Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS i SBS w jednej pracowni
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Nov 21, 2011 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Mam problem z podpięciem stacji XP do domeny z EOS-em. Odłączyłem stacje od SBS-a i po przeładowaniu podpinam pod serwer z EOS-em, ale stacja nie wykrywa domeny. Jako nazwę domeny podaję SCHOOL- tutaj mam wątpliwość czy poprawnie? Proszę Maćku opisz "łopatologicznie" jak ty to robiłeś?
Prześledź wątek. Problem "przeszczepu" stacji z SBS na EOS wynika, wg moich doświadczeń, z ustawień w zasadach zabezpieczeń lokalnych. Przerabiałem to w czerwcu i lipcu.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 21, 2011 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do NX potrzebujesz wyłącznie port 22. Prawidłowa nazwa domeny to SCHOOL. Stałe IP jest potrzebne o tyle, że jeśłi będzie zmienne i się zmieni, gdy ty będziesz w domu, to skąd będziesz wiedział z czym masz się łączyć? Możesz oczywiście założyć jakąś domeną typu "dyndns" i to powinno pomóc.
Jeśłi Roman ma rację, to będziesz musiał XP zainstalować od nowa. Przyznam, że tego aspektu nie sprawdzałem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Wed Nov 23, 2011 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Dzięki za odpowiedzi: do Romana- wątek śledziłem, ale musiałem spróbować. Serwer działa płynnie, maszyny z linuxem też, brakuje tylko stacji z XP- ale tylko ze względu na przyzwyczajenia użytkowników. Będę walczył dalej. Do Maćka- mam już zdalny dostęp do serwera, italc pracuje bezbłędnie, stacje linuxowe też. Przyszedł czas na drukarkę - mam Kyocerę FS-920 z print serwerem IB-100 i nie mogę jej dołączyć do serwera- nie widzę jej w sieci. Wiem, że gdzieś pytałeś o dostęp do tego print serwera- czy udało ci się ją podpiąć pod EOS-a? Proszę o wskazówki. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Nov 23, 2011 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Przyszedł czas na drukarkę - mam Kyocerę FS-920 z print serwerem IB-100 i nie mogę jej dołączyć do serwera- nie widzę jej w sieci.
Brzmi to znajomo, bo ja też mam takie drukarki. Raczej nie było z tym problemu (ale szczegółów nie pamiętam). Jaka maszynę masz za serwer?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 23, 2011 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kyocera była chyba w edycji wiosna 2006, a domyślna pula IP była z czapy wzięta i nieprawidłowa 172.168.0.x. Drukarka miała chyba 9. Teraz musisz się z jakiegoś komputera, który sobie ustawisz dostać się do Kyocery. Wiem, ze była do ściągnięcia z netu aplikacja, być może była ona też na płycie. Musisz ustawić odpowiedni IP na tym print serwerze.
Chyba, że z niego zrezygnujesz i drukarkę dasz do EOSa na usb. Dodawanie drukarek jest proste jak drut pod warunkiem, ze potem drukują, jak nie drukują to gorzej, bo za cholerę nie wiadomo dlaczego. Wink
To jest związane z niektórymi sterownikami, które robiono metodą inżynierii odwrotnej, a czasem plików firmware, których nie wolno dodać do dystrybucji. Taki szajs mają niektóre HP.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
apc
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Dec 2010
Posty: 35
Pomógł: 1
Skąd: Kłodawa

PostWysłany: Wed Nov 23, 2011 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Przyszedł czas na drukarkę - mam Kyocerę FS-920 z print serwerem IB-100 i nie mogę jej dołączyć do serwera- nie widzę jej w sieci


Tu leży oryginalny instalacyjny CD do IB-100 FS-920 KX z programem Quick Setup którym ustawisz parametry TCP/IP print serwera
http://www.kyocera.sk/download/CD_Kyocera/cd_drivers_kyocera_ib-100.exe

