Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ile godzin informatyki w szkole podstawowej i gimnazjum?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Informatyka w szkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Aug 15, 2006 10:44 pm    Temat postu: Ile godzin informatyki w szkole podstawowej i gimnazjum? Odpowiedz z cytatem

Zwracam się z pytaniem do pedagogów w sprawie ilości godzin informatyki przydzielanej w Waszych szkołach. Wiem, że w tej sprawie rozgorzała dyskusja, ale mnie interesuje aktualna sytuacja panująca w szkołach podstawowych i gimnazjach. Wiadomo, że są odpowiednie rozporządzenia, które dają możliwość przydzielania dodatkowych godzin dyrektorskich.
Niestety na przestrzeni kilku ostatnich lat przynajmniej u mnie występuje wyraźna tendencja spadkowa godzin przeznaczanych na info. Poziom nauczania i możliwości sprzętowe, jak mi się wydaje wyższe, a godzin, co roku mniej. Mogę zrozumieć, że technologie informacyjne można wprowadzać również na innych przedmiotach, ale czy należy to robić kosztem przedmiotu informatyka?

Jeszcze kilka lat temu w mojej szkole (Zespół Szkół) w każdej klasie była przynajmniej 1 godzina w tygodniu. Klasy I i II gim miały po 2 godziny i jeszcze dzielone na grupy.
Dziś dyrektor mi mówi, że w podstawowej można to utrzymać, natomiast w gimnazjum jest poważny problem. Dlaczego? £atwo dyrektora zrozumieć: egzaminacyjny priorytet - język polski, matematyka i język angielski. Punktomania testowa wypiera wszystko, czym można zainteresować, zarazić ucznia, by miał, co robić w przyszłości.
Zatem mam w I gim - 1 godzinę, w II gim - 2 godz.
Ciekawsze jest to, że rozporządzenie w sprawie przydziału godzin daje nam podobno tylko 2 godziny na cały cykl nauczania w gimnazjum.

Jak tak dalej pójdzie to info w ogóle zniknie z listy przedmiotów nauczanych w szkole?

Pozdrawiam MB
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Aug 16, 2006 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za to będą dwie godziny tygodniowo wychowania patriotycznego Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Thu Aug 17, 2006 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ciekawsze jest to, że rozporządzenie w sprawie przydziału godzin daje nam podobno tylko 2 godziny na cały cykl nauczania w gimnazjum.

I tak też od kilku lat jest u mnie.
A godzin dyrektorskich nie ma u nas na przedmioty obowiązkowe.
Przy podziale na grupy wychodziło po 13-15 godzin zajęć w roku.
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Sat Aug 19, 2006 8:50 am    Temat postu: Godziny Odpowiedz z cytatem

Mirku, wg ustawy , którą ja znam to godzin na informatykę mamy 2 na 3 lata. Jak to jest dzielone przez dyrektorów to róznie bywa. U mnie np mam po 1 godzinie na grupę przez 3 lata- więc jest dołożone, a w klasach profilowanych po 2 godziny. Co do godzin dyrektorski to jak sama nazwa wskazuje dysponuje nimi dyrektor i może robić co chce z nimi.
Maćku masz rację i jak do tego dodamy jeszcze po 2 godziny tygodniowo religii to będziemy mieli młodzież wyjątkowo "katolicką" ale nie umiejącą się znaleźć w ówczesnym świecie .
Może komputery wycofają z uzytko to poco tegop uczyć Wink
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Sat Aug 19, 2006 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak to jest w innych szkołach, ale od czwartej klasy podstawówki do 3 gimnazjum miałem dwie godziny informatyi tygodniowo. W pierwszej klasie liceum miałem również dwie godziny technologii informatycznej tygodniowo. Pedagodzy układający siatkę godzin dla mojego profilu (biol-chem) doszli do wniosku, że to wystarczy i więcej nie będę miał styku z komputerami w liceum, natomiast mat-fiz w drugiej klasie ma jeszcze dwie godziny na dwa tygodnie ( w praktyce dwie technologie informatyczne na dwa tygodnie). Btw. "katolickiej" młodzieży już we wrześniu będę zasuwał do szkoły w mundurku z napisem "Bóg, honor, ojczyzna"
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dzanks
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Oct 2008
Posty: 68
Skąd: Kowalewo Wlkp k/Szubina

PostWysłany: Sat May 22, 2010 7:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chodzi o moje odczucia w tej sprawie to wyglada nastepująco:

w pełni się zgadzam z Mirkiem, że tendencja do obcinania godzin informatyki występuje i sie nasila. Jesli chodzi o gimnazjum to wg starej podstawy programowej bylo 2 godz w pierwszej klasie 2 w drugiej i 1 w trzeciej a teraz juz pierwsza klasa ma 1 godzine 2 klasa 1 godzine a w trzeciej informatyki juz nie bedzie - w podstawowce tez szalu nie ma bo czwarta klasa 2 godz piata i szosta po 1 godz

Informatyke sie tnie a wprowadza sie naucznie artystyczne np dodam jeszcze ze nie ma podzialu na grupy i np klasa 25 osobowa wchodzi do sali gdzie jest 10 komputerow ( przed moja kadencja bylo 8 sprawnych Smile ) - i pojawia sie pytanie Jak pracowac? Czego nauczyc?

Takze godziny pracy informatyka w naszej szkole wynoszą 10 godzin/tyg a zadan jest sporo oprocz zajec dydaktycznych. które nie bardzo wiem kiedy wykonywac czyli:

- strona www ( zainstalowalem cms joomla i udalo mi sie wdrozyc kilku uczniow ktorzy calkiem donbrze sobie radza z tym a ja tylko nadzoruje)
- problemy ze sprzetem (komputery drukarki, siec i inne)
- podlaczanie i instalowanie laptopa ekranu itp na rozne szkolenia apele i uroczystosci
-tablica interaktywna o ktorej niektorzy nauczyciele mysleli ze to " cudowne urzadzenie ktore wyswietli dla nich lekcje" a tu trzeba przy tym posiedziec naprawde sporo i przeszkolic czesto naprawde "ludzi ktorzy z komputerem maja niewiele wspolnego"
- pomoc pani sekretarce Smile
Odbylem juz kilka rozmow z dyrekcja szkoly a dyrekcja mowi to co pewnie w innych placowkach ze oni podlegaja pod gminy i tam zapadaja rozne decyzje podyktowane stanem srodkow finansowych i kolo sie zamyka ......
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Informatyka w szkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group