Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacja i konfiguracja EOS 2010
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Wed Feb 15, 2012 12:36 am    Temat postu: Instalacja i konfiguracja EOS 2010 Odpowiedz z cytatem

Witam
W sprawach linuksa to jestem zielony, proszę więc wybaczyć naiwne pytania i jeśli ktoś odpowiada to proszę łopatologicznie.
Z instalacją EOS-a nie miałem problemu, mam natomiast problem z konfiguracją serwera by zaczął poprawnie działać. Czytam instrukcję i często się zastanawiam "co autor miał na myśli". Ja rozumiem, że dla autora to rzecz oczywista, ale dla mnie nie.
Mam wątpliwości co do nazwy domeny (domeny wewnątrz sieci ) czy jest ona ustalona z góry czy może być dowolna. Nie wiem co oznacza określenie domena inna niż w SBS (kwestia poczty). I inne kwiatki.
Chylę czoła dla autora projektu bo wykonał kawał porządnej roboty ale zrobił to by pomóc ludziom takim jak ja, czyli zielonym w kwesti linuksa. Uważam więc, że wszelkiego rodzaju skróty myślowe i "rzeczy oczywiste" może są oczywiste ale dla znających temat.
Nie piszę tego z pretensją tylko z prośbą o wyprostowanie tej sprawy. Jak mi się uda w końcu to skonfigurować to obiecuję, że się podciągnę w temacie linuksa.
Proszę więc o pomoc, nie o komentarze znajomości tematu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Feb 15, 2012 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z czym masz problem? Z treści nie wynika nic poza kwestią domeny. Tzw. "domena" w tym wypadku dotyczy Samby zastępującej Windows Server. jest ona ustalona z góry jako SCHOOL i nie należy tego ruszać.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Wed Feb 15, 2012 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, już się poprawiam.
Przykład z nazwą domeny był tylko przykładem pewnych nieścisłości tekstu instrukcji (sorki, masło maślane).
Teraz przechodzę do konkretów, wypiszę w punktach i zadam pytania w krótkich tematach:
Temat pierwszy: Konfiguracja połączenia internetowego i LAN
1. Czy serwer może również pracować jako router, za modemem dostępowym? Pytam bo spotkałem w instrukcji określenie router nadrzędny. Pytanie dotyczy oczywiście połączenia DSL gdyż tam jest stałem IP, które jest warunkiem działania karty do niego podłączonej.
2. Czy nazwa komputera podawana podczas konfiguracji połączenia WAN jest skonfigurowana na stałe? Czyli musi brzmieć "kopi", czy może być dowolna?
3. Konfiguracja połączenia LAN jest skonfigurowana na sztywno jeśli chodzi o klasę adresową. W związku z tym mam pytanie dlaczego nie wpisujemy adresu bramy i routera? Czyżby miało to związek z wykonywaniem się w tle jakiegoś skryptu? Pytam ponieważ wiem że karta od LANU musi np. DNS mieć skierowany na siebie samą - tak przynajmniej jest w windzie, więc wpisałem sobie te dane ręcznie, czy zrobiłem źle?
4. Czy słowo Router w ustawieniach konfiguracyjnych to synonim Bramy (gateway)?
5. Czy trzeba wykonać w panelu sterowania konfigurację DHCP? Jeśli tak to na jakim interfejsie (eth1?) i teraz co uważać za adres bramy? Rozumiem, że na pulpicie serwera skrót do DHCP powoduje ustawienie stałego IP dla danej maszyny?
6. Jeśli będę chciał skonfigurować połączenie z Netią to dlaczego na eth1? Dlaczego na eth0 jest ppoe, a gdzie wtedy LAN?

