Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rola maców w pracowni
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Tue Apr 25, 2006 2:10 pm    Temat postu: Rola maców w pracowni Odpowiedz z cytatem

Jedno pytanko panowie, w tych pracowniach z macówkami, będzie tylko mac serwer, czy pozostałe stacje roboczę też będą macami?
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686


Ostatnio zmieniony przez 15-latek dnia Tue Apr 25, 2006 5:36 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Apr 25, 2006 2:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm. Ponieważ moja szkoła też ma szanse dostac macy to wiem.(niestety już sobie nie pokorzystam)

Szkoła dostaje iBooka, Serwer i stacja robocze.

Mi jednak komputery Apple wydają się trochę... zbyt delikatne na warunki szkolne. Nie wspomne już o tym że odkupienie uszkodzonej części kosztowało by fortune. No ale może rzeczywiście warto.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Tue Apr 25, 2006 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem (cały sprzęt pochodzi od Apple łącznie ze stacjami roboczymi z zainstalowanym MacOSX) to MEN wreszcie powoli zaczyna odchodzić od produktów Microsoftu i tego strasznego SBS. Oczywiście, jeśli dobrze zrozumiałem.
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Apr 25, 2006 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze zrozumiałeś. Może nie odchodzić... myślę ze to jednak chęć wprowadzenia nowych technologii a przedewszystkim że poszły za tym jakieś ogromne pieniądze. W koncu nie ma lepszej reklamy dla czegoś nowego niż zauroczenie tym najmłodszych. A w tych komputerach na prawde mozna sie zakochać. A który rodzic nie zmięknie na prośby swojej pociechy? heh


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 25, 2006 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozliwość wyboru maców była od dawna, ale cóż tylko 8% szkół w Polsce wybrało. Rozmawiałem z nauczycielami, którzy to mają i dają sobie radę - twierdzą, że wszystko jest łatwe... a na geeków mi nie wyglądali.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Sun May 07, 2006 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoły od kilku lat wybierają sobie rodzaj komputerów i oprogramowania na PC, poniżej fragment deklaracji na pracownie komputerowe (EFS 2006):


Typ komputerów:

Wybieramy komputery zgodne z IBM PC
Wybieramy komputery Apple Macintosh


Wybieram platformę sieciową oraz system operacyjny
stacji roboczych (dot. komputerów zgodnych z IBM PC):

serwer Microsoft oraz stacje robocze Microsoft
serwer Novell oraz stacje robocze Microsoft
serwer Linux oraz stacje robocze Linux


W łódzkim z projektu EFS 2005 jedna szkoła przypadkiem wybrała Novell-a i potem czyniła wielkie starania aby jednak mieć SBS-a a 2 szkoły wybrały Linuksa. Reszta Maki albo PC z SBS.

Pozdrawiam
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu May 18, 2006 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JakubC napisał:
...
Mi jednak komputery Apple wydają się trochę... zbyt delikatne na warunki szkolne. Nie wspomne już o tym że odkupienie uszkodzonej części kosztowało by fortune. No ale może rzeczywiście warto.


Jestem nauczycielem pracującym na Mac'ach Very Happy część z nich ma już 8 lat ! i jeszcze całkiem nieźle działają, te komputery były tworzone z myślą o szkołach zwłaszcza eMac (taki biały z 17 " CRT), był konstruowany "pod dyktando" nauczycieli praktycznie komputer "nie do zdarcia". Zapomniałem dodać Smile ... przez 8 lat nic (!!!) się nie popsuło, nic nie musiałem przeinstalowywać (tylko jak zmieniałem system na wyższy) nie mam żadnego antywirusa, (bo nie ma wirusów). Obecnie czekam na nową pracownię 2005 i nie wiem co dostanę ... ale cokolwiek to będzie jestem przekonany, że będzie to dobre. Chętnie odpowiem na różne pytania dotyczące macintoshy (o ile będę potrafił). W każdym razie z pełną odpowiedzialnością polecam te komputery, zwłaszcza że od pewnego czasu można na nich zainstalować bezproblemowo (dotychczas były tylko emulatory) Windows lub Linuks, można mieć równolegle te systemy, chociaż ja nie zamieniłbym Mac OS X na żaden inny Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu May 18, 2006 7:14 pm    Temat postu: Konfiguracja Odpowiedz z cytatem

