Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Serwer

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Fri Apr 11, 2014 5:27 pm    Temat postu: Serwer Odpowiedz z cytatem

Rozjechał serwer. Czy NTT to dobry wybór firmy ? A soft debian ?
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Apr 11, 2014 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na podstawie swoich doświadczeń pozwolę sobie coś zaproponować.
Przede wszystkim niech to będzie wydajny sprzęt. Dobry czterordzeniowy procesor typu Xeon, a jeszcze lepiej dwa. Przynajmniej 8GB pamięci. Im więcej RAM tym lepiej.
Firma jest bez znaczenia, w zasadzie wszystkie będą dobre. Raczej unikałbym komputerów z jakimiś niestandardowymi na pół programowymi RAIDami w rodzaju Foxconn. To rozwiązania Windows only. Jeśli raid to wyłącznie w pełni sprzętowy konfigurowalny jeszcze przed zainstalowaniem systemu operacyjnego. Ale przy wielkości dzisiejszych dysków i szybko się zmieniających wielkości nie jestem pewny czy w ogóle raid to dobre rozwiązanie, w niektórych wpadkach wymagany jest identyczny dysk jak uszkodzony, a po paru latach to dziś może być problem.

Lećmy jednak dalej. Jako system bazowy proponuję CentOS. To zdecydowanie najbezpieczniejszy system, a na dodatek da sie do niego zaimplementować bez trudu firewall z EOSa, a to dobry firewall.
Mając mocną maszynę możemy teraz stawiać serwery wirtualne do potrzebnych nam usług i mogą to być systemy i dystrybucje takie, jak lubisz.
Takie coś obecnie pracuje u Mirka. Nasze forum jest na maszynie wirtualnej.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Tue Apr 15, 2014 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serwer już zamówiony w podobnej konfiguracji. Mam pytanie jak dałeś sobie radę z AHCI
np
https://www.centos.org/forums/viewtopic.php?t=18386
Dużo jest postów na ten temat w sieci ...
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 15, 2014 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dawałem sobie rady. W ogóle nie wiedziałem, że ktoś ma taki problem. CentOS instalowaliśmy ostatnio u Mirka na serwerowej maszynce Fujitsu. Najpierw trzeba było skonfigurować RAID z dwóch dysków, które były na pokładzie. Inaczej instalator nic nie widział. Potem już normalnie i system rozpoznaje to jako dyski SATA, które sobie podzielił sam (wybraliśmy taką opcję, bo może potem będzie więcej dysków. Partycja startowa jest normalna, a dalej volumin logiczny.
Kod:
Filesystem                    Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/mapper/VolGroup-lv_root   50G  4,5G   43G  10% /
tmpfs                         1,9G   68K  1,9G   1% /dev/shm
/dev/sda1                     485M   40M  421M   9% /boot
/dev/mapper/VolGroup-lv_home  405G   61G  324G  16% /home

Na innym serwerze mam zwykłe dyski SATA. W BIOSie na płycie Gigabajta wyłączyłem jedynie UEFI.
Kod:
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sdb1              39G  4,8G   32G  13% /
tmpfs                 1,9G  1,3M  1,9G   1% /dev/shm
/dev/sdb2             1,8T   52G  1,7T   4% /home
/dev/sda1             1,8T  167G  1,6T  10% /home/backup

Oczywiście mając dyski SATA nigdy nie należy ustawiać w BIOSie opcji tzw. zgodności wstecznej. To jest tylko dla Windows XP dobre.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Tue Apr 15, 2014 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie pracownik z NTT polecił to ustawić bo inaczej linux nie będzie chodził Czy RAID mozna ustawić na 1 ? Chce mieć na drugim dysku mieć kopie pierwszego ?
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 15, 2014 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi ustosunkować się do informacji pracownika NTT. Kiedyś w komputerze ustawionym w BIOSie na IDE system wykrywał dyski /dev/hd* czyli ATA, a w ustawieniu SATA lub AHCI wykrywał /dev/sd*, a więc dysk typu SCSI (tak kwalifikowano dyski w Linuksie).
W przypadku serwera nie ma to szczególnego znaczenia, bo prędkość sieci i tak jest mniejsza niż dysku. Operacje typu forward plików przez SQUIDa i tak dokonują się w pamieci, jak i forward pakietów.
Jednak dla komputera domowego, który ma być szybki nie ustawiałbym trybu zgodności wstecznej.
Nie wiem jak jest to zorganizowane w NTT, ale mając dwa dyski będziesz miał chyba do wyboru tylko RAID1 i RAID0. Ten pierwszy jest w sposób oczywisty lepszym rozwiązaniem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group