Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z internetem (2003) edycja 2008
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Wed Sep 03, 2008 10:09 pm    Temat postu: Problem z internetem (2003) edycja 2008 Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam następujący problem!
W szkole korzystamy z DSL z 5 nr IP i określonymi DNS. Do jednego z nich podpięty był serwer. Chciałem skorzystać z wolnych IP i podpiąć pod Internet sekretariat i gabinet dyr stawiając drugi switch przed siecią. Wszystko zadziałało ale tylko na chwilę. Teraz Internet jest poza siecią, a wsieci nie ma. Serwer wyświetla połączenie z Inernetem lecz strony się nie wyświetlają. Najprawdopodobniej pomieszałem ustawienia TCI/IP w jednej z kart (Internet) gdyż na parametrach dostarczonych przez TPSA nie chodzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 03, 2008 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapewne pomieszałeś i będziesz musiał to poprawić. Chcąc wykorzystać adresy, musisz do modemu tepsy podpiąć switch i do niego serwer i inne komputery mające bezpośrednio korzystać z netu. Adres modemu podany w dokumentach jest bramą, maski nie wpisujesz byle jakiej, tylko tę, którą tepsa podała (będzie to 255.255.255.248), musisz ręcznie również serwery dns wpisać.
Nawiasem mówiąc chcąc podłączyć więcej niż 4 inne komputery musisz mieć jakiś router i lat but not least podłączanie windowsów bezpośrednio do dsl to zdecydowanie niemądry pomysł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Thu Sep 04, 2008 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odp.
Wygląda na to że z ustawieniami TCP/IP jest wszystko ok. Świadczy o tym fakt, że na tym połączeniu aktualizuje się ArcaVir (widać przesył danych w oknie połączenia) oraz Outlook Express może odbierać maile z zewnętrznego serwera. Wygląda na to że to wina IE6 tylko zastanawiam się dlaczego? Jutro zainstaluję Firefoxa z płytki i może to da jakiś efekt. Z góry dzięki za dalsze wskazówki
Ps. Mam administrować tą pracownią na czas określony, a jestem jedynie po podyplomowych więc proszę o wyrozumiałość
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Sep 04, 2008 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomimo, że masz tymczasowo tę "fuchę", to jednak proszę o minimum precyzji w określaniu problemów.
Cytat:
Wygląda na to że z ustawieniami TCP/IP jest wszystko ok. Świadczy o tym fakt, że na tym połączeniu aktualizuje się ArcaVir (widać przesył danych w oknie połączenia) oraz Outlook Express może odbierać maile z zewnętrznego serwera.

Gdzie? Na serwerze, czy na stacji? Jeśli tylko na serwerze, to znaczy, że źle skonfigurowana jest ISA. Jeśli działa na stacjach, to również może być ISA lub zła konfiguracja sieci. Dostęp do internetu trzeba konfigurować kreatorem, a nie z palca w ustawieniach karty sieciowej.
Wiem, że na studiach podyplomowych głównie uczą grać w pasjansa, ale cóż - jak wlazłeś między wrony, musisz... zresztą przyda ci się ta wiedza. Smile
Co do podłączenia biura osobno, pomysł dobry, ale radzę kupić jakiś router i podłączyć komputery za jego pośrednictwem, komputery z Windowsem nie pożyją zbyt długo wystawione bezpośrednio na ataki z sieci, a kto je będzie potem reinstalował?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 6:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
No więc tak. Wszystko o czym piszę dotyczy serwera, stacji uczniowskich na razie nie dotykam. Parametry łącza wprowadzam korzystając z kreatora (Zarządzanie serwerem) później sprawdzam ipconfig/all i się zgadza. Czy parametry drugiej karty sieciowej (w zasadzie pierwszej)mogą mieć wpływ na tę sytuację?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie
Zainstalowałem Firefoxa i zadziałało mam na serwerze możliwość przeglądania stron ale co z tym IE6. Ponadto nie mogę się zalogować na stacjach uczniowskich. 1 nie znam haseł (mam tylko admina na serwerze i operatora na laptopie ale one nie działają na stacjach uczniowskich) 2 W momencie logowania wyrzuca komunikat o braku serwerów logowania do obsługi żądania logowania.
Ps. Muszę przyznac że dostaję niezłą szkołę jazdy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na serwerze przeglądać strony? - br br br
Laughing

