Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Za i przeciw IPat
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Dec 14, 2008 12:38 am    Temat postu: Za i przeciw IPat Odpowiedz z cytatem

Moja przygoda z IPat zaczeła się w Mrozach (2008). Postawienie systemu 300 stacji w ciągu 1 godziny robiło wrażenie. Zabrałem się do analizy dostępnego materiału, by zgłębić tę technologię. Niestety im więcej wiedziałem i doświadczałem w praktycznym działaniu, tym większe rozczarowanie. Informacje z grupy szczególnie te p. D. Wittka coraz mniej mnie przekonywały a już instrukcje tworzenia pakietów przyrostowych na podstawie proponowanego skryptu całkowicie rozbiły mój entuzjazm. Do tego firma Intel chcąc w jakiś sposób zabezpieczyć się przed zbiorowym piractwem zapuściła kurtynę milczenia. Im więcej pytań, tym mniej rzeczowych informacji od tzw. ekspertów. Technologia jest, ale wsparcia brak. Na szczęście znalazło się kilku „twardzieli” (czytaj Davidos), co nie odpuszczają drążąc temat na własną rękę. Rodzi to oczywiste przypuszczenia i wątpliwości. Stąd dość prowokacyjnie postawione pytanie, które mam nadzieję pozwoli podsumować obecne doświadczenia ludzi w tym zakresie. Zatem przejdźmy do konkretów.

Zalety IPata:

1. Szybka odbudowa systemu wraz z całym oprogramowaniem wielu stacji
2. Tworzenie wzorcowych obrazów dysków
3. Ochrona i przywracanie dysków stacji lokalnych
4. Automatyczne identyfikowanie i dodawanie do domeny kopiowanych obrazów
5. Tworzenie pakietów przyrostowych
6. Uruchamianie i zamykanie systemów stacji roboczych
7. Informacje konfiguracyjne serwera i stacji roboczych

Wady IPata:

1. Znaczne spowolnienie startu i działania systemu serwera i stacji roboczych
2. Obniżenie wydolności procesów serwera a szczególnie usługi SQL
3. Mozolne i wymagające wielu restartów wyłączanie ochrony dysków
4. Utrata integralności dysków z obrazem na serwerze przy każdym wyłączeniu ochrony
5. Brak kompatybilności z usługą WSUS
6. Niedopracowany system tworzenia pakietów przyrostowych
7. Niezrozumiały i zawiły system dodawania licencji
8. Ograniczenia licencyjne skutkujące zablokowaniem możliwości aktywacji przez Internet
9. Niejednolity i niespójny system zabezpieczeń
10. Skromne wsparcie polskich oddziałów firmy Intel

Pewnie trochę za i przeciw by się jeszcze znalazło. To może w kolejnym wejściu. Warto zadać sobie pytanie, jakich mechanizmów potrzebujemy do sprawnego zarządzania siecią lokalną. Czy usługi RIS, WDS albo dodatkowe moduły disk recovery nie załatwią tego w równie skuteczny sposób. No i dlaczego administratorzy dużych instytucji nie traktują tego produktu poważnie.

Dla przykładu http://www.wss.pl/frmThread.aspx?id=325016#325016

Cytat:
... a bardziej ogólnie patent wymyślony na potrzeby chińskich kafejek internetowych, który został skutecznie wypromowany w MEiN i w konsekwencji wdrożony w paru (parunastu?) tysiącach szkół w tym roku, żeby było zabawniej chyba już nie rozwijany od 2006 roku w związku z naciskiem na rozwój iAMT Smile


