Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przyspieszanie komputera :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Fri Mar 14, 2014 10:13 pm    Temat postu: Przyspieszanie komputera :) Odpowiedz z cytatem

Dostałem takie zlecenie, aby poprawić wydajność pracy pewnego komputera pracującego pod Windows XP, operującego głównie na aplikacjach bazodanowych związanych z Javą. Budżet nie pozwalał na zakup nowego komputera. Mając dobre wspomnienia z włożenia do mojego prywatnego komputera dysku SSD. Zaproponowałem, aby zakupić dysk SSD. Kupiłem i jeszcze nie rozbierając komputera, (SSD w zewnętrznej obudowie) zabrałem się za klonowanie. Dysk się klonował, ja sobie czekałem ... na końcu wyskoczyły jakieś błędy ale zbytnio się nie przejmowałem. Rozkręcam obudowę ... patrzę ... a tam dwa dyski ooo ... nie jestem w tym ekspertem ale zacząłem rozumieć, sprawdziłem i okazało się, że to macierz RAID 1 i to dlatego wyskakiwały błędy - widocznie nie można sklonować macierzy na pojedynczy dysk. Jak przepiąłem dyski oczywiście komp nie wystartował bo BIOS się buntował. RAID 1 służy generalnie zabezpieczaniu danych (bo to mirrorowanie jest). Komputer przetwarza ważne dane i zależy tam na bezpieczeństwie. Na płycie było wolne miejsce do podłączenia kolejnego dysku, to sformatowałem tego SSD i podłączyłem. Teraz myślę jak go (SSD) wykorzystać.
W wolnej chwili do istniejących 2 GB DDR 2 1033 pracujących w dual channell dokupiłem następne 2 kośći i to jeszcze po 2 GB, czyli zrobiło się 6 GB ale Win XP i tak obsługuje tylko do 4 a pokazuje 3,5 GB. Skoro jest więcej RAMu niż potrzeba to można utworzyć RAM-dysk (np. 2 GB z tego nadmiarowego RAMu). Teraz pytanie do fachowców - co na tym (szybkim tymczasowym) dysku umieścić? Czy może wskazać tam lokalizację do tymczasowych plików Javy? Ta Java dużo tam produkuje tymczasowych plików. Czy może zlokalizować tam wszystkie katalogi z plikami temp? Ewentualnie te katalog dla tymczasowych Javy wskazać na dysku SSD?
Dzisiaj wyłączyłem pamięć wirtualną na dysku C: a zlokalizowałem ją na SSD. Zmieniłem też ustawienia zmiennej środowiskowej odpowiedzialnej za swapowanie RAMu (według jakiegoś poradnika). Niestety o efektach moich poczynań dowiem się po niedzieli (bo to nie jest w mojej szkole). Pamiętam, że jak wcześniej eksperymentowałem z tą pamięcią wirtualną (zmieniając jej ustawienia, jeszcze bez dodanego RAMu) to komputer potrafił nie wstać. Teraz to chociaż wstał. Z góry dziękuję za podpowiedzi Smile.
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sat Mar 15, 2014 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam pomysłu na całościowe rozwiązanie problemu, rzucę tylko parę uwag. Dysk SSD nadaje się, ze wzgledu na szybkość działania, na dysk systemowy. Ale skoro ma być RAID, to chyba się nie da. Po drugie, za miesiąc kończy się wsparcie dla XP i, jeśli komputer jest podłączony do internetu, to z bezpieczeństwem danych może być krucho.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Mar 15, 2014 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku dysk SSD to zmarnowanie kasy. Pamięć również, bo XP 32 wykorzystuje tylko 3GB. Nie 4, nie 3,5 - tylko 3.
Poprawiłaby coś opcja instalacji na nowo XP ale 64 bit.

Z zagrożeniami internetowymi bym nie przesadzał, jeśli komputer nie jest wystawiony na świat z publicznym IP.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Sat Mar 15, 2014 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...Wiecie, rozumiecie, ... może pamiętacie, że ja to głównie w Mac OS X się "obracam". Smile Dysk SSD kupiłem, bo teoretycznie chciałem przenieść "wszystko" (no bo się muliło a nie chciało mi się bawić w szukanie "sztuczek"). Oczywiście moim błędem było, że dokładnie się nie przyjrzałem co to za komp. Zobaczyłem tylko, że dwie partycje i razem zajmują tylko kilkadziesiąt GB, nie zauważyłem, że to RAID. Teraz szkoda mi tego mimo wszystko bezpiecznego RAID. Natomiast RAM kupiłem, bo taki tam programik mi pokazał, że ta płyta tyle obsłuży. Natomiast dopiero jak w informacjach o systemie zobaczyłem, że pokazuje 3,5 to doczytałem, że XP tak ma. Później zacząłem szukać po necie "sztuczek" pozwalających przyspieszyć komputer. Widzę duże szanse dla wykorzystania: nadwyżki RAM jako RAM-dysku i dla tego zagadnienia szukam doświadczonych użytkowników, dysk SSD świetnie się nada do backupów (duże bazy danych, po 200 MB) i też widziałbym go, aby z niektórych zadań odciążył RAIDa np. jako miejsce do różnych tymczasowych katalogów a zauważyłem, że ta JAVA produkuje dużo. Teraz muszę "kombinować", aby wyjść z twarzą z tego zlecenia. Wirusów, to się zbytnio nie boję (w Macach cały czas konsekwentnie nie instaluję żadnych), na tej omawianej maszynie jest jakiś Symantec Enterprise (tu już nawet mnie kusiło, aby to wyłączyć ale ze względu na bezpieczeństwo danych, odpuściłem). Podejrzewam, że za rok kupią tam nowy komputer ale ... na ten rok jeszcze muszę jakoś wyszykować tę maszynę. Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Mar 15, 2014 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wykorzystasz nieużywanej przez system części RAM. Musiałbyś Windows odpalać PO odpaleniu jakiegoś systemu, który zrobi RAM-disk. i jeszcze mieć sposób, by Windows to widział. Ja tam czarno widzę takie próby. Wink
Oczywiście SSD możesz wykorzystać jako miejsce składowania pliku wymiany. Możesz próbować przenieść tam coś jeszcze, jakieś tempy...
Może Roman wie, jak zmusić Windows do korzystania z innego miejsca niż c:\windows\temp.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Sat Mar 15, 2014 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że od razu nie podawałem linków które mnie inspirowały np. http://spece.it/windows-serwer-artykuly/tworzymy-ramdisk-zrobic-nadmiarem-pamieci-ram Smile trochę kłopotliwe jest, że mogę robić tam zmiany tylko "z doskoku", gdy ja mam czas i tam (gdzie komputer) jest czas. Z artykułu wynika, że można zrobić z nadwyżk RAMu "pełnoprawny" dysk. Tyle że zapisać nic na nim na stałe nie można ale ma być bardzo szybki, zatem gdyby tak (SSD oznaczyłem H: ) J:\windows\temp ? (Ten J: właśnie z nadwyżki RAM) Smile Teraz właśnie zamierzam się przygotować przed następnym "doskokiem" Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Mar 16, 2014 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Może Roman wie, jak zmusić Windows do korzystania z innego miejsca niż c:\windows\temp.
Nie wiem, nie jestem wielkim specjalistą od produktów MS, mam jedynie sporo lat praktyki Smile
Maciek napisał:
Z zagrożeniami internetowymi bym nie przesadzał, jeśli komputer nie jest wystawiony na świat z publicznym IP.
Nie demonizuję sprawy, ale XP nadal jest popularny i wystarczający dla wielu potrzeb. Jest prawdopodobne, że nie ustaną starania w wyszukiwaniu luk, których już nikt nie będzie łatał.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 16, 2014 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacko napisał:
http://spece.it/windows-serwer-artykuly/tworzymy-ramdisk-zrobic-nadmiarem-pamieci-ram Smile

Poważnie wątpię, czy będzie możliwe "zobaczyć" RAM, którego nie widzi Windows i zrobić tam RAM-disk. Ale kto wie... Wink
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
thomas.night
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2011
Posty: 107
Pomógł: 2
Skąd: Polska

PostWysłany: Tue Mar 18, 2014 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSD to nigdy nie jest zmarnowana kasa. Przenieś zbiory tej bazy na SSD.
