Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tworzenie stron WWW
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Szkolne strony www
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czesław
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Feb 2005
Posty: 11
Skąd: BYdgoszcz

PostWysłany: Mon Feb 07, 2005 10:01 pm    Temat postu: Tworzenie stron WWW Odpowiedz z cytatem

Witam !
Jestem nauczycielem i od pewnego czasu czytam wypowiedzi użytkowników forum KOPI. Wszystkie tematy dotyczą naszych szkolnych pracowni. Myślę, że wielu z nas ma różne doświadczenie w zakresie nauczania i użytkowania PC.
Wiele tematów nie interesuje mnie – przynajmniej na dzień dzisiejszy. Co nie znaczy , że jak się uporam z tymi podstawowymi tematami , to pozostałe będą mnie interesowały . Dla mnie najważniejszym problemem jest stworzenie strony dla mojej szkoły. Nie mam o tym zielonego pojęcia . Nie tylko od strony narzędzi ale i od technologii od czego zacząć .
Pozwoliłem sobie też na przegląd charakterystyk użytkowników . Tylko niewielu z nich ma własne szkolne strony www. Myślę, że zakres tego Forum jest bogaty i każdy znajdzie sobie interesujący temat. Sądzę, że wielu z nas ma problemy z tworzeniem stron szkolnych www. Ja np. chciałbym , żeby można tu stworzyć wszystko o stronach - poradnik dla początkujących i średniozaawansowanych.

pozdrawiam Czesław
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Feb 07, 2005 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy jest sens powtarzać to czego jest pełno w sieci, a mianowicie pełno kursów na dane tematy. Inną sprawą jest różnorodność rozwiązań i programów. Jeśli bedziesz miał jakieś problemy, pytaj, zapewne ktoś ci pomoże.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Thu Feb 10, 2005 1:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednym z wyjść jest zebranie grupy uczniów, którzy potrafią i chcą ją zrobic Very Happy
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 14, 2005 6:33 pm    Temat postu: Wprowadzenie Odpowiedz z cytatem

Budowę szkolnej strony www możemy zacząć od:

1. Przygotowania podręcznego szkicu-projektu (zapis na kartce) tego czym szkoła chciałaby się pochwalić. Tutaj proponuję:
- przegląd w necie innych szkolnych stron www;
- przygotowania mapy strony głównej i powiązań do odpowiednich podstron - tutaj proponuję formę tabeli, gdyż ramki odchodzą w zapomnienie;
- opracowania własnego menu, bądż pobranego z gotowych szablonów lub specjalnych do tego przeznaczonych programów;
- przygotowania odręcznego, bądź za pomocą programu graficznego logo szkoły;

2. Zebranie i przygotowanie odpowiednich formatów (jpg, gif) zdjęć. Tutaj proponuję przygotowanie miniatur większych zdjęć tak, by nie były większe niż 30 kB.

3. Przygotowanie ozdobnych napisów, banerów itp. Tutaj można wykorzystać programy graficzne nawet PAINT.

4. W zakresie narzędzi do wykonania stron należy przemyśleć jaką techniką strony wykonać. Ze mną było tak, że bardzo chciałem początkowo skrócić sobie czas wykonania strony i bardzo szybko zaczełem pracę z pr. FrontPage. Niestety dziś z perspektywy czasu widzę to zupełnie inaczej. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie podstawowego języka budowy strony jakim jest HTML. Dziś większość zestawień zwłaszcza stron php buduję w oparciu o zwykły Notatnik albo polski Pajączek. Ten ostatni proponuję najbardziej, gdyż posiada wiele dodatkowych narzędzi ułatwiających pracę.
Można posłużyć się również tzw gotowcami, szablonami lub kreatorami, które prowadzą krok po kroku do zbudowania gotowego projektu min. w FrontPage

...cdn
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Feb 15, 2005 10:41 am    Temat postu: Rodzaje stron www Odpowiedz z cytatem

Najbardziej popularne rodzaje - typy stron www.

W tym temacie należy zastanowić się, jaką drogę wybrać budując nową stronę. Jest to zależne przede wszystkim od możliwości w zakresie narzędzi i umiejętności lub doświadczeń projektanta w sposobie ich wykorzystania.

1. Strony statyczne - polegające na tym, że gotowy materiał (strony www)kierujemy na serwer np. republiki.pl, wp.pl, który jest zbiorem o startowej stronie index.htm lub html, do której podpięte są za pomocą hiperłączy inne podstrony. Prezentowany materiał na stronie ma charakter czysto informacyjny, który nie umożliwia bieżącej komunikacji między użytkownikiem a serwerem. Jedyne interakcje jakie spotykamy na tego typu stronach mają miejsce po stronie przeglądającego. Wykorzystywane techniki to: javascript, dhtml, flash, css. Tutaj można skorzystać z bezpłatnych portali, które umożliwiają korzystanie z tych języków scryptowych.

2. Strony dynamiczne - umożliwiajace komunikacje użytkownika z serwerem, które na bieżąco mogą być zmieniane (w zależności od poleceń przeglądającego). Niestety nie wiele portali oferuje bezpłatną przestrzeń dla tego typu stron. Strony budowane są w oparciu o języki: perl, php, cgi, xml i te wyżej wspomniane.

