Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kwestie zasadnicze - praktyczne rady dla SBSa 2003
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość





PostWysłany: Wed Nov 10, 2004 7:34 am    Temat postu: Kwestie zasadnicze - praktyczne rady dla SBSa 2003 Odpowiedz z cytatem

Mam podstawowe pytania zwiazane z tym serwerem. Proszę o kilka praktycznych rad:
1. Czy ta edycja to Microsoft Serwer 2003
2. Dlaczego przypisano dyskom tak dziwne litery i czemu zapisywane są ich udziały jako zmienne np. c$
3. Czy zaleca się tworzenie dodatkowych partycji np. do tworzenia obrazów np. ghostem, czy zdajemy się tylko na kopii zapasowej serwera
4. Czy zaleca się usuwanie choć części użytkowników (odświeżanie ich w Zarządzaniu Kompa trwa kilka minut) a jest ich o wiele za dużo.
5. Czy instalowanie na nowo serwera i klienta usuwa stare partycje, czy jest możliwość modyfikacji tego skryptu tak jak było to w poprzednich edycjach aby nie tworzył nowych dysków.
6. Czy w zwiazku z tym zaleca się tworzenie nowych partycji na dyskach klientów aby np. dawać możliwość ich zapisywania, czy tworzenia kopii.

Jestem ciekaw, jak rozwiązują te zagadnienia inni opiekunowie tych pracowni. Proszę o podzielenie się własnymi opiniami i rozwiązaniami w tym zakresie. Z góry - Dziękuję
Powrót do góry
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Wed Nov 10, 2004 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Small Business Serwer 2003 Very Happy
2. Nazwy dysków zawsze możesz zmienić - ale przyjoł sięjużtaki standard Wink.
3. zasób np. c$ jest ukrywany przed użyszkodnikami, czyli w seci niewidać tego zasobu, daje to tobie jako administratorowi możliwość korzystania z dysku C serwera oraz mieć pewność, że uczniowie nie zobaczą zasobu a co za tym idzie nie bedą grzebać Very Happy.
4. Zawsze możesz wywalić parę kont nie potrzebnych, jeśli serwer chodzi wolno, sprawdź też inne rozwiązania - np. czy jakiś procesz nie zajmuje za dużo czasu procesora.
5. Jeśli jest (a podejrzewam, że jest) to napewno na dyskietce robisz zmiany - w skrypcie który na niej jest Very Happy
6. Kopie zapasowe powinno się robić co jakiś czas, ale lepiej jest trzymać je na płytach - wrazie awari dysku twardego masz płytki z obrazem dysku Very Happy. Bardziej zalecane jest robić kopie zapasową dysku serwera (dokumenty klientów są tam trzymane, oraz gdy padnie stacja można ją w krótkim czasie odpalić, zaś jak padnie serwer - trosze roboty jest :/)
ps. ale to moje zdanie Wink
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Anonymous
Gość





PostWysłany: Wed Nov 10, 2004 10:06 pm    Temat postu: dzięki Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję i pozwolę sobie kontynuować ten wątek:

1. Czyli SBS jest nakładką na windowsowy serwer 2003, jak to było w przypadku NT4 a może się mylę?

4. Serwer chodzi bardzo dobrze, jednak, kiedy otwieram w zarządzaniu komputera - użytkownicy wgrywa kilka minut. Myślałem, że rzecz w tym, że jest ich tam: studentów 500x4 i nauczycieli chyba 500. Dlatego pytałem, czy część z nich usunąć i jak to zrobić (podobno najlepiej przy pomocy Darka skryptu). Podobno fizyczne usuwanie nic nie da.

