Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacja i konfiguracja EOS 2010
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak nawiasem mówiąc to, w którym miejscu podręcznika jest to wyraźnie napisane, że pierwsze podłączenie do domeny musi być z konta administrator z hasłem zaq.......

http://eos.freesco.pl/files/eos-serwer-2010.pdf
Tutaj. Dokumentację trzeba czytać całą.
Cytat:
Nigdy nie konfigurowałem SBS ministerialnego więc jest to dla mnie zaskoczeniem

Instrukcja jest na tyle prosta na ile potrafiłem to prosto napisać, założeniem wstępnym było, że piszę ją dla ludzi, którzy mają już pewne doświadczenie z SBS i okazał się dla nich zbyt trudny, zawodny i pracochłonny. Tacy ludzie zwykle też mają za sobą szkolenia, więc teoretycznie powinni znać podstawy takie, jak dodawanie stacji do domeny Windows.
Niestety, panowie z SRU (WIOO w szkole) nie bardzo chcieli wziąć pod uwagę moje rozwiązania i poszli w rozwiązania kłopotliwe i trudne, w pewnym sensie zrobili gorszą wersję Edubuntu. W sumie to nawet nie wiem dlaczego nie wzięli jako podstawy Edubuntu, które nie jest złe pod pewnymi względami.
Jeśli zamienimy plik user.dat na user.man w katalogu użytkownika samby, to Windows nie pozwoli na dokonanie żadnej zmiany w jego profilu. Ma to pewne znaczenie praktyczne. Nauczyciel na początku pracy robi ze dwie lekcje konfiguracyjne, pokazuje uczniom różne sposoby ułatwiania sobie pracy, robienie skrótów na pulpicie, linków do katalogów sieciowych itp. A potem zmienia DAT na MAN i ma spokój z ciągle "psującymi się" pulpitami uczniów. Nikt nie wykasuje już kosza, nie zrobi tapety ze stumegabitowego pliku itp. itd.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 1:49 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź. Wiem, że się starasz zrobić wszystko jak najlepiej, ale trochę krytyki też nie zaszkodzi, czasami. Smile
Nie będę ukrywał, że wpadłem jak śliwka w kompot z tematem restrukturyzacji sieci w szkole, w której pracuję - wcale nie jako informatyk, jestem nauczycielem innego przedmiotu. Niestety nauczyciel, który naucza tego przedmiotu, jest po szkoleniach, studiach i nic poza tym - a zapomniałem, cytuję wypowiedź tego nauczyciela "jestem nauczycielem informatyki, nie informatykiem".
Pracując w tej szkole, do tej pory wspomagałem ją konserwując sprzęt, rozbudowując sieć LAN i WLAN, konfigurują nie działające usługi w podsieci z SBS-em, ale przyszedł czas gdy dyrektor dojrzał do dorosłych decyzji by sieć spełniała normy i przepisy, które ją obowiązują - szczególnie, że wchodzi nowe SIO i przepisy o ochronie danych osobowych zaczyanają być coraz bardziej restrykcyjnie wymagane.
Mając niemiłe doświadczenia z SBS i wiedząc, że szkoły nie będzie stać na zakup serwera i normalnego sytemu serwerowego Microsoft (Server 2003 lub 2008) zacząłem szukać innego rozwiązania w Linuxie.
Tak dotarłem do EOS-a i zaczyna mi się to podobać, ale Linuxa - jak już wspominałem - nie znam kompletnie. Mam nadzieję, że wspomożesz (wspomożecie) mnie w tym temacie, gdyż mając tak mało wiedzy na temat Linuxa muszę wspomagać się waszym doświadczeniem. Na całe szczęście uczę się szybko, ale zawsze jestem bardzo szczegółowy w pytaniach.
Na całe szczęście termin wdrożenia wyznaczam sobie sam (na razie), jeśli więc dyrektor nie zmieni decyzji to mam czas na to do końca wakacji letnich. Zrobię to wtedy gdyż opór materii w postaci nauczycieli najlepiej przełamać z zaskoczenia. Przyjdą, zobaczą, zrobią awanturę, zostaną przeszkoleni, pomarudzą i dalej będą z tym żyć, bo okaże się to normalne i nagle zacznie działać i nawet nie przeszkadzać w życiu. Dlatego o zmianach w kwestii informatycznej w szkole rozmawiam tylko z dyrektorem, który stara się rozumieć temat - chyba - bo gdybym uprzedził i zaczął tłumaczyć to by dopiero zaczęło się dziać - włącznie z panem informatykiem.
Dlatego kłaniam się nisko wszystkim, którzy mi pomogą we wdrożeniu tego systemu w szkole i wytrzymają moje marudzenie i lamerskie pytania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
cytuję wypowiedź tego nauczyciela "jestem nauczycielem informatyki, nie informatykiem"