3. Strony fleshowe - umożliwiające zarówno pracę statyczną jak i dynamiczną, które wymagają odpowiedniego pluginu do przegladarek, by je prawidłowo odczytywać. Większość obecnie znanych już je posiada standardowo. Zaletą tych stron jest niezwykła grafika i animacja, którą budujemy razem w jednym procesie powstawania strony i to za pomocą jednego programu. np FLASH.

Dość szczegółowo omawiałem to zagadnienie na jednym z warsztatów. Część tego materiału jest tutaj:

http://www.kopi.eduforum.pl/arty/sztum/dynamicznewww1.htm

Gdybym miał się odnieść do własnych doświadczeń, to proponowałbym taką drogę:
- html-css-flash-php

...cdn
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Mon Feb 21, 2005 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polecam edHTML-a darmowy program, który swoimi możliwościami może przerazić początkującego autora stron. Zawsze jednak można zacząć od pracy w trybie WYSIWYG i poczytać pliki pomocy.
Program do pobrania jest tu:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=321&t=22

inny i pewnie bardziej przyjazny dla rozpoczynających zabawę z www to EzHTML i do pobrania jest tu:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=136&t=22
Powrót do góry
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Feb 22, 2005 3:13 pm    Temat postu: Polecam Odpowiedz z cytatem

EdHTML. Również polecam ten program. Zwłaszcza, że posiada opcję dodawania obiektów Flash i pracy z php. Dla mnie wyjątkowe w tym programie są dodatki. Wadą tego programu jest niestety sprawa konweresji kodowania znaków oraz długi proces wgrywania programu. Jak do tej pory nie doczekaliśmy się profesjonalnego polskiego programu typu WYSIWYG. To zapewne tylko kwestia czasu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Feb 22, 2005 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to nie? A Microsoft Office i Pront Page to pies? Very Happy
BTW już na serio sugeruję użycie edytora z Open Office do tworzenia zwykłych stron w HTML, jesli ktoś nie chce się zagłębiać w tajniki kodu.
Sam najbardziej lubiłem Edit Plus, w czasach, gdy używałem Windows. To taki fajny notatnik z podświetlaniem składni i dodatkami do budowania tagów. Niestety płatny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Feb 23, 2005 10:00 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

FP może być, zwłaszcza w wersji 2003. Niestety nie mogę zrozumieć, dlaczego Microsoft upiera się ciągle przy wspieraniu własnych technologii (asp) zapominając o tych, które używa 90% projektantów stron na całym świecie (php). Nie znam Maćku natomiast Open Office, ale czy to czasami nie jest tak jak z Wordem, którego kod stron www wygląda jak "mrowisko". Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Feb 26, 2005 12:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Własnie, że nie. Musiałem kiedyś szybko zrobić stronke tekstową z tabelami, przesłano mi plik Excela, otworzyłem w Open Office i zapisałem w html... i o dziwo walidator zanlazł mi w niej tylko dwa błędy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 28, 2005 10:04 am    Temat postu: test Odpowiedz z cytatem

W takim razie umawiamy się Maćku na wspólny test. Oczywiście w Kęsowie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Feb 28, 2005 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No porównanie na pewno wyjdzie na korzyść OO, choć ja i tak wolę czysty edytor tekstowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Czesław
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Feb 2005
Posty: 11
Skąd: BYdgoszcz

PostWysłany: Mon Mar 14, 2005 7:46 pm    Temat postu: Witam !ponownie Odpowiedz z cytatem

Witam !
Byłem tu u Was kilka chyba tygodniu temu . Piszę obecnie strone ale nie w php a w html ( moja wiedza jest jeszcze zbyt mała ) . W zwiazku z tym mam pytanie do Was . Szkoła moja ma płatny serwer www . Jak dzwonilem do admina to podal mi namiary - hasla hosty i dostep do bazy pod MySQL 4.1.10.. Co mam zrobic by u nich ta strone umiescić ? Szef nie zgadza sie na umieszczenie jej jak sugerujecie na jakim bezplatnym www . Tym bardziej ze gimnazjum ma ponoc w php miec ( niedlugo bedzie działałł ) w tej bazie na tym płatnym serwerze. a w mojej stronie mam link umiescic do nich . Dyrektor sugerował bym na tej mojej stronie w html dal jakis link do strony gimnazajlnej . A najlepiej bym umieścił strone startową ( głowną ) i tu były dwa linki 1. podstawowka , 2 gimnazjum .
_________________
Czesław
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Mar 14, 2005 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz zrobić stronę w php i wówczas baza bedzie wykorzystywana. Jesli masz w HTML przegraj na serwer strony i foldery. Głowna ma się tylko nazywać index.htm lub index.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Mar 16, 2005 10:16 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Skoro dyrektor chce strony na płatnym serwerze to dla Ciebie lepiej. Masz problem opłat z głowy. Możliwości również o wiele więcej. Nie ma sensu przywiazywać wagi do tego w czym to będzie zapisane. Strona powinna być dobra dla Twojej społeczności a ta będzie chciała z niej korzystać.
Co do nastepnych kroków to najlepiej tak jak proponował Ali zrób stronkę i za pomocą hostów i haseł, które dostałeś utwórz nowe połączenie FTP (dobry do tego jest Total Commander). Po tym połącz się z tym serwerem i skopiuj całą zawartość Twojej stronki.
Jeśli nie chciałbyś wdawać się w edukacje budowy dynamicznych stron, to proponuję przyjazd do Kęsowa na kwietniowe spotkanie. Tam wykładzik na temat budowy CMS i JPortali jest przewidziany.


Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Szkolne strony www Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group