Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mikrus dla szkół ;)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Szkolne strony www
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 23, 2008 7:09 pm    Temat postu: Mikrus dla szkół ;) Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas temu przyszedł mi do głowy pomysł na prostą i jednocześnie łatwą w instalacji i konfiguracji stronę.
Zrobiliśmy taki projekt z Jakubem, wydaje się, że może być to niezły sposób na prostą szkolną stronę.
Samą stronę w działaniu oraz instrukcję, opisy i pliki można znaleźć na:
http://mikrus.indium.pl oraz
http://emti.one.pl/mikrus
przykład działającej już strony szkolnej:
http://kramarzyny.tuchomie.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 27, 2008 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze, że obecnie ze strony można pobrać specjalną wersję Mikrusa przygotowaną jako BIP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Nov 28, 2008 1:11 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

No koledzy jestem pod wrażeniem. A może do tego jakieś moduliki....
Albo jakiś FCKEditor


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Fri Nov 28, 2008 1:18 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Nov 28, 2008 1:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz.. jeśli będą jakieś potrzeby, to będziemy myśleć. Na razie nie przyszło nam nic do głowy, więc postaraliśmy się to dopracować tak, żeby mogła to być wersja stabilna 1.0. BiP z kolei był mi osobiście potrzebny więc została dodana nowa skórka + rozbudowany konfig.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Nov 28, 2008 2:57 am    Temat postu: Re: odp Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:
No koledzy jestem pod wrażeniem. A może do tego jakieś moduliki....
Albo jakiś FCKEditor

Mirku... ja jak zwykle - miałem tylko zobaczyć co Maciek spłodził Wink

Jeżeli chodzi o jakiś edytor WIŚWIG - gdyby znaleźć coś prostego to pomysł nie jest głupi.

Co do modulików - nie. Wartwę kodową napisałem w dwa wieczory w sumie, nie ma ona budowy modułowej. System miał być prosty, przeznaczony do zrobienia prostej strony. Nie produkujemy Joomli ani mamboo,bo po pierwsze takie systemy już istnieją a po drugie nie mamy wystarczająco dużo zacięcia i możliwości produkcyjnych żeby prowadzić takie coś. Poza tym ja w ostatnich dniach oddałem się w całości projektowi z trochę innej działki;)