Paradoksalnie przyznam mu rację. Oczywiście nauczyciel informatyki nie może być bucem zamkniętym na wszystko poza tym. czego się dawno temu nauczył. Powinien mieć podstawowe pojęcie o działaniu sieci komputerowych i różnych systemach operacyjnych. Ma prawo lubić ponad wszystko Microsoft Office, ale grzechem śmiertelnym jest niepokazanie uczniom, że istnieją programy inne, darmowe, na innych licencjach. To samo zresztą dotyczy systemów operacyjnych. Uczniów trzeba nauczyć posługiwania się komputerem, a nie obsługiwania komputera lub co gorsza używania nielicznych programów tylko w jednej jedynej wersji, co przypomina tresowanie małpy przed lotem kosmicznym.
Ale ad rem.
Szkoła powinna mieć administratora. To nie musi być nauczyciel informatyki, to może być technik, to może być nawet samouk, ale znający się na tym. Musi mieć podstawowe umiejętności manualne, bo czasem trzeba coś praktycznie wykonać, zacisnąć końcówki, itp. Musi też znać teorię sieci.
Jeśli zamierzasz przeprowadzić restrukturyzację sieci, to powinieneś zacząć od fundamentalnych pytań. Co chcesz osiągnąć i dopiero potem jak. Jeśłi Linux, to po co? Jakie funkcje ma pełnić? Jakie będzie łącze i jak będzie rozdzielone? Ile segmentów sieci i jak mają funkcjonować względem siebie? Pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć jest sporo.
W miarę możliwości oczywiście pomogę.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 2:58 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Parafrazując, ten nauczyciel ma częściową rację, ale niestety jest zamknięty na jakiekolwiek zmiany w systemach, programach czy konfiguracji sieci. Co do pozostałych rzeczy to dla mnie nie ma problemu, praktycznie takim administratorem już jestem od dłuższego czasu, tylko najbardziej wkurza mnie opór materii ze strony ludzi, którzy powinni być otwarci na nowości czyli nauczycieli. Ja jestem samoukiem i fascynatem tej dziedziny. Co do podziału na segmenty to muszę się rozeznać jakie fundusze przydzieli mi dyrektor, bo od tego będzie zależało wiele rzeczy. W każdym razie muszę jakoś oddzielić administrację od uczniów. Jak będę znał szczegóły to się odezwę.
Mam tylko pytania:
1. Czy system zadziała na komputerze z RAID? Jeśli tak to czy ma jakieś ograniczenia co do rodzaju zastosowanego RAID-u?
2. Czy poczta w EOS-ie musi zostać skonfigurowana, czy serwer będzie działał bez jej konfiguracji bezproblemowo?
Pytam bo mam czas na trenowanie ustawień tego w domu (zresztą serwer zaimplementuję do sieci domowej) i nie mam na razie żadnych co do tego ograniczeń.
Jeśli znajdę czas (a o to trudno) to postaram się napisać instrukcję dla takich lamerów jak ja i podeślę tobie na maila (jeśli podasz).
Zresztą kolego czy ty wogóle sypiasz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ograniczony nauczyciel jest gorszy od ograniczonego ucznia. Ale jak widać, zdarzają się.
ad 1. Nie miałem okazji nigdy wypróbować EOSa na sprzętowym RAIDzie. Powinien dać sobie radę z najbardziej typowymi platformami. O ile masz typowy serwer HP, Dell, IBM - to raczej będzie ok. Jednak na 100% nie zobaczy RAIDu na płytach typu Foxconn, które z założenia wymagają dodatkowych sterowników do systemu Windows.
ad 2. Poczta jest opcjonalna i jeśli nie ma być wykorzystywana, lepiej w ogóle tego nie ruszać.

