czerpie z doświadczeń Mandrivy, bo:
- ma rpmy;
- był zdecydowanie najnowszy i stabilny w chwili, gdy zaczynałem;
- ma KDE 3.5.10,a nie 4.x;
- ma gotowy do użytku MakeLiveCD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Apr 12, 2009 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam prośbę do Janka_H: czy mógłbyś udzielić kilku wskazówek jak postawić serwer pocztowy na serwerze linuxowym, który działa jako PDC . Stacje windowsowe komunikują się z serwerem za pomocą samby.
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Apr 12, 2009 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czemu sądzisz, że samba i PDC może mieć wpływ na stawianie serwera pocztowego? Jakies masz specjalne wymagania? wg mnie to nie powinno mieć znaczenia...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Janek_H
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Apr 2009
Posty: 5
Pomógł: 1

PostWysłany: Thu Apr 16, 2009 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do "butek" - Mogę pomóc w stawianiu serwera pocztowego opartego na pstfixie - uzytkownicy lokalni lub virtual (nie tworzymy kont systemowych dane w bazie mysql) Czy posiadasz zarejestrowaną domenę? Co do samby to brak wpływu na funkcjonowanie serwera pocztowego. Jakby co tontakt na priv (janek@opatow.net) Do "Maciek" jestem w trakcie testowania serwera postawionego z twoich płyt. Odezwę się po testach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Apr 19, 2009 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chętnych do testowania zapraszam na stronę http://eos.freesco.pl gdzie umieściłem dokumentację oraz linki do obrazów iso.
Jest tam też nowa wersja "nieszkolna" - przeznaczona na serwer internetowy z zainstalowanymi serwerami smtp, pop3, imap i ftp.
Na http://forum.freesco.pl otworzyłem tez kategorię EOS i być może w przyszłości też tam będzie można skonfrontować swoje doświadczenia z innymi użytkownikami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Apr 19, 2009 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie dotyczące stacji klienckich : jak został rozwiązany sposób logowanie sie userów - czy user loguje sie lokalnie czy też ma konto na serwerze np przez LDAP +NFS
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group