Zatem rewolucji nie ma. Na szczęście jest RIS, WDS, ghosty, backupy i linuksowe gadżety, które skutecznie pomagają w codziennych potyczkach z siecią.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Dec 14, 2008 1:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanim dołączę się do Mirka w opiniach na temat IPATa, to podzielę się pewną refleksją. Zastanawiałem się po naszej ostatniej rozmowie, czego tak właściwie potrzebuje nauczyciel w pracowni i czego potrzebuje administrator. Oczywiście chodzi mi o kwestię łatwego przywracania stanu komputera, żeby się nadawał do pracy.
Przede wszystkim łatwego sposobu wykonywania tej czynności i jednocześnie szybkiego. Sam stosuję RIS w pracowniach typowo windowsowych, tam gdzie są komputery "standalone" używam Linuksa do zrobienia obrazu Windows i łatwego przywracania go w razie potrzeby.
IPAT był dla mnie czymś nowym i w zasadzie dopiero parę dni temu użyłem go do dodania nowych programów na stacje. Jednak kwestia konieczności ponownej aktywacji mnie zdecydowanie zniechęciła.
Faktycznie niby to rozwiązanie działa łatwo, wydaje mi się, ze każdy nauczyciel sobie powinien z tym poradzić. Jednak działa to dość powoli. Na dodatek na samym początku ustawienia komputera w "tryb źródłowy" pojawia się nie opisany nigdzie zonk - maszyna nie ma dostępu do internetu. Trzeba kombinować z ISA, a to już dla sporej części osób jest czarna magia.
Najgorsze jest jednak to, że faktycznie po paru takich operacjach system nie da się aktywować przez sieć i spędzimy chyba parę godzin dzwoniąc do MS w sprawie telefonicznej aktywacji 10 maszyn. A to już mi się mało podoba. De facto w tym momencie mamy do czynienia z ewidentnym utrudnianiem życia - nie piratom, ale legalnym użytkownikom. Dlaczego mamy ponownie aktywować ten sam system, tylko dlatego, że zainstalowaliśmy parę programów. Na dodatek IPAT nie ma w tym zakresie nic do powiedzenia. A w końcu skoro już takie super-duper rozwiązanie opracowali, to mogli wymyślić coś sensownego i w tym zakresie - może jednak jeszcze wówczas nie wiedzieli, co MS wymyśli z vistą.
Poza tym niestety Mirek ma rację, co do spowolnienia i stacji, i serwera. Mój eee pc chodzi szybciej niż komputery z Vistą.
Osobiście zaczynam się zastawiać powoli nad downgrade tego systemu do XP, bo zgodnie z licencją jest takie prawo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Mon Dec 15, 2008 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To i ja dołożę kilka zdań.
Odtwarzanie zawartości dysku twardego po każdym restarcie przydałoby się kilka lat temu do pracowni z serwerem NT 4 oraz stacjami Windows 98. Przy serwerze SBS2003 oraz Windows XP czy Vista to jest niepotrzebne. Dla uzytkowników nadawane są przecież uprawnienia w GPO. Tak więc sami nie zainstalują, odinstalują oprogramowania. Do odtwarzania jest przecież RIS czy WDS.
A jeżeli już ktoś bardzo by sie uparł aby po restarcie komputera było wykonane przywrócenie systemu to przecież jest produkt MS - Steady State.
W dwóch pracowniach skorzystałem z możliwości downgrade do Windows XP bez tych wszystkich iPat-owych ulepszeń. - Wszyscy są zadowoleni ( ja i nauczyciele prowadzący zajęcia).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Dec 15, 2008 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem za...
tyle tylko, że brakuje mi kontaktu z kompetentnymi osobami by dograć szczegóły.

Używam iPATa do instalacji stacji, pakietów przyrostowych itd.

W przeciwieństwie do tego co pisze Maciek - ja mam neta w trybie "źródłowy".

Jak by wyjaśnił mi ktoś kilka kwestii to dalej drążyłbym temat.
Niestety na grupach dyskusyjnych cisza. Nawet imienne wywołanie DF czy DW "do tablicy - nie pomaga.