Jeżeli już tak bardzo pragniesz to w ustawieniach IE w ustawieniach sieci LAN należy podać nazwę serwera ISA oraz port (np. SBS2005 port 8080)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Piotra
Dzięki za poradę gdyż naprowadziła mnie na prawdziwą przyczynę niedziałania IE. Wyłączyłem w ustawieniach proxy i już. Dziwie się natomiast z frustracji twojej dotyczącej przeglądania stron: 1 Wszystkie stacje robocze zajmują uczniowie, a laptop jest u dyrektora 2 Mam raptem 5 h informatyki więc to tyle co nic ewentualnie zostają przerwy
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. W dostawach pracowni (po roku 2000) jeden komputer jest dedykowany dla nauczyciela. - Zdaję sobię sprawę, że przy dużej ilości uczniów w klasie wszystkie stacje udostępnia się dla uczniów (choć i tak w większości siedzą po dwie osoby przy komputerze).
2. Laptop powinien być dla nauczyciela (niekoniecznie tylko na lekcjach informatyki), nie powinien być wykorzystywany do innych celów aniżeli edukacyjne. Porozmawiaj z dyrektorem może kupi dodatkowy komputer do pracowni (w zamian za brak laptopa).
A co do pracy na serwerze - na serwerze powinno się pracować tylko w celu wykonywania zadań związanych z administracją sieci (nadawaniem uprawnień, udostępnianiem zasobów, przeglądaniem logów.......).
Wiem, że w szkołach ciężko mówić o serwerze (są to komputery różniące się od stacji roboczych wielkością pamięci RAM i pojemnością dysku twardego), ale im mniej się na nim pracuje jak na stacji roboczej tym lepiej.
Jeżeli już wykorzystujesz serwer do swojej pracy to dobrze abyś utworzył sobie konto z uprawniami użytkownika - nie pracuj na koncie z uprawnieniami administratora.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie również w punktach dołączyć do dyskusji.
1. W pełni zgadzam się z Piotrem, że serwer nie jest do pracy.
2. Laptop zaanektowany to przez dyrektora, to nie dość, że skandal, ale podstawa do tego, żeby nawet odebrać szkole pracownię. Warunki dostarczenia szkołom pracowni jednoznacznie mówią, że laptop ma służyć celom edukacyjnym i być wykorzystywany przez nauczycieli (w znanych mi szkołach są one pod opieką nauczycieli informatyki).
3. IE zachowuje się na serwerze właśnie tak, jak to opisałeś i ma to cię zniechęcić do oglądania stron na serwerze.
4. Nie mając dostępu do innego komputera, ostatecznie możesz używać serwera do niektórych zadań, ale w żadnym wypadku nie instaluj tam żadnego dodatkowego oprogramowania, szczególnie nic do oglądania filmów, słuchania muzyki(winampów, bestplejerów itp.), ani żadnego badziewia shareware. Zainstalowałeś firefoxa, dodaj do niego trochę zabezpieczeń w rodzaju adblocka, blokady javy i flasha i starczy.
5. Jeśli nie posłuchasz to za jakiś czas będziesz nam płakał, ze serwer zdechł z powodu wirusów i trojanów.
6. Na stacjach roboczych możesz się zalogować jako administrator i operator (no i oczywiście jako studentXXXX). Jeśli ci mówią że brak jest serwerów logowania - to coś z siecią jest nie tak, bo nie widzą sieci. Czemu? Sprawdź, czy pracuje dhcp na serwerze, a może w ogóle ktoś zapomniał switcha włączyć?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podzielam w pełni to co napisał Maciek !
Dyrektorzy maja takie zapędy, żeby to co najnowsze brać dla siebie...
Ale od czego jest asertywność? Twisted Evil

Przecież w umowie jest wyraźnie zapisane jakie ma przeznaczenie ten sprzęt - nawet nie wolno jej wynajmować zarobkowo...
Trzeba się odważyć i odebrać notebooka szefowi - on ma dużo większe możliwości wydębić od gminy kasę na kompa dla siebie ( z innego konta, nie na cele dydaktyczne).

