Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Krok po kroku Reinstalacja serwera SBS 2007

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Fri Feb 08, 2008 8:22 pm    Temat postu: Krok po kroku Reinstalacja serwera SBS 2007 Odpowiedz z cytatem

Witam - mam nadzieję że temat będzie zawsze "na topie"

Mam prośbę do doświadczonych kolegów i koleżanek aby krok po kroku napisali jak "odświerzyć" serwer po roku pracy (lub półroczu)
Ja szczerze powiem, że nie mam doświadczenia w reinstalacji serwera (bowiem w szkole nigdy tego nie robiłem, jedynie coś tam na szkoleniu było ale już nie pamiętam)
Proszę o opisanie dwóch przypadków:
1. z obrazu (DVD ghost)
2. z płyt instalacyjnych...

BY£BYM BARDZO WDZIÊCZNY - już niedługo mnie to czeka !(zaczynają wyskakiwać jakieś komunikaty o niemożności uruchomienia zasad itd.)

>> pozdrawiam serdecznie <<
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sat Feb 09, 2008 11:18 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Krok po kroku, to tak jakby napisać książkę. Jest tego sporo. W Twoim przypadku nie będzie to potrzebne. Ale na początek musimy uściślić sprawę.

1. Jaki właściwie problem się ujawnia i czy nie związane to jest z aktualizacjami, wirusami bądź niewłaściwą konfiguracją antywira.

2. Jaką edycję rozpatrujemy, bo tutaj rozpiętość działań dla SBSów tylko z 2007 roku jest znaczna (Wiosna, Lato, Jesień).

3. Odtwarzamy system z obrazu, który zrobiłeś, jako kopia innym programem np. ghostem, czy odtwarzamy system z backupu systemowego Windowsa. Jeśli je posiadasz polecam GHOST (czas do 1 godz.).

4. Instalujemy system z edycji DVD, czy czystych instalek. Tutaj polecam DVD (czas 7-8 godz. nie licząc dodatkowo czasu na konfigurację systemu).

5. Czy rzeczywiście problem dotyczy tylko zasad grup, bo te są zwykłymi plikami tekstowymi, które można w szybki sposób odtworzyć. Jeśli robiłeś kopie zasad to za pomocą kopiowania można je odtworzyć do folderu

c:\WINDOWS\SYSVOL\domain\Policies\

Każda zasada to osobny folder zapisany dużą ilością liter i cyfr

np. {F745F10F-F2DC-42DE-8011-F17BB5D1E078},

które odnajdujemy w Zarządzaniu Serwerem/Zarządzanie Zaawansowane/Zarządzanie zasadami grup/nasza domena/wybrana zasada np Men Studenci prawy klik Edit, zakładka Detils - Unigue ID.

Odtworzenie standardowych zasad nie jest trudne nawet gdy nie mamy kopi. Te również można odszukać na płytach DVD.

Nowa instalacja serwera, to ostateczność, którą admin traktuje, jak porażkę.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sat Feb 09, 2008 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za informację - u mnie przy włączaniu (po jakiejś dłuższej przerwie w zajęciach) pojawia się komunikat typu (nie pamiętam dokładnie) "przynajmniej jeden sterownik lub usługa nie uruchomiła się" - podczas pracy serwera zauważam, że zawiesza się co jakiś czas - inne komputery podłączone go niego także zamierają na tę chwilę aż się nie odwiesi... poprostu często mam takie objawy i myślę że po ponownym odświerzeniu serwera (z obrazów płyt ghosta, które przegrałem od instalatorów SBS) problem zniknie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 11, 2008 10:13 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Komunikat o braku sterowników nie musi wpływać negatywnie na pracę serwera, choć oczywiście może. U mnie pojawia się monit o zainstalowanie nowych sterowników dla drukarki, której już nie posiadam i pewnie należałoby wyczyścić rejestr. Nie jest to jednak powód do zmartwień. U Ciebie musisz sprawdzić, czy te urzadzenia, które masz w Mój Komputer- prawy klik Właściwości - Sprzęt - Menadźer Urządzeń pracują normalnie i nie są zaznaczone jako źle działajace (! lub ?). Ponadto radzę sprawdzić w

1.Zarządzaniu serwerem - Standardowe - Monitorowanie i raportowanie - Wyświetl raport o wydajności (jeśli takie raporty byly zakładane) i w

