Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Aurox i zało¿enie konta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Sep 12, 2006 9:23 pm    Temat postu: Aurox i założenie konta Odpowiedz z cytatem

Witam !
Ostanio tak mi sie złożyło , że zmieniłem pracę . No i pracownię . Własnie przejąłem pracownie . Serwer jest na Auroxie . WS na Xp . Pracownia nowa. Sbs nie mam Smile . Mam tylko problem . Jak założyć konto na nim . Poprzednik niestety nic mi nie zostawil poza Hostem i i nazwą czy hasłem roota a konta mówił ze mam sobie sam założyc i uprawnienia admina.
Hmm Domena jest założona na kompie szkolnym czyli w pracowni. Chcę założyc konta dla mnie i na kogos ze szkoły by scedować modyfikacje strony . Niestety nie znam technologii zwiazanej z domenami własnymi , zakładaniem kont i świadczenia tego typu usług .
pzdr Andrzej


Ostatnio zmieniony przez AndrzejM dnia Tue Sep 12, 2006 10:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Sep 12, 2006 10:02 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Wybacz Andrzeju, ale musiałem skrócić Twój tekst, aby oszczędzić Ci kłopotów. Nie jestem specjalistą od linuksa, ale to co podałeś naraża Cię na poważne kłopoty i bezpieczeństwo serwera. A z tego co wiem Maciek wyjechał do Londynu. Możesz poprosić Michała Gargasa. Z pewnością natychmiast musisz zmienić hasło roota. Jeśli będziesz miał z tym problem, to napisz emaila. Konta możemy równiez założyć.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Sep 12, 2006 10:23 pm    Temat postu: re Odpowiedz z cytatem

Mirek ok rozumiem .
Ale ja przejąłem ( tą pracownie ) i się troche dziwiłem , że w szkole tak rozwiązano sprawe strony . Będę musiał to zmienić . Na razie mam sporo roboty z zaznajomieniem sie z nową szkołą . WIec roboty full. A kasy tyle samo . Na razie przygotiwuje kompy jakieś stare - bo nowe są z EFS , dla słuchaczy z internatu . Wiec mam około 10- 12 kompów do przekazania poza pracownię .
pzdr Andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Sep 15, 2006 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konta w linuksie zakładamy komendą
Kod:
adduser


Aby konto było też w sambie(czyli kontrolerze domeny) musimy założyc również w nim konto:
Kod:
smbpasswd -L -a -e uzytkownik

gdzie slowo uzytkownik zastąpiamy nazwą uzytkowinka ktorego wczesniej dodaliśmy do systemu.

Pomóc nam w tym może skrypt który pojawił się na forum KOPI:
http://www.kopi.eduforum.pl/forum/viewtopic.php?p=1694#1694

Kwestia jak system jest skonfigurowany.

Zalecałbym zmienienie hasła administratora,
wykonujemy to logując się na roota i w konsoli wpisujac
Kod:
passwd


Polecałbym też zapoznanie się z podstawowymi komendami linuksa(hint: google).


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Sep 18, 2006 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Auroxa znam raczej mało, ale podejrzewam, że podobnie jak w innych dystrybucjjach są także "klikalne" sposoby na zarządzanie użytkownikami chociażby...
Poza tym nie do końca orientuję się jakie zadania miałby spełniać aurox w pracowni, czy jest tylko bramką, czy może również kontroluje komputery klienckie...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Sep 20, 2006 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Auroxa znam raczej mało, ale podejrzewam, że podobnie jak w innych dystrybucjjach są także "klikalne" sposoby na zarządzanie użytkownikami chociażby...
Poza tym nie do końca orientuję się jakie zadania miałby spełniać aurox w pracowni, czy jest tylko bramką, czy może również kontroluje komputery klienckie...

Ja zakładałem że jest bez trybu graficznego Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group