Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS i SBS w jednej pracowni
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sat Oct 29, 2011 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po dłuższej przerwie. Serwer postawiony. Dzisiaj chciałem instalować klientów na stacjach i napotkałem na problem. Po uruchomieniu druida instalacji nie mogę podzielić dysku- wywala błędy. Próbowałem programem Partition Menager i podobnie. Dzieje się tak na każdej stacji, na której jest zainstalowany windows sieciowo z obrazu na serwerze. Czy w tym może tkwić problem- bo instalacja z obrazu zajmuje cały dysk? Spotkał się ktoś z takim problemem? Jak z tym sobie poradzić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Oct 30, 2011 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Defragmentuj dysk przed podziałem na partycje. Instalatorzy nie zrobili porządku przed zrobieniem obrazów i programy do partycjonowania nie mogą sobie poradzić. Nieraz kilka razy wykonać defragmentacje zamian zaskoczy program do podziału. Wiem ze wydaje się dziwne gdyż programy do partycjonowania powinny sobie poradzić z nieuporządkowanym dyskiem.
U mnie po wykonaniu defragmentacji systemowym defragmatorem udawało się podzielić na partycję
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sun Oct 30, 2011 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem defragmentację, na razie tylko raz w poniedziałek sprawdzę jak pójdzie instalacja. Wiem, że używasz opensuse na stacjach, jak się sprawdzają? Czy przygotowywałeś sam dystrybucję, czy instalowałeś "pudełkową"? Nie było problemów z podpięciem do domeny?
Tak po tej defragmentacji instalacja ruszyła. Dzięki za wskazówkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sat Nov 05, 2011 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie. Dzisiaj instalowałem klientów Linux-Eos, podpiąłem klientów do domeny school. Można zalogować się na utworzonych na serwerze użytkowników ale jest problem. Nie mam na stacjach internetu, ani na kliencie ani też na serwerze. Jak Lan nie działa- komputery wyłączone to internet jest na serwerze EOS. U mnie Eth0- LAN a Eth1- WAN. Mam EOS-a 2010 i tam te interfejsy nie miały mieć znaczenia. W fireewolu tak tez ustawiłem. Co jeszcze mam zmienić?? Pomóżcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 06, 2011 12:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ważne, żeby usługi były odpowiednio skonfigurowane. Co znaczy, że nie ma internetu? Nie ładują się strony? Czy może jest jakiś komunikat? Działa ping po nazwie ping wp.pl czy może tylko po IP - 212.77.100.101? A może w ogóle nie pinguje sieci zewnętrznej? Czy jest ping do serwera?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Nov 07, 2011 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Problem jest taki. Mam dwie jednakowe karty Realteka- system je rozpoznaje identyfikuje. Ja je rozpoznaje tak, że wyciągam kabel sieciowy z jednej pojawia się brak połączenia i wiem już która jest Eth0 i Eth1. Gdy konfiguruję kartę sieciową Eth1 jako WAN bo tak mam zarejestrowaną u dostawcy po Mac-u, to internet jest na serwerze. Gdy przystępuję do konfiguracji Eth0 jako LAN, to konfiguracja kończy się sukcesem ale "... nie udało się nawiązać połączenia z internetem, sprawdź ręcznie połączenie" i internet się wywala na serwerze. Co mam jeszcze zmienić oprócz firewoll-a, żeby to zadziałało??? Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Nov 08, 2011 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśłi zmieniłeś interfejsy, to trzeba zmienić interfejs dhcp:
Kod:
/etc/sysconfig/dhcpd
INTERFACES="eth0"


To jest zmiana, która spowoduje, ze ruszy nam serwer dhcp. Uruchamiamy go w zakładce System > Zarządzanie usługami (Centrum konfiguracji komputera).

Kolejna zmiana dotyczy firewalla, można to zrobić okienkowo lub tekstowo.
Kod:
/etc/rc.firewall
EXTIF=eth1
INTIF=eth0

To druga zmiana, po której musimy zrestartować firewall (j.w)
Dobrze przeczytaj zasady konfigurowania interfejsów w podręczniku użytkownika. Dla interfejsu LAN nie podajesz ani bramy ani nic innego oprócz IP i maski.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Nov 14, 2011 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Tak te zmiany pomogły, serwer DHCP ruszył i przydziela dynamicznie adresy stacjom. Ale po włączeniu stacji, przydzieleniu adresu przez dhcpd pojawia się tekstowe menu startowe PCLINUXOS - Menu Startowe z programami diagnostycznymi. Jak uruchomić stację- czy tu trzeba wyłączyć w biosie logowanie z PXE? Czy jest jakiś inny problem? Proszę o podpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 14, 2011 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

EOS ma wbudowany serwer PXE z programami dyskowymi, naprawczymi, diagnostycznymi i klonującymi. Jeśli chcesz uruchomić normalnie stację z Windows, to wyłącz bootowanie z PXE.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Nov 14, 2011 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, tak właśnie zrobiłem i stacje z linuxem już działają. Teraz kolej na podłączenie stacji z windowsem. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie. Właśnie otrzymałem przydział na publiczne IP i mam dylemat. Czy przypisać go ruterowi sprzętowemu i przekierować porty dalej na serwer? Czy może podpiąć serwer bezpośrednio do publicznego IP z pominięciem rutera? Doradźcie co jest bezpieczniejsze? Jakie wy stosujecie rozwiązania? I jak się przekierowuje porty na sprzęcie- jakiś link do manuala. Proszę o porady. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli masz na myśli SBS, to nigdy nie podpinaj bezpośrednio. Jeśli masz na myśli EOSa, to jak najbardziej. Na EOSie działa to forum i kilka jeszcze serwerów, jest dość porządny firewall, więc nie masz się czego obawiać. Oczywiście to nie zwalnia z ostrożności, bo są też usługi wymagające loginu i hasała (np NX, SSH), więc hasła mają być trudne.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Oczywiście, że myślałem o EOS- serwer. Podpięcie go bezpośrednio przed ruter wiąże się z pociągnięciem dodatkowego kabla- to rozwiązanie zostawię na potem. Ale mój ruter ma DMZ- czy mogę go użyć aby przekierować IP- publiczne na serwer? Czy to jest bezpieczne? Czy jednak przekierować tylko niektóre porty np do SSH, WWW itp. Poradźcie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 17, 2011 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W routerze, o którym piszesz, jest jakaś wersja "embeded" Linuksa lub BSD, na serwerze masz również Linuksa.
DMZ - a dlaczego to miałoby być niebezpieczne? W ten sposób regułami firewalla na routerze udostępnia się serwer na zewnątrz.
W Linuksie jest trochę inaczej niż w Windows. Jeśli wystawiasz na zewnątrz serwer www, to owszem, mogą się pojkawić tabuny chętnych, aby się na niego włamać, czy im się uda to już zależy trochę od ciebie. Czy nie będziesz miał jakiejś dziurawej Joomli w php, czy nie ustawisz zmiennej Register Globals na On, bo tak ci wygodniej itp. itd. Ale nikt nie włamie ci się, ani nie da rady atakować eksploitem usługi, której nie wystawiasz na zewnątrz. