Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

brak internetu w pracowni po wymianie routera-modemu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lidia
Gość





PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 12:50 am    Temat postu: brak internetu w pracowni po wymianie routera-modemu Odpowiedz z cytatem

Sieć wyglądała następującą:
Internet neostrada
- [router-modem speedtouch 546 (TPSA) 4 porty]
port1 - Komp 1
port2 - Komp 2
port3 - Komp 3
port 4- podłączona pracownia SBS 2003
Wszystko pracowało bardzo dobrze.
W zeszłym tygodniu uległ uszkodzeniu router i został wymieniony w TPSA na urządzenie ZTE W300 (router - modem).
I tu pojawił się problem. Byłam przekonana, że tak jak było z poprzednim modemem tak teraz podłącze i wszystko zadzała. Niestety.

Problem jest następujący: jak nie podpinam pracowni SBS2003 komputery podpięte do routera-modemu mają internet. (IP z grupy 192.168.1.xxx)

Jak podpinam pracownię SBS2003 w komputerach podpiętych bezpośrednio do modemu-routera zmieniają się adresy IP na te z grupy pracowni SBS (192.168.13.xx oraz po wpisaniu ipconfig na komputerach wyświetla się sufiks DNS konkretnego połączenia - sbsmen.edu.pl) i oczywiście nie ma na nich internetu natomiast pojawia się internet w pracowni SBS2003 - na karcie od internetu pojawia się włąściwy IP 192.168.1.xxx.

Jeżeli wypinam kabel od pracowni z routera po zresetowaniu komputerów 1, 2 i 3 jest internet a po wpisaniu ipconfig sufiks DNS konkretnego połączenia już się nie wyświetla a adresy IP wracają do tych właściwych (IP z grupy 192.168.1.xxx)

proszę o sugestie co jest nie tak?

Czy powinnam zmieniać coś w ustawieniach linksys w pracowni?
próbowałam dostać się w ustawienia poprzez adres 192.168.1.254 admin, hasło admin ale nic się nie wyświetla poza górnymi zakładkami i niebieskim tłem.

Czy może tak być, że urządzenie ZTE w 300 zupełnie nie współpracuje z linksys pracowni SBS2003??
Powrót do góry
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowy router ma z pewnością włączony DHCP. Najprościej wyłącz DHCP i nadaj komputerom 1, 2, 3 oraz karcie sieciowej serwera adresy z tej samej klasy co ma router.
Aha, co to za linksys w pracowni? Powinien być tylko switch.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Gość





PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu mam mały problem, ponieważ pisząc komp1, komp2, komp3 tak naprawdę to jeden z nich to dlalej rozbudowana sieć poprzez jeden swich oraz jeden tplink z wyłączonym DHCP. Pewnie łatwiej byłoby mi wyłączyć DHCP na linksys i na stałe w pracowni ustawić adresy IP - moje pytanie czy tak mogę zrobić?
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadano ci pytanie, co to za Linksys i co on robi w pracowni, skąd się tam wziął.
Prawidłowa struktura twojej sieci powinna być taka:
modem/router od neo > serwer sbs > komputery klienckie.
W tej konfiguracji nie ma miejsca na żadnego Linksysa, który przeydziela dhcp w pracowni.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Gość





PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracownia Men czerwiec 2007r.
Budowa pracowni wygląda następująco:
Serwer (dwie karty sieciowe; do jednej dochodzi internet z neo, druga karta połączona jest do linksys Cisco SRW224G4 24-portowy do tego urządzenia podłączone są komputery uczniowskie.
Linksys dostaliśmy z pracownią tak jak wszyscy
Rolling Eyes

Jeżeli, rzeczywiście dhcp kłócą się ze sobą, powinnam wyłączyć ten na linksysie - byłoby to wygodniejsze niż na routerze - modemie do którego podłączonych jest kilkanaście komputerów przy pomocy zwykłych, prostych swichy.