Tu mała prośba.
Jeśli ktoś używa skryptów aktywacji systemu bardzo proszę o wklejenie tu ich kodu (po usunięci własnych kluczy od visty)
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 15, 2008 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaraz, zaraz.. pytasz o kwestię skryptów, a to ja właśnie Ciebie chciałem zapytać. Smile
Opublikowałeś *.bat do aktywacji, a z tego co teraz piszesz, wynika, że sam czegoś szukasz. Jak już wcześniej pisałem, skorzystałem z IPATa raz i okazuje się, ze będę musiał aktywować system. Osobiście bardzo mi się to nie podoba, bo zapewne po 3 lub 4 takiej operacji Vista się na mnie wypnie i trzeba będzie telefonować. Zatem mam wątpliwości co do użycia tej funkcji. Podawałeś skrypt i teraz mam poważne wątpliwości jakie numery trzeba by do takiego skryptu wpisać, bo pisałeś, ze nie te z naklejek. Więc jakie?
A co do reszty - Mirek właśnie pisał, że wszelkie odpowiedzialne za sprawę osoby się "zmyły" i nie ma kogo pytać o szczegóły. Zaś problem z dostępem do netu w trybie źródłowym, to nie jest aż tak istotny, da się go obejść.
Jednak kwestia ewentualnej aktywacji zaczyna mi spędzać sen z powiek. BO zapewne okaże się, że będę musiał jechać i kombinować z aktywacją, wtedy - gdy mi to najbardziej nie będzie pasowało (prawo Murphy'ego) Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bananos
Użytkownik Forum


Dołączył: 27 Oct 2008
Posty: 48

PostWysłany: Mon Dec 15, 2008 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyglądam się wypowiedziom Kolegów i jako raczkujący admin chcę dodać że iPat jest bardzo dobry dla takich jak ja Smile. Nie mam zbyt dużej wiedzy na temat administrowania. Nie mam też czasu na kształcenie się wieczorami. W pracowni również nie jest zbyt często więc dla mnie iPat to ratunek bo z niego "podnosze" sobie stacje, instaluje obrazy, wcześniej je tworzę, problem mam tylko z pakietami, tego jeszcze nie obczaiłem jak działa. Pierwsze co robię gdy wchodzę do pracowni to uruchamiam iPata, jak niesforny uczeń nie słucha to wyłączam komputerek siedząc przy swoim a on myśli że tam jakieś czary mary robię Smile.
iPat mi bardzo pomaga mimo iż jak piszecie ma wiele niedociągnięć. A czy serwer 2003 działa tak bez zarzutu? Ja wolałbym się skupiać nad zajęciami i tym jak zainteresować ciekawymi rzeczami z informatyki uczniów, odciągać ich od głupich gier i naszej klasy niż ślęczęć nad kwiatkami podanymi przez Microsoft i innych. Dla przeciętnego nauczyciela informatyki te pracownie to przecież czarna magia i wielu tylko modli się by wszystko działało bez zakłóceń i jak najdłużej bo gdyby co przypadkiem się zepsuło... - odpukać w niemalowane.
Na koniec słowa uznania dla przodowników tego forum, dzięki Wam wiele się już nauczyłem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Dec 15, 2008 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Zaraz, zaraz.. pytasz o kwestię skryptów, a to ja właśnie Ciebie chciałem zapytać. Smile
Opublikowałeś *.bat do aktywacji, a z tego co teraz piszesz, wynika, że sam czegoś szukasz.

Pytaj śmiało Razz, Jak tylko mogę to pomogę...

Moja praca jest oparta na żmudnych wielogodzinnych testach. Jest to raczej wynik osiągnięty metodą prób i błędów. Opublikowana jest wersja skryptu zdaje sie 1.1 a ja już używam i rozbudowanej(1.3). I jak pisałem nie publikuję, by innych nie wprowadzać w błąd, bo rozwiązania są nietypowe (np. automatyczne usuwanie klucza produktu gdy nie uda się poprawnie wprowadzić klucza OEM - no i nie wiem jak to wpłynie na liczbę aktywacji)

Co do szukania innych działających skryptów, to powodem jest jeszcze chęć znalezienia odpowiedzi na pytania:

1. Czy u innych też trzeba było usunąć "spację" w kodzie skryptu?
2. Czy stosowane są osobne skrypty dla każdego kompa czy jeden?
[tu małe wyjaśnienie; mój skrypt jest jeden dla całej pracowni (szkoły), a w materiałach intela jest by był osobny skrypt dla każdego kompa; tu pojawia się kolejne pytanie]:
3. Jeśli ktoś stosuje skrypt osobny dla każdego kompa to czy wykonuję się, gdy komp jest przełączony w tryb "źródłowy"?
... nie będę przynudzał - pytań mam sporo i byłbym wdzięczny gdyby odezwały się osoby używające skryptów i chętne do dyskusji

Cytat:
Jak już wcześniej pisałem, skorzystałem z IPATa raz i okazuje się, ze będę musiał aktywować system. Osobiście bardzo mi się to nie podoba, bo zapewne po 3 lub 4 takiej operacji Vista się na mnie wypnie i trzeba będzie telefonować.

