Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

procedura instalacji serwera z czerwonych plytek(wiosna 2008
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrek_kazmierczyk
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Sep 2008
Posty: 12
Skąd: Gorzów

PostWysłany: Tue Sep 09, 2008 12:55 pm    Temat postu: procedura instalacji serwera z czerwonych plytek(wiosna 2008 Odpowiedz z cytatem

jaka jest procedura instalacji serwera z czerwonych plytek?
czy przewody sieciowe mają być podpięte czy też nie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Messa
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Sep 2008
Posty: 110
Skąd: SP Szulmierz

PostWysłany: Tue Sep 09, 2008 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proszę wybaczyć, czy padł Panu serwer?
bo jak widać i u mnie ten sam kłopot
a nic i nigdzie nie wchodziłem, żadnych
wejść do dziwnych stron, żadnych płytek
_________________
WAR
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Tue Sep 09, 2008 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Procedura ?
Chłopie wkładasz płytę z napisem cd1 i jedziesz z tematem.
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kalejdoskop
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Jul 2008
Posty: 67

PostWysłany: Tue Sep 23, 2008 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
Procedura ?
Chłopie wkładasz płytę z napisem cd1 i jedziesz z tematem.


No niestety nie jest to takie proste, firma nie gwarantuje poprawnego działania serwera po instalacji z czerwonych płyt. Niebawem na stronie konceptu, powinna pojawić się instrukcja co i jak poustawiać po reinstalacji serwera. Dodam, że nie radzą tego robić bez tej instrukcji, oczywiście wszystko zwalają na MEN
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Tue Sep 23, 2008 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak :) bo po co masz sam robić, to niebezpieczne, firma za ciebie to zrobi i odpowiednio skasuje :) wszystko przez MEN :D
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kalejdoskop
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Jul 2008
Posty: 67

PostWysłany: Tue Sep 23, 2008 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
no tak Smile bo po co masz sam robić, to niebezpieczne, firma za ciebie to zrobi i odpowiednio skasuje Smile wszystko przez MEN Very Happy


Zobaczcie jakiego mądrego tutaj mamy, zapewne wiesz, że w tym wątku są tematy z edycji jesień - wiosna 2008, czyli wchodzą w grę naprawy gwarancyjne.
Zresztą nie jesteśmy administratorami, tylko opiekunami pracowni, a jeżeli kogoś rajcuje (czyt. Napinator) i nie ma co innego robić w domu, to jego problem, pozdrawiam
Człowiek ma i tak dużo na głowie, nie wyobrażam sobie siedzenia godzinami, (bo za nie i tak nikt nie płaci) i udowadniania sobie, że jestem w tym dobry
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
iwaa
Użytkownik Forum


Dołączył: 27 Aug 2008
Posty: 2

PostWysłany: Tue Sep 23, 2008 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to mnie przestraszyliście trochę, bo ja zainstalowałam serwer z czerwonych płytek i działa ale czy wszystko to moja wiedza jest za mała aby to sprawdzić. Będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś napisze mi na co zwrócić szczególną uwagę, bo może coś jest nie tak a ja o tym nie wiem. Na wszystkich spotkaniach mówiono nam że gwarancja nie obejmuje poprawności działania systemu, dlatego zdecydowałam się na samodzielną instalację i niemały stres mi przy tym towarzyszył.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kalejdoskop napisał:


Człowiek ma i tak dużo na głowie, nie wyobrażam sobie siedzenia godzinami, (bo za nie i tak nikt nie płaci) i udowadniania sobie, że jestem w tym dobry


Dokładnie, po co zdobywać wiedzę. Lepiej siedzieć na dupie i nic nie robić.
Gdybyśmy myśleli tkaim torem jak ty, to to forum pękało by w pytaniach bez odpowiedzi. A ja wręcz przeciwnie uwielbiam siedzieć godzinami przed kompem tylko po to by wiedzieć więcej.

kalejdoskop napisał:

Zresztą nie jesteśmy administratorami, tylko opiekunami pracowni.


