Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z ISA
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 12:05 pm    Temat postu: Problem z ISA Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam kłopot z dostępem do internetu ze stanowisk uczniowskich. Serwer był tydzień temu stawiany od nowa z czerwonych płytek. Stacje uczniowskie działają pod Windows 7 Prof. Sytuacja wygląda tak, że połączenie jest, internet można przeglądać, jednak jest to kwestia 3-4 odwiedzonych linków. Po tym, wyskakuje komunikat:



Po odczekaniu 5-10 minut i odświeżeniu strony, ona wgra się. Jednak znów po kilku kliknięciach otrzymujemy ww. komunikat.

Po czasie okazało się, że tylko IE działa w miarę normalnie. Inne przeglądarki (Chrome, Firefox) nie działają. Na IE można przeglądać internet, jednak pewne strony albo ładują się bardzo długo, albo wcale (np. Google maps. Dzieci strasznie długo muszą czekać aż się wgra mapa, choć nie zawsze się to udaje i trzeba kilkukrotnie odświeżać stronę).

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Na serwerze takie problemu nie ma i np. Firefox działa bez problemów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy był użyty kreator połączenie internetowego? Jaka jest odpowiedź na polecenie ipconfig /all wydane z konsoli na serwerze? Czy na stacjach jest zainstalowany ISA klient i jak skonfigurowany?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konfigurator był użyty. Polecenie będę mógł sprawdzić dopiero jutro. Klienta ISA nie ma na stacjach. Jeśli sobie dobrze przypominam, to nigdy nie był zainstalowany na Win7. Gdzie znaleźć plik instalacyjny klienta? Zacznę od tego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buraczany napisał:
Konfigurator był użyty.
Tylko czy karta sieciowa od internetu została poprawnie skonfigurowana i czy podano (w kreatorze) poprane adresy DNS?
buraczany napisał:
Klienta ISA nie ma na stacjach. Jeśli sobie dobrze przypominam, to nigdy nie był zainstalowany na Win7.
Klient umożliwia dostęp do internetu dla standardowych kont użytkowników (poziomy A, B, C, D i Nauczyciele). Plik instalacyjny powinien być na dysku C serwera w ClientAppls (mogłem coś przekręcić bo piszę z pamięci). Znaleźć go też można na jednej z płyt kolekcji oraz na stronie Microsoftu (dla ISA 2004).
PS. Przeniosłem do właściwego działu gdyż czerwona kolekcja to SBS 2003 R2 (Jesień 2007/ Wiosna 2008).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Tylko czy karta sieciowa od internetu została poprawnie skonfigurowana i czy podano (w kreatorze) poprane adresy DNS?

Tak, gdyż jak napisałem wcześniej, na IE wszystko działa poprawnie. Jednak dla pewności jutro jeszcze wstawię config /all.

Pamiętam, że na pewno adres z routera od internetu był przyznawany przez DHCP. Może to mieć taki wpływ na ISA?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Nov 25, 2014 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buraczany napisał:
Pamiętam, że na pewno adres z routera od internetu był przyznawany przez DHCP. Może to mieć taki wpływ na ISA?
Tzn. zewnętrzna karta sieciowa serwera otrzymywała adres IP od routera. Adres ten powinien być stały. Czyli należałoby ustalić go na adres spoza puli przydzielanej przez DHCP routera, ale z tej samej podsieci. Np. ustawić, że router rozpowszechnia od 192.168.01 do 192.168.0.100, a dres karty sieciowej ustawić na 192.168.0.101.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W porządku. Tak zrobię. Czy wystarczy, że zmienię IP w ustawieniach karty sieciowej, czy ponownie uruchomić konfigurator połączenia? Jeśli przez konfigurator, to w jaki sposób go uruchomić po raz drugi? Szukałem w menu start, jednak nie widzę go tam. Wcześniej, po instalacji serwera mogłem go uruchomić z paska po prawej dolej stronie, obok zegara.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po wszelkich zmianach dotyczących konfiguracji kart sieciowych należy uruchomić kreator: Menu start -> Zarządzanie serwerem -> Lista zadań do wykonania -> Połącz z internetem.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak wyglądała konfiguracja sieci:

Kod:

Konfiguracja IP systemu Windows

   Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : sbs2008
   Sufiks podstawowej domeny DNS . . : sbsmen.edu.pl
   Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
   Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
   Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Tak
   Lista przeszukiwania sufiksów DNS : sbsmen.edu.pl
                                       edu.pl

Karta Ethernet Połączenie sieciowe:
   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-0B-2B-13-04-E2
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
   Autokonfiguracja włączona . . . . : Nie
   Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.44.182
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.44.1
   Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.44.1
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   NetBIOS przez Tcpip . . . . . . . : Wyłączony
   Dzierżawa uzyskana. . . . . . . . : 25 listopada 2014 12:25:03
   Dzierżawa wygasa. . . . . . . . . : 28 listopada 2014 12:25:03

Karta Ethernet Połączenie lokalne serwera:
   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC #2
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : E8-DE-27-02-11-01
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . :
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   Podstawowy serwer WINS. . . . . . : 172.23.199.1


Teraz wygląda tak:

Kod:

Konfiguracja IP systemu Windows

   Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : sbs2008
   Sufiks podstawowej domeny DNS . . : sbsmen.edu.pl
   Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
   Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
   Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Tak
   Lista przeszukiwania sufiksów DNS : sbsmen.edu.pl
                                       edu.pl