Jaki silnik bazodanowy jest wykorzystywany?
Poza tym sklonować obraz z RAID-1 pójdzie choćby nie wiem co, opisz czym usiłowałeś klonować. A tak na marginesie.. nie prościej kupić Win7? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Tue Mar 18, 2014 6:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSD oczywiście zawsze może się przydać. Nawet gdy komp już padnie. Z tym silnikiem bazodanowym nie jestem pewien. Jest tam FireBird i jest JBoss, który za co odpowiada (i który jest silnikiem) to nie jestem pewien (nie znam się). Klonowałem Acronicsem i aż do do 99% szło gładko, dopiero na końcu wyskoczyły błędy. Ponieważ chciałem skopiować kompletnie (wraz z podpisem MRB), to po klonowaniu odłączyłem dyski macierzy, żeby nie było konfliktów. Jednak komp nie chciał ruszyć i wyrzucał jakiś komunikat o braku jakiegoś dysku. Możliwe, że należałoby coś zmienić w Biosie ale takim ekspertem, to nie jestem. Rozważałem zakup Win 7 i instalację na tym dysku (i cały czas mam w odwodzie tę ideę), zwłaszcza iż słyszałem, że Win XP podobno niezbyt sobie radzi z dyskami SSD i aby racjonalnie z niego korzystał wskazane jest doinstalowanie dodatkowego programu. Jednak zakup W7 to kolejne koszty dlatego chcę spróbować jeszcze nie generując dodatkowych kosztów. Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Mar 19, 2014 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj (19.03) byłem i zainstalowałem SoftPerfect RAM Disk. Programik pozwolił mi zrobić dysk wielkości 1444 MB (1 i 4 na pewno dwie ostatnie cyfry nie pamiętam), ja utworzyłem 1024 MB. Niestety nie miałem czasu przetestować go bardziej (sam proponował umieścić tam foldery temp). Jedyne co zrobiłem to krótki teścik otwierania obrazka, umieściłem takie same pliki graficzne (akurat miałem pod ręką tylko 3 MB) i ... plik otwierany z C: ... prawie doliczyłem do 3 (tzn. dwuklik i "raz, dwa trz..") natomiast ten sam plik z J: ... natychmiast po dwukliku. Więcej czasu na testy nie miałem. Prawdopodobnie pojawię się tam w piątek ... chyba że coś padnie i mnie wezwą. Smile Właśnie dlatego staram się tam wprowadzać nowinki stopniowo, aby wykryć, czy nie szkodzą? Smile Szkoda, że nie sprawdziłem ile RAMu pokazuje teraz Windows. Przypominam - włożone jest 6GB, Windows widział 3,5 RAM Disk pozwolił mi zrobić dysk wielkości 1,4 GB, tylko teraz nie jestem pewien czy na pewno to jest z tej nadwyżki. W każdym razie przed zainstalowaniem, odpaliłem te najważniejsze programy, aby sobie działały w tle. Niemniej z rachunków 3,5+1,4=4,9 no niech będzie 5 ... a gdzie jest szósty GB? Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Mar 19, 2014 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja kobieca intuicja mówi mi, że Windows ma teraz 2GB RAM Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Mar 19, 2014 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, 3,5-1,4=2,1 ok. 2 ... sprawdzę dopiero w piątek. Tylko jak to sprawdzić? Jeśli system pokaże, że jest 2 to ok, przynajmniej sprawa jasna ale jeśli dalej, mimo uruchomionego RAMdisku będzie 3,5 to ... no właśnie. Chwilowo interesuje mnie jak się będzie pracowało teraz (bo Ramdisk będzie się uruchamiał z systemem)?
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group