Heh... Ja już kilkakrotnie instalowałem obraz lub pakiety i jak na razie problemu nie mam Smile
Tak naprawdę miałbym ochotę poświęcić jedną stacje i męczyć ją pakietami instalacjami itd.. by przekonać się czy faktycznie zażąda telefonu do M$

Cytat:
Zatem mam wątpliwości co do użycia tej funkcji. Podawałeś skrypt i teraz mam poważne wątpliwości jakie numery trzeba by do takiego skryptu wpisać, bo pisałeś, ze nie te z naklejek. Więc jakie?

Jak najbardziej te z naklejek - OEM

Cytat:
A co do reszty - Mirek właśnie pisał, że wszelkie odpowiedzialne za sprawę osoby się "zmyły" i nie ma kogo pytać o szczegóły.


No i tu jest ból. Z tego co pamiętam D. Fabicki mówił (albo na szkoleniu, albo w Mrozach) o tym że firmy M$ i Intel ściśle współpracowały nad problemem aktywacji systemu. Co więcej MS nieco "zdradził" tajemnej wiedzy Intelowi.... Efektem tego jest niby zmieniony skrypt VBS dla szkolnych pracowni [o ile dobrze zrozumiałem]

Nie rozumiem tylko nabrania wody w usta prze obu panów Darków którzy mogliby coś wnieść w rozwiązanie problemów. Nawet mailowe prośby o włączenie się do dyskusji nie pomagają.

No chyba że i inni zasypią im skrzynki takowymi prośbami... Choć nie ma co do tego namawiać Wink
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie, może głupie ale proszę o odpowiedź. Jeżeli IPAT spowalnia pracę komputerów i ktoś go nie używa i używał nie będzie, to czy można go odinstalować?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 1:31 pm    Temat postu: Re: Za i przeciw IPat Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:

Wady IPata:
1. Znaczne spowolnienie startu i działania systemu serwera i stacji roboczych
2. Obniżenie wydolności procesów serwera a szczególnie usługi SQL
3. Mozolne i wymagające wielu restartów wyłączanie ochrony dysków
4. Utrata integralności dysków z obrazem na serwerze przy każdym wyłączeniu ochrony
5. Brak kompatybilności z usługą WSUS
6. Niedopracowany system tworzenia pakietów przyrostowych
7. Niezrozumiały i zawiły system dodawania licencji
8. Ograniczenia licencyjne skutkujące zablokowaniem możliwości aktywacji przez Internet
9. Niejednolity i niespójny system zabezpieczeń
10. Skromne wsparcie polskich oddziałów firmy Intel

Pozwól że nieco odniosę sie do tych punktów:
1. serwer owszem ale stacje nie tak tragicznie
3, 4. Nie zalecane jest wyłączanie ochrony dysków. Wszelkie zmiany poprzez tworzenie pakietów - zachowuje się integralność obrazów.
5. Pracuję nad tym i właśnie mam pierwsze sukcesy Smile Da się to "ożenić" z WSUS
6. Fakt - rozgałęzianie pakietów niemożliwe
6,7 Jak się już poczyta materiały to idzie zrozumieć o co chodzi.
7. Co masz na myśli z licencjonowaniem?
8. Znam jedną osobę co miała z tym problemy. Sam chyba poświęcę jedną stację na testy.
9. ?? Możesz rozwinąć?
10. Zgadzam się na 1000%
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kos
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 32

