Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z logowaniem klientów win98 na sbs 2003

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kosior
Użytkownik Forum


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 9
Skąd: PODKARPACKIE

PostWysłany: Wed Mar 22, 2006 11:13 pm    Temat postu: Problem z logowaniem klientów win98 na sbs 2003 Odpowiedz z cytatem

Od niedawna mam zainstalowaną pracownię na serwerze sbs 2003
do którego podpięto 10 komputerów z win 98
Co trzeba zrobić aby komputery klienckie win 98 mogły się logować na serwer sbsb2003.................
Oczywiście klienckie są podpięte przez switcha do serwera, na serwerze sa dwie karty sieciowe jedna obsługująca sieć lan druga obsluguje internet , z routera speed touch 512 Mb. Od tej stony Routera DHCP jest właczone.Router automatycznie przydziela adresy IP. MOże tutaj jest jakaś przyczyna z tym dhcp
Od strony klienta wykonałem pewne kroki przygotowawcze ...
zainstalowałem klienta usług terminalowych dsclient..odpowiednio przygotowałem logowanie, wpisałem poprawnie nazwę doomeny adresy itp.
Pojawia się okno logowania na klienckim ale nie można sie zalogować
Pragnę nadmienić że komputery (serwer i klienckie pingują ) widza się w sieci a jednak nie jest możliwe logowanie na serwer z kompa klienckiego.
Nie zauważyłem tego tematu na forum, dlatego prosze o pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Mar 23, 2006 8:33 am    Temat postu: Re: Problem z logowaniem klientów win98 na sbs 2003 Odpowiedz z cytatem

kosior napisał:

Oczywiście klienckie są podpięte przez switcha do serwera, na serwerze sa dwie karty sieciowe jedna obsługująca sieć lan druga obsluguje internet , z routera speed touch 512 Mb. Od tej stony Routera DHCP jest właczone.Router automatycznie przydziela adresy IP. MOże tutaj jest jakaś przyczyna z tym dhcp

W konfiguracji ST510 - SBS - switch - LAN komputery klienckie nie mogą otrzymać IP z routera. Musisz włączyć tę usługę na SBSie na interfejsie wewnętrznym właśnie. Być może część kłopotów wynika właśnie stąd.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Mar 23, 2006 1:54 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Podstawowa sprawa, to co pisał Maciek, uruchomić usługę DHCP na serwerze. Modem ustawić na router-bridge. Stacje ustawić na automatyczne pobieranie adresu IP. Serwer musi pracowac na adresach wewnetrznych z innej klasy adresowej niz router.
Na serwerze: Start-Narzędzia administracyjne-DHCP-prawy klik na sbs2005.sbsmen.edu.pl-wszystkie zadania-uruchom.
Pojawi się zielona strzałka.
Gdyby były jeszcze problemy z logowaniem proszę się zapoznać z art.

http://www.kopi.eduforum.pl/faq/index.php?artykul=art_060119234020.szk

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Fri Mar 24, 2006 5:58 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kosior
Użytkownik Forum


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 9
Skąd: PODKARPACKIE

PostWysłany: Thu Mar 23, 2006 8:19 pm    Temat postu: Re: odp Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:
Modem ustawić na reuter-bridge. Stacje ustawić na automatyczne pobieranie adresu IP. Serwer musi pracowac na adresach wewnetrznych z innej klasy adresowej niz reuter.

Dzieki za pomoc... i szybką odpowiedź....
Jestem dopiero początkującym administraotrem dlatego jeszcze raz spytam:
Czy ustawienie reuter-bridge będzie związane wyłaczeniem dhcp na reuterze?
Czyli jest to przypisanie sztywnych adresów IP narzuconych przez operatora internetowego dla poszczególnych komputerów podpiętych do reutera, w tym również i serwera (zmiana adresu IP z automatycznego na "sztywny" na serwerze).
Jeżeli tak to trzeba chyba uprzedzić operatora aby wyłaczył tę usługę....DHCP na serwerze...
Dziekuje z góry za pomoc Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Mar 23, 2006 11:31 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy ustawienie reuter-bridge będzie związane wyłaczeniem dhcp na routerze?


Tak

Cytat:
Czyli jest to przypisanie sztywnych adresów IP narzuconych przez operatora internetowego dla poszczególnych komputerów podpiętych do routera, w tym również i serwera (zmiana adresu IP z automatycznego na "sztywny" na serwerze).


