Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pracownia szkolna - pytania
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
my41s
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jun 2013
Posty: 4
Skąd: Polska

PostWysłany: Wed Jun 26, 2013 8:18 am    Temat postu: Pracownia szkolna - pytania Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich serdecznie,
Dobrze, że zaczynają się wakacje Smile choć mam zamiar zabrać się za doprowadzenie pracowni do idealnego stanu. Jak też wiadomo - XP to już w zasadzie relikt przeszłości - więc migruję na Windows 7, bądź Windows 8 (tylko czy ta ósemka nie będzie zbyt dużą rewolucją, co dla niektórych). Z XP to najwyższy czas na pożegnanie.

W związku z powyższym mam kilka pytań:
Są to komputery zakupione przez szkołę - są w grupie roboczej, nie ma serwera, a ja potrzebuję rozwiązań (prostych, bez zbędnych udziwnień), co zaradzić na:
1. bardziej 'ambitnych' uczniów: jak w prawie każdej szkolnej pracowni, często, ci ambitniejsi instalują programy i lubią mieszać tam gdzie nie powinni (XP nawet z konta gościa niektóre rzeczy można instalować, pod Vistą, czy 7 nie jest tak wesoło), pod Win7 wystarczy ustawić konto standardowe i trzeba się troszkę pomęczyć, aby co po niektóre rzeczy zainstalować. Gorszą sprawą jest to, jak ktoś gdzieś sobie chce pochować jakieś rzeczy na dysku. Myślę tutaj, że dobrym rozwiązaniem będzie właczenie ochorny dysku (coś jak steadystate znany z visty i xp - ale nie działa pod 7, a visty nie chcę instalować) - przynajmniej wiem, że nie trzeba będzie ich przeinstalowywać za rok, czy dwa, bądź za 2 tygodnie. Żeby dodatkowo nie kusić - ukryłbym dysk.

2. jak rozwiązać problem przechowywania plików? W końcu po restarcie, wszystko powracałoby do czystego systemu.
XP miał ograniczenie udostępniania do 10 użytkowników, czy Win7, bądź 8 również ma takie ograniczenia? Jeśli nie, to udostępniłbym foldery i podmapował dysk sieciowy na każdym z 'klientów', a tam uczniowie będą mogli sobie zapisywać pracy, a nauczyciel miałby do nich łatwy dostęp oraz mógłby kontrolować co tam się znajduje.

3. pogląd użytkowników – wiem, że kiedyś były problemy z iTalc, czy teraz pod Win 7 lub 8 nie będzie z nim problemów? A może jakieś inne programy możecie polecić, tak, żeby można było widzieć wszystkie pulpity (najlepiej freeware)?

4. nawiązując do punktu 1. - jak rozwiązać aktualizacje systemu i AV - w sumie aktualizacje windy można zrobić raz na jakiś czas, a później tylko odświeżyć obraz - lub też je całkiem wyłączyć; AV - domyślnie jest ustawiona opcja na sprawdzanie przy uruchamianiu, więc niby problem z głowy. Tak się zastanawiam, jak zrobić, aby aktualizacje mogły się instalować automatycznie, ale nie były 'kasowane' przez ponowne uruchomienie systemu (z tego co pamięam z jakiegoś anglojęzycznego forum w Windows SteadyState - była taka opcja)?

Bardzo proszę o ocenę poprawności takiego planu. Dobrze byłoby, jeśli byłaby to pracownia prawie bezobsługowa, że nie trzeba tam co chwila zaglądać. Jak coś się popsuło z oprogramowaniem w trakcie pracy - wystarczy restart.

Ew. jeśli możecie, to podajcie jakieś wskazówki, jak najlepiej zabezpieczyć stanowisko i wykonać mój plan 'pracowni idealnej'.

Pozdrawiam,
Z góry dziękuję za rady, jednakże bardzo proszę o odpowiedź, gdyż czas już trochę goni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Wed Jun 26, 2013 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm - jeżeli serwer i praca w domenie ma być udziwnieniem to zyczę powodzenia.

Osobiście postawiłbym serwer
Zalety:
- rozwiązaie ograniczenia dla uzytkowników,
- udostępnianie zasobów, praca na wspólnych dokumentach,
- instalacja oprogramowania za pomocą paczek msi,
- wykonanie własnego obrazu stacji roboczej i szybka reinstalacja, itd.),

Dodatkowo możliwość filtrowania stron za pomocą ISA Serwer (nie potrzeba zakupować innego komercyjnego oprogramowania) - a szkoła zobowiązana jest do blokad tzw "stron nieporządanych" oraz możliwość przeglądania logów z odwiedznymi stronami przez uczniów. no i oczywiście częściowe zmniejszenie ruchu na łaczu do Sieci Internet - są buforowane strony.