To tak po koleji. Dostałem cała konfigurację pracowniw, która mam dostać lada tydzień. Jest w niej:
Serwer: Mac OS X Serwer 10.4 w polskiej wersji, stacje: Mac OS X 10.4, Pakiet iLive, przeglądarki: Safari i Firefox, MS Office lub inny, programy edukacyjne YDP, iWork, skład i edycja teksu- Pages i Keynote, Parallel programy do uruchamiania aplikacji pod Windows i wiele innych.
Co do możłiwości to widziałem w skrócie co one mogą- sporo a nawet dużo. Myśllę, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu. Moim zdaniem w szkole powinny być inne platformy aby małodzież mogła zobaczyć że jest coś innego niż Windows MS. W pewnym, sensie ten sprzęt daje inne możliwości szkole. No nie wspomnę tu o stabilności i bezpieczeństwie. Tutaj popieram Jacko.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu May 18, 2006 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Myślę, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu

Jeśli masz na myśli proporcje w szkolnych pracowniach, to zgoda.
Jeśli natomiast funkcjonalność, szczególnie w aspekcie sieciowym oraz niezawodność - to jest to konkurencja na pewno.
Gdybym miał przed sobą wiele lat pracy, to stanąłbym na głowie, żeby w mojej szkole wdrożyć MacOSX i Linuksa zamiast Windowsów...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu May 18, 2006 8:27 pm    Temat postu: Re: Konfiguracja Odpowiedz z cytatem

Leszek Misiuk napisał:
... Dostałem cała konfigurację pracowniw, która mam dostać lada tydzień.

Czy jest tam specyfikacja sprzętowa? Pytam bo my w środowisku mac'owym cały czas spekulujemy "co to będzie?" w ulotkach była mowa o eMaca'ach ale tych oficjalnie APPLE już nie produkuje, od 16 maja funkcjonuje nowy produkt MacBook (następca iBooka) najbardziej "obstawiany" jest MacMini+monitor (jaki?), najprościej by było gdyby dali iMac'a (ale to trochę drogie)
Leszek Misiuk napisał:
Myśllę, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu. .... No nie wspomnę tu o stabilności i bezpieczeństwie.

Zawsze byłem zdziwiony, gdy po różnego rodzaju prezentacjach, przy różnych projektach okazywało się, że Mac' wybierało góra 5% szkół. Tłumaczyłem sobie to zawsze prawem Kopernika (... "gorszy pieniądz wypiera lepszy") o ile w przypadku gospodarstw domowych w polskich realiach zrozumiałe jest, że ludzie wybierają sprzęt tańszy, to w przypadku gdy szkoła nie ponosi żadnych specjalnych kosztów, bo to ministerstwo kupuje pracownie zawsze "dziwne" wydawało mi się dlaczego nauczyciele "boją się" wybrać markowy sprzęt. Byćmoże było to wynikiem tego, że na prezentacje jeźdili na ogół dyrektorzy a oni pewnie średnio znają się na sprzęcie, (mój nie zna się wcale i dlatego wysyłał na takie spotkania mnie i pewnie dlatego mam Apple) a jak oni (dyrektorzy) dyskutują między sobą, to na ogół przemawiają do niech argumenty typu "a wszyscy mają windows, to my też weźmiemy windows..." i mógłbym tak dalej pisać, ... ale późno już Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri May 19, 2006 7:25 am    Temat postu: Sprzęt Odpowiedz z cytatem

