Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
15-latek Użytkownik Forum
Dołączył: 05 Apr 2005 Posty: 106
|
Wysłany: Tue Apr 25, 2006 2:10 pm Temat postu: Rola maców w pracowni |
|
|
Jedno pytanko panowie, w tych pracowniach z macówkami, będzie tylko mac serwer, czy pozostałe stacje roboczę też będą macami? _________________ "Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Ostatnio zmieniony przez 15-latek dnia Tue Apr 25, 2006 5:36 pm, w całości zmieniany 1 raz |
|
Powrót do góry |
|
 |
JakubC Moderator

Dołączył: 05 Jul 2005 Posty: 282 Skąd: PoznaÅ„
|
Wysłany: Tue Apr 25, 2006 2:20 pm Temat postu: |
|
|
Hm. Ponieważ moja szkoła też ma szanse dostac macy to wiem.(niestety już sobie nie pokorzystam)
Szkoła dostaje iBooka, Serwer i stacja robocze.
Mi jednak komputery Apple wydają się trochę... zbyt delikatne na warunki szkolne. Nie wspomne już o tym że odkupienie uszkodzonej części kosztowało by fortune. No ale może rzeczywiście warto.
Pozdrawiam _________________ Jakub Cichocki | cogitech group |
|
Powrót do góry |
|
 |
15-latek Użytkownik Forum
Dołączył: 05 Apr 2005 Posty: 106
|
Wysłany: Tue Apr 25, 2006 5:40 pm Temat postu: |
|
|
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem (cały sprzęt pochodzi od Apple łącznie ze stacjami roboczymi z zainstalowanym MacOSX) to MEN wreszcie powoli zaczyna odchodzić od produktów Microsoftu i tego strasznego SBS. Oczywiście, jeśli dobrze zrozumiałem. _________________ "Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686 |
|
Powrót do góry |
|
 |
JakubC Moderator

Dołączył: 05 Jul 2005 Posty: 282 Skąd: PoznaÅ„
|
Wysłany: Tue Apr 25, 2006 8:18 pm Temat postu: |
|
|
Dobrze zrozumiałeś. Może nie odchodzić... myślę ze to jednak chęć wprowadzenia nowych technologii a przedewszystkim że poszły za tym jakieś ogromne pieniądze. W koncu nie ma lepszej reklamy dla czegoś nowego niż zauroczenie tym najmłodszych. A w tych komputerach na prawde mozna sie zakochać. A który rodzic nie zmięknie na prośby swojej pociechy? heh
Pozdrawiam _________________ Jakub Cichocki | cogitech group |
|
Powrót do góry |
|
 |
Maciek Administrator

Dołączył: 01 Nov 2004 Posty: 2225 Pomógł: 23 Skąd: z Księżyca
|
Wysłany: Tue Apr 25, 2006 10:36 pm Temat postu: |
|
|
Mozliwość wyboru maców była od dawna, ale cóż tylko 8% szkół w Polsce wybrało. Rozmawiałem z nauczycielami, którzy to mają i dają sobie radę - twierdzą, że wszystko jest łatwe... a na geeków mi nie wyglądali. _________________
Belfer.one.PL
Autorski Przewodnik Kulturalny |
|
Powrót do góry |
|
 |
Dracon Użytkownik Forum

Dołączył: 03 Mar 2005 Posty: 25 Skąd: £ódź
|
Wysłany: Sun May 07, 2006 12:17 am Temat postu: |
|
|
Szkoły od kilku lat wybierają sobie rodzaj komputerów i oprogramowania na PC, poniżej fragment deklaracji na pracownie komputerowe (EFS 2006):
Typ komputerów:
Wybieramy komputery zgodne z IBM PC
Wybieramy komputery Apple Macintosh
Wybieram platformÄ™ sieciowÄ… oraz system operacyjny
stacji roboczych (dot. komputerów zgodnych z IBM PC):
serwer Microsoft oraz stacje robocze Microsoft
serwer Novell oraz stacje robocze Microsoft
serwer Linux oraz stacje robocze Linux
W łódzkim z projektu EFS 2005 jedna szkoła przypadkiem wybrała Novell-a i potem czyniła wielkie starania aby jednak mieć SBS-a a 2 szkoły wybrały Linuksa. Reszta Maki albo PC z SBS.
Pozdrawiam _________________ SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004) |
|
Powrót do góry |
|
 |
Jacko Użytkownik Forum