Szkoły posiadają licencje na sbs2003 R2. - jeżeli chodzi o wymagania szkoły to jest system wystarczający. Można go również postawić na maszynie wirtualnej.
Zasady GPO mozna ustawić dla komputerów pod XP, Vista, Windows7, Windows8.
Jedynym problemem mogą być licencje dostępowe.

P.S.
Pracownia bezobsługowa - nie ma czegoś takiego.

Podstawą jest - jeden administrator a nie wolna amerykanka. No i serwer słuzy do udostępniania zasobów a nie komputerem do pracy dla nauczyciela, lub o zgrozo ucznia Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Jun 26, 2013 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiotrT napisał:
Szkoły posiadają licencje na sbs2003 R2.
Tylko te, które otrzymały pracownie pod SBS 2003 z projektów MEN lub system ten zakupiły. W tym przypadku prawdopodobnie szkoła zakupiła po prostu stacje robocze z oprogramowaniem.
Z pozostałymi uwagami, rzecz jasna, się zgadzam.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MX2k3
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Feb 2013
Posty: 12
Pomógł: 2
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Thu Jun 27, 2013 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiotrT napisał:

Podstawą jest - jeden administrator a nie wolna amerykanka. No i serwer słuzy do udostępniania zasobów a nie komputerem do pracy dla nauczyciela, lub o zgrozo ucznia Evil or Very Mad

Ja to wiem, Wy to wiecie, ale nie wszyscy. Niestety. Już różne rzeczy widziałem i czasami nie ma możliwości sobie z nimi poradzić - np. mało sal i w pracowni komputerowej odbywają się też inne lekcje. Wówczas prawie każdy ma tam dostęp do sprzętu.
No, ale tak już czasem bywa, że trzeba kombinować Smile bp np. na serwer nie ma funduszy.


A jeśli chodzi o serwer - tak, on dość ułatwię sprawę, ale wiele jest na tym świecie pracowni, co serwerów nie mają i żyją Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
my41s
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jun 2013
Posty: 4
Skąd: Polska

PostWysłany: Thu Jun 27, 2013 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedzi.
PiotrT napisał:
jeżeli serwer i praca w domenie ma być udziwnieniem to zyczę powodzenia.

Nie, środowisko domenowe nie jest udziwnieniem, wręcz przeciwnie. No, ale niestety szkoła ma ważniejsze wydatki niż kupno licencji na WS + CALi. Gdyby były $, to bym wiedział co robić. A tak szukam najprostszych możliwych rozwiązań.
Myślałem o linuksie na serwer, ale niestety nie ma żadnego wolnego komputera (z domu nie przyniosę Razz ). U nas:
Roman Mor napisał:
szkoła zakupiła po prostu stacje robocze z oprogramowaniem.

PiotrT napisał:

- rozwiązaie ograniczenia dla uzytkowników,
- udostępnianie zasobów, praca na wspólnych dokumentach,
- instalacja oprogramowania za pomocą paczek msi,
- wykonanie własnego obrazu stacji roboczej i szybka reinstalacja, itd.),

Ograniczenia mogę zrobić przez edytor lokalnych zasad grupy na każdym z nich, to nie problem. Dyski sieciowe były podmapowane i była również możliwa praca na wspólnych dokumentach. Jedynie bardzo brakuje dystrybucji oprogramowania przez GPO i profili wędrujących. Obrazy dysku stacji również można zrobić wykorzystując np. clonezillę, czy nortona ghost i łatwo je przywrócić.

Jedynie muszę coś na to poradzić, aby najmniej trzeba było siedzieć tam i coś robić. Wiem, że pracownia, jak to nazwałem, bezobsługowa nie istnieje, ale chodzi mi o to, żeby mieć jak najmniej pracy przy tym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcos
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2011
Posty: 15
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Thu Jul 04, 2013 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
podłącze się pod temat. Z racji tego iż wakacje się rozpoczęły chcę również zrobić porządek z serwerem a może nawet go przeinstalować. Nie wiem czy dam sobie radę z instalacją nowego ponieważ nigdy tego nie robiłem i tu moje pytanie czy to wszystko przebiega mniej więcej tak jak instalacja systemu dajmy na to windows xp ? I mam płyty edycja lato 2007 w ilości 4 sztuki. Pytam gdyż przejąłem obowiązki administratora sieci w szkole znów po dłuższej przerwie i nie jestem pewny czy to jest to. Ponadto chciałbym zapytać czy ktoś orientuje się w tym jak wyczyścić serwer ze wszystkich plików zawierających się po uczniach w profilach. Bo może wystarczy mi tylko wyczyścić i będzie w miarę ok Smile używałem skryptu dostępnego na internecie lecz wyskakuje komunikat że jest odmowa dostępu i nic z tego :/ gdyby ktoś był tak miły i dał jakieś wskazówki to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam Marc
_________________
marc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jul 04, 2013 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po spełnieniu wszystkich koniecznych warunków, instalacja z kolekcji DVD (właśnie te 4 płytki) jest (na sprzęcie dostarczonym w ramach projektu) raczej bezproblemowa choć czasochłonna (trzeba sobie zarezerwować cały dzień).
Najlepiej przed instalacją dokładnie poczytać instrukcję np. ze strony OEIIZK. Tam znajdziesz też skrypty do usuwania plików i kont uczniów. Jak również do poprawiania instalacji jeśli coś poszło nie tak jak należy (co się zdarzało w niektórych edycjach).
Jeśli serwer wykazuje objawy, nazwijmy to choroby starczej, to wyczyszczenie kont użytkowników raczej nic nie da.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcos
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2011
Posty: 15
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Thu Jul 04, 2013 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje za odpowiedź dość szybką. Skrypty z tejże strony właśnie używam i przy próbie wyczyszczenia kont wyskakuje informacja o odmowie dostępu do o:\redirected. Z instrukcją zapoznam się bardzo szczegółowo i chyba będzie Geronimo Smile wszyscy zgłaszali długie logowania do domeny. Sprawdzając Podgląd zdarzeń natknąłem się na błąd DNS identyfikator zdarzenia 6702 i na wysypującą się usługę replikacji replikacji plików. Chciałbym to ogarnąć by działało to w miarę po wakacjach i rozważam własnie reinstalacje serwera.
_________________
marc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
my41s
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jun 2013
Posty: 4
Skąd: Polska

