Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mac - propaganda a fakty...
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 1:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat w tej dziedzinie trzeba przyznać Apple opracował niezły i fajny zestaw oprogramowania, maki są niewątpliwie dobrymi komputerami medialnymi. Z wyjątkiem muzyki, bo panuje iTunes program monstrum.
Jednak Linuksa używam na komputerze stacjonarnym właśnie ze wzgledu na jego zastosowania multimedialne.
Po pierwsze oglądanie tv i nagrywanie. Po drugie obróbka nagranych filmów. Czasem zgrywanie dvd. Nagrywam nieraz filmy aparatem i na komputerze robię ich montaż. Ci którzy mnie znają, wiedzą, że nie uznaję na desktopie żadnych whatever - ma być po pierwsze łatwo, po drugie łatwo i po trzecie jeszcze łatwiej. Program, który wymagałby długich godzin konfiguracji i czytania manuali może jest wart zastosowania na serwerze, ale nie na desktopie.
Używam linuksa na co dzień od 2002 roku, nie dlatego, że lubię grzebać w nierozwiązywalnych problemach, tylko dlatego, że to działa.
Nie będę ci wymieniał wszystkich nazw programów, bo jest ich sporo. I chyba to jest ta podstawowa różnica. Dla przykładu w maku masz tylko iTunes - całkowicie z synchronizowany z systemem i działający dokładnie tak samo na każdym maku, a możliwości użytkowników są niewielkie. Wśród znajomych używających linuksa są tacy, co lubią Banshee, inni preferuja Rhytmmboxa, a ja wolę Amaroka.
Podobnie z oprogramowaniem do filmów. Do oglądania tv używam xawtv, choć to stary i prymitywny programik. Po prostu się przyzwyczaiłem. Ale są także takie full wypas bardziej makowe w wyglądzie - KDEtv, TVTime i inne.
Płyty zgrywam używając dvd::rip, choć jest sporo innych programów, do obróbki filmów Kmenc15 lub avidemux i to mi wystarcza, lecz jeśli ktoś lubi takie all in one, to też jest sporo. Niektóre programy płatne na maka lub windowsa są darmowe w linuksie, wystarczy wspomnieć znaną aplikację Main Actor.
Gdyby komuś było mało to w Linux Magazine było sporo artykułów na tematy medialne i wiele programów tam omówiono.
Podobnie jak w macu sa też programy do aparatów cyfrowych w tym takie które zgrają nam zdjęcia z aparatu i stworzą kolekcję lub nawet wyeksportują wszystko na serwer w postaci galerii www. Ja osobiście ich nie lubię. Wolę używać programów kilku różnych z których każdy robi to co ja mu każę.
Z tym, że wszystko co napisałem nie ma być argumentem przeciw makom. Jestem przekonany, że wielu przeciętnych użytkowników jest zadowolonych z tego, że są programy oferujące wiele funkcji przy minimalnym nakładzie własnej pracy. Coś co niby usiłuje nam zaoferować Windows. Tylko, że prawie robi wielką różnicę - jak to nam mówiła reklama w telewizji. W windowsie wszystko działa prawie dobrze... w maku działa, a linux do tego oferuje większy wybór Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile ... Propaganda "głosi", że na Linuksa "jest wszystko" ale wolę się zapytać, ... żeby później nie żałować Smile Zresztą może będę w Kęsowie, to mi pokażecie (jeszcze zobaczyć wolę) ale zauważcie ... jestem przynajmniej otwarty na dyskusję Smile (to do "jabłuszek w źrenicach" Smile)
Cytat:
...bo panuje iTunes program monstrum

Oczywiście iTunes to niezły kombajn (musiałbym jeszcze sprawdzić, czy w wersji windowsowej jest wszystko) np. można z tego zrobić własną "stację radiową", sam sprawdza dostępność podcastów (audycji audio lub nawet video; jak ustawimy(!))
Cytat:
a możliwości użytkowników są niewielkie