Dołączył: 17 May 2006 Posty: 111 Skąd: Wapno/DamasÅ‚awek
|
Wysłany: Thu May 18, 2006 4:44 pm Temat postu: |
|
|
JakubC napisał: | ...
Mi jednak komputery Apple wydają się trochę... zbyt delikatne na warunki szkolne. Nie wspomne już o tym że odkupienie uszkodzonej części kosztowało by fortune. No ale może rzeczywiście warto.
|
Jestem nauczycielem pracującym na Mac'ach część z nich ma już 8 lat ! i jeszcze całkiem nieźle działają, te komputery były tworzone z myślą o szkołach zwłaszcza eMac (taki biały z 17 " CRT), był konstruowany "pod dyktando" nauczycieli praktycznie komputer "nie do zdarcia". Zapomniałem dodać ... przez 8 lat nic (!!!) się nie popsuło, nic nie musiałem przeinstalowywać (tylko jak zmieniałem system na wyższy) nie mam żadnego antywirusa, (bo nie ma wirusów). Obecnie czekam na nową pracownię 2005 i nie wiem co dostanę ... ale cokolwiek to będzie jestem przekonany, że będzie to dobre. Chętnie odpowiem na różne pytania dotyczące macintoshy (o ile będę potrafił). W każdym razie z pełną odpowiedzialnością polecam te komputery, zwłaszcza że od pewnego czasu można na nich zainstalować bezproblemowo (dotychczas były tylko emulatory) Windows lub Linuks, można mieć równolegle te systemy, chociaż ja nie zamieniłbym Mac OS X na żaden inny  |
|
Powrót do góry |
|
 |
Leszek Misiuk Moderator

Dołączył: 16 Sep 2004 Posty: 268 Skąd: Sztum
|
Wysłany: Thu May 18, 2006 7:14 pm Temat postu: Konfiguracja |
|
|
To tak po koleji. Dostałem cała konfigurację pracowniw, która mam dostać lada tydzień. Jest w niej:
Serwer: Mac OS X Serwer 10.4 w polskiej wersji, stacje: Mac OS X 10.4, Pakiet iLive, przeglądarki: Safari i Firefox, MS Office lub inny, programy edukacyjne YDP, iWork, skład i edycja teksu- Pages i Keynote, Parallel programy do uruchamiania aplikacji pod Windows i wiele innych.
Co do możłiwości to widziałem w skrócie co one mogą- sporo a nawet dużo. Myśllę, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu. Moim zdaniem w szkole powinny być inne platformy aby małodzież mogła zobaczyć że jest coś innego niż Windows MS. W pewnym, sensie ten sprzęt daje inne możliwości szkole. No nie wspomnę tu o stabilności i bezpieczeństwie. Tutaj popieram Jacko. _________________ Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI |
|
Powrót do góry |
|
 |
Maciek Administrator

Dołączył: 01 Nov 2004 Posty: 2225 Pomógł: 23 Skąd: z Księżyca
|
Wysłany: Thu May 18, 2006 8:22 pm Temat postu: |
|
|
Cytat: | Myślę, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu |
Jeśli masz na myśli proporcje w szkolnych pracowniach, to zgoda.
Jeśli natomiast funkcjonalność, szczególnie w aspekcie sieciowym oraz niezawodność - to jest to konkurencja na pewno.
Gdybym miał przed sobą wiele lat pracy, to stanąłbym na głowie, żeby w mojej szkole wdrożyć MacOSX i Linuksa zamiast Windowsów... _________________
Belfer.one.PL
Autorski Przewodnik Kulturalny |
|
Powrót do góry |
|
 |
Jacko Użytkownik Forum