Pytam, bo mam wątpliwości ze względu na fiasko skonfigurowania serwera.
Środowisko testowe mam w domu. Internet podłączony do modemu z routerem, dalej jest router linuksowy (nie pytaj dlaczego) i do tego teraz jest podłączony serwer EOS by wydzielić środowisko testowe i nie zakłócać pracy sieci domowej.
Po pewnych perturbacjach skonfigurowałem połączenie na serwerze i teraz mam tak:
1. na serwerze internet jest
2. na maszynie z xp nie ma połączenia z internetem. Maszyna jest podłączona do sieci z EOSem, pobiera IP automatycznie (zaczęła dopiero jak skonfigurowałem DHCP), maszyna nie widzi domeny wewnętrznej mimo wpisania jej przy konfiguracji. Dlatego maszyna jest uruchomiona jako maszyna, nie stacja domenowa.
Proszę o pomoc i szczegółowe informacje, prazy tym się czegoś nowego nauczę.
z góry dziekuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko jest w instrukcji. Nawet konfiguracja internetowego interfejsu sieciowego podłączonego do modemu neostrady. Poza tym na forum jest sporo postów na ten temat.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Wszystko jest w instrukcji. Nawet konfiguracja internetowego interfejsu sieciowego podłączonego do modemu neostrady. Poza tym na forum jest sporo postów na ten temat.


Chciałem wyjaśnień i pomocy, nie pouczeń. Wszystkiego nie ma w instrukcji przynajmniej nie dosłownie. Mam czytać między wierszami, to było na języku polskim w szkole, a ja chcę konkretnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi sobie wyobrazić, bardziej konkretnie, ale coż, spróbuję.
ad 1.
EOS jest serwerem w znaczeniu udostępniania pewnych usług (samba, www, ewentualnie ftp lub poczta) jest też routerem dla komputerów podłączonych do karty LAN. Rodzaj łącza po stronie WAN nie ma tu żadnego znaczenia. Router nadrzędny to router nadrzędny. Nie ma na to innej nazwy. Czasami w jakiejś sieci może on być, np. internet - modem-dsl - router-dla-całej-szkoły -EOS - komputery-w-pracowni.
ad 2.
Nazwa po stronie WAN nie ma żadnego znaczenia. Ważny jest IP. Nazwa "kopi" (to stara wersja) lub inna (np. eos) ma niewielkie znaczenie dla pracy sieciowej, ale jest istotna dla samby. Jest to nazwa NETBIOS podobna jak np. STACJA01 - nie ma to żadnego znaczenia dla funkcjonowania sieci.
ad 3.
Konfiguracja jest celowo zrobiona na sztywno, bo w ten sposób jest już gotowa usługa Samby i parę innych dupereli. Nie wpisujemy na karcie LAN bramy ani DNS, bo to EOS jest na tej karcie bramą i serwerem DNS. Ale numer bramy jest klientom przydzielany przez DHCP, a nie przez ustawienia sieciowe. Jak wpisałeś ręcznie to masz dlatego właśnie niedziałający LAN. EOS zgłupiał, bo podałeś mu inną bramę na WAN i inną na LAN, więc skąd on ma wiedzieć, która jest do routingu? Trzeba się było trzymać instrukcji. DOKŁADNIE.
ad 4. Nie rozumiem za bardzo pytania. Ale raczej chyba tak. Jeśli gdzieś tam jest użyte słowo router, ale nie przypominam sobie.
ad 5.
DHCP będzie działać po konfiguracji i pierwszym restarcie. Samo się uruchomi. Jak coś grzebałeś to już zostało to skopane. Skrypcik dodawania IP oraz MAC służy do ustawienia adresu klienta na sztywno. Inaczej mówiąc daje to mu stałą dzierżawę numeru.
ad 6.
Bo tak i już. A dokładniej to mamy sytuację dwojakiej konfiguracji ADSL. Przy użyciu modemów USB mamy taką sytuację, że sterownik modemu używa wirtualnie interfejsu eth0 do poprowadzenia rzeczywistego ppp0, który tak naprawdę leci po kablu USB. Nie pytaj mnie dlaczego producenci tych badziewnych modemów tak to wymyślili.
Drugi sposób to użycie modemu z interfejsem ETHERNET. W tym wypadku komputer łączysz sieciówką, ale na interfejsie również nie ma numeru IP. IP jest na wirtualnym ppp0.
A teraz dlaczego ci nie działa i co nie działa.
ad 1.
To już połowa sukcesu. Wink
ad 2.
Jest IP, to już coś. Ale nie ma internetu.. to znaczy czego nie ma? Próbowałeś ping wp.pl? A jak nie działa to ping 212.77.100.101? Co mówi przeglądarka?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 10:00 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Dzięki Maciek za odpowiedź.
Nazwa kompa może być dowolna.
Mam w takim razie taką sytuację:
1. Niepotrzebnie wyszedłem przed szereg i wpisałem ręcznie wszystko w eth1. Więc mój błąd. Nawiasem mówiąc słowo router występuje w konfiguracji eth0 i eth1, natomiast w konfiguracji dhcp jest już brama.
2. Pingi po adresie www i IP nie chodzą, nie odpowiada też ping na router stojący przed eosem. Co mówi przeglądarka zaraz sprawdzę i napiszę.
3 Niepotrzebnie ruszałem w takim razie konfigurację dhcp i pewnie stąd problemy.
4. Rozumiem teraz konfigurację Neo i Netii tylko nadal nie wiem gdzie w takim przypadku podłączyć LAN? W przypadku tych modemów bez ethernetu. Pytam z ciekawości bo rozumie, że łatwiej postawić wcześniej router z modemem i spokój.
5. Wybiegnę z tematem w przód i zapytam co miałeś na myśli pisząc w instrukcji przy konfiguracji poczty "domena inna niż w sbs"? Czy chodzi o zewnętrzną, zarejestrowaną w NASK domenę, czy tworzymy domenę dowolnie wymyśloną na swoje potrzeby (wirtualną)? Jeśli wymyśloną to czy nie jest ona aby już wymyśloną na potrzeby konfiguracji serwera?
6. Domena wewnętrzna tworzona w konfiguracji eth1 musi być school ale nie jest widoczna dla komputera w sieci wewnętrznej czy przyczyną jest zła konfiguracja i złe czynności przy konfiguracji?

