Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacja XP zamiast Visty z obrazu na serwerze...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Thu Jul 17, 2008 2:18 pm    Temat postu: Instalacja XP zamiast Visty z obrazu na serwerze... Odpowiedz z cytatem

Chciałem dzisiaj zainstalować XP na komputerach uczniowskich, jednak instalator napotkał problem ze sterownikami karty sieciowej, których podobno brakowało w obrazie XP. Instalacja została przerwana.
Czy ktoś próbował już instalować "w dół", czyli usunąć Vistę i wrzucić XP? Jeśli tak, to z jakim skutkiem?
Jeśli to nie działa, to po co jest obraz XP na serwerze?
Wszystko to chciałem przeprowadzić na kompach z edycji wiosna 2008.
Powrót do góry
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Jul 17, 2008 4:40 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Rozwiązań jest kilka:
1. Podpinamy na czas istalacji nową kartę sieciową (standardowy RTL ze starej pracowni)
2. Próbować dodać sterowniki do obrazów
Tutaj nie radze wyrzucać obrazów, gdyż te stanowią składnki każdego innego. Proponuje uzupełnić obrazy sterownikami.
Problem ten opisuje Jacek Światowiak w doskonałych artykułach dotyczacych RIS i WDS:

http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0072_01.mspx
i
http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art0063_01.mspx

W tym ostatnim zwracam uwagę na rozdział 4, przykład 2

Cytat:
Przykład 2
Założenia dodatkowe. W przykładzie pierwszym mieliśmy czysty system, ze sterownikami, które były w stanie wykryć automatycznie system Windows, a dodatkowo miał te sterowniki w plikach instalacji.

Ale co zrobić, gdy system poinformuje nas, że nie ma sterowników do danego urządzenia. Na szczęście instalacja RIS pozwala dodać dodatkowe elementy, które zostaną uwzględnione zarówno przez instalator RIS’a i skopiowane do komputera docelowego, jak i przez sam instalator Windows – sterowniki do sprzętu typu karta video, sieciowa, graficzna, muzyczna, chipsety itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Fri Jul 18, 2008 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc. To akurat pomogło, ale pojawił się kolejny problem... Po zinstalowaniu systemu, po ponownym uruchomieniu komputera... system nie może się włączyć. Pojawia się menu wyboru, czy chcę normalnie, czy w trybie awaryjnym uruchomić system. Obojętnie co wybiorę i tak po 3 sekundach następuje reset systemu... nic więcej.
Powrót do góry
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Jul 18, 2008 11:57 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Na poczatek sprawdź (start z PXE), czy podczas początkowej zdalnej instalacji stacji dostaje nr z DHCP i odpowiednią nazwę. Po tym wycofać się.

To raczej wygląda mi już na duplikat nr GUID (opisywałem ten problem w KOPI). Musisz sprawdzić na serwerze, jaki GUID ma ten komputer i czy nie powtarza się już. Można również usunąć ten komputer z domeny na serwerze i wtedy jeszcze raz uruchomić lokalnie i dodać ze stacji do domeny. Gdy to nie pomoże proponuje uruchomić zdalną instalację z obrazu bazowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wed Jul 30, 2008 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem chwilę czasu, żeby podskoczyć do szkoły i pogrzebać...

Okazało się, że problemem nie był duplikat GUID, a brak w obrazie XP na serwerze sterowników do monitora... Pobrałem ze strony Samsunga sterowniki do monitora, dodałem je do sterowników z obrazu... instalacja przeszła bez problemu. Logowanie i instalacja dodatkowych składników również...
Nawiązując do innego wątku, który rozpocząłem... tutaj drukarki działają bez najmniejszego problemu... i wszyscy użytkownicy je widzą.
Powrót do góry
wojciech_69
Użytkownik Forum


Dołączył: 27 Mar 2014
Posty: 2
Skąd: Biała Rawska

PostWysłany: Thu Mar 27, 2014 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam że rozgrzebuję stary temat ale przeglądam już dość długo to forum i nie znalazłem w 100% sprecyzowanej odpowiedzi na pytanie jak zainstalować Windowsa XP.
Reasumując:

- wymiana sieciówki ze starych komputerów/pracowni umożliwi instalację obrazu na komputerze? jeśli tak co ze sterownikami do monitora? możemy je pominąć bo i bez nich system się zainstaluje - w myśl zasady, aby sieciówka była OK.? czy instalacja w tym momencie wyłoży się na monitorze albo system nie wstanie po restarcie systemu?