2. START - Narzędzia Administracyjne - Podgląd zdarzeń.

Da nam to odpowiedź, co jest nie tak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Mon Feb 11, 2008 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok dziękuję za informację - jak tylko po feriach zjawię się w pracowni to sprawdzę co jest nie tak i dam znać i nie ukrywam że będę czekał na odpowiedź Wink. Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wed May 07, 2008 6:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dostałem płytki kolekcja lato 2007 (których nie miałem w posiadaniu, i bardzo za nie dziękuję) - niestety nie mogę ukończyć instalowania, nie mam jakiejś płytki - po instalacji I, II, III płyty jest ok - natomiast potem wyskakuje komunkiat proszę wlożyć płytę - wkładam płytę oznaczoną 4/4 i pisze mi że to nie ta płyta, wkładałem po kolei wszystkie i ten sam komunikat Sad
Co to może być ?
Próbowałem już drugi raz instalować serwer i ten sam problem w tym samym miejscu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed May 07, 2008 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dziś właśnie miałem debiut instalowania kolekcji 2007 lato. Szlag by ich trafił. Najpierw instalacja nie rusza, bo instalator nie może sobie z sieciówkami poradzić. Po odłączeniu kabli instalacja się zaczęła, ale jakakolwiek zmiana ustawień na tym etapie powodowała restart. Prawdziwa zabawa rozpoczęła się jednak później. W pewnym momencie już sieć jest potrzebna o czym instalator informuje. Po podłączeniu kabli okazało się jednak, że już widać było za późno i choć system się zainstalował to cała reszta nie... (czyli brak sbsa, isy, i innych usług), sześć restartów i kolejno te same komunikaty o tym, że czegoś nie ma, próba ręcznego doinstalowania czegoś się nie udała, bo skrypty odwoływały się do nieistniejących ścieżek... wreszcie po paru godzinach walki przyglądająca się temu pani informatyczka "z pewną taką nieśmiałością" zapytała "a może jednak by pan to zrobił na tym, no na linuksie..."
No i na tym stanęło, jutro pojawi się tam edubuntu i wszystko zostanie zrobione w ciągu jednego dnia. Dziękujemy Microsoft za aktywne poopieranie Wolnego Oprogramowania Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wed May 07, 2008 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja w dalszym ciągu jestem załamany bo nie wiem co robić - linuksa nie zna, zresztą podobnie jak serwerowskie oprogramowanie... - kurcze to już mnie zaczyna dobijać!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wed May 07, 2008 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy instalacji Serwera SBS Windows 2003 warto pamiętać o:
-w czasie instalacji odłączyć UPS,
-obie karty sieciowe podłączyć kablem skrosowanym,
-jako kartę lokalną wybrać 2,
-wypełnić poprawnie formularz łącznię z faxem,
-w czasie instalacji tylko wymieniamy płyty na żądanie instalatora, będą długie momenty jakby komputer nic nie robił, cierpliwie czekać.
Przydatny opis:
http://sbs.oeiizk.edu.pl/Dokumenty/jesien2007/d1_03_01_z.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed May 07, 2008 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dość fajny ten opis, ale naliczyłem w nim minimum 4 - 5 godzin na instalację, to makabrycznie długo. Pomijam już trick z łączeniem kart sieciowych kablem skrosowanym, bo to już jest kuriozalne, żeby nie potrafili zrobić instalatora, który - albo poprawnie wykrywa karty, albo odkłada instalację sieci na potem, kiedy już się system zainstaluje.
Generalnie chyba kolekcja z wiosny 2006 była bardziej dopracowana, bo nawet na Virtualboxie w końcu mi się to udało zrobić. No i krócej się instalowało.
PS. W samym opisie to mnie zainteresowało bardzo jedno" Dlaczego po wypełnieniu formularza następuje restart?" - tyle, ze nie napisali dlaczego, a to jest nagminne. Ciekawe jak zawołać prowadzącego ma nauczyciel we własnej pracowni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wed May 07, 2008 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas instalacji z oryginalnych MS czas instalacji SBS-a to około 4 godziny w tym sporo restartów, potem tworzenie kont, zasad GPO itd. to też zajmuje sporo czasu. Wymagane jest podłączenie do innego komputera (można połączyć 2 karty). Instalacja z kolekcji idzie automatycznie, w przerwie na kawę możesz tylko wymienić płyty, masz zrobione konta, zasady, obrazy instalacyjne itd. Z tego czasu to najwięcej idzie na podłączenie do domeny, można w czasie instalacji serwera przełączyć komputery do grupy roboczej i przygotować do podłączenia do domeny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Fri May 09, 2008 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy jakieś szkolenie? Chyba będę musiał zmusić moją szefową na takie, bo raczej ciężko będzie sobie poradzić z problemem szkolnej pracowni sbs kolekcja lato 2007 samemu Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue May 13, 2008 10:21 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Jestem właśnie na takim szkoleniu (OFEK) i muszę przyznać, że w tej konkretnej sprawie nie ma szans na naukę. Instalacja SBS203 edycja Lato jest juz gotowa a kursantom pozostaje jedynie zrobienie kilku modyfikacji konfiguracyjnych. Na więcej nie ma czasu, choć teoretycznie pracujemy 2X5 dni po 6 godzin.
Po zjeździe w Kęsowie czułem niedosyt związany ze szkoleniem w zakresie SBSa, ale po tym co widze i mogę dziś porównać, to i tak był "rekord świata".
Choć już raz instalowałem na virtual PC tę edycję, to postaram sie ponowić ten proces na zwykłej maszynie. Jeśli to będzie możliwe przygotuje z tych prac odpowiedni zapis w formie artykułu. Może pomoże.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartheezzzz
Użytkownik Forum


Dołączył: 24 Sep 2007
Posty: 87
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Tue May 20, 2008 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w dalszym ciągu nie mogę zainstalować serwera z płytk, które dzięki Wam dostałem, nadal mam problem z 4 płytką ponieważ, po włożeniu pisze komunikat że to nie ta płyta.
Może ma ktoś na tyle doświadczenia aby mi pomóc skonfigurować serwer z oryginalnych płyt Microsoft SBS (nie z kolekcji lato2007).
Nie chce mi się wierzyć, że to tylko mnie spotkało Sad
Te (pseudo) serwery są do bani!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group