I tu mam kolejny problem, próbuję dostać się do konfiguracji linksys (zgodnie z instrukcją) 192.168.1.254 wpisuję logowanie: admin, hasło admin (lub admin hasło password) i pojawia się strona linksys, zakładki górne ale nie mogę uruchomić zakładek, nie widzę też żadnych informacji na stronie tylko niebieskie tło linksysa.
Nie mogę nawet zrestartować urządzenia do ustawień fabrycznych - jedyne co działa to wylogowanie.
Jak wyłączyć DHCP w pracowni i na stałe przypisać adresy komputerów uczniowskich?
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pocieszę cię, ten Linksys to switch zarządzalny i nie on przydziela numery IP stacjom klienckim, nie ma w nim w ogóle takiej funkcji.
Panelu administracyjnego w ogóle nie ruszaj, wnioskuję bowiem, że o sieci nie masz dużego pojęcia, jak namieszasz w tym panelu to dopiero będzie bolało.
Najlepiej sprawdź jakie numery IP przydziela komputerom nowy modem-router od neostrady. Możesz wejść do ustawień sieci w SBS i na karcie sieciowej WAN/Internet/Połączenie z internetem (cholera wie jak akurat u ciebie jest ta karta nazwana) włączyć na chwilę pobieranie automatyczne adresu IP. Jak uż to się wykona to otwórz konsolę, wpisz ipconfig /all i z danych TEJ karty spisz numer IP jaki dostał SBS, maskę, numer IP bramy (czyli modemu neo) i przydzielone serwery DNS. Potem uruchom kreator połączenia z internetem. Ustaw na stałe ten przydzielony numer i inne dane. Karty LAN nie zmieniaj. Po takiej operacji powinno się naprawić wszystko.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Gość





PostWysłany: Fri Nov 18, 2011 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adresy IP jakie przydziela modem-router od neo dla komputerów są z grupy: 192.168.1.xxx
(tak jest jak nie podłączam SBS)

Z chwilą podłączenia SBS komputery podłączone bezpośrednio pod modem-router od neo dostają IP z grupy 192.168.13.xxx (nie mają wówczas internetu) - takie też adresy mają komputery uczniowskie w pracowni. Serwer ma dwie karty jedna ma adres 192.168.13.1 druga otrzymuje adres z grupy 192.168.1.xxx - wtedy w całej pracowni mam internet na uczniowskim i na serwerze.

Może powinnam mieć wszystkie adresy w pracowni z grupy 192.168.1.xxx ?
Jutro powalczę dalej dzięki za podpowiedzi
Powrót do góry
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Fri Nov 18, 2011 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kobieto wyłącz dhcp na routerze (tej padace zwanej zte) i karty sieciowe na serwerze (które pobierały adres z tego modemu skonfiguruj ręcznie, wpisując im adres)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Nov 18, 2011 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lidia napisał:
Serwer ma dwie karty jedna ma adres 192.168.13.1 druga otrzymuje adres z grupy 192.168.1.xxx - wtedy w całej pracowni mam internet na uczniowskim i na serwerze.

Tak właśnie powinno być.
Cytat:
Może powinnam mieć wszystkie adresy w pracowni z grupy 192.168.1.xxx ?

W żadnym razie, bo będziesz miała jak u Kononowicza: nie będzie niczego.
Cytat:
Jutro powalczę dalej dzięki za podpowiedzi

Nie walcz, tylko wykonaj to, co wcześniej ci podpowiadałem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Gość





PostWysłany: Fri Nov 18, 2011 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na ruterze ZTE nie mogłam wyłączyć dhcp bo miałabym zbyt wiele do ustawiania - to nie wchodziło w grę.
Udało mi się wejść w linksysa (poprzez port szeregowy i program hiperterminal) sprawdziłam dhcp i okazało się że jest wyłączone Razz

I niestety byłam zmuszona przypisać karcie połączenia internetowego na serwerze stałe IP, maskę z grupy routera oraz bramę i DNS (adres routera) - w taki sposób połączone - wszystko działa OK internet jest i w pracowni i na kompach podłączonych do routera.
Przypomnę, poprzednio, przed wymianą routera, wszystko było przypisywane automatycznie.