Czym się różni opiekun pracowni od administratora ?


kalejdoskop napisał:

jeżeli kogoś rajcuje (czyt. Napinator) i nie ma co innego robić w domu


W domach ludzie umierają :)
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, czy jeśli komuś się jakiś chuligan włamie na serwer i wykorzysta go do przestępczej działalności - i przyjdzie policja, to wystarczy im tłumaczenie, że "ja nie jestem administratorem, tylko opiekunem"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kalejdoskop
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Jul 2008
Posty: 67

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Ciekawe, czy jeśli komuś się jakiś chuligan włamie na serwer i wykorzysta go do przestępczej działalności - i przyjdzie policja, to wystarczy im tłumaczenie, że "ja nie jestem administratorem, tylko opiekunem"?


Ludzie, o co Wam tak naprawdę chodzi?
Żeby zostać administratorem sieci i w pełni za nią odpowiadać, to należy wpisać to do obowiązków danego nauczyciela. Proszę tu nikogo nie straszyć o włamaniach hackerów i o odpowiedzialności za to. My jako opiekunowie tej pracowni możemy jedynie wykorzystywać ją na lekcji, jeżeli coś się psuje, to zgłaszamy dyrektorowi.
Jeżeli podpiszemy umowę zlecenie na administrowanie taką pracownią (co nie jest łatwe, bo licencjonowany administrator microsoftu robi szkolenie, za które płaci jakieś 20tys zł, następnie zdaje egzamin), a z pewnością szkołę by na to nie było stać, to oczywiście odpowiadamy za to. A gadanie w stylu, że może mi jakiś chuligan się włamać i wykożystać do działalności przestępczej jest żenujące. Jaki problem włamać się komuś do komputera, jaki problem jest włamać się do lanu lub wifi??? A może do Ciebie też już się włamałem.
Tak więc kolego Maciek nie strasz ludzi.
Forum mnie trochę rozśmiesza, ludzie na wstępie piszą, że nie mają pojęcia o tym, czy o tamtym, a tu z grubej rury pada odpowiedź odstraszająca. Chyba jest tutaj jakiś administrator, który powiniej kierować, pomagać, nie wszyscy są tak obyci. Życzył bym sobie żeby to forum zaistniało, jako pomoc dla opiekunów. Cel działania forum jest POMAGAĆ, a nie odpowiadać po chamsku, jeżeli nie masz nic do powiedzenia, to po prostu nic nie pisz.
Ja do tej pory nie mogę doprosić się o prostą sprawę dotyczącą administrowania serwera, co można, a czego lepiej nie usuwać z dysku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Się porobiło Embarassed "spokojnie, to tylko awaria" - bo od tego zaczął się wątek Wink

