Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pracownia szkolna na serwerze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
damian71990
Gość





PostWysłany: Thu Jul 26, 2012 8:37 am    Temat postu: pracownia szkolna na serwerze Odpowiedz z cytatem

Witam, dostałem zadanie by zainstalować pracownie szkolną na serwerze Dell poweredge 1750, procesor Xenon 2x2,4ghz, pamięć 4gb ram, dyski 2x36gb. I zaoferowano mi dystrybucje EOS Linux, gdzie przechodząc proces instalacji mamy generalnie gotową pracownie, lecz tutaj jest już problem, podczas instalacji, instalator systemu nie wykrywa dysków twardych (dyski scsi) i tutaj sie zatrzymałem , i chciałem poprosić Was o pomoc, czy znacie jakieś rozwiązanie tego problemu, bądź znacie jakąś alternatywną dystrybucję która współpracowała by zew sprzętem który opisałem wyżej.

Serwer miałby obsługiwać komputery kliencki na których zainstalowany jest system windows xp ( instalacja samby)
Wymiana plików miedzy klient - serwer
programy szkolne, biurowe, i oczywiście dostęp do internetu.


nie ukrywam że przygodę z Linuxem dopiero co zaczynam i bez Waszej pomocy mogę mieć ogromny problem z konfiguracją , instalacją i wyborem dystrybucji.

z góry wielkie dzięki za wskazówki i pomoc

pozdrawiam Damian
Powrót do góry
damian71990
Gość





PostWysłany: Thu Jul 26, 2012 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok po 4 dniach walki udało mi się znaleść rozwiązanie tego problemu. Jednak na poweredge można zainstalować system Linuxowy EOS, ale nie ukrywam ze mase informacji w internecie trzeba przesortować zeby w koncu zanlesc patent;)

jeżeli któs będzie miał podobny problem odsyłam na adres email damian71990@o2.pl

pozdrawiam
Powrót do góry
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jul 26, 2012 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to napisz coś konkretnego. Ja też próbowałem zainstalować EOS-a na PowerEdge 1800 lecz zarzuciłem to z braku czasu majac zresztą zainstalowany i dobrze działajacy SBS.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomaszk
Użytkownik Forum


Dołączył: 16 Apr 2012
Posty: 27
Skąd: Grudziądz

PostWysłany: Fri Aug 24, 2012 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w zeszłym tygodniu miałem ten sam problem.
Niestety rozwiązania nie znalazłem aby pclos wykrył te dyski.
Jedyne to podłączenie HDD pod SATA - wtedy widzi.

Zainstalowałem Ubuntu Serwer i dyski on widzi, ale nie bardzo wiem co dalej z sambą.
PClos jest inny od Ubuntu. Niby nakładka graficzna te same (KDE) ale nie ma fajnej i prostej konfiguracji sieci, szukałem ale nie znalazłem opcji edycji ustawień połączeń karty sieciowej itp. Sukcesem byłoby zainstalowanie na dysku scsi ubuntu serwer i skonfigurować sambę poprawnie + dansguardiana. (dylko jak Smile )

Damian możesz napisać co zrobiłeś ?

Pozdr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Aug 24, 2012 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę narzekać, ale systemy debianowate mają właśnie problem z dobrą konfiguracją serwerową sieci. Jak jest jedna karta i nadrzędny router dhcp, to Ubuntu radzi sobie "w tle". Dla zastosowań serwerowych neistety nie ma konfiguratora, wszystko trzeba ręcznie i w konsoli.

Sugeruję zainstalować CnetoOS lub Suse. Tam zawsze były konfiguratory komputera. Samba to nie jest skomplikowane, z EOSa można skopiować plik konfiguracyjny. Gorzej z dodawaniem automatycznym dużej liczby userów.
Co do waszych problemów z dyskami. Ten kontroler w szkolnym dellu jest jakiś chyba "windows only" stąd we wcześniejszych Linuksach problemy z działaniem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomaszk
Użytkownik Forum


Dołączył: 16 Apr 2012
Posty: 27
Skąd: Grudziądz

PostWysłany: Sat Aug 25, 2012 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe tylko czy suse wykryje te dyski.
Pytanie nieco odbiegające od tematu, czy w ubuntu serwer czy tez suse można skonfigurować sambę jako kontroler domeny, tak jak jest to w EOSie ? Słyszałem że w ubuntu nie, ale niby czemu ?

Chciałbym stworzyć samemu od podstaw serwer z sambą i dansguardianem (jako moja przyszła praca magisterska) Smile Dużo pracy przede mną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Aug 25, 2012 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam, że w dowolnym Linuksie można skonfigurować prawidłowo sambę jako PDC.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group