Dodatkowo zaznaczę, że EOS wymyślony został jako serwer do szkolnej pracowni i nie oferuje wszystkich ficzerów jądra, które mogą być potrzebne w funkcji routera dla całej sieci.
Cytat:
Zresztą kolego czy ty w ogóle sypiasz?

Tak, przeważnie wtedy, gdy reszta ludzi wstaje.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 11:10 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Będę kombinował z tym raidem, jak się nie da to zestawię na zwykłym kompie. W końcu odzysk z płyty nie powinien być czasochłonny.
Co do rutowania ruchu to najwyżej utworzę dwie podsieci na dwóch serwerach, skoro brakuje serwerowi funkcjonalności. Przy okazji zapytam, gdzie mogę sprawdzić jakie adresy wyznaczyłem na stałe IP?
Czemu się upieram przy 2 serwerach? Bo w salach musi być logowanie i większa kontrola użytkownika - nawet nauczyciela - a w administracji zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych musi być logowanie do systemu na hasło, które się regularnie zmienia (nie wierzę ze użytkownik zmieni je dobrowolnie, bez mojej ingerencji), logowanie musi być zapisywane w logach serwera itp. kwiatki.
Ja czasami nawet na tyle nie mam czasu na spanie.
Very Happy
Pozdrawiam

Ps. Walczę właśnie z uruchomieniem iTalc-a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej jest instalować EOSa tak, by założyć jedną partycję na system (/) i druga na /home. Po konfiguracji wykonać kopię używając MakeLiveCD. Z kopii wykluczyć /home, bo się nie zmieści nawet na DVD, gdy będą tam już katalogi userów. W razie problemów mozna łatwo odzyskać cały system.

Program iTalc na serwerze działa wtedy, gdy user ma dostęp do kluczy. Dlatego trzeba go dodać do grupy italc i sprawdzić, czy katalog italc w jego katalogu domowym jest prawidłowym linkiem do podkatalogu w /etc.

Pytałem o strukturę sieci, bo dobrze mieć centralną bramę. Proponowałbym zastosować IPCop, który jest systemem dedykowanym do takich zastosowań.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do sieci to mam routerek postawiony na linuksie, ale szczerze mówiąc propozycja IPCop-a jest interesująca, gdyż mój routerek nie ma aż tak dużej funkcjonalności.
Partycje pozakładałem zgodnie z instrukcją. Mam tylko co do tego pytanie: czy mając np. 2 dyski mogę te partycje zakładać na dowolnym, wybranym przeze mnie dysku czy w eosie jest to już wstępnie skonfigurowane w systemie? Chodzi oczywiście, czy system musi być jednodyskowy czy może być wielo?
Natomiast ponawiam pytanie gdzie mogę sprawdzić jakie adresy IP już zapisałem jako stałe w dhcp?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sposób zakładania dysków podczas instalacji jest dowolny. Mogą to być dwa lub więcej dysków, może być też raid sprzętowy, oczywiście można też sobie założyć raid programowy po instalacji.
Pliki konfiguracyjne Linuksa są zwykle w /etc i plik dhcpd.conf też się tam znajduje. Można go odczytać lub edytować ręcznie, jeżeli się wie co i jak.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki. KWriter/ katalog glowny/etc/dhcp.conf i czytamy, ze fixed jest IP......
Troche zaczynam kumac ten system, ale powoli, powoli.
Mam nastepne pytanie:
1. Jak to jest z aktualizacja systemu, oprogramowania? Pytam bo miedzy innymi Firefox wywalil mi, ze ma aktualizacje,a le nie mam do niej uprawnien. Jak to zrobic? Wiem, ze sa repozytoria plikow, wiem, ze macie swojje repozytoria do tego serwera, ale jak to dziala nie odkrylem.
2. System eos nie obsluguje polskich ogonkow? Bo z niego wlasnie pisze i mi nic nie wskakuje. Jak tu zmienic klawiature????????? Idea
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marektr napisał:
Dzieki. KWriter/ katalog glowny/etc/dhcp.conf i czytamy, ze fixed jest IP......

Sugerowałbym nauczyć się używać konsoli i mc. Jest to łatwiejsze.
Jeśli już zamierzamy edytować pliki to trzeba je uruchamiać jako root. O ile pamiętam, to w wersji 2010 były już skróty na pulpicie uruchamiające kwrite jako root.