PostWysłany: Fri Jul 05, 2013 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja osobiście już zrobiłem tam porządek, wszystko fajnie chodzi i jestem zadowolony z efektów (oprócz iTALC)
Jednak może uda mi się wyprosić jakiś komputer to zainstaluje tam jakiegoś linuxa i m.in. skonfiguruję kontroler domeny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Jul 05, 2013 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

my41s napisał:
ednak może uda mi się wyprosić jakiś komputer to zainstaluje tam jakiegoś linuxa i m.in. skonfiguruję kontroler domeny.
Może rozwiniesz tę wypowiedź. Kontroler domeny masz na serwerze SBS. Jeśli chciałbyś go mieć na Linuksie to można było pobawić się z opisanym na tym forum EOS-em. A może chodzi Ci o filtrowanie treści internetowych i Dasguardian?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
my41s
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jun 2013
Posty: 4
Skąd: Polska

PostWysłany: Fri Jul 05, 2013 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Może rozwiniesz tę wypowiedź. Kontroler domeny masz na serwerze SBS.

O to chodzi, że nie mam kontrolera domeny - pracownia ta nie jest z projektu, więc sbs-a nie ma. Są to komputery zakupione przez szkołę.
Stąd rozważam wdrożenie domeny na linuxie (nie ma funduszy na rozwiązania M$). Poczytam o tym EOSie - na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcos
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2011
Posty: 15
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sun Jul 07, 2013 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie jakieś porady co do przeczyszczenia serwera sbs 2003 ? Tak żeby jako tako pozbyć się śmieci po roku szkolnym ... Smile
_________________
marc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Jul 07, 2013 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że najprostsza porada to przeinstalowanie. Jeśli serwer działa od kilku lat, to nabrał już mnóstwo śmieci i wyczyszczenie kont i danych użytkowników nic nie da. Z tym, że najlepiej instalować z tzw. czerwonej kolekcji (2007/2008) lub jeszcze nowszej z 2010 r.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marcos
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2011
Posty: 15
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sun Jul 07, 2013 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tych dostępnych posiadam tylko lato 2007 na 4xdvd. troszkę obawiam się instalacji Smile wiem że jest czasochłonna ale nie wiem czy wszystko dobrze się postawi a w chwili gdy nie to hmmm będą problemy Smile pierw postudiuje sobie jakiś manual dotyczący reinstalacji.
_________________
marc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tydell
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Oct 2009
Posty: 10
Skąd: Czyżew

PostWysłany: Sun Jul 14, 2013 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

my41s napisał:
Roman Mor napisał:
Może rozwiniesz tę wypowiedź. Kontroler domeny masz na serwerze SBS.

O to chodzi, że nie mam kontrolera domeny - pracownia ta nie jest z projektu, więc sbs-a nie ma. Są to komputery zakupione przez szkołę.
Stąd rozważam wdrożenie domeny na linuxie (nie ma funduszy na rozwiązania M$). Poczytam o tym EOSie - na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo ciekawy.

Kontroler domeny na linuksie jest teraz sprawą w sumie prostszą niż do tej pory. Odkąd wyszła Samba4, która zintegrowana jest z Kerberosem i LDAP to instalacja i konfiguracja Samby jako PDC (czyli kontroler domeny) jest sprawą w miarę prostą po zapoznaniu się z dokumentacją, m.in. https://wiki.samba.org/index.php/Samba_AD_DC_HOWTO

Polecam wykonać to na CentOS/RedHat, Debian lub Ubuntu. W sieci na tą chwilę jest sporo poradnikóœ w tej kwestii, łącznie z tutorialami wideo na youtube.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group