Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS 2016
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 07, 2016 1:47 pm    Temat postu: EOS 2016 Odpowiedz z cytatem

Zapraszam na http://freesco.pl po informacje na temat nowej wersji EOSa. Do celów szkolnych na razie będzie średnio przydatny, ponieważ nie ma tam jeszcze Samby i Dansguardiana, jest jednak firewall, a więc system może udostępniać internet. Dostosowanie systemu do zarządzania domeną lokalną z komputerami W7,8.1 i 10 jeszcze musi potrwać.
Anons umieszczam, ponieważ liczę na zainteresowanych testerów. Wink

x
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny


Ostatnio zmieniony przez Maciek dnia Sat Mar 30, 2019 2:54 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Thu Sep 15, 2016 10:14 am    Temat postu: Będziemy testować Odpowiedz z cytatem

Właśnie się pobiera wersja 32 bit. Chyba nie będzie problemów aby zainstalować obok windowsa. Menu wyboru systemu się stworzy? Czy najpierw EOS a potem winda?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Sep 16, 2016 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze należy instalować najpierw Windows. Najlepiej zostawić miejsce wolne na dysku, aby było dla Linuksa. Jeśli nieopatrznie zdecydowano się na automatyczną instalację Windows lepiej wcześniej użyć jakiegoś programu do repartycjonowania - a więc zmniejszenia partycji Windows bez utraty danych. Instalator też to potrafi, jeżeli ma do czynienia z NTFS, ale przy nowszych partycjach MS, efekty mogą byc różne.

Mając komputer z pamięcią 4GB lub większą można pokusić się o instalację maszyny wirtualnej (np. Virtualbox, który preferuję). Wersja 32bit bez problemów będzie pracowała z 1GB RAM, a bardzo przyzwoicie z 2GB.

Warto też pamiętać, że wersja 32bit to typowy desktop, bez funkcji serwerowych.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Sat Sep 17, 2016 1:55 pm    Temat postu: Instalacja nie powieodła się Odpowiedz z cytatem

Niestety instalacja na dysku nie powiodła się. próbowałem 3 razy niby idzie wszystko ok pyta o wybór Gruba nic nie zmieniam wszystko domyślnie i czarny ekran, zero reakcji. Komp 800MB Ram procek 1,7 GHz Sempron więc nie rewelacja. Powalcze w poniedziałek. Pozdrawiam Macku i jak coś to spróbuje EOS2010 jak nie pójdzie. LiveCD działa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Sep 20, 2016 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety 800MB to trochę mało, tym bardziej, że w praktyce to 768. Faktycznie może być problem z zapisaniem sektora startowego. To zdarzało się już wcześniej, przy małej ilości pamięci.
Wersja live startuje nawet przy 512, ale trudno mówić o komforcie pracy.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Tue Sep 20, 2016 6:05 pm    Temat postu: Więc Odpowiedz z cytatem

Więc radzisz dołożyć RAMU. Akurat mam jakieś kości DDR I i DDR II. Pewnie to jeszcze będzie to. Będe dokładał i meldował. Live CD działa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 28, 2016 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UWAGA!
Aby EOS Desktop wersja 32 bit się prawidłowo zainstalował, trzeba zmienić opcję programu rozruchowego. Domyślnie w ostatniej fazie instalacji pojawia się "GRUB2 z interfejsem graficznym" a należy z menu rozwijanego wybrać opcję "GRUB z interfejsem graficznym".
Z niewiadomego na razie powodu nowszy GRUB2 się "wywala".
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Thu Sep 29, 2016 5:54 pm    Temat postu: Hm a to ciekawe Odpowiedz z cytatem

Widzisz dołożyłem ramu i nadal była kiszka. Teraz spróbuje tak jak mówisz Macieju. Dzięki.

Po instaacji coś z grafiką jakieś dziwne paski poziome, prawie nic nie widać trzeba się domyślać. Puszczam kolejny raz, choć do momentu ładowania się systemu jest ok włącznie z grubem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Sep 30, 2016 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej by było, żeby zobaczyc jakieś screeny. W starszych komputerach karty graficzne nie są zbyt wydajne, więc różnie może być, ale trzeba by było wiedzieć coś więcej.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Sat Oct 01, 2016 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy nie spróbuje FREE_DESKTOP bo chyba także ciekawa dystrybucja. Zobacze czy ona ok ale narazie virtualboxa w domku zainstalowałem i będe próbował zobaczyć jak to wyglada wirtualnie.
Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Oct 03, 2016 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście przygotowując EOS 32bit Desktop miałem na uwadze typowy system klienta na starsze komputery. Niestety nie mam możliwości przetestować systemu na różnych maszynach.
Taki lajf. Wink
Jeszcze w 2009 roku mogłem przetestować EOSa na kilkunastu różnych szkolnych komputerach i dzięki temu poprawić błędy. Dziś niestety muszę opierać się na Virtualboxie. Zdaję sobie więc sprawę z tego, że bez dogłębnych testów mogą wynikać nieznane mi problemy.

Ponieważ EOS w wersji 32bit jest typowym klientem, nie ma przeszkód, by ktoś - kto potrafi - zainstalował sobie dowolną dystrybucję 32 bit na starszych maszynach. EOS różni się głównie tym, że ma iTALC na pokładzie.
Ten program znajdziemy również w Ubuntu, ale niestety nie w wersji 32bit.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Mon Oct 03, 2016 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Maćku za odzew. Narazie powoli to idzie praca i inne obowiązki mnie przytłaczają więc powolutku. Odezwę się jak coś już będzie działać i stabilnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Fri Oct 07, 2016 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zainstalowałem Free Desktop (ubuntu 12,4) i teraz podłaczyłem do sieci pracowni i nie wiem jak skonfigurować aby był internet. Strona www pracowniana się otwiera konfiguruje w firefox proxy ale nie działa. Możesz pomóc Macieju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Oct 07, 2016 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musisz w ISA znaleźć regułkę udostępniającą internet i zamiast uwierzytelnionych użytkowników SBS dać tam "All users".
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Mon Oct 10, 2016 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam regułę SBS INternet aces rule i jest SBS Internet Users dodałem All Users. Pytanie czy mam mieć tylko All users. Narazie nie mam jak przetestować dopiero jutro jak będzie chwila.
Dzieki już działa ale chciałem zaktualizować z wersji 12.04 do 14.04 i się wysypało. TEraz się nie chce instalka uruchomić sprawdza chyba poziom baterii Checking baterry state... aned --monitor.
Zainstaluje winde podziele dyska na 2 partycje a potem polece jeszcze raz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group