Dołączył: 17 May 2006 Posty: 111 Skąd: Wapno/DamasÅ‚awek
|
Wysłany: Thu May 18, 2006 8:27 pm Temat postu: Re: Konfiguracja |
|
|
Leszek Misiuk napisał: | ... DostaÅ‚em caÅ‚a konfiguracjÄ™ pracowniw, która mam dostać lada tydzieÅ„. |
Czy jest tam specyfikacja sprzętowa? Pytam bo my w środowisku mac'owym cały czas spekulujemy "co to będzie?" w ulotkach była mowa o eMaca'ach ale tych oficjalnie APPLE już nie produkuje, od 16 maja funkcjonuje nowy produkt MacBook (następca iBooka) najbardziej "obstawiany" jest MacMini+monitor (jaki?), najprościej by było gdyby dali iMac'a (ale to trochę drogie)
Leszek Misiuk napisał: | MyÅ›llÄ™, że jednak nie jest to konkurencja dla Microsoftu. .... No nie wspomnÄ™ tu o stabilnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwie. |
Zawsze byłem zdziwiony, gdy po różnego rodzaju prezentacjach, przy różnych projektach okazywało się, że Mac' wybierało góra 5% szkół. Tłumaczyłem sobie to zawsze prawem Kopernika (... "gorszy pieniądz wypiera lepszy") o ile w przypadku gospodarstw domowych w polskich realiach zrozumiałe jest, że ludzie wybierają sprzęt tańszy, to w przypadku gdy szkoła nie ponosi żadnych specjalnych kosztów, bo to ministerstwo kupuje pracownie zawsze "dziwne" wydawało mi się dlaczego nauczyciele "boją się" wybrać markowy sprzęt. Byćmoże było to wynikiem tego, że na prezentacje jeźdili na ogół dyrektorzy a oni pewnie średnio znają się na sprzęcie, (mój nie zna się wcale i dlatego wysyłał na takie spotkania mnie i pewnie dlatego mam Apple) a jak oni (dyrektorzy) dyskutują między sobą, to na ogół przemawiają do niech argumenty typu "a wszyscy mają windows, to my też weźmiemy windows..." i mógłbym tak dalej pisać, ... ale późno już  |
|
Powrót do góry |
|
 |
Leszek Misiuk Moderator

Dołączył: 16 Sep 2004 Posty: 268 Skąd: Sztum
|
Wysłany: Fri May 19, 2006 7:25 am Temat postu: SprzÄ™t |
|
|
Maćku pewnie, że masz rację. W konkurencji miałem na myśli że dobrze jest mieć i to i to a o stabilności i mozliwościach juz napisałem, że nie ma co porównywać. Apple daje nam kompleksowe rozwiązanie zarówno biurowe, multimedialne-jest super, mozliwości wieloplatformowości i mozna by tu jeszcze pisać trochę czego w Microsofcie nie ma (no nie wspomnę jak to jest ze stabilnoscią). Dlatego warto pokazać co jest co aby dzieciaki mieli mozliwość porównania. Podobnie zrosztą jest z Linuxem. Tylko kto go używa?? To my powinniśmy pokazać wszystko to co jest dobre na rynku a niech ludzie później sobie wybiorą. Wystarczy zrobić proste doświadczenie: uruchom aplikację Windowsową na Macu a Macową na Windowsie i wszystko na ten temat.
Microsoft od początku istnienia robił dziadostwo tylko ludzie uważają, że zawieszanie się systemów w czasie pracy to rzecz normalna i nie mając możliwości porównania przyzwyczaili się że tak ma być .
Teraz co do sprzętu:
Serwer: PowerMac G%- procesor P42GHz DC RAM 1GB dwa dyski: 160 i 80 GBDVD-RW, monitor 17" Widzę że Appla.
Stacje uczniowskie:
procesor 1,5 GHz SC RAM 512 , HDD 60 GB, Combo, monitor 17" no i wszystko na sieci radiowej
Notebook: iBook 14" proc 1,4 RAM 512 HDD 60 DVD-RW
Dodatkowo: drukarka laserowa, skaner rzutnik LCD.
To tak w skrócie. _________________ Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI |
|
Powrót do góry |
|
 |
Alibaba Użytkownik Forum

