Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[ROZWIĄZANY] Instalacja z niebieskich płytek - problem

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Wed May 22, 2013 7:18 pm    Temat postu: [ROZWIĄZANY] Instalacja z niebieskich płytek - problem Odpowiedz z cytatem

Witam
Po awarii serwera (edycja jesień 2007) próbowałem zainstalować system ponownie, korzystając z tzw. "niebieskiej serii" płyt dvd. Niestety z marnym skutkiem. Czy ktoś z szanownych forumowiczów dysponuje instrukcją do niebieskich płyt? Ewentualnie czy znalazła by się jakaś dobra dusza, która poratowała by mnie "czerwoną serią"? (oczywiście pokrywam koszty nośników i przesyłki).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed May 22, 2013 9:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co oznacza marny skutek? Instalowałem serwer z niebieskiej kolekcji. Był tylko problem z DHCP i hasłami użytkowników. Rozwiązany przy pomocy skryptów ze strony OEIiZK. Oczywiście, czerwona kolekcja jest lepsza.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Thu May 23, 2013 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano to, że pozornie wszystko ładnie się instalowało. Jedna płytka, druga, kolejna, czwarta. I koniec. Ale okazało się że nie ma zainstalowanego ISA server, brak dysku "O", nie widzę też w Active Directory żadnych gałęzi związanych z poziomami A, B,C, D i pewnie dziesiątek innych rzeczy o których nie mam pojęcia.
Kiedyś instalowałem starą pracownię, jeszcze z płyt CD - poszło bez problemu. Myślałem że w tym przypadku będzie podobnie a tu taka niespodzianka.
Aha, pracuję jako matematyk, informatyki uczę w wymiarze "aż" 5 godzin, więc instalacja tego sbsa to dla mnie w dużej mierze "czarna magia". Do tej pory wszystko działało jak należy, moja praca przy serwerze ograniczała się w zasadzie do włączania i raz do roku tworzenia kont dla nowych uczniów.
Stąd mój apel o pomoc, bo z niebieskiej serii samodzielnie to raczej nie poradzę sobie z instalacją.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu May 23, 2013 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpewniej nie zachowałeś koniecznych warunków instalacji. Obie karty sieciowe serwera powinny być połączone ze sobą kablem skrosowanym lub podłączone zwykłymi kablami do wyizolowanego switcha (nie routera).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Fri May 24, 2013 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podłączyłem tylko jedną kartę sieciową do switcha (nie był to router), do którego nic więcej nie było podłączone. Drugą wykrył po instalacji, bez problemów na tej karcie poszła instalacja dostępu do internetu.
Dziękuję że poświęcasz czas i próbujesz mi pomócSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri May 24, 2013 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal5150 napisał:
Ale okazało się że nie ma zainstalowanego ISA server, brak dysku "O", nie widzę też w Active Directory żadnych gałęzi związanych z poziomami A, B,C, D i pewnie dziesiątek innych rzeczy o których nie mam pojęcia.
Jak nie ma tych składników SBS, to na pewno nie doprowadzisz serwera do pożądanego stanu.
michal5150 napisał:
Podłączyłem tylko jedną kartę sieciową do switcha (nie był to router), do którego nic więcej nie było podłączone.
To jednak może być przyczyną niepowodzenia choć niekoniecznie. Standardowo, po instalacji druga karta sieciowa pozostaje wyłączona i nieskonfigurowana. Czy prawidłowo wypełniłeś formularz na początku instalacji?
W Twojej sytuacji należałoby, niestety, powtórzyć instalację zapoznając się wcześniej (jeśli tego nie zrobiłeś) z instrukcjami ze strony OEIiZK.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Sat May 25, 2013 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie posiłkowałem się instrukcjami ze strony oeiizk. Tylko od początku te instrukcje nijak nie pasowały do tego co na ekranie. Np. nie pojawił się ten pierwszy komunikat na który należało odpowiedzieć "TAK", zaś sama instalacja przebiegała jak typowa instalka windowsa. Oczywiście, po drodze pojawiały się okna do których wpisywałem dane z instrukcji oeiizk.
