Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komputer serwerowy SBS 2003 R2 jesień 2007 - wiosna 2008

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leszek
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Jul 2014
Posty: 9
Skąd: wielkopolska

PostWysłany: Wed Sep 10, 2014 7:15 pm    Temat postu: Komputer serwerowy SBS 2003 R2 jesień 2007 - wiosna 2008 Odpowiedz z cytatem

Jak w tytule czy ktoś byłby tak uprzejmy i podał dokładną specyfikację Komputera serwerowego pod który była przygotowywana kolekcja płyt SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Nie wiem ale wydaje mi się, że jak we wcześniejszych pracowniach jako serwer służyły zwykłe komputery. Bardzo prosiłbym o podanie: Jaka płyta główna, procesor, dyski. Z góry bardzo dziękuję.
_________________
"Z uśmiechem na twarzy przez życie idąc
szczęśliwym człowiekiem stać się możesz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Sep 11, 2014 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolekcja płyt była przygotowana na różnorodny sprzęt. SP i gimnazja otrzymywały pracownie, w których za serwer "robił" zwykły PC (ze zwiększoną, w stosunku do stacji, pamięcią i dodaną drugą kartą sieciową). Szkoły ponadgimnazjalne otrzymywały sprzętowy serwer. W zależności od dostawcy pracowni (w skali kraju była chyba czterech) sprzęt był różny, zarówno stacje jak i serwery. Moja szkoła otrzymała serwer DELL PowerEdge 1800. Kolekcja była przygotowana pod szeroką gamę ówczesnego sprzętu.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Jul 2014
Posty: 9
Skąd: wielkopolska

PostWysłany: Thu Sep 11, 2014 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK dzięki ale czy mógłbyś podać choć jedną specyfikację jednego z tych PC. Bardzo mnie to interesuje. Aby później nie było większych problemów.
_________________
"Z uśmiechem na twarzy przez życie idąc
szczęśliwym człowiekiem stać się możesz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Sep 11, 2014 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Leszek napisał:
OK dzięki ale czy mógłbyś podać choć jedną specyfikację jednego z tych PC.
Niestety nie mam już tych PC pod ręką. Ale chyba każdy PC z tego okresu spełnia wymagania.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Jul 2014
Posty: 9
Skąd: wielkopolska

PostWysłany: Thu Sep 11, 2014 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Leszek napisał:
OK dzięki ale czy mógłbyś podać choć jedną specyfikację jednego z tych PC.
Niestety nie mam już tych PC pod ręką. Ale chyba każdy PC z tego okresu spełnia wymagania.

Z doświadczenia wiem, że zdarza się inaczej. Później są problemy z dyskiem albo kartą sieciową, albo ze sterownikami do płyty głównej. I kiedy zaczynasz kopać w Internecie okazuje się, że pod serwer SBS 2003 nie ma sterowników. I nikt Ci nie może pomóc. Dlatego tak mi zależy na budowie tego PC.
_________________
"Z uśmiechem na twarzy przez życie idąc
szczęśliwym człowiekiem stać się możesz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Sep 12, 2014 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Leszek napisał:
Z doświadczenia wiem, że zdarza się inaczej. Później są problemy z dyskiem albo kartą sieciową, albo ze sterownikami do płyty głównej. I kiedy zaczynasz kopać w Internecie okazuje się, że pod serwer SBS 2003 nie ma sterowników.
Moje doświadczenie jest trochę inne choć dość długie (prawie 15 lat z SBS-ami w wersji dla szkół, w tym 10 lat z SBS 2003). Problemy z dyskiem i kartą sieciową, jeśli są, to są od początku. I wtedy w ogóle nie zainstalujesz serwera. To się zdarza rzadko. Na starszym sprzęcie (posiadającym wolne sloty PCI) zawsze można wstawić kartę sieciową wykrywaną przez instalator. Zdarza się, że instalator jest w stanie wykryć nowe karty sieciowe (PCI-e). Wystarczy gdy wykryta zostanie jedna karta, drugą można zainstalować po uruchomieniu serwera. Z dyskami podobnie, a nawet lepiej: wykrywane są dyski zarówno ATA, SATA czy SCSI. Tylko pamiętać należy, że musi być wyłączony RAID czy też kontroler SAS i podłączony jeden dysk. Ostatnio instalowałem SBS 2003 R2 (Lato 2010) na nowym serwerze DELL PowerEdge T 110. Trzeba było trochę popracować nad BIOS-em, ale instalacja poszła bez problemu. Później ujawniły się usterki, ale nie wynikające z niezgodności sprzętu lecz niedoróbek kolekcji. "Czerwona" na tym serwerze nie chciała się instalować, po przejściu formularza pojawiał się komunikat typu "Błąd CD-ROM SBS". Być może dlatego, że czytnik DVD był na magistrali SATA. No i dla sprzętu z roku 2013 znalazły się sterowniki pod Windows 2003 Server.
Wracając do Twoich pytań uważam, że szukanie 6-10 letniego PC (bo przecież nowego nie dostaniesz) o konfiguracji z dostaw MEN-owskich w celu stawiania na nim serwera SBS nie ma sensu. Po tylu latach pracy taki PC długo nie pociągnie.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Aug 2014
Posty: 61
Pomógł: 1
Skąd: Legionowo

PostWysłany: Sat Sep 13, 2014 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tym wyłączaniem RAID przy stawianiu serwera to jakaś bzdura... stawiałem na starej pracowni (białe kompy i serwer) sbs2003 edycja 2005 na raidzie i wszystko ładnie działa (tylko cdrom musi być na ATA). I dwie pracownie nowsze (czarno srebrne kompy i serwer, rok 2007) jeden serwer edycja lato 2007 a drugi 2008 i też raid włączony w obu... wszystkie 3 serwery ładnie się postawiły i zero problemów (cdrom na SATA)

więc nie rozumiem skąd te pomysły o wyłączeniu raid, a jak czytam tematy na tym forum to wszędzie o tym mówicie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sat Sep 13, 2014 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysły nie nasze. Tak zostały zaprojektowane kolekcje. Pierwsze słyszę by z kolekcji DVD przygotowanej dla szkół udało się postawić serwer z włączonym RAID-em. Co prawda nie jest to powiedziane dokładnie w instrukcjach na stronie OEIiZK, ale poruszane od lat na grupie dyskusyjnej SBS i potwierdzone przez osoby będące współautorami projektów. Chyba, że instalujesz czysty SBS.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Aug 2014
Posty: 61
Pomógł: 1
Skąd: Legionowo

PostWysłany: Sun Sep 14, 2014 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapraszam do siebie, mam 3 dowody na to, że z płyt kolekcji normalnie idą instalki i serwery działają Smile z włączonym raidem oczywiście
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Sep 14, 2014 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal napisał:
zapraszam do siebie, mam 3 dowody na to, że z płyt kolekcji normalnie idą instalki i serwery działają Smile z włączonym raidem oczywiście
Dzięki, trochę daleko mam.
Pokaż konfigurację BIOS-u z RAID. Jak dodawałeś sterowniki do RAID podczas instalacji?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group