Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Za i przeciw IPat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 1:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kos napisał:

Ostatnio pakiet tworzyłem 21.11.2008 na jednym kompie

No właśnie, jeśli od instalacji nie upłynął miesiąc to nie ma problemu, jeśli będziesz do końca żywotności komputerów w odstępach mniej niż miesięcznych coś dodawał to nie będzie chyba Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 2:02 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Na początek komentarz do wcześniejszych wypowiedzi:

Cytat:
…dla mnie iPat to ratunek bo z niego "podnosze" sobie stacje, instaluje obrazy, wcześniej je tworzę, problem mam tylko z pakietami, tego jeszcze nie obczaiłem jak działa. Pierwsze co robię gdy wchodzę do pracowni to uruchamiam iPata, jak niesforny uczeń nie słucha to wyłączam komputerek siedząc przy swoim a on myśli że tam jakieś czary mary robię…

To również masz w usługach RIS i WDS. Natomiast zamykanie stacji, czy całej pracowni robimy jednym poleceniem zapisanym np. w pliku z rozszerzeniem *.cmd lub *bat. Włączanie stacji z serwera a nawet z domu nie stanowi również większego problemu. Opisywałem to w KOPI.

Cytat:
…iPat mi bardzo pomaga mimo iż jak piszecie ma wiele niedociągnięć. A czy serwer 2003 działa tak bez zarzutu? Ja wolałbym się skupiać nad zajęciami i tym jak zainteresować ciekawymi rzeczami z informatyki uczniów, odciągać ich od głupich gier i naszej klasy niż ślęczęć nad kwiatkami podanymi przez Microsoft i innych. Dla przeciętnego nauczyciela informatyki te pracownie to przecież czarna magia i wielu tylko modli się by wszystko działało bez zakłóceń i jak najdłużej bo gdyby co przypadkiem się zepsuło... - odpukać w niemalowane….


Większość raczej ma tak samo, pragnie nauczać. Rzeczywistość szkolna, jak wiesz jest inna. Dzięki nam komputery funkcjonują zgodnie z ich przeznaczeniem. I niech to będzie „dla dobra naszej kochanej młodzieży”

Co do uwag związanych z IPat, które nakreślił dividos.

Rzeczywiście mój entuzjazm słabnie na rzecz RIS i WDS. Nie jest jednak moim celem udowadnianie, że IPat jest technologią, którą nie warto się zajmować (czytaj przejmować). Wręcz odwrotnie mam nadzieję, że dzięki dyskusji zrodzi się materiał, który warto będzie umieścić np. w KOPI w formie artykułu, by służył innym opiekunom. Tekst taki może być podsumowaniem tego, co udało się zebrać i praktycznie wypróbować. Jak do tej pory mamy ogrom materiału, przez który również się przekopałem i nie wiele z tego wynika. Po relacjach czytanych na grupie widzę, że nie jestem odosobniony. Ale cieszę się, że zabrałeś się za to i liczę, że coś dla nas napiszesz.

Odniosę się również do Twoich wątpliwości:
1. Stacje, choć może mniej to jest odczuwalne uruchamiają i zamykają się wolniej. Zrobiłem dwie próby dla stacji
A) z IPat
URUCHAMIANIE
- do logowania (1,05 - 1,08 min)
- uruchomienie systemu użytkownika (34 - 35 sek)
ZAMYKANIE (40 – 42 sek)
B) z wyłączonym IPat
- do logowania (57 - 60 sek)
- uruchomienie systemu użytkownika (24 - 27 sek)
ZAMYKANIE (40 sek)

W testach Chipa byłaby to znacząca różnica, dla mnie rzeczywiście mniejsza.

3,4 Co to znaczy nie zaleca się wyłączania ochrony dysku? Dla mnie to absurd. Wręcz odwrotnie należy to robić, jeśli tylko jest taka potrzeba. Jeśli mamy uczyć i wychowywać, to raczej nie przez zakazy a świadome wybory. Albo szkoląc nauczycieli administratorów, którzy mają samodzielnie instalować testy lub konfigurować pewne ustawienia (ostatnio to przechodziłem). Niech to robią w warunkach rzeczywistych. Nie wspomnę tutaj o aktualizacjach, które w przypadku MS pojawiają się niezwykłą regularnością.

6,7 Materiał na ten temat jest rzeczywiście spory. Niestety wielkość nie poszła w jakość.

