Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak podłączyć internet do serwera - prośba o pomoc.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mar_ko
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2008
Posty: 4

PostWysłany: Fri Aug 15, 2008 1:04 pm    Temat postu: Jak podłączyć internet do serwera - prośba o pomoc. Odpowiedz z cytatem

Witam.
Nie wdając się w szczegóły, z dnia na dzień "na ochotnika" zostałem (w tymczasowym
zastępstwie) opiekunem szkolnej pracowni informatycznej. (Nigdy nie miałem do czynienia z serwerem pozwoliłem więc sobie wyrazić swe wątpliwości. Usłyszałem: "To tylko na rok. Na pewno Pan sobie poradzi, ewentualnie możemy pomyśleć o jakimś kursie...")
Mój poprzednik powiedział tylko, że najpierw powinienem przeinstalować serwer (SBS2003 edycja lato 2007). Zrobiłem to chyba bezproblemowo - serwer się uruchamia.
I teraz zaczynają się schody (dla mnie).
Próbowałem podłączyć internet - niestety na razie bezskutecznie.
Wiem, że na stronie http://sbs.oeiizk.edu.pl/ są dokładne instrukcje, ale nie da się na nią
wejść (awaria???)
Chyba, że ktoś mógłby mi przesłać na maila.
Próbowałem ręcznie i przy pomocy kreatora (chyba wszelkie możliwe kombinacje) skonfigurować dwie karty sieciowe i nic. Nie wiem jak to zrobić.
Czy internet do serwera udostępnia karta oznaczona jako "połączenie sieciowe" a rozprowadza na komputery klienckie oznaczona jako "połączenie lokalne", czy na odwrót?
Szukanie w googlach nie przyniosło odpowiedzi.
Boję się, że nie zdążę do końca wakacji.
Wiem, że można nauczyć się wszystkiego, ale trzeba mieć czas, którym niestety nie dysponuję w nadmiarze.
Bardzo proszę o pomoc.

Konfiguracja routera:

LAN SETTINGS:
IP: 192.169.10.1
Maska: 255.255.0.0
DHCP: Disabled


STATIC IP:
IP addres assigned by your Service Provider: 10.1.1.3
Subnet Mask: 255.255.0.0
Service Provider Gateway Addres: 10.1.1.1

Co gdzie wpisać?
Z góry dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Aug 15, 2008 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szukając pomocy, należy podać wystarczająca ilość informacji, bo potem tylko będziemy zgadywać...
Piszesz o konfiguracji routera - rozumiem zatem, że szkoła ma jakieś łącze i do niego sprzętowy router (jaki?).
Sadząc po adresach, które podałeś to jakiś provider, który nie udostępnia zewnętrznego IP. Dla routera adresem zewnętrznym jest 10.1.1.3, a jego wyjście LAN to 192.169.10.1 (i tu jest już błąd - prawidłowo powinno być 192.168.10.1 i ten błąd należałoby poprawić w konfiguracji routera). Z danych wynika, że dhcp jest wyłączone, zatem w konfiguracji SBS musisz podać "na sztywno" IP np. 192.168.10.2 (oczywiście już po poprawce w routerze) musisz też podać bramę (IP routera) oraz serwery dns (jeśli są tepsiane to sprawa prosta, ale może provider daje jakieś własne). Wszystko to ustawiasz w sbsie w takim kreatorze, który wywołasz, gdy uruchomisz "Zarządzanie serwerem" i wybierzesz.. "lista zadań do wykonania". Po prawej stronie kliknij na "Połącz z internetem"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mar_ko
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2008
Posty: 4

PostWysłany: Tue Aug 19, 2008 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoła ma modem DSL. Jest do niego podpięty router, który rozprowadza internet na pierwszą pracownię i sekretariat oraz na drugi router do którego jest podpięta "moja" pracownia i biblioteka. (oba routery to DLink Planet).
Co do błednego wyjścia LAN (192.169.10.1) które podałem - dowiedziałem się że na takim w ubiegłym roku wszystko "chodziło" (przepisałem dane z wydrukowanego zrzutu ekranu z konfiguracji routera jaki znalazłem po poprzedniku) . Podłączenie laptopa bezpośrednio do routera daje bezproblemowy dostęp do internetu.
Jak to jest z tym DHCP na routerze - jedni piszą,że trzeba je wyłączyć i ustawiś IP serwera "na sztywno" inni twierdzą, że mają włączone i też wszystko działa?
Zastosowałem Pana porady i otrzymałem komunikat że trzeba IP serwera dodać do tablicy LAT serwera ISA (nie pamiętam dosłownie).
Czy tzreba korzystać z tego kreatora, czy można skonfigurować karty "ręcznie"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Aug 19, 2008 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze - są trzy klasy adresów tzw.prywatnych przeznaczonych do sieci LAN i trzeba to stosować, a nie działać na zasadzie, że "jakoś chodziło". Standardy są po to, żeby się ich trzymać.(http://www.tech-portal.pl/content/view/26/38/ - przykładowy artykuł na ten temat). Używanie dowolnych adresów w LAN może mieć ten skutek, że niektóre połączenia nie będą działać.
W Windowsie trzeba korzystać z kreatorów i już, bo tak to sobie MS wymyślił, jak dodasz ręcznie adresy do kart sieciowych, to serwer niczego ci nie przepuści. Oczywiście jeśli jest komunikat o konieczności rekonfigurowania ISA, to też trzeba to zrobić.
Co do DHCP, serwer windowsowy może mieć problemy czasami jeśli adres WAN mu się zmieni, więc dobrze jest żeby IP po stronie WAN było stałe, co nie wyklucza stosowania DHCP na routerze nadrzędnym (hint: wpisy statyczne).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group