Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

System na serwer szkolnej pracowni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Fri May 30, 2014 2:02 pm    Temat postu: System na serwer szkolnej pracowni Odpowiedz z cytatem

Witam

Jak w temacie, pytanie o najlepszy system dla szkolnej pracowni?

Kiedy jeden z adminów sieci w zaprzyjaźnionej szkole dowiedział się, że u mnie funkcjonuje od ponad 8 lat serwer linuxowy NND, w którym praktycznie nic nie robię, to poprosił mnie o zainstalowanie podobnego u nich w szkole, bo jak mówił, do MS SBS już kompletnie stracił cierpliwość i „niech będzie cokolwiek, byle nie to…” – cytat. Pracownia oczywiście ministerialna, oparta na Windows SBS i visty na stacjach.
Zacząłem więc poszukiwania i okazało się, że wcale nie ma jakiegoś wielkiego wyboru. Niby jest kilka systemów linuxowych, ale tak naprawdę, do szybkiej instalacji i takim, który może faktycznie pomagać nauczycielowi w pracy jest tylko eOS. Na początku skreśliłem go z listy, bo to już trochę leciwy system. Autor coś mówił o następcy, ale na razie cisza. Brałem pod uwagę jeszcze Skolelinux i SRU Ubuntu. Skolelinux to nawet dość fajna dystrybucja, ale już na początku pojawiły się kłopoty z instalacją z dysku CD. Instalator nie mógł pobrać jednej paczki education_tasks i resetował instalację. Wyjściem było pobranie pełnej wersji 5.7GB iso DVD. System ma dość dobrą instrukcję, więc można go właściwie skonfigurować, ale na to trzeba czasu i de facto, pomimo powłoki graficznej, jest to grzebanie poprzez MC w plikach. Nawet nie doszedłem do dodawania np. 30-tu userów. Drugi system SRU to jakieś nieporozumienie. Domyślam się, że w tym projekcie chodzi raczej o coś innego aniżeli o danie ludziom fajnego systemu, ale niech tam będzie twórcom. Ktoś tam z forum (szczątkowego zresztą) zrobił instrukcję i okazuje się, że aby system działał, to trzeba na niego także poświęcić jeszcze całą masę czasu.
Jedynym sensownym wyjściem okazał się eOS.
Ma oczywiście wady wynikające z wieku. Myśleliśmy o logowaniu do domeny, a tego powyżej WinXP w tym systemie się nie zrobi, ale bycie skonfigurowanym do potrzeb to duże ułatwienie i oszczędność czasu.
Tak mi się wydaje po przeszukaniu kilku miejsc i prośba na forum, czy wydaje mi się dobrze, czy też może ktoś ma u siebie jakiś równie prosty w późniejszej obsłudze i szybki w instalacji system?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
oriong
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2009
Posty: 23
Pomógł: 1
Skąd: Łukawica

PostWysłany: Tue Apr 14, 2015 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś się zmieniło?
_________________
http://www.zslukawica.pl/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group