Wiem, że jestem strasznie szczegółowy ale gdy się czegoś uczę od nowa to chcę wiedzieć dokładnie, nie po łebkach by nie popełniać kolejnych błędów i by zrozumieć istotę działania tego systemu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 10:17 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem serwer jeszcze raz, przed chwilą.
Sprawa wygląda tak:
1. DHCP się nie uruchomił przy starcie, uruchomiłem ręcznie - zadziałał.
2. Na stacji z xp nadal nie ma dostępu do www, przeglądarka podaje serwera nie odnaleziono.
3. Dzisiaj, co dziwne mogę spingować IP routera, IP strony www, natomiast nie wychodzą pingi na adres www.onet.pl. Wygląda na to , że problem leży w złej konfiguracji dns, tylko gdzie tego szukać?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Feb 16, 2012 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie żebym pouczał, raczej to dobra rada. Optymalnie, w Twojej sytuacji, jest zainstalować EOS od nowa. To w końcu nie SBS i co najmniej dzień pracy. Tu sama instlacja zajmuje 15 min. I potem konfiguracja - literalnie wg instrukcji.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Feb 17, 2012 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
natomiast w konfiguracji dhcp jest już brama.

Tego nie ruszać. Jedyne, co należy używać to konfiguracja statycznych IP.
Cytat:
Rozumiem teraz konfigurację Neo i Netii tylko nadal nie wiem gdzie w takim przypadku podłączyć LAN?

Do karty sieciowej. Jeśli masz modem USB (wysoce niezalecane) to musisz mieć tylko jedną kartę sieciową. W przypadku modemu z ethernetem LAN podłączasz do drugiej karty. Proste jak drut.
Cytat:
co miałeś na myśli pisząc w instrukcji przy konfiguracji poczty "domena inna niż w sbs"?

Domena to jest np. kopi.edu.pl. SBS miał niby mieć all-in-one, ale oczywiście wyszło im jak zwykle. To co jest domeną w sbs to w rzeczywistości domena lokalna. powinna mieć końcówkę local lub tld. Dlatego w EOSie to, co nazwałem SCHOOL nie używa końcówek i jest jednowyrazowe specjalnie, żeby nikomu się to nie pomyliło z prawdziwą domeną.
Cytat:
musi być school ale nie jest widoczna dla komputera w sieci wewnętrznej

Jak będziesz mieć wszystko OK to będzie widoczna, komputer z Windows do domeny trzeba dodać. To nie może być już zainstalowany Windows z domeny SBS, musi być świeży. Wink
Cytat:
DHCP się nie uruchomił przy starcie, uruchomiłem ręcznie - zadziałał.