A serwer używam wyłącznie do administrowania - może dwukrotnie skorzystałem ze strony Microsoftu... i na tym koniec ! Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za burę
1 Jak już wspomniałem dostałem fuchę na 5h w tygodniu na czas nie wiadomo jeszcze jaki, więc problemu chyba nie ma (a tak a propos to oprogramowanie zabezpieczające - Defender, ArcaVir nie chroni serwera)
2 Jeśli chodzi o wykorzystanie laptopa do celów dydaktycznych to pudło, gdyż kadra w mojej szkole jest zinformatyzowana w niewielkim stopniu (zaawansowany wiek, mała liczba nauczycieli - takie szkoły na wsi też coś od unii dostają - ja jak wspomniałem nie jestem informatykiem całą gębą i zdaję sobie z tego sprawę
3 W sprawie środków z gminy to gratuluję optymizmu. Niestety są takie gminy w Polsce gdzie za przystosowanie izby lekcyjnej do wymogów stawianych w projekcie dyrektor musi zapłacić z środków wygospodarownych (5000 zł) przez siebie, (gmina uważa tak - jeśli chcecie nowe komputery to spełnijcie wymogi sami )a szkolenia nauczycieli w kursach komputerowych zablokowały wydatki innych nauczycieli na podnoszenie kwalifikacji nie mniej nie więcej niż na 3 lata
4 Możecie wierzyć lub nie ale pomijając fakt mojej niewielkiej wiedzy w tej dziedzinie (szeroko pojęta informatyka) to udaje mi się wielokrotnie pomóc innym osobom mającym problemy z PC
5 W sprawie tego logowania to sprawdzę dopiero w poniedziałek jak będę miał jakieś okienko, poza tym sprawdzam wszystkie fora by uczniowie mogli się zalogować chociaż lokalnie bo na I-ych zajęciach mieli zadanie złamać hasło - niestety nikomu się nie udało. Ale kto wie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LuckyLuck
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Sep 2008
Posty: 45
Skąd: Boryszów

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jeszcze ja
Z tego co udało mi się dowiedzieć pracownia instalowana była pod koniec czerwca. Później nikt jej nie ruszał. Nie rozumiem dlaczego są jekieś problemy z siecią. Przecież instalator powinien wszystko skonfigurować i powinno grać (już wiem, że powinien być przeprowadzony test - ale nie był gdyż prawdopodobnie powiedział, że doświadczeni administratorzy rezygnują z niego, gdyż trwa około 2 godzin - pewnie było to bliżej nocki). Może to ważne podłączyłem drukarkę sieciową i udało mi się coś wydrukować (z serwera). Myślę że to sukces ale dlaczego serwer widzi dukarkę, a nie widzi innych stacji, bo się to chyba do tego sprowadza (mowa o logowaniu do stacji uczniowskich). Jeśli chodzi o switcha to oczywiście jest podłączony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dochodzimy wiec do punktu, w którym się okazuje, że twój problem to ten jednak sam, co w innych wątkach na temat nowych pracowni.
Poszukaj adresu strony firmy Koncept (był już podawany na stronie).
PS. Wiejska szkoła nie musi być zacofana - najlepsi fachowcy z tego forum pracują w wiejskich szkołach. A serwer który czytanie tego forum umożliwia tez stoi na wsi w wiejskiej szkole.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Sep 05, 2008 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LuckyLuck napisał:
Dzięki za burę
1 Jak już wspomniałem dostałem fuchę na 5h w tygodniu na czas nie wiadomo jeszcze jaki, więc problemu chyba nie ma (a tak a propos to oprogramowanie zabezpieczające - Defender, ArcaVir nie chroni serwera)
2 Jeśli chodzi o wykorzystanie laptopa do celów dydaktycznych to pudło, gdyż kadra w mojej szkole jest zinformatyzowana w niewielkim stopniu (zaawansowany wiek, mała liczba nauczycieli - takie szkoły na wsi też coś od unii dostają - ja jak wspomniałem nie jestem informatykiem całą gębą i zdaję sobie z tego sprawę
3 W sprawie środków z gminy to gratuluję optymizmu. Niestety są takie gminy w Polsce gdzie za przystosowanie izby lekcyjnej do wymogów stawianych w projekcie dyrektor musi zapłacić z środków wygospodarownych (5000 zł) przez siebie, (gmina uważa tak - jeśli chcecie nowe komputery to spełnijcie wymogi sami )a szkolenia nauczycieli w kursach komputerowych zablokowały wydatki innych nauczycieli na podnoszenie kwalifikacji nie mniej nie więcej niż na 3 lata
4 Możecie wierzyć lub nie ale pomijając fakt mojej niewielkiej wiedzy w tej dziedzinie (szeroko pojęta informatyka) to udaje mi się wielokrotnie pomóc innym osobom mającym problemy z PC
5 W sprawie tego logowania to sprawdzę dopiero w poniedziałek jak będę miał jakieś okienko, poza tym sprawdzam wszystkie fora by uczniowie mogli się zalogować chociaż lokalnie bo na I-ych zajęciach mieli zadanie złamać hasło - niestety nikomu się nie udało. Ale kto wie?


