Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapchana sieć

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Sep 28, 2013 3:31 pm    Temat postu: Zapchana sieć Odpowiedz z cytatem

Od kilku dni szkolna sieć działa niestabilnie. Dokładnie to chodzi o internet. Internet jest z TP na DSL. Internet jest i zachwile zwalnia prawie do zera. Na speedtest.pl nawet widizałem upload bliski zeru. Za chwile pojawił się i tak od kilku dni . Oczywiście zgłosiłem do Tp . Będę testował wszystkie routery. Tak sobie myslę że może jakaś karta padła i coś wysyła do sieci ... Czy jest jakiś sposób aby to zobaczyć ?
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Sep 28, 2013 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karta nawet uszkodzona nic nie wysyła.
Zacznij od wyłączenia wszystkiego, a potem po kolei włączaj poszczególne segmenty sieci.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sat Sep 28, 2013 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Podepnę się pod temat- mam problem z siecią na pracowni z EOS-em. Jak na pracowni podpięte jest do 10 komputerów to wszystko śmiga aż miło. Ale jak logują się następni użytkownicy 12-15, to sieć zaczyna siadać, Najpierw Internet, bardzoo długo ładujące się strony, z każdym nowym użytkownikiem jest gorzej. Trudno i bardzo długo następuje logowanie do domeny, aż w końcu nikt już nie może się zalogować. Zaobserwowałem to na dwóch pracowniach, w dwóch różnych szkołach (różne maszyny i sieci). Co może być przyczyną? Przed Eos-em Internet działa normalnie. Konfiguracja wg podręcznika, maszyna na serwer DELL, dual-core, 2GB pamięci. Czy można zmienić coś w konfiguracji, aby to poprawić? Proszę o wskazówki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Sep 28, 2013 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Najpierw Internet, bardzoo długo ładujące się strony, z każdym nowym użytkownikiem jest gorzej.

Jakie są parametry sprzętowe serwera?
Mam wrażenie, że za słabe. I to nie sieć się zapycha, ale serwer nie wyrabia.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sat Sep 28, 2013 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Maćku. Dokładne podam w poniedziałek- jak będę w szkole. Pierwszy serwer to Dell Vostro 220, procesor Intel Dual-Core 2,2GHZ, pamięć 2GB, dysk 160G, 7200ob/min, W drugiej pracowni jest Dell Precision ale parametrów nie znam bo stawiał go kolega, po nim przejąłem pracownie. Ja tez tak podejrzewałem, ale nie wiem jakie parametry powinien mieć serwer. Mam jeszcze Della PowerEdge serwer, ale nie wiem czy udało by się na nim postawić EOS-a. Albo z pracownianych komputerów to Dell: DELL OptiPlex 755 TOWER
Procesor-Intel Core 2 Duo E6550
2 x 2,33GHz / 4MB Cache / 1333FSB
Intel
Pamięć
2048MB (2GB) DDR2
Dysk twardy
80 GB SATA- może być 160 GB (ten z Vostro)
Który by się już nadawał- na sali mam 24 komputery. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Sep 29, 2013 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Pierwszy serwer to Dell Vostro 220, procesor Intel Dual-Core 2,2GHZ, pamięć 2GB, dysk 160G, 7200ob/min,
To typowa stacja robocza, ale oryginalne pracownie (10-stanowiskowe) dla SP i Gim tez za serwer miały zwykłe PC.
zeeuss napisał:
Mam jeszcze Della PowerEdge serwer, ale nie wiem czy udało by się na nim postawić EOS-a.
To typowy serwer, ale na nim mi się nie udało postawić poprawnie działającego EOS-a. Ktoś tu pisał, że mu się udało ale konkretów nie podał.
zeeuss napisał:
Albo z pracownianych komputerów to Dell: DELL OptiPlex 755 TOWER
Procesor-Intel Core 2 Duo E6550
2 x 2,33GHz / 4MB Cache / 1333FSB
Intel
Pamięć
2048MB (2GB) DDR2
Dysk twardy
80 GB SATA- może być 160 GB (ten z Vostro)
To bardzo wydajna stacja robocza, mam takie w pracowni tyle że z 4 GB RAM. Gdybyś zwiększył pamięć do 4, to na serwer się nada. Dysk 80 trochę za mały.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Sep 29, 2013 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm...
Dwurdzeniowy procesor i dwa giga pamięci powinno starczyć na EOSa. Maks to 3GB, bo to system 32-bitowy.
Oczywiście obciążenie systemu jest większe, jeżeli nie tylko dostarcza internet, ale i jest kontrolerem domeny.
Proponuję sprawdzić (netstat-nat), co się dzieje podczas podłączania kolejnych stacji. Być może któraś jest zawirusowana.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sun Sep 29, 2013 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Komputery są "świeże"- pracownia stawiana teraz we wrześniu, instalowane z obrazów, potem dodawane do domeny wg. podręcznika. I czy tu nie jest problem? Obraz był tworzony na maszynie wzorcowej za pomocą Clonezilla, zgrany na dysk i przeniesiony na inne komputery. Co dokładnie miałeś na myśli Maćku-"Proponuję sprawdzić (netstat-nat), co się dzieje podczas podłączania kolejnych stacji."-mam wykonać w konsoli netstat, czy uruchomić takie narzędzie (gdzie ono jest w Eosie?). Poprubuję zmienić maszynę, w końcu postawić serwer to chwila. A może to swich nie wydala- mam stary z pracowni SBS-a, rocznik 2005? Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Sep 30, 2013 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecenie netstat-nat wykonane z uprawnieniami roota na konsoli pokazuje ruch do i od serwera ze strony sieci lokalnej.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Wed Oct 09, 2013 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Wykonałem to polecenie i wygląda na to, że te komputery, które już się połączyły otrzymują pakiety a pozostałe nie- logowanie trwa nawet całą lekcję. Co zmienić- sprawdzić aby to poszło szybciej? Po zalogowaniu już jest lepiej- choć internet działa dosyć wolno, ale to wina naszego łącza internetowego. Proszę o wskazówki gdzie może leżeć przyczyna... Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Oct 09, 2013 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie szukałbym problemów z serwerem, ale z komputerami w sieci.
Do zalogowania się nie trzeba ogromnej liczby pakietów, ani też nie jest to czynność zasobożerna. Aby serwer nie dawał rady logować klientów, to obciążenie musiałby być większe niż 20 (polecenie uptime pokazuje też obciążenie chwilowe systemu).
Podejrzewam, ze raczej jest to problem wirusów na stacjach roboczych i blokowanie przez nie ruchu w sieci. To jedna z prawdopodobnych możliwości. Druga do sprawdzenia jest kwestia uszkodzenia switcha.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group