??? czego nie może iTunes? (chętnie się dowiem, co tracę?)
ale iTunes służy tylko do pracy z już wcześniej przygotowaną muzyką. Do tworzenia jest GarageBand (obsługa instrumentów realnych i wirtualnych, dżingle, efekty do vocalu oczywiście współpraca z iTunes i innymi programami iLife) Teraz też mógłbym omawiać dalej programy, o których wspominałem poprzednio (iWeb, iMovie HD, iDVD, Comic Life) i oczywiście nie są to jedyne programy do multimediów na Macintosha, te dostajemy na starcie wraz z systemem jak na potrzeby szkolne starczą w zupełności. Jeszcze raz zwracam uwagę, że bardziej chodzi mi o samo tworzenie (niż odtwarzanie) multimediów. (teraz pewnie myślicie, że mi się źrenice w jabłuszka zamieniają Smile) Właśnie na takim forum potrzebna jest konfrontacja, rzeczowa dyskusja i weryfikowanie "propagandy" Smile Tak jak wszędzie (!!!) wśród użytkowników Macintoshy są maniacy, którzy nie dadzą sobie nic przepowiedzieć (ale czy w innych "grupach" ich nie ma). Trudno jednak się komuś dziwić, że jeśli wystarcza mu program X i jest całkowicie usatysfakcjonowany to po co mu jeszcze coś. Natomiast nauczyciele, to co innego - powinni być przynajmniej otwarci na nowości i "śledzić" rynek. Skoro będą programy, które potrafią zrobić lepszy produkt, kosztem mniejszego nakładu pracy, przy mniejszych wymaganiach, ... to wypada przynajmniej spróbować Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może odniosę sie tylko do kwestii iTunes. Oczywiście jestto program do słuchania muzyki głównie, czy może raczej zarządzania kolekcją muzyczną. Od znajomego, który porównywał, wiem, że na windows i maku działa tak samo. Choć oczywiście w windows zapewne łatwiej o jakieś problemy. Osobiście lubię mieć pewien porządek na dysku. Zakładając, że muzykę trzymam w /home/maciek/muzyka - jestem zadowolony, że mój Amarok, po wskazaniu katalogu zrobi ewidencję i będzie na bieżąco reagował na ewentualne w nim zmiany. Jednak sytuacja, gdy program przeszukuje mi cały dysk twardy natychmiast po instalacji i robi sobie coś nad czym nie mam kontroli, jest dla mnie niedopuszczalna. Mało tego, nie zgadzam się już absolutnie na to, żeby program mi kopiował pliki z mojej lokalizacji w jakieś sobie tylko znane miejsce. Z iTunes maiłem do czynienia raz kiedy instalowałem to komuś na życzenie i miałem godzinną przerwę, bo z komputerem ani programem nie dało się nic zrobić dopóki swoich czynności nie wykonał. To jest dla mnie wystarczająca dyskwalifikacja. To ja jestem właścicielem komputera i to ja decyduję, co program ma zrobić. Dlatego powiedziałem, że to program monstrum. I pomimo ewentualnych zalet, ta jedna wada jest dla mnie dyskwalifikująca. I dlatego również na linuksie nie używam programów, które chcą za mnie decydować, co jest najlepsze. A żeby nie było tak różowo - to powiem, że owszem też są takie aplikacje, które wpasowały się w najnowszy trend, że komputer wie lepiej, co dla użytkownika jest lepsze...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No świetnie, to teraz ja Smile ... ludzie instalując programy na ogół nie czytają pojawiających się komunikatów ... a czasami warto, jestem przekonany w 99%, że iTunes podczas instalacji pyta się, czy dokonać "przeszukania" dysku w celu odszukania wszystkich plików muzycznych, ta opcja jest włączona domyślnie ale jeśli ktoś podczas instalacji wybierze opcję, że "nie" to program pokornie zrezygnuje z przeszukiwania i po sprawie. Porządek, też potrafi trzymać, ma np. funkcję która pozwala skonsolidować bibliotekę muzyczną. To dla tych, którzy np. raz wgrali sobie muzykę do jednego folderu, później wgrywali do innego folderu inną muzykę ale parę utworów się powtarza (a po co?). Oczywiście nie trzeba tego robić a jak się robi, to lepiej czytać pojawiające się komunikaty. Z tym kopiowaniem, to też warto zajrzeć do preferencji programu iTunes, bo właśnie tam jest pełna kontrola nad tym programem. Zresztą to jest typowe dla programów macowych - pierwsze wrażenie ... "a nic szczególnego, mało ustawień" a to jest tylko powierzchowność, bo wiele rzeczy jest schowanych trochę głębiej (żeby nie rozpraszać zwykłego laika). Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jestem przekonany w 99%, że iTunes podczas instalacji pyta się