Ad.1 - Tym bardziej powinieneś dmuchać na zimne, żeby twoja fucha nie przerodziła się w super-etat... Laughing bo dyrekcje nie będzie obchodziło jak dużo stracisz czasu na postawienie serwera od nowa - będzie oczekiwał na konkretny efekt...
Ad.2 - Ty powinieneś go wykorzystywać podczas zajęć łącznie z projektorem. Ja lata czekałem kiedy mogę wreszcie nie wstydzić się przed dziećmi 10-15 letnim sprzętem... i męczyć się realizując program.
A wiek tu nie ma nic do rzeczy - znam wiele ludzi w okolicach 70 korzystających z internetu (Skype, GG, Tlen itd.)
Sorry, ale to trochę na tobie spoczywa rola nakłonienia reszty kadry do odrobiny wysiłku. Przekonaj ich, że to wstyd przed dziećmi... Zresztą, jest to wymóg jeśli awans nauczycieli.
Na początek zaproponuj wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do zestawienia ocen semestralnych.
Kiedy 5 lat temu wciśnięto mnie do komisji dydaktycznej i zobaczyłem w jak archaiczny sposób opracowuje się wyniki nauczania i pisze sprawozdanie, opracowałem taką aplikację i wręcz zmusiłem wychowawców do jej stosowania. Dziś nikt nie wyobraża sobie innego sposobu tworzenia zestawień. Trwa to tyle ile wprowadzenie ocen - reszta czyni się automatem. A jak to połączy się z innym plikiem, to możesz drukować świadectwa.
Tak jak napisał Maciek - wiejska szkoła wcale nie musi być zaściankiem tkwiącym w ubiegłym stuleciu...
Ad.3 Wiem, że gminy ciągle narzekają - no ale w końcu to jest ich obowiązek. Z doświadczenia wiem, że ciężko jest wyciągnąć kasę na cele dydaktyczne, ale na środki trwałe do administracji łatwiej. A z takich właśnie środków kupują sprzęt dla admnistracji.
Ad.4 Myślę, że nikt nie jest alfą i omegą - każdy się ciągle uczy a w przypadku administrowania siecią, najlepiej doświadczalnie i poprzez takie fora jak to. Gdzieś wcześniej widziałem jakiś post Maćka, który też o coś pytał - choć jest tu, wedle mojej oceny, jedną z najlepiej orientujących się osób na forum.
Ad.5 Hehe... nie ucz dzieciaków hakerstwa... Smile

Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group