Tu leżą sterowniki do różnych OS do FS-920
http://www.kyoceramita.eu/index/service/dlc.false.driver.FS920._.EN.html
_________________
Skype login: apc_vp (tylko mikrofon)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Nov 24, 2011 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Kyocera była chyba w edycji wiosna 2006, a domyślna pula IP była z czapy wzięta i nieprawidłowa 172.168.0.x.
Ja dostałem ją z pracownią Jesień 2005. Nie wiem jak było domyslnie. Po dostawie pracowni printservery miały adresy z puli przydzielanej przez DHCP serwera SBS (10.0.0.x). Musiałem je ustalić na stałe.
Poza tym bardzo dobra drukarka. Jak bawiłem sie EOS-em, to nie miałem żadnych problemów z podłączeniem (na porcie TCP/IP). Do konfiguracji printservera trzeba użyć programu z dostarczonej wraz z drukarka płytki (jest ich kilka).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Belka
Użytkownik Forum


Dołączył: 16 Oct 2010
Posty: 28
Skąd: Lubelskie

PostWysłany: Thu Nov 24, 2011 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy gdyby EOS był wpięty bezpośrednio w DSL i służył jako ruter to ma on możliwość podziału pasma po numerach IP?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 24, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak. EOS ma możliwość prostego balansu łącza w zależności od liczby aktywnych komputerów - jest to niceshaper. Można też ograniczać dostęp do określonych adresów i IP za pomocą dansguardiana.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Fri Nov 25, 2011 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Widzę, że dyskusja się rozwija. A wracając do instalacji Kyocera FS-920 na EOS-sie to mam dalej problem. Znalazłem płytkę instalacyjną do print serwera IB-100, ale nie wiem jak jej użyć? Jest tam program uruchamiany pod windows- czy za jego pomocą zmienię IP print serwera? Na jaki go ustawić aby pracował pod EOS-em, czy na 192.168.100.XXX ? Bo sieć LAN Eosa działa na tym właśnie zakresie. Proszę o porady. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Nov 25, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Znalazłem płytkę instalacyjną do print serwera IB-100, ale nie wiem jak jej użyć? Jest tam program uruchamiany pod windows- czy za jego pomocą zmienię IP print serwera? Na jaki go ustawić aby pracował pod EOS-em, czy na 192.168.100.XXX ? Bo sieć LAN Eosa działa na tym właśnie zakresie.
Zmiane adresu printservera musisz wykonać z komputera z Windowsem. Komputer musi mieć adres z tej samej klasy co aktualny adres printservera i włączony do tej samej sieci. Po ustaleniu adresu możesz podłączać drukarkę do sieci z EOS-em.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sat Nov 26, 2011 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, tak zrobię. Mam teraz problem z połączeniem zdalnym przez NX- a przez SSH. Pisałem, że mam ustanowione takie połączenie ale dzisiaj już nie mogę się połączyć (z tego samego kompa). Czy to ma związek z tym, że łączę się z sieci ze zmiennym IP?? Czy może po restarcie serwera generują się nowe klucze publiczne i trzeba je zaimportować??? Co jest nie tak, że nie mogę się połączyć?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 27, 2011 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiele rzeczy mogło się stać. Nastąpiła awaria łącza w szkole. Albo awaria serwera. Nie ma co kombinować, jutro zobaczysz. Jeśłi zdalnie rebootowałeś serwer, to może coś poszło nie tak. Reboot powinno się robić będąc przy maszynie.
Twoje dynamiczne IP na łączu nie ma znaczenia. Ale należy pamiętać, ze NX jest wersją darmową przewidzianą tylko na 2 użytkowników.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sun Nov 27, 2011 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Problem rozwiązany- z linuxa suse 12.1 połączyłem się bez problemu. Myślę że to sprawka mojego antywirusa. Mam następne pytanie: Czy samba pracuje w wersji kontrolera domeny??? Czy też w wersji "user" bo tak podaje KDE? I z jaką nazwą mam podpiąć komputery z windows XP.Czy z taką samą jak linuxy? Proszę o odpowiedź.. POzdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 27, 2011 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla serwera maszyna z Linuksem i ta sama z XP to dwa inne komputery. Trzeba nadawać im inne nazwy. Ja wybierałem linux01/xp01. Samba jest kontrolerem domeny, inaczej nie byłoby sensu budować takiego serwera.
Antywirus nie powinien być firewallem, bo nie umie tego robić. Żaden. Polecam Microsoft Security Essentials.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group