8 W sprawach licencji odnoszę się do opinii ludzi dyskutujących na grupie. Sprawdzę to w najbliższych dniach.

9 W sprawie zabezpieczeń mam na myśli brak spójności i zgodności co do np. haseł. Dziś zmieniając hasło operatora lub admina musimy to robić już w trzech miejscach i to ręcznie. Dla potomnych: w AD, w obrazach na dysku R:\ i w konsoli IPat. Moim skromnym zdaniem powinien zadziałać automat lub możliwość wybrania odpowiednich opcji, gdyż rodzi to potencjalne kłopoty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kos
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 32

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

No właśnie, jeśli od instalacji nie upłynął miesiąc to nie ma problemu, jeśli będziesz do końca żywotności komputerów w odstępach mniej niż miesięcznych coś dodawał to nie będzie chyba Wink


Czy "tu" dopiero po miesiącu pojawia się komunikat o konieczności aktywacji? Jeśli się nie mylę, to z tego co pamiętam przy instalacji systemów na innych kompach, to można było miesiąc pracować bez aktywacji, ale komunikat przypominający pojawiał się co jakiś czas w ciągu tego miesiąca. "Tu" natomiast od razu jest komunikat, że "system został aktywowany".
Question Question Question
_________________
kos
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tego właśnie nie sprawdziłem Smile i nie mam pojęcia jak to u mnie jest. Tak więc jestem nieco przestraszony tym na zapas - ale sprawdzę to sobie w wolnej chwili Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kos napisał:

nie ma tam żadnych plików *.bat, nie ma nawet tego folderu BatchFiles



tu również nic nie ma, tzn. w kolumnie "klient" są wymienione kompy, w kolumnie "adres IP" są adresy kompów, natomiast w kolumnie "Plik poleceń uruchomienia" nie ma żadnych wpisów.
(sprawdzalem przy wyłączonych stacjach, ale chyba nie ma to


No to już w ogóle cuda jak dla mnie.
Nie ma znaczenia czy stacje są włączone czy nie.

Może kilka pytań:
0. Jaka firma dostarczała pracownię?

1. Czy jak przełączysz stacją w tryb źródłowy to czy możesz zalogować się na konto domenowe czy tylko lokalne działają?
2. Jaki jest klucz produktu w tym trybie i czy system jest aktywowany?
3. Czy pakiety przyrostowe zawsze przygotowujesz na tej samej stacji?
4. Jak wyślesz pakiet na inną stację ile razy się ona restartuje?
5. Jesteś pewien że wszędzie masz ten sam klucz oemowy? Jeśli możesz użyj programu http://www.idg.pl/ftp/pc_11552/Winkey.Finder.1.72.html i sprawdź czy zainstalowany kod aktywacji jest zgodny z tym co jest na naklejce. Wbrew opisowi program działa na Viście

Odpisz proszę albo tu (choć nieco bałagan nam się robi w dyskusji) albo na mail do mnie. To ważne - jeśli mam coś opisać o iPAT - dividosMAŁPAgmail.com.
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE


Ostatnio zmieniony przez dividos dnia Thu Dec 18, 2008 11:31 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 3:54 pm    Temat postu: Re: odp Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:

To również masz w usługach RIS i WDS. Natomiast zamykanie stacji, czy całej pracowni robimy jednym poleceniem zapisanym np. w pliku z rozszerzeniem *.cmd lub *bat. Włączanie stacji z serwera a nawet z domu nie stanowi również większego problemu. Opisywałem to w KOPI.

Instalacja z WDS wymaga dokonfigurowania – np. zmiana nazwy stacji w Vista (niestety chyba obowiązkowa). To zajmuje sporo czasu niestety. Swoją drogą czy instalacja z WDS rozwiązuje limit aktywacji systemu?
Może ci co mają kłopoty z aktywacją nie mieli stacji instalowanej z WDS(taka teza)?
Mirek napisał:

Co do uwag związanych z IPat, które nakreślił dividos.

Rzeczywiście mój entuzjazm słabnie na rzecz RIS i WDS. Nie jest jednak moim celem udowadnianie, że IPat jest technologią, którą nie warto się zajmować (czytaj przejmować). Wręcz odwrotnie mam nadzieję, że dzięki dyskusji zrodzi się materiał, który warto będzie umieścić np. w KOPI w formie artykułu, by służył innym opiekunom. Tekst taki może być podsumowaniem tego, co udało się zebrać i praktycznie wypróbować. Jak do tej pory mamy ogrom materiału, przez który również się przekopałem i nie wiele z tego wynika. Po relacjach czytanych na grupie widzę, że nie jestem odosobniony. Ale cieszę się, że zabrałeś się za to i liczę, że coś dla nas napiszesz.