Router w tej sytuacji jest bramą do internetu. Stacje działające w sieci pobierają internet przez serwer.
Serwer posiadający dwie karty sieciowe na zewnątrz łączy sie poprzez router po adresie 10.0.0.138

Druga karta sieciowa służy do komunikacji wewnetrznej LAN ze stacjami i tutaj musimy użyć innej klasy adresu typu np. 192.168.18.1.

Uruchomione DHCP serwera przydziela dynamicznie adresy z tej puli dla poszczególnych stacji. Gdy miałeś uruchomiony modem jako router, to on przydzielał automatycznie adresy i uniemożliwiał uruchomienie usługi DHCP na serwerze, dlatego należy zmienić ustawienia modemu.

Cytat:
Jeżeli tak to trzeba chyba uprzedzić operatora aby wyłaczył tę usługę....DHCP na serwerze...


Jeśli nie jesteś adminem serwera to powinieneś to zrobić (tzn. włączyć te usługę na serwerze). Choć ponowne uruchomienie serwera przy wyłączonym DHCP routera załatwi sprawę.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Fri Mar 24, 2006 5:57 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że jestem czepialski... ale co tam, nie mogłem się powstrzymać:
Reuter to taka agencja prasowa, a router to komputer (urządzenie) dzielący połączenie. Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 6:03 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

U mnie poprawiłem. Embarassed
Jest szansa, że zapamiętam. Shocked
I dzięki, bo człowiek uczy się całe życie. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kosior
Użytkownik Forum


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 9
Skąd: PODKARPACKIE

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj niestety nie miałem czasu na dopracowanie ustawień serwera, i nie mogłem dodzwonić sie do opertora Internetu....
Wyłączenie DHCP routera to ich sprawa, ale instrukcje jak można to zrobić chciałbym pobrać od nich....Dzisiaj nie doczekałem sie rozmowy z konsultantem technicznym
Wiem, że zmiana ustawień routera w przypadku neostrady odbywa się chyba przez Internet Explorer, jednak nasz operator to Multi -Media i tutaj nie mam orientacji jak to wygląda....Poczekam do poniedziałku i zobaczymy jak sprawy się dalej potoczą.
PS.....
Jesteście dla mnie skarbnicą wiedzy. Każda wasza cenna uwaga to zmniejszenie czasu jaki poświęcam na dogranie tej pracowni. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 10:49 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Odradzam pomoc operatora. Dużo wiecej satysfakcji będziesz miał, gdy zrobisz to sam - no może z naszą drobną pomocą.

Konfigurowanie modemu ST510 przedstawiliśmy dość dokładnie w artykule:
"SBS 2003 pod kontrolą serwera NND", który jest u nas pod linkiem:
http://www.kopi.eduforum.pl/arty/nnd/index.htm

Poszukaj punkt: "Konfiguracja modemu (modem ST510)". Obok dokładnego opisu jest tutaj sporo scrinów obrazujących te czynności.

I dzięki za "dobre słowo"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sat Mar 25, 2006 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym zwrócić uwagę na mały szczegół, ale w pomocy może mieć duże znaczenie. Pracownie na bazie wersji Jesień sbs2005 mają domenę SBSMENIS.EDU.PL. Większość uszczęśliwionych posiadaczy nowych pracowni z roku 2005 nie zwraca na to uwagi, ale mają zainstalowaną wersję wiosna 2004 i tu jest domena SBSMEN.EDU.PL. Proszę sprawdzić na serwerze we właściwościach Mój komputer.
Podaj dane odnośnie IP karty sieciowej podłączonej do pracowni i IP karty podłączonej do Internetu.
Zmiana pracy trybu modemu jest opisana w instrukcji Przewodnik użytkownika na stronach 28-33, dalszą konfigurację przeprowadzić wg. wyżej podanych instrukcjach lub odszukać na stronie http://sbs.oeiizk.edu.pl/Dokumenty/st510sbs.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kosior
Użytkownik Forum


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 9
Skąd: PODKARPACKIE

PostWysłany: Sat Mar 25, 2006 10:00 pm    Temat postu: W trybie sprostowania Odpowiedz z cytatem

Laughing
Sprawdzałem nazwę domeny
W wierszu poleceń wpisałem "echo %domainname%" i wyskoczyło mi SBSMENIS a zatem tak wpisuję w oknie logowania u klientów serwera.
Podobnie można sprawdzić nazwę serwera "echo %computername%" polecenie oczywiście bez tych znaczków " ".

Za linki dzieki już się biore do "studiowania"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group