Maćku pewnie, że masz rację. W konkurencji miałem na myśli że dobrze jest mieć i to i to a o stabilności i mozliwościach juz napisałem, że nie ma co porównywać. Apple daje nam kompleksowe rozwiązanie zarówno biurowe, multimedialne-jest super, mozliwości wieloplatformowości i mozna by tu jeszcze pisać trochę czego w Microsofcie nie ma (no nie wspomnę jak to jest ze stabilnoscią). Dlatego warto pokazać co jest co aby dzieciaki mieli mozliwość porównania. Podobnie zrosztą jest z Linuxem. Tylko kto go używa?? To my powinniśmy pokazać wszystko to co jest dobre na rynku a niech ludzie później sobie wybiorą. Wystarczy zrobić proste doświadczenie: uruchom aplikację Windowsową na Macu a Macową na Windowsie i wszystko na ten temat.
Microsoft od początku istnienia robił dziadostwo tylko ludzie uważają, że zawieszanie się systemów w czasie pracy to rzecz normalna i nie mając możliwości porównania przyzwyczaili się że tak ma być Smile.
Teraz co do sprzętu:
Serwer: PowerMac G%- procesor P42GHz DC RAM 1GB dwa dyski: 160 i 80 GBDVD-RW, monitor 17" Widzę że Appla.
Stacje uczniowskie:
procesor 1,5 GHz SC RAM 512 , HDD 60 GB, Combo, monitor 17" no i wszystko na sieci radiowej
Notebook: iBook 14" proc 1,4 RAM 512 HDD 60 DVD-RW
Dodatkowo: drukarka laserowa, skaner rzutnik LCD.
To tak w skrócie.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Fri May 19, 2006 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Własnie dziś instaluja pracownię jesięń 2006, niestety o mac-kach mówią ze jeszce nie odbył sie przetarg jak podobnie jak na centra multimedialne do biblioteki.
A w sprawie wyboru pracowni część nauczycieli nie wybiera macków bo musi sie od nowa uczyć nowych programów, a chyba najważniejsze akceptacja uczniów. W domu prawie nikt nie ma takiego sprzetu i trudno im sie przestawić na inny sysyem myslenia stosowany w macosx. A juz przygotować na zajecia .....?
Jeśli bedzie pasować termin spotkania w Tuchomiu przywiozę do testów Imac g4 800 Mhz (lampka).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri May 19, 2006 11:28 am    Temat postu: Racja Odpowiedz z cytatem

Alibaba masz rację ale kiedyś musieli się nauczyć obsługi Windowsów, no i jak uczą tego samego przez cały czas to wspólczuć tylko im i uczniom, a to że nauczyciel jest leniwy to nie powinien uczyć informatyki.
Kończą się czasy obsługi tylko offica MS, bo uczniowie przychodzą do szkól mądrzejsi od nauczyciela, jak ten nie doskonali swojego warsztatu.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri May 19, 2006 11:55 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Na początek, chciałbym serdecznie powitać jak sądze specjalistę od Maców - Jacko. Przeglądałem Twoją stronę i rzeczywiście materiał, który udostępniasz jest bardzo ciekawy. Bardzo liczę na Twoją pomoc w redagowaniu tego działu, zwłaszcza, że ruch w tym kierunku jest spory. Sam również po namowach Maćka zdecydowałem się na pracownie MAC, choć muszę przyznać największe opory miałem, z zebraniem mocy i chęci do edukowania się w tym kierunku. Inna kwestia to dostęp do tego sprzętu i koszty naprawy, czy konserwacji? Ciekaw jestem również, jak wygląda sprawa szkoleń i możliwości wyboru sprzętu, czy oprogramowania (pomijam formularz deklaracji, bo tutaj wybór dotyczy tylko systemu). Czy, jako opiekunowie mamy na to wpływ?


Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri May 19, 2006 12:10 pm    Temat postu: Sprzęt Odpowiedz z cytatem

Na wybór sprzętu podobnie jak w PC to raczej nie mamy wpływu ale nie są to zapewne opróżniane magazyny. Co do oprogramowania to też decyzje zapadają u góry. Co do szkoleń to w przeciwieństwie do SBSa SPD1 i SPD2 są bezpłatne. Jak wybrałeś tę pracownię to musisz śledzić stronę ze szkoleniami Appla. Na razie realizowane są szkolenia dla edycji z 2005 roku.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group