Skoro namieszałeś, to z jakiegoś - mi nie znanego - powodu ma widać problem. Albo po prostu trzeba zaznaczyć w usługach, ze ma się uruchamiać przy starcie.
Cytat:
że problem leży w złej konfiguracji dns, tylko gdzie tego szukać?

Bo schrzaniłeś dhcp, tam były linijki odpowiadające za przydzielenie prawidłowych dnsów.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Feb 17, 2012 12:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i Roman ma rzecz jasne rację. Poprawianie błędów wymaga ręcznego grzebania - czasem w wielu plikach. Tutaj instalacja od nowa jest szybkim sposobem, a uczyć się można na wersji live.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Fri Feb 17, 2012 12:50 am    Temat postu: |Do Maćka Odpowiedz z cytatem

OKI
Na razie dzięki.W takim razie w sobotę instalka od nowa i zobaczymy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sat Feb 18, 2012 4:45 pm    Temat postu: Konfiguracja eos-a Odpowiedz z cytatem

Witam
Zainstalowałem zgodnie z domyślnie skonfigurowanymi opcjami serwer co do kwestii połączeń na kartach serwera.
Teraz tak wygląda sytuacja:
1. Na serwerze internet jest.
2. Na stacji z xp jest dynamicznie przydzielony adres IP, jest połączenie z internetem.
3. Dodałem użytkownika do samby, oczywiście skryptem z pulpitu.
4. Próbuję podłączyć stację z xp do domeny i wyświetla mi się komunikat nie można odnaleźć ścieżki sieciowej. Co robię źle? I jeszcze jedno, czy korzystając z komputerów (stacji) z xp muszę wykonać procedurę wpisów do NIS?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 2:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NIS jest tylko dla stacji na Linuksie.
Cytat:
4. Próbuję podłączyć stację z xp do domeny i wyświetla mi się komunikat nie można odnaleźć ścieżki sieciowej. Co robię źle?

Po pierwsze, to musi być czysty XP, a nie odłączony od SBS. Po drugie, na jakim etapie jest ten komunikat o ścieżce sieciowej.
Prawidłowa procedura dodawania do domeny wymaga podania predefiniowanego użytkownika administrator ze standardowym hasłem (takim jak dla sbs). Dopiero potem można próbować się logować.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sun Feb 19, 2012 12:01 pm    Temat postu: Dla Maćka Odpowiedz z cytatem

Witam
Wielkie dzięki za podpowiedź. Chociaż też musiałem się nakombinować, o jaki login i jakie hasło chodzi.
Tak nawiasem mówiąc to, w którym miejscu podręcznika jest to wyraźnie napisane, że pierwsze podłączenie do domeny musi być z konta administrator z hasłem zaq.......
Nigdy nie konfigurowałem SBS ministerialnego więc jest to dla mnie zaskoczeniem, a instrukcję czyta się jak Biblię, bo tylko autor wie o co chodzi - to tak trochę zgryźliwie bo trafia mnie, gdy ciągle muszę pytać co jest nie tak gdy mogło by być wprost napisane. Wiem, że jest osobny plik z kilkoma uwagami do konfiguracji ale nie mogę się nadziwić, że też jest napisany dla "wtajemniczonych". Ciekawi mnie czy jak będę "wtajemniczony to też będę się posługiwał skrótami myślowymi. Jestem człowiekiem w średnim wieku, który nigdy nie miała do czynienia z Linuxem (o czym wspominałem) i jest mi cholernie trudno "łapać w lot" to co dla was jest oczywiste. A wystarczyło napisać: podpiąć się do domeny za pomocą loginu....... itd. Upierdliwy jestem, nie. Ale trudno, inaczej wiedzy nie zdobędę i nic nie skonfiguruję w tym systemie.
Dla osłody przyznam tylko, że masz kolego (jeśli mogę) niezły pomysł i wspaniałe rezultaty, oraz wykonany ogrom pracy i to działającego produktu - nie mylić z SRU (porażka-jak na razie).
Zadam kolejne pytanie lamera(? Smile ):
O co chodzi z tymi skryptami DAT-MAN i MAN-DAT?
Jeśli mogę to proszę wyjaśnić dokładnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group