Nie ma 100% pewnych zabezpieczeń...
Aby popełnić przestępstwo, nie trzeba koniecznie się wlamywać - przecież uczeń przez swoją głupotę może je popełnić nie zdając sobie sprawy, że je popełnia...
Pod koniec kadencji prezydenta Kwaśniewskiego, jakiś uczeń z gimnazjum w zachodniopomorskim, korzystając z pracowni wysłał do niego maila z tekstem: "Zabiję Ciebie i całą twoją rodzinę...."
Wysłanie takiego maila ze strony prezydenta, którą w dobrej wierze pokazywał nauczyciel, to kwestia kilkudziesięciu sekund...
Po 2-3 dniach do gimnazjum zawitali panowie z UOP, ABW i takich tam... i zaczęło się dochodzenie.
Mimo że groźbę uznano za mało realną, to jednak jak zawsze w takim przypadku zastanawiano się, czy nauczyciel nie powinien zauważyć i zareagować????
Czy dostał naganę - nie wiem.... ale z pewnością taka sytuacja nie należał a do przyjemnych... Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, to - co napisałem, to nie jest straszenie. Znane są przypadki, wykorzystywania serwerów SBS podłączonych do sieci bez pośrednictwa bramy linuksowej lub chociażby routera sprzętowego. Włamać się na to badziewie jest niezwykle łatwo, szczególnie jak nauczyciel lubi sobie "popracować" na nim w charakterze użytkownika i coś tam sobie doinstalować. Były sytuacje, gdy przejęty przez włamywacza sbs służył jako serwer plików. Na szczęśćie dotychczas żaden nauczyciel nie trafił do sądu jako oskarżony, ale w przynajmniej kilku przypadkach mieli spore nieprzyjemności. Prokuratora mało obchodzi co masz wpisane do obowiązków. Logujesz sie do sbsa jako administartor, a więc masz nad nim pełną kontrolę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wed Sep 24, 2008 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Posiadasz konto administratora to znaczy, że jesteś administratorem i tłumaczenie się w stylu "ja tu tylko uczę" nie zmieni faktu, że odpowiadasz za to co dzieje się na twoim serwerze, bo fizycznie twoje nazwisko widnieje w dokumentach jako opiekuna pracowni. I tylko pogłębianie wiedzy może uchronić Ciebie przed problemami.
Wystarczy, że przez nieuwagę ściągniesz jeden plik (np z poczty) a twój serwer zacznie rozsyłać spam. Za rozsyłanie spamu odpowie opiekun serwera jak i za każde inne przestępstwo komputerowe w którym wykorzystano twoją maszynę.

Dla przykładu. Kiedyś (bardzo dawno temu) z 20 komputerów w pracowni wysłałem ping of death na serwer jednej z firm unieruchamiając ją na 3 dni. Na drugi dzień w szkole zjawiła się policja (wiedziałem, że mnie szukają) ale to opiekun pracowni oberwał po uchu, za to, że komputer uczniowski umożliwia przeprowadzenie ataku. Dobranoc
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kalejdoskop
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Jul 2008
Posty: 67

PostWysłany: Fri Sep 26, 2008 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
Dokładnie. Posiadasz konto administratora to znaczy, że jesteś administratorem i tłumaczenie się w stylu "ja tu tylko uczę" nie zmieni faktu, że odpowiadasz za to co dzieje się na twoim serwerze, bo fizycznie twoje nazwisko widnieje w dokumentach jako opiekuna pracowni. I tylko pogłębianie wiedzy może uchronić Ciebie przed problemami.
Wystarczy, że przez nieuwagę ściągniesz jeden plik (np z poczty) a twój serwer zacznie rozsyłać spam. Za rozsyłanie spamu odpowie opiekun serwera jak i za każde inne przestępstwo komputerowe w którym wykorzystano twoją maszynę.

Dla przykładu. Kiedyś (bardzo dawno temu) z 20 komputerów w pracowni wysłałem ping of death na serwer jednej z firm unieruchamiając ją na 3 dni. Na drugi dzień w szkole zjawiła się policja (wiedziałem, że mnie szukają) ale to opiekun pracowni oberwał po uchu, za to, że komputer uczniowski umożliwia przeprowadzenie ataku. Dobranoc


Ojejku i pewnie go zamknęli? już się boję... Koledzy, trochę wyluzować proponuję
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Sep 27, 2008 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:

Dla przykładu. Kiedyś (bardzo dawno temu) z 20 komputerów w pracowni wysłałem ping of death na serwer jednej z firm unieruchamiając ją na 3 dni. Na drugi dzień w szkole zjawiła się policja (wiedziałem, że mnie szukają) ale to opiekun pracowni oberwał po uchu, za to, że komputer uczniowski umożliwia przeprowadzenie ataku. Dobranoc

A były w tej bajce smoki?

Jak rozumiem, masz na myśli DoS. Nie strasz ludzi, nie wiedząc do końca o czym piszesz.
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group