W macach on już po prostu jest. I chyba nie trzeba go instalować i może po włączeniu najpierw zapyta, co robić. Być może, gdybam sobie...
W Windows o nic nie pyta, zakłada, że użytkownik to idiota. I może ma zresztą rację... jednak akurat w moim przypadku, usiłowałem go zwyczajnie wyłączyć, ale nie dało się. Jedynym sposobem było zamknięcie systemu bez potwierdzania. Z tym że po ponownym włączeniu komputera i tak swoje dokończył.
Tu mi się przypomniało, że w czasach używania windowsów zainstalowałem program będący przeglądarką plików medialnych (nazwy nie pamiętam). Program skojarzył wszystkie pliki ze sobą bez pytania, więc otwierał wszystko - do bmp począwszy a na mp3 skończywszy. Oczywiście nie wszystko umiał, i na dodatek był z gatunku "mądrali" co to wiedzą lepiej. Po odinstalowaniu wszystkie pliki medialne pozostały "bez przydziału". Very Happy
Dlatego nie lubię programów mądrzejszych od użytkownika...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Mon Dec 31, 2007 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak w macach iTunes już jest na starcie i pyta się przy pierwszym uruchomieniu. (chyba, że ktoś wyrzuci i instaluje od nowa) Natomiast ok. 2 miesiące temu instalowałem na laptopie MaxData (tego z "Szachowego Wapna") i na 99% pytał się mnie (tzn. było okno, gdzie można było przełączyć, zanim kliknęło się "Dalej") ... teraz była mała przerwa w pisaniu, bo zamiast gdybać lepiej sprawdzić - wziąłem PC, wyrzuciłem iTunes i ściągam program na nowo ... trochę to trwa ... (prawie 52 MB)
Zatem - na początku instalacji były 2 kratki (z ptaszkami) "czy utworzyć skróty?" i "czy iTunes ma być domyślnym ...?" i jeśli zrobiło się "dalej" (nic nie zmieniając, to rzeczywiście przeszukał i znalazł pliki muzyczne), no to jeszcze raz odinstalowałem i od nowa i teraz nie ma być domyślnym ... a i tak poszukał. Zatem moje skojarzenia (te 99%) dotyczyły mac, na których ponownie był instalowany iTunes. Czyli Maćku miałeś rację - program uważa się za mądrzejszego od użytkownika. (ale daje szansę by nie być domyślnym ... ) Na pocieszenie u mnie ta instalacja, z tym wyszukiwaniem trwała ok. minuty ale na tym dysku niewiele jeszcze jest. Cóż pomyliłem się, całe szczęście że zostawiłem sobie ten 1% na błąd Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Jan 16, 2008 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie powinienem zacząć nowy wątek ale ten się tak ładnie rozwijał Smile Apple wprowadziło nowego laptopa MacBook Air http://www.apple.com/macbookair/design.html Ja wiem ... za drogi Smile ale ładny jest, przynajmniej moim zdaniem Smile zwróćcie uwagę, że nie posiada napędu optycznego i pewnie dla Was będzie to dyskwalifikujące ale jak 10 lat temu wszedł na rynek iMac pierwszy komputer bez napędu dyskietek, to też większość nie wróżyła mu przyszłości, praktycznie dopiero od niedawna w zwykłych PC zaczęto rezygnować z dyskietek ale ludzie już się przyzwyczaili, że idzie żyć bez dyskietek. Z czasem przyzwyczają się, że można obyć się bez płyt Smile Cóż postęp kosztuje ... do tego jedna z wersji ma zamiast zwykłego twardziela 64GB solid-state drive. Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jan 16, 2008 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No jak zwykle u apple design jest świetny. A co do płyt, sam w zasadzie prawie nie używam, mam sieć i mam parę rożnych pendrajwów i innych takich... ale dla większości typowych userów brak nagrywarki to rzecz straszna. Przecież oni nic innego nie potrafią oprócz nagrania właśnie ściągniętego avi na płytę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Wed Jan 16, 2008 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem nowy laptop Appla nie zrobi furory (a na pewno w Polsce). Maki ceniłem za możliwości pracy w sieci. Trzy interfejsy sieciowe: Ethernet, AirPort i FireWire wsparte klikalnymi narzędziami sieciowymi wielokrotnie przydawały się, teraz jeden port USB - za skromnie jak na tę cenę.