Naprawdę nikt nie użyczyłby "czerwonej serii"? Chyba z nią takich problemów nie ma?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sat May 25, 2013 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal5150 napisał:
Tylko od początku te instrukcje nijak nie pasowały do tego co na ekranie. Np. nie pojawił się ten pierwszy komunikat na który należało odpowiedzieć "TAK", zaś sama instalacja przebiegała jak typowa instalka windowsa.
Na początku powinno pojawić się okienko z TAK. Potem formularz, do którego wpisuje się dane szkoły, są/jest informacja o wykrytej(ych) karcie sieciowej i parametrach (IP, maska, brama, nie pamiętam czy w tej edycji mozna je było zmienić). Następnie instalacja, na początku taka jak typowa windowsowska, ale potem trochę inna. Pojawia się wiele okien z uruchomionymi skrypami i po kolei instalują się poszczególne składniki SBS. Poza formularzem na początku nic potem się nie wpisuje. Instalacja ogranicza się do wymiany płytek DVD. Na pewno korzystasz z kolekcji DVD z projektu MEN? W edycji 2007 na pewno nie była kolekcja niebieska lecz chyba złota. Być może wcześniejsze oprogramowanie nie ma sterowników do sprzętu z 2007. Bo w sytuacji odwrotnej - oprogramowanie późniejsze niż sprzęt takich sytuacji nie powinno być. Czy Twój serwer to zwykły PC czy jakiś markowy sprzęt serwerowy?
michal5150 napisał:
Naprawdę nikt nie użyczyłby "czerwonej serii"?
W tej chwili swojej nie mam pod ręką, bo pożyczyłem.
Możesz też rozważyć zakup (po kosztach przesyłki), kolekcji 2010. Co prawda nie ma w niej obrazów instalacyjnych XP, jest 7, ale serwer można stawiać i stacje dodać do domeny lub stworzyć własny obraz stacji. Kolekcje te były dostarczane w ramach School Agreament. Program już się zakończył, ale kolekcje chyba jeszcze można dostać w ośrodkach, które je rozprowadzały.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Sun May 26, 2013 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serwer to zwykły PC. Płyty z kolekcji wyglądają tak:
http://imageshack.us/photo/my-images/716/niebieskaw.jpg/
Część płyt jest z roku 2006, część z 2007. Ba, na chyba trzech mam instalkę inicjującą instalację serwera. I bądź tu mądry której użyćWink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun May 26, 2013 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jasna - to nie jest kolekcja DVD przygotowana dla projektu MEN. To są oryginalne płyty Microsoftu, z których też można zainstalować SBS, ale wszystko trzeba konfigurować samemu. Może gdzieś jest zagrzebana kolekcja. Dowiedz się kto odbierał pracownię - w procedurze odbioru jednym z punktów było potwierdzenie otrzymania kolekcji. No, ale często zdarzało się, że procedury nie były dopilnowane.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Sun May 26, 2013 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do pracowni jest tylko ten zestaw, innego nie ma. Cóż, widzę że chyba czeka mnie droga przez mękęWink Ale po cichu wciąż liczę że może któryś z forumowiczów poratuje mnie "czerwoną kolekcją"Smile
Dzięki za pomoc!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun May 26, 2013 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak otrzymam czerwoną kolekcję z powrotem, to mogę skopiować i przesłać, ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak Twój serwer ma 1 GB RAM, to radzę dodać jeszcze 1 GB (nowych chyba nie kupisz, ale używane za grosze).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal5150
Użytkownik Forum


Dołączył: 29 Apr 2013
Posty: 7
Skąd: Namysłów/Opole

PostWysłany: Mon May 27, 2013 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, byłbym bardzo wdzięczny:)

Edit:
Udało się zorganizować "czerwoną kolekcję" Smile Niemniej bardzo dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group