- zamieniając sieciówki ze starych komputerów nie będzie błędu/konfliktu numerów GUID w serwerze (o czym można przeczytać w wielu wątkach na forum)?

- w jaki sposób dokonać aktualizacji (dodania sterowników do obrazu) sterowników na WDS serwera obrazu XP - czy wtedy zaciągniemy automatycznie sterowniki do sieciówki aktualnie powodującej błędy oraz sterowniki monitora (oraz inne sterowniki)?

Ps. wczoraj po nieudanej próbie zainstalowania XP przez sieć (wyskakiwał błąd po informacji iż wszystkie dane zostaną usunięte... - standard) włożyłem płytę nr 2 czerwonej edycji do jednostki i rozpocząłem instalację która w trakcie chciała zainstalować 2x sterowniki do monitora, następnie instalował pozostałe składniki i po próbie restartu jednostki na zakończenie instalacji, system po restarcie i wyborze "uruchom system normalnie" dokonywał samoczynnych restartów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Mar 27, 2014 6:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pracowni edycji 2007/2008 nie da się zainstalować XP z WDS z powodu niepoprawnego sterownika karty sieciowej. Nic nie daje włożenie starej karty sieciowej (po wyłączeniu oryginalnej w BIOS-ie). Próby dodania sterownika do obrazu tez nie dają rezultatu. Nie słyszałem o poprawnym rozwiązaniu tego problemu. Miałem przez pewien czas do czynienia z taką pracownią i poradziłem sobie następująco:
1. zainstalowałem stację z płytki i doinstalowałem potrzebne oprogramowanie, dodałem do domeny (o problemach ze sterownikami do monitora pierwsze słyszę)
2. wydzieliłem na dysku druga partycję i na niej utworzyłem obraz pierwszej przy pomocy Norton Ghost
3. sklonowałem dysk na pozostałe w pracowni (na każdym systemie należało zmienić nazwę stacji i dodać ja do domeny)
4. w zasadach grup ustaliłem, ze druga partycja jest niewidoczna dla zwykłych użytkowników
5. w razie potrzeby startowałem stację z płytki z Ghostem i odzyskiwałem partycję systemową z obrazu z drugiej partycji.
Taka proteza okazała się skuteczna, w końcu nie trzeba odzyskiwać systemu zbyt często, a jeśli to jest to kwestia kilkunastu minut na stację.
Z instalacją Visty przez WDS nie było w tej pracowni najmniejszego problemu. Co ciekawe, miałem pracownię z dostawy Jesień 2005 i na niej zainstalowaną czerwona kolekcję. Nie było najmniejszych problemów z instalacją XP z WDS.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wojciech_69
Użytkownik Forum


Dołączył: 27 Mar 2014
Posty: 2
Skąd: Biała Rawska

PostWysłany: Fri Mar 28, 2014 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No własnie w moim przypadku nie idzie instalacja z płytki. Raz instalacja nie udana a za drugim razem monit w trakcie instalacji urządzeń o podaniu ścieżki do sterowników monitora. W ostateczności chyba zainstalował monitor "plug and play" ale po restarcie na końcu instalacji system nie wstał - wyskoczyło okienko w jakim trybie uruchomić system i czy wybierzemy tryb "normalny" czy "awaryjny" komputer się restartuje i tak w koło...
Ale skoro Tobie się udało to będę próbował bo inaczej pracownia leży.

Ps. a co lepsze w trakcie instalacji sieci nie wyskoczyły żadne problemy, ale może dlatego że w ogóle nie znalazł sterowników od sieciówki...

Ps. a może zainstalować system XP z poprzedniej edycji 2005 (po instalacji dociągnie się sterowniki i aktualizacje systemu) tylko czy orientuje się ktoś która to płyta będzie, z jakim oznaczeniem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Mar 28, 2014 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja instalowałem z oryginalnej płyty instalacyjnej XP Pro. Ale to nir powinno stanowić problemu.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group