5. No właśnie, czy aby to odtwarzanie klienta nie jest z serwera - F12 (nigdy w przypadku SBS 2003 tego jeszcze nie robiłem). Jeśli tak to, jaki skrypt z serwera zostaje uruchamiany

6. Czy wszystkie partycje serwera należy kopiować, czy wystarczy tylko C:\. Na ile istotny jest zapis innych partycji, (jakie jest ich przeznaczenie)

POZDRAWIAM
Powrót do góry
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Thu Nov 11, 2004 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Nakładką bym tego nie nazwał :/, choć zainstalować możesz to jako nakładkę (przynajmniej w win2k server na sbs 2000 można było tak robić), system jest bardzo podobny do twojego - podejrzewam, że pewne różniece są ale nie wielkie, dlatego większość problemów rowiązyjesz niemalże identycznie (tak robiłem z win 2k server zanim dostałem klucze do serwerowni Wink ).
4. Oczywiście, że możesz Very Happy. Klikająć w AD prawym przyciskiem myszy pojawiało sięmenu a w nim "usuń", ze skryptu nie korzystałem podejrzewam, że da ten sam efekt i znacznie szybciej Very Happy
sbs.oeiizk.waw.pl
5. w SBS2000 na dyskietce był ten skrypt (podejrzewam, że tu jest tak samo Very Happy), na www.sbs.2p.pl/frm.html ktoś kiedyś o tym pisał - podał nawet linijke w skrypcie która za to odpowiada, pisał również o możliwość modyfikacji ile partycji ma tworzyć instalator oraz jaką pojemność mają mieć Very Happy. Ten skrypt z serwera zaczyna kopiować pliki - to jest jego główna rola Very Happy
6. Zazwyczaj administratorzy robą obraz całego dysku - np. dokumenty są na innej partycji niż sam system (to oczywiście można zmienić - ale troszke roboty będzie :/).
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Justyna
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Nov 2005
Posty: 7

PostWysłany: Tue Nov 08, 2005 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro juz mamy dzial na temat Windows SBS 2003 to i ja sie chetnie pod niego doczepie, mam taki problem a raczej zapytanie:
Dlaczego majac neostrade na serwerze nie chce on aby kompuery klienckie mialy dostep do sieci (wszystko jest poprawnie skonfigurowane)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Tue Nov 08, 2005 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mianowicie nie ma internetu na stacjach?

Napisz jeszcze jak masz zrobioną sieć (np. czy neo jest przez router jeśli tak to przez jaki)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Nov 08, 2005 6:47 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

A serwer je ma? Jeśli problem dotyczy tylko klientów to sprawdż proxy (globus w pasku zadań jaki ma kolor i czy jest włączony-prawy klik Diseble). Czy jest fizyczne połączenie ze stacją (ping komputer01).

Jeśli to dotyczy również serwera potrzebne są Twoje informacje, o których wspominał Grzegorz. Ponadto sprawdź adresowanie. Konkretnie jaki adres przypisany jest sbs2003 i jaki ma router. Możliwe, że jeśli nie ma konfliktu DHCP to internet chodzi, ale złe jest adresowanie DNS.
Dlatego klikaj: Start-Uruchom wpisz command i w tym trybie zapisz:

ping wp.pl

potem jeszcze raz wpisz:

ipconfig /all

Wyniki prześlij tutaj, coś poradzimy

Możesz również skorzystać z kopalni wiedzy, którą zebrałem tutaj:

http://www.kopi.eduforum.pl/faq/index.php

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Justyna
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Nov 2005
Posty: 7

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm......po pierwsze to baaardzo ale to baardzo dziekuje za ten link do tych wszystkich informacji a mianowicie dlatego, ze staje sie poczatkujacym administratorem,i troszke sie boje, ze to mnie przerosnie wiec zbieram wszystko co sie da;P.
A co do tych ustawien to sprawa miewa sie tak, ze internetu nie ma na stacjach, neo puszczona jest przez USB (tu taka informacja, ze moj pracodawca dal mi taka zwykla neostrade jak daja dla pojedynczych stacji), ale po walce poszlo i na serwerze jest internet, bawilam sie juz ping-em i wszystko gralo w sieci lokalnej komputery sie widzialy i pingowaly same z soba i serwerem ale do netu polaczenia nie mialy ;P, wiec tu mi nasunela sie taka mysl, ze to moze wina mojego pracodawcy hihihi zamiast dac mi neo pod server dal zwykla i ta po mimo podlaczenia na nim nie pusci sygnalu dalej :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie tak.