Jeśli tylko znajdą się chętni do informowania o tym jak u nich to działa to czemu nie… Jak tylko starczy czasu usystematyzuję swoją wiedzę i doświadczenie i zepnę to w artykuł – tym bardziej, że na bieżąco robię notatki Smile

Mirek napisał:

3,4 Co to znaczy nie zaleca się wyłączania ochrony dysku? Dla mnie to absurd.
(…)
Nie wspomnę tutaj o aktualizacjach, które w przypadku MS pojawiają się niezwykłą regularnością.

Tracisz spójność dysku i trzeba cały obraz instalować na kompie by utworzyć nowy pakiet. I dlatego nie zalecane jest wyłączane ochrony, o czym zapewne wiesz. Myślę, że np. robienie testów czy coś tam prze n-li da się zorganizować tak, by zapis był na serwerze.

Co do aktualizacji to ja sobie inaczej to rozwiązałem – kwestia dobrej konfiguracji WSUSa. Ale to już osobny temat.
W skrócie – nie mam ustawionych automatycznych zatwierdzeń dla Visty - dzięki temu aktualizacje nie są pobierane ciągle na stacje (od restartu do restartu).
Mam osobną grupę "vista wzorcowy". Gdy się pojawiają nowe aktualizacje i ja je chce zainstalować to wybieram kompa źródłowego, w WSUS przenoszę go do tej grupy i u niego pojawiają się nowe aktualizacje. Tworzę pakiet itd...
Mirek napisał:

8 W sprawach licencji odnoszę się do opinii ludzi dyskutujących na grupie. Sprawdzę to w najbliższych dniach.

Ma za sobą kilkanaście aktywacji skryptem i stacja „żyje”
Przy okazji: Proszę by tym którym już nie działa aktywacja systemu by dali znać – może mała ankieta?
Mirek napisał:

9 W sprawie zabezpieczeń mam na myśli brak spójności i zgodności co do np. haseł. Dziś zmieniając hasło operatora lub admina musimy to robić już w trzech miejscach i to ręcznie.

Niestety tak to wygląda.
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
wiki
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 21
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Thu Dec 18, 2008 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam taką samą sytuację jak użytkownik kos, kilka programów doinstalowanych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Dec 23, 2008 12:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiki napisał:
mam taką samą sytuację jak użytkownik kos, kilka programów doinstalowanych


Czy też masz OEMowy klucz aktywacji, jeden dla całej pracowni?
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Jan 12, 2009 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla zainteresowanych mogę udostępnić skrypt aktywacji, zmieniony przeze mnie.
https://spreadsheets.google.com/viewform?key=pANocueGZnzWUlMkxWN_XKw

Na chwilę obecną możliwości skryptu:
Kod:

REM # Jeden plik można wykorzystać dla wszystkich stacji - po uzupełnieniu konfiguracji

rem # 14:54 2008-11-14 dodano sprawdzanie czy komp odpięty jest do domeny. Dzięki temu skrypt nie wykona sie gdy komputer został wybrany jako źródłowy (a tym samym odpięty od domeny)

rem # 20:22 2008-11-20 Jeśli jest klucz OEM to poradzi sobie :) Oryginalny skrypt aktywacji ma z tym problem - nie aktywuje systemu.

rem # 12:06 2008-12-16 Dodana aktywacja systemu kluczem OEM nawet jeśli jest jako źródłowy. Ale nie będzie robił localpoint'a.

rem # 15:49 2008-12-23 Dodana opcja by można było ustawić czy ma aktywować system jeśli jest jako źródłowy. Domyślnie aktywuje

rem # 17:57 2008-12-23 Dodano opcję debug. Wystarczy odremować linię by plik key.txt zawierał pełniejsze dane pomocne przy szukaniu błędów.

rem # 09:43 2009-01-12 Dodano sprawdzanie czy jest podany klucz od danego kompa w sekcji konfiguracja. Jak komputera nie ma w sekcji konfiguracji skrypt kończy pracę i zapisuje info o tym do pliku c:\key\key\txt. Warto wtedy sprawdzić czy nazwy komputerów są poprawnie wpisane.

_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
wiki
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 21
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wed Jan 28, 2009 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dividos napisał:


Czy też masz OEMowy klucz aktywacji, jeden dla całej pracowni?


tak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group