W warunkach polskich to ostatnie Keynote niewiele przyniosło - możemy sobie pogadać o laptopie, wypożyczalni filmów czy iphone, lecz "nie dla psa kiełbasa" (tak jak i przed rokiem).

Cenię natomiast firmę za dobry system operacyjny (od momentu otrzymania ICIM z Vistą - bardzo cenię, gdy widzę wszystkie te komunikaty o bezpieczeństwie - w OSX nie myślę o tym i system tego nie przypomina co 4 kliknięcia - system jest, dyskretny bezpieczny... i szybki).
Do tego systemu muszę mieć komputer Apple i powiem, że iMac jest naprawdę funkcjonalną maszyną jak dla amatorskich szkolnych czy domowych zastosowań.
Cena nie gra roli jak się dostaje komputer (dostałem 24), co do kupna to zakupiłem parę lat temu za 1800 zł maka mini i to był rozsądny zakup jednak za cenę mniejszej funkcjonalności.

Teraz przymierzam się do wymiany komputera w domu na nowszy model i jedyne nad czym myślę to jak kupić taniej. Bo maki są drogie...
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Jan 17, 2008 2:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laptop mnie zainteresował. Podoba mi się jego wielkość - nie wiem jak jest w praktyce, ale ze zdjęć i filmów wygląda na baaardzo mały i podświetlane klawisze. Szczególnie te drugie wydają się być prostym, acz bardzo przydatnym wynalazkiem (dla początkującego usera oczywiście, ja np mam fińską klawiaturę z zupełnie pomieszanymi oznaczeniami, na które po prostu nie zwracam uwagi).

Jeżeli chodzi o wady (oczywiście w moich oczach).. 13,3" wydaje mi się być lekko przesadzoną minimalizacją (jaka rozdzielczość na tym?).
Brak napędu cd/dvd... cóż, nie jest to przestarzała technologia wypierana przez coś nowego (tak jak niegdyś wspomniane przez Ciebie stacje dyskietek), wręcz przeciwnie, wciąż się rozwija (blueray?). Nie uważam aby w laptopie była potrzebna nagrywarka, jednak jakikolwiek napęd to podstawa, o której nie można zapomnieć.
Jeden port usb... lubię czasem używać gryzonia, szczególnie gdy wykonuje jakieś "manualne" prace na swoim laptopie. Często pracuje przy tym z pamięcią flash.. cóż, można mieć hub, ale...
To wystające coś z portem usb, dvi i czymś jeszcze. Gdzie się podziała genialna teoria złącza na magnes? Taki ruchomy element z prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu...

Oprócz tego takie pierdółki jak brak wejścia mikrofonowego, które są raczej kwestią gustu.

Cena. Powala.


Generalnie, cóż, podoba mi się. Jak wygram w totka, może będzie to mój trzeci komputer. Na pewno nigdy, nie stanie się domyślnym miejscem pracy (i chyba takie było też założenie apple).

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Jan 17, 2008 1:46 pm    Temat postu: Laptop Odpowiedz z cytatem

Jakub może to Ci się spodoba a nie jest to list Smile
http://gospodarka.gazeta.pl/technologie/51,81013,4840521.html?i=1
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Jan 17, 2008 6:01 pm    Temat postu: Re: Laptop Odpowiedz z cytatem

Leszek Misiuk napisał:
Jakub może to Ci się spodoba a nie jest to list Smile
http://gospodarka.gazeta.pl/technologie/51,81013,4840521.html?i=1

JakubC napisał:
Laptop mnie zainteresował. Podoba mi się jego wielkość - nie wiem jak jest w praktyce, ale ze zdjęć i filmów wygląda na baaardzo mały

Wink

Miejmy tylko nadzieję, że zadbali o chłodzenie. Wiem od posiadaczy mackbookow ze strasznie się grzeją.
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu Jan 17, 2008 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W "mac'owych linkach" jest link do tej strony ale na potrzeby dyskusji przypominam http://blog.fotogenia.info/ obecnie jest tam jako pierwszy od góry wpis, fajny filmik na temat najcieńszego (obecnie) laptopa, pewnie wkrótce znajdzie się w archiwum ale dla tych, którzy chcą teraz obejrzeć ... może być przydatny Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group