Poleciłem Maćkowi aby napisał o Mikrusie tutaj (może uda się nam nawet wyżebrać wpis na stronie głównej?Razz) ponieważ wydaje mi się, że to idealna propozycja dla szkół, w których nie ma uczniów którzy z zacięciem prowadzili by stronę szkolną. Jako wizytówka szkoły na której można umieścić podstawowe dane i szybko wprowadzać zmiany wydaje mi się idealnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Sun Feb 15, 2009 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Panów po dośc długiej nieobecności. Gratuluję projektu, a przede wszystkim samozacięcia. Mam nadzieję, że nie zdenerwuję Was za bardzo, jeśli napiszę, że podczas swojej niebytności skupiłem się na webdeveloperstwie i w związku z tym mam dla Was kilka rad odnośnie następnego wydania. Po pierwsze, programowanie proceduralne już dawno przeszło do lamusa. Poza tym, po co pisać wszystko, jeśli można napisać cześć kodu - proponuję wykorzystanie frameworka. Polecam Zenda. Jest jeszcze sprawa szablonów, można wykorzystać silnim frameworka, jakieś inne gotowe rozwiązanie (Smarty, PHPTAL) lub samemu skrobnąć coś z wykorzystaniem XML. O współpracy z bazą danych już nie wspomnę....Pozdrawiam
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 15, 2009 12:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezależnie od frameworków, kompilowanych i prekompilowanych kodów, php bedzie nadal dość uniwersalnym i łatwym językiem tworzenia stron. Korzystanie z baz danych też nie jest niczym szczególnie w tym przypadku koniecznym.
Robienie prostego projektu w oparciu o skomplikowane technologie byłoby naszym zdaniem wytaczaniem armaty na muchę. Zasadniczą zaletą Mikrusa jest jego uniwersalność, praktycznie nie ma serwera na którym to nie da się uruchomić. A drugą zaletą jest prostota obsługi. I to jest sensowne naszym zdaniem Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Sun Feb 15, 2009 4:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Primo: skomplikowane techniki. Owszem, niektóre frameworki, szczególnie Zend (20MB kodu źródłowego) czasami mogą przerażać. Jednakże z czasem to, co pierwotnie wydawało się skomplikowane, staje się proste. Secundo: prostota projektu. Myślę, że prosty CMS jest jeszcze ładwiejszy w obsłudze niż edytowanie plików tekstowych (btw, ihmo powinny mieć rozszerzenie .inc.php, a nie .txt). Co do przenośności, również nie widze problemów z wykorzystaniem zewnętrznych bibliotek. Podsumowując, uważam że lepszym rozwiązaniem byłoby napisanie prostego systemu zarządzania treścią, niż tworzenie czegoś co te system udaje.
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 15, 2009 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zrozumieliśmy się chyba. Mikrus korzysta wyłącznie ze standardowego php i modułów, które dostępne są na każdym serwerze, także w darmowym hostingu. I to jest zaleta zasadnicza. Po drugie, wg mnie php pozostanie standardem obecnym na każdym serwerze, a przytaczany jako przykład przez Ciebie Zend, do uniwersalnego standardu ma jeszcze bardzo długą drogę.
Co do szczegółów, jeśli o kwestię tzw rozszerzeń chodzi, to kierowaliśmy się prostą zasadą, że pliki z danymi powinny się wyróżniać i stąd .txt. Poza tym Mikrus jest cmsem, a nie udaje cms, ponieważ istota cms nie zawiera się w rodzaju bazy danych, a w możliwości łatwego zarządzania treścią przez www. Do dzisiejszego dnia jest wiele programów ciekawych, które korzystają z plików tekstowych, jako bazy danych i nie ma w tym nic złego.
Musisz wziąć pod uwagę, że naszym założeniem było napisanie czegoś naprawdę prostego w oparciu o dwie standardowe technologie css i php.
Co oczywiście nie wyklucza możliwości pisania czegoś innego przez innych ludzi Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rufusek3
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Jan 2008
Posty: 168
Skąd: Olkusz

PostWysłany: Fri Feb 27, 2009 2:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie się ten pomysł bardzo podoba i mam go zamiar wykorzystać. Myśle tylko jak wykorzstyać technologię flash w nagłówku (obrazku) no tu może być chyba problem. Czy może wersaj 2.0 będzie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Feb 27, 2009 2:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rufusek3 napisał:
Mnie się ten pomysł bardzo podoba i mam go zamiar wykorzystać. Myśle tylko jak wykorzstyać technologię flash w nagłówku (obrazku) no tu może być chyba problem.

Żaden problem, kod możesz wstawiać bezpośrednio, zostanie zinterpretowany przez przeglądarkę.
Cytat:
Czy może wersaj 2.0 będzie?

Nie przewidujemy.
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Messa
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Sep 2008
Posty: 110
Skąd: SP Szulmierz

PostWysłany: Thu Aug 13, 2009 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oki, fajowata rzecz, jednak chyba coś źle robię
http://www.spszulmierz.cba.pl/ - kliknijcie gdziekolwiek
a wszystko wgrałem i zrobiłem według instrukcji
-------------------------------------------------------------
to jest strona przykładowa, potem mam zamira przenieść
ją na wykupiony kawałek przestrzeni internetowej

Messa
_________________
WAR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Aug 13, 2009 9:43 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Czy w katalogu głównym masz pliki: pierwsza.html, druga.html itp. Tutaj istotne są również wielkość liter i uprawnienia do nich na serwerze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Messa
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Sep 2008
Posty: 110
Skąd: SP Szulmierz

PostWysłany: Thu Aug 13, 2009 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak, pliki są w katalogu głownym
uprawnienia? nie wiem jak ustawić uprawnienia
nie mam linuxa

to samo dzieje się pod krasnalem na serwerze w laptopie
_________________
WAR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Messa
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Sep 2008
Posty: 110
Skąd: SP Szulmierz

PostWysłany: Thu Aug 13, 2009 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sorka, tam są pierwsza.txt a nie html
_________________
WAR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Szkolne strony www Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group