Nie ma neo pod serwer i pod stajce roboczą.

Jeżeli jest na serwerze to bez większych problemów będzie sie dało zrobić na stacjach.

Wystarczy uruchomić nawet ten najprostszy ICS. Nie wiem jak to sie robi na SBS 2003 ale za pewne Mirek wie Laughing

Potem, na stacjach wystarczy, w konfiguracji karty sieciowej dopisać brame domyślną na serwer.

Musi działać Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Justyna
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Nov 2005
Posty: 7

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hihihihi tylko w tym problem bramy sa juz powpisywane,(poprawnie Wink ) a mimo to serwer nie puszcza dalej internetu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 8:21 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Co jest z proxy na klientach. Jak wygląda ikona proxy na pasku zadań?
Na kliencie wpisać:
ping wp.pl
Jeśli pakiety są przesyłane, to należy skonfigurować adresy DNS. Proszę o scrin (może być na email) polecenia: ipconfig /all

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podejrzewam, że do pozwoli nam dojść szybciej. Jak był konfigurowany internet?

a tak między nami najprostrza metoda jaką znam to udostępnienie połączenia (wymaga działania DHCP, oraz ustawia min. adres karty sieciowej na 192.168.0.1). Metoda ta wymaga do jej zastosowania (oprucz DHCP Wink ), dobrze zainstalowanej neostrady, w opcjach połaczenia (jeśli dobrze pamiętam ostatnia zakładka licząc od lewej strony), należy tam zaznaczyć chęć udostępnienia połaczenia. Kliknąc "Ok". Wyśletli się komunikach informujący co musi być spełnione aby internet był udostępniany (część z tych wymagań napisałem). Działa na win 2k Server i na SBSie 2000 nie miałem powodów sprawdzać na 2003 (ale też powinno chodzić) Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Nov 10, 2005 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a tak między nami najprostrza metoda jaką znam to udostępnienie połączenia (wymaga działania DHCP, oraz ustawia min. adres karty sieciowej na 192.168.0.1). Metoda ta wymaga do jej zastosowania (oprucz DHCP Wink ), dobrze zainstalowanej neostrady, w opcjach połaczenia (jeśli dobrze pamiętam ostatnia zakładka licząc od lewej strony), należy tam zaznaczyć chęć udostępnienia połaczenia. Kliknąc "Ok". Wyśletli się komunikach informujący co musi być spełnione aby internet był udostępniany (część z tych wymagań napisałem). Działa na win 2k Server i na SBSie 2000 nie miałem powodów sprawdzać na 2003 (ale też powinno chodzić) Wink
Na Windows Serwer 2003 takie rozwiązanie działa. Zastosowałem je w pracowni i sprawuje sie nieźle Smile Myśle że na SBS 2003 też będzie chodzić. Pozdrawiam Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Justyna
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 Nov 2005
Posty: 7

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, wszystkich.....i dziekuje za rady, podczas dlugiego weekendu, do pracowni przyszedl Pan X i ustawil mi wszystko, teraz wszystko chodzi jak powinno, tylko, ze ja nadal nie wiem jak on to zrobil Crying or Very sad fakt jestem tylko stazystka ale dla mnie byloby lepiej gdybym wiedziala co i jak achhh...... bedzie dobrze jeszcze wszystko przedemna hihihi wiec teraz siedze i sie ucze a w razie jakis problemow mam nadzieje, ze moge nadal liczyc na wasza pomoc Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego nie towarzyszyłaś temu Panu X podczas tych zabiegów w pracowni?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group