Dołączył: 02 Oct 2004 Posty: 186 Skąd: Sierpc
|
Wysłany: Fri May 19, 2006 11:06 am Temat postu: |
|
|
Własnie dziś instaluja pracownię jesięń 2006, niestety o mac-kach mówią ze jeszce nie odbył sie przetarg jak podobnie jak na centra multimedialne do biblioteki.
A w sprawie wyboru pracowni część nauczycieli nie wybiera macków bo musi sie od nowa uczyć nowych programów, a chyba najważniejsze akceptacja uczniów. W domu prawie nikt nie ma takiego sprzetu i trudno im sie przestawić na inny sysyem myslenia stosowany w macosx. A juz przygotować na zajecia .....?
Jeśli bedzie pasować termin spotkania w Tuchomiu przywiozę do testów Imac g4 800 Mhz (lampka). |
|
Powrót do góry |
|
 |
Leszek Misiuk Moderator

Dołączył: 16 Sep 2004 Posty: 268 Skąd: Sztum
|
Wysłany: Fri May 19, 2006 11:28 am Temat postu: Racja |
|
|
Alibaba masz rację ale kiedyś musieli się nauczyć obsługi Windowsów, no i jak uczą tego samego przez cały czas to wspólczuć tylko im i uczniom, a to że nauczyciel jest leniwy to nie powinien uczyć informatyki.
Kończą się czasy obsługi tylko offica MS, bo uczniowie przychodzą do szkól mądrzejsi od nauczyciela, jak ten nie doskonali swojego warsztatu. _________________ Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI |
|
Powrót do góry |
|
 |
Mirek Administrator

Dołączył: 04 Sep 2004 Posty: 974 Pomógł: 4 Skąd: KÄ™sowa
|
Wysłany: Fri May 19, 2006 11:55 am Temat postu: odp |
|
|
Na początek, chciałbym serdecznie powitać jak sądze specjalistę od Maców - Jacko. Przeglądałem Twoją stronę i rzeczywiście materiał, który udostępniasz jest bardzo ciekawy. Bardzo liczę na Twoją pomoc w redagowaniu tego działu, zwłaszcza, że ruch w tym kierunku jest spory. Sam również po namowach Maćka zdecydowałem się na pracownie MAC, choć muszę przyznać największe opory miałem, z zebraniem mocy i chęci do edukowania się w tym kierunku. Inna kwestia to dostęp do tego sprzętu i koszty naprawy, czy konserwacji? Ciekaw jestem również, jak wygląda sprawa szkoleń i możliwości wyboru sprzętu, czy oprogramowania (pomijam formularz deklaracji, bo tutaj wybór dotyczy tylko systemu). Czy, jako opiekunowie mamy na to wpływ?
Pozdrawiam |
|
Powrót do góry |
|
 |
Leszek Misiuk Moderator

Dołączył: 16 Sep 2004 Posty: 268 Skąd: Sztum
|
Wysłany: Fri May 19, 2006 12:10 pm Temat postu: SprzÄ™t |
|
|
Na wybór sprzętu podobnie jak w PC to raczej nie mamy wpływu ale nie są to zapewne opróżniane magazyny. Co do oprogramowania to też decyzje zapadają u góry. Co do szkoleń to w przeciwieństwie do SBSa SPD1 i SPD2 są bezpłatne. Jak wybrałeś tę pracownię to musisz śledzić stronę ze szkoleniami Appla. Na razie realizowane są szkolenia dla edycji z 2005 roku. _________________ Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI |
|
Powrót do góry |
|
 |
|