Mam cały czas jednak pytanie:
Dlaczego teraz, kiedy na serwerze karta sieciowa połączenia internetowego miała przypisany automatyczny adres IP, maska i brama, dns - automatycznie przypisywały się wszystkie ustawienia poprawnie - był internet ale adresy IP komputerów podłączonych do routera zmieniały się na adresy IP z grupy adresów połączenia lokalnego serwera, I wtedy nie było na nich internetu mimo, że na komputerach uczniowskich też był internet?

Dzięki za zainteresowanie tematem i za podpowiedzi.
Powrót do góry
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Nov 20, 2011 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żródłem Twoich pytań jest źle skonfigurowany router ZTE. Raczej nikt (kto nie ma do czynienia z tym urządzeniem) Ci na odległość nie pomoże. Wyłączenie DHCP i nadanie komputerom od niego zależnym stałych IP jest chyba mniejszym problemem niż rozwikłanie tego o co pytasz. Ns pewno karta sieciowa serwera podłączona do routera udostępniającego łącze interentowe powinna mieć stały IP. Przecież na podstawie konfiguracji tej karty zapiuszczasz kreator na serwerze (jesli to robisz). Jeśli IP sie zmieni to problemy z internetem sa nieuchronne.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 20, 2011 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Udało mi się wejść w linksysa (poprzez port szeregowy i program hiperterminal) sprawdziłam dhcp i okazało się że jest wyłączone

Tam w ogóle nie ma żadnego serwera DHCP, więc musiało być wyłączone.
Cytat:
karcie połączenia internetowego na serwerze stałe IP

Tak jest prawidłowo i powinno być od samego początku, jeśli kiedykolwiek było inaczej, to było źle. Serwer (obojętnie jaki) nie powinien być nigdy klientem dhcp. Dlaczego? Bo teoretycznie rzecz biorąc, ktoś może podstawić mu inny serwer dhcp, przydzielić inny adres i przekierować jego ruch z użyciem zupełnie innego routingu, a to czasem może do "czegoś" służyć.
Cytat:
ale adresy IP komputerów podłączonych do routera zmieniały się na adresy IP z grupy adresów połączenia lokalnego serwera

Zapewne poplątane były w tym momencie karty sieciowe serwera sbs, LAN pomylony z WAN. To najprostsze wyjaśnienie. A nie byłoby w żadnym razie na nich internetu, bo sbs nie pozwalał.
Cytat:
Wyłączenie DHCP i nadanie komputerom od niego zależnym stałych IP jest chyba mniejszym problemem

Jak ja bym miał ręcznie ustawiać powiedzmy 30 komputerów na nowo, to wolę DHCP. Nota bene - mam takie wrażenie, ze spece od Windowsów to się jakoś strasznie obawiają dhcp i najchętniej by wyłaczali. A to bardzo stabilna i porządna usługa i pozwala na łatwe zarządzanie siecią.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Nov 21, 2011 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Cytat:
Wyłączenie DHCP i nadanie komputerom od niego zależnym stałych IP jest chyba mniejszym problemem

Jak ja bym miał ręcznie ustawiać powiedzmy 30 komputerów na nowo, to wolę DHCP. Nota bene - mam takie wrażenie, ze spece od Windowsów to się jakoś strasznie obawiają dhcp i najchętniej by wyłaczali. A to bardzo stabilna i porządna usługa i pozwala na łatwe zarządzanie siecią.
Z opisu wynika, że są
Cytat:
komp1, komp2, komp3 tak naprawdę to jeden z nich to dlalej rozbudowana sieć poprzez jeden swich oraz jeden tplink z wyłączonym DHCP
czyli należy nadać tylko 3 statyczne adresy IP (dwa komputery i jeden router jak rozszyfrowuję tplink) by dośc prostą droga wyjść z tego bałaganu. Dla wielu stacji, położonych w różnych miejscach, też bym wolał użyć DHCP.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 21, 2011 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inicjatorka wątku nie pisała zbyt komunikatywnie, więc trudno to było zauważyć, jednak ja jako były polonista mam wprawę. Wink
Cytat:
Tu mam mały problem, ponieważ pisząc komp1, komp2, komp3 tak naprawdę to jeden z nich to dlalej rozbudowana sieć poprzez jeden swich oraz jeden tplink z wyłączonym DHCP.

Zrozumiałem zatem, że tam się kryje sporo komputerów.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group