Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak podłączyć XP do domeny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Nov 24, 2007 9:27 pm    Temat postu: Jak podłączyć XP do domeny Odpowiedz z cytatem

W związku różnymi problemami pojawiającymi się w pracowniach, postanowiłem poćwiczyć sobie w domu. Na virtualboxie zainstalowałem SBSa z kolekcji DVD - Wiosna 2006. Do tego oczywiście również w ten sposób XP.
Konfiguracja jest taka, że SBS ma dwie wirtualne karty, pierwsza jest podłaczona do sieci rzeczywistej jako WAN i to działa bez problemu, komputer jest widoczny w sieci i ma dostęp do internetu. Zaś druga karta - czyli LAN jest skonfigurowana wewnętrznie, podobnie ta na komputerze z XP. Obydwie wiertualne maszyny widzą się w swojej sieci. XP dostaje z serwera DHCP SBSa numer IP. Ma nawet dostęp do netu, ponieważ dla sprawdzenia dodałem regułkę w ISA puszczającą cały ruch z wewnętrznej sieci do serwera i dalej. Jednak próba dodania do domeny kończy się komunikatem: "nie można odnaleźć ścieżki sieciowej". Zainstalowałem więc XP z kolekcji i dalej to samo. Nie mogę wpaść na pomysł, co mam nie tak, zakładam - że przyczyną jest SBS.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Nov 25, 2007 12:42 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Maćku pociągnij z serwera klienta FireWall \\sbs2006\mspclnt na XP. Sprawdź, czy jest konto na które się logujesz na serwerze. Jeśli by były trudności można spróbować założyć regułkę odblokowującą dostęp dla adresu IP. To tak na szybko, bo wiesz, że imprezujemy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 25, 2007 12:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Regułkę to na wszelki wypadek dałą taką, że puszcza wszystko...
Teraz zrobiłem instalację na nowo i się skubaniec wiesza na ustawianiu połączenia internetowego.. wrr.... szlag by go trafił...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 25, 2007 2:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało się. Okazało się, że z jakiegoś dziwnego powodu trzeba było przeinstalować sterownik do sieciówki. Jednak zawieszanie się sbsa w trakcie konfigurowania dostępu do netu (gdy w tle jeszcze "coś" sie robiło) spowodowało nieukończenie generowania użytkowników, barak grupy Nauczyciele i Poziom D. Ciekawe czy jest jakiś sposób, żeby to automagicznie wykonać? Czy tylko instalacja od zera?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Nov 25, 2007 11:51 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Można dodawać ręcznie lub automatycznie poprzez skrypty. W tym drugim przypadku, który polecam najlepiej wykorzystać gotowe ze strony oeiizk. Jak będę w domu poszukam je i Ci prześlę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 25, 2007 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podsumowując na razie moje dokonania w tym zakresie, to musze stwierdzić, że instalacja z płyt dvd może pójść różnie i to chyba nie ma znaczenia, że instalowałem na wirtualnej maszynie. Po prostu instalator nie przewiduje różnych możliwości. Za pierwszym razem źle przyporządkował mi karty sieciowe i ręczna zmiana spowodowała chyba problemy z dołączaniem do domeny. Za drugim razem z kolei był problem ze złym zainstalowaniem karty sieciowej, co zawieszało komputer, a instalacja szła wielozadaniowo. Inaczej mówiąc w trakcie, gdy wykonywały się skrypty dodające userów, jednocześnie miałem skonfigurować połączenie, po zawieszeniu się kompa dodawanie userów "niby" było wznawiane, ale jak widać nie do końca.
Rada dla tych, którym przyjdzie do głowy instalować z kolekcji dvd - nie wykonywać czynności naraz, odczekać z konfigurowaniem połaczeń, przed przystąpieniem do konfiguracji sprawdzić w urządzeniach, czy karty sieciowe zostały poprawnie zainstalowane. A jak się coś rypnie, najlepiej zacząć wszystko od nowa. Bo inaczej za cholerę się nie dojdzie, co poszło nie tak.
Niewątpliwą zaleta kolekcji jest na drugiej płycie instalacja klienta, która nie pyta nawet o numer seryjny - idealne dla piratów Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Mon Nov 26, 2007 1:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W oknie, gdzie wypełniamy dane mamy możliwość wyboru karty sieciowej, do której będzie podłączona pracownia. Druga w czasie instalacji zostanie wyłączona. Najlepiej obie karty połączyć kablem skrosowanym.
Na Virtual PC 2007 próbowałem zamiany kart - zamiany adresów IP, efekt był taki jak opisuje Maciek, nie można podłączyć komputera do domeny i komputery nie mają dostępu do domeny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 26, 2007 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To by sie zgadzało. W prawdziwym komputerze z dwiema kartami możemy przepiąć kabelki, w wirtualnym nie. Najgłupszą rzeczą jest to, że zewnętrzna karta sieciowa zostaje wyłączona tak, że trzeba przeinstalować sterownik. No i to, że po zawieszeniu kaszani się dodawanie userów, co potem skutkuje tym, że nie może się zalogować zwykły użytkownik, bo konta są dodane częściowo (brak haseł).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Thu Nov 29, 2007 12:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek, jeżeli jeszcze nie postawiłeś nowego serwera na Virtual to przejrzyj folder C:\Windows\Setup. Skrypt do zakładania kont i grup znajduje się w folderze ACCOUNTS. Testowałem odnawianie wszystkich ustawień z tego folderu na Virtual PC 2007.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group