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytam powyższe posty i jedno mnie zastanawia- konieczność aktywacji systemów.
Ja instalowałem już różne programy, m.in. te językowe, tworzyłem pakiety przyrostowe, instalowałem ponownie obrazy, tworzyłem obrazy i ani razu nie musiałem aktywować systemu na żadnym kompie. Wszystko działa do dziś.
Ciekawy jestem dlaczego tak jest. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to to, że zostało coś skopane przez firmy instalujące pracownie. W niektórych przypadkach załatwiono problem netu w trybie "źródłowy" oraz problem ponownej aktywacji, a w innych -nie (ale to takie moje luźne jedynie spostrzeżenie).
_________________
kos
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy od ostatniej instalacji upłynął ponad miesiąc?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faaajnie masz Smile

A może u ciebie firma instalująca zrobiła porządnie obrazy i skrypty aktywacji.
Jeśli możesz to sprawdź czy masz skrypty i czy są one uruchamiane.


PS.
Ja mam samodzielnie wykonaną instalację serwera z czerwonych płyt więc nie mam gotowych obrazów iPAT.
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kos
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 32

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Czy od ostatniej instalacji upłynął ponad miesiąc?


Ostatnio pakiet tworzyłem 21.11.2008 na jednym kompie, dziś go rozesłałem po innych, wszystko poszło bezproblemowo.
A w >>panel sterowania>>system, ... i na samym dole :"aktywacja systemu windows" mam info: "system windows został aktywowany" i niżej podany jest "identyfikator produktu" (OEM-owy, taki sam na wszystkich kompach).


"Jeśli możesz to sprawdź czy masz skrypty i czy są one uruchamiane. "
Gdzie dokładnie?
_________________
kos
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Dec 16, 2008 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kos napisał:
"identyfikator produktu" (OEM-owy, taki sam na wszystkich kompach).

U mnie jest inny - sprawdzałem co prawda tylko na 2 stacjach ale różnią się....
kos napisał:

"Jeśli możesz to sprawdź czy masz skrypty i czy są one uruchamiane. "
Gdzie dokładnie?

1. Najprościej - sprawdź czy są jakieś pliki *.bat w:
Kod:
C:\Program Files\Intel\IntelPATServer3\ServerConsole\BatchFiles

Jeśłi tak to ile i jakie.
jak możesz podeśli mi mailem dividosMAŁPAgmail.com

2 sposób nieco trudniejszy:
Z konsoli serwera:
Menu Start\Programy\Intel(R) Platform Administration Technology Server\Server v3.1.1\Utility Tool

I tutaj zaznacz: "Importuj pliki poleceń uruchomienia klienta"
Klikasz dalej
I zobacz czy masz w kolumnie "Plik poleceń uruchomienia" jakąś ścieżkę do pliku.
Zwróć proszę uwagę czy plik jest ten sam czy każdy inny dla danej stacji.



NIE KLIKAJ Dalej tylko Anuluj. Skoro ci to działa to sobie nie psuj
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kos
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Oct 2008
Posty: 32

PostWysłany: Wed Dec 17, 2008 12:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dividos napisał:
1. Najprościej - sprawdź czy są jakieś pliki *.bat w:
Kod:
C:\Program Files\Intel\IntelPATServer3\ServerConsole\BatchFiles

nie ma tam żadnych plików *.bat, nie ma nawet tego folderu BatchFiles

dividos napisał:

2 sposób nieco trudniejszy:
Z konsoli serwera:
Menu Start\Programy\Intel(R) Platform Administration Technology Server\Server v3.1.1\Utility Tool

I tutaj zaznacz: "Importuj pliki poleceń uruchomienia klienta"
Klikasz dalej
I zobacz czy masz w kolumnie "Plik poleceń uruchomienia" jakąś ścieżkę do pliku.
Zwróć proszę uwagę czy plik jest ten sam czy każdy inny dla danej stacji.


tu również nic nie ma, tzn. w kolumnie "klient" są wymienione kompy, w kolumnie "adres IP" są adresy kompów, natomiast w kolumnie "Plik poleceń uruchomienia" nie ma żadnych wpisów.
(sprawdzalem przy wyłączonych stacjach, ale chyba nie ma to znaczenia?)
Question Question Question Shocked Question Question Question
_________________
kos
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group