Cytat:

1. Jak to jest z aktualizacja systemu, oprogramowania? Pytam bo miedzy innymi Firefox wywalil mi, ze ma aktualizacje,a le nie mam do niej uprawnien. Jak to zrobic? Wiem, ze sa repozytoria plikow, wiem, ze macie swojje repozytoria do tego serwera, ale jak to dziala nie odkrylem.

Tu niestety jest problem. Repozytorium obejmuje wyłącznie programy odpowiadające wersji systemu. Ponieważ EOS nie jest przeznaczony do funkcji desktopu, to kwestia aktualizacji firefoxa jest stosunkowo mało istotna. Ta wersja działa wystarczająco dobrze i umożliwia np. konfigurację MySQL czy Moodle. Nowsze wersje Firefoxa wymagają innych bibliotek i to jest problem. Jednocześnie nie chciałem zmieniać wersji EOSa, bo w nowszej jest już kompletnie useless KDE4 i stanąłem na rozdrożu.
Cytat:

2. System eos nie obsluguje polskich ogonkow? Bo z niego wlasnie pisze i mi nic nie wskakuje. Jak tu zmienic klawiature????????? Idea

Skoro nie ustawiłeś podczas instalacji polskiej klawiatury, to jej nie masz. A ten ekran pojawił się na 100%. Wink
Teraz można to zmienić po pierwsze w ustawieniach KDE, a po drugie w centrum konfiguracji komputera. Nie wiem, czy sprawa dotyczy wyłącznie klawiatury, czy języka, dlatego podaję obydwie opcje.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Mon Feb 20, 2012 11:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skrót do KWriter jest z kontem roota. Jak się nauczę konsoli to będę śmigał ale to jeszcze za wcześnie.

Wrócę jeszcze do aktualizacji systemu (sprawę Firefoxa rozumiem), wykonuje się sama, czy trzeba ręcznie?

Co do ustawień klawiatury to szczerze mówiąc nie pamiętam by było pytanie o klawiaturę, zresztą na tym kompie jakoś dziwnie mi się to instaluje (Dell DX) łącznie z brakiem startu w konfiguracji graficznej już zainstalowanego systemu. Ale to nie problem zmienić - klawiaturę. Pytałem o to by znowu czegoś nie namieszać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Feb 21, 2012 12:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marektr napisał:

Wrócę jeszcze do aktualizacji systemu (sprawę Firefoxa rozumiem), wykonuje się sama, czy trzeba ręcznie?

Nie aktualizuje się. Nowsze wersje nie będą działać.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Feb 21, 2012 9:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marektr napisał:
Co do ustawień klawiatury to szczerze mówiąc nie pamiętam by było pytanie o klawiaturę, zresztą na tym kompie jakoś dziwnie mi się to instaluje (Dell DX) łącznie z brakiem startu w konfiguracji graficznej już zainstalowanego systemu.
Przy niektórych kartach graficznych tak bywa. A wybór ustawień regionalnych na pewno jest na samym początku instalacji.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rydzu
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2007
Posty: 21
Skąd: Czersk

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Zabrałem się za próbę wdrożenia EOSa, niestety, napotkałem parę problemów.
Instalacja przebiegła bez niespodzianek, podłączenie do internetu jest (eth1-10.0.1.111). Ustawienie domyślnych ustawień dla LAN (eth0-192.168.100.1), LAN działa.
Uruchomienie DHCP nie powiodło się, dodałem do dhcpd.conf linijkę
subnet 10.0.1.0 netmask 255.255.255.0 {}
serwer DHCP dał się uruchomić
#/etc/init.d/dhcpd status
dhcpd (pid 8789) jest uruchomiony ...

Niestety stacja (WinXP) nie uzyskuje adresu z dhcp Sad
Po ustawieniu adresu IP "z palca" stacja komunikuje się z serwerem (mogę np wyświetlić stronę www serwera), ale już próba podłączenia do domeny spaliła na panewce (nie można odnaleźć kontrolera domeny). Samba uruchomiona, wydaje mi się, że przez ten problem z dhcp. Skąd niby stacja ma wiedzieć pod jakim adresem IP kryje się host SCHOOL.

Problem drugi, nie mogę zdalnie połączyć się przez ssh. Cały czas woła, że Acces denided. Podejrzewam, że muszę użytkownika dodać do grupy zaufanych, ale nie wiem co i jak Sad

Proszę o jakieś sugestie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group