Karta Ethernet Połączenie sieciowe:
   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-0B-2B-13-04-E2
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.44.10
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.44.1
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   NetBIOS przez Tcpip . . . . . . . : Wyłączony

Karta Ethernet Połączenie lokalne serwera:
   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC #2
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : E8-DE-27-02-11-01
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . :
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.23.199.1
   Podstawowy serwer WINS. . . . . . : 172.23.199.1


Niestety, nic się nie zmieniło. Oczywiście po zmianach uruchomiłem kreatora połączenia z internetem.
Na dwóch stacjach zainstalowałem ISA Client. Niestety, po restarcie obie stacje wiszą na ekranie początkowym i nie ma możliwości aby się zalogować (nie wyświetla się monit o naciśnięcie ctrl+alt+del). Wiszą na tapecie z informacją w dole ekranu (windows 7 professional).
Dodatkowo jedną z tych dwóch stacji na których instalowałem ISA Client przeniosłem do grupy KomputeryVista. Niestety, nadal ta sama sytuacja. Komputer wisi na "tapecie" i nie można nic zrobić.

Pomocy, bo niebawem cała sala przestanie działać.

PS
Serwer i wszystkie stacje restartowałem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem dlaczego wybrałeś dla karty LAN adres z sieci klasy B. Mają one maskę 255.255.0.0 (16-bitową). Domyślnie, przy instalacji jest proponowana sieć 10.0.0.x. Ale to chyba nie ma związku z Twoimi problemami.
Na pewno instalacja ISA klienta nie spowodowała zawieszenia się komputerów z W 7. Aby działały zasady grup (te dla Visty, bo dla 7 brak) stacje muszą być w KomputeryVista.
Czy stacje bez klienta ISA też się wieszają? Czy po odłączeniu od sieci stacje uruchamiają się normalnie?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adresacja jest taka, gdyż mamy drugą pracownię. Nie są one ze sobą połączone, ale mają taką samą adresację LAN. Dla prostoty.

Stacje, które nie miały zainstalowanego klienta ISA nadal uruchamiają się normalnie. Oczywiście restartowałem je, aby być pewnym. Można zalogować się do domeny.
Te dwie, na których przeprowadzałem testy logują się tylko w trybie awaryjnym na konta lokalne. Niestety, nie mogę w tym trybie odinstalować klienta ISA.

Jutro przyjedzie osoba odpowiedzialna za router naszego ISP. Poprosiłem o zewnętrzny IP z pominięciem ich routera/microtika/firewalla. Może to coś zmieni.

PS
komputer, który nie chce się logować, nawet po odłączeniu kabla sieciowego nadal wisi na "tapecie". Evil or Very Mad

PPS
Udało się uruchomić obie maszyny. "Ostatnia dobra konfiguracja" zadziałała. Niestety, klient ISA "wysypał" się i już nie uruchomił. Odinstalowałem na razie go. Logowanie i uruchamianie wróciło do normy.


Ostatnio zmieniony przez buraczany dnia Wed Nov 26, 2014 12:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buraczany napisał:
Te dwie, na których przeprowadzałem testy logują się tylko w trybie awaryjnym na konta lokalne. Niestety, nie mogę w tym trybie odinstalować klienta ISA.
Przy odłączonym kablu nie da się zalogować na konto administratora lokalnego? Pierwsze słyszę o takich problemach. Może zainstalowałeś niewłaściwego klienta ISA, albo załapałeś wirusa?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
buraczany
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Nov 2014
Posty: 9
Skąd: Żory

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Przy odłączonym kablu nie da się zalogować na konto administratora lokalnego? Pierwsze słyszę o takich problemach. Może zainstalowałeś niewłaściwego klienta ISA, albo załapałeś wirusa?


Niestety nie dało się. Wirusy sprawdzę jeszcze, jednak nie przypuszczam aby to był problem. Najważniejsze, że wróciło do normy. Choć problem z przeglądaniem internetu na innych przeglądarkach nadal istnieje. Nic się w tym temacie nie zmieniło.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek rady.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie napisałeś jaką wersję klienta ISA (skąd pobrałeś) zainstalowałeś. Od kilku lat mam do czynienia z dwiema różnymi sprzętowo pracowniami pod SBS 2003 R2 instalowanymi z czerwonej kolekcji i takich problemów nie miałem. Na stacjach mam również Win 7 Pro, w jednej 32-bitowy, w drugiej 64. Najmniejszych kłopotów z klientem ISA nigdy nie było, w żadnej edycji od 2004 r. (XP na stacjach), a nawet wcześniej bo miałem też do czynienia z SBS 2000 czy nawet SBS 4.x (tam ISA Server jeszcze nie było, był klient proxy na stacjach Win98/Me). Nie mam zainstalowanych innych przeglądarek niż IE gdyż ta jest wspierana przez zasady grup. W Firefox użytkownicy mogą zmienić sobie w ustawieniach proxy i omijać reguły ISA.
Czy w IE nie masz żadnych problemów z przeglądaniem stron www?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 26, 2014 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy na koncie administratora też istnieje problem z dostępem do stron internetowych?
Wygląda na to, że ISA zabrania dostępu, na to wskazuje screen.
Proponowałbym zmianę w ISA w regule odpowiadającej za dostęp do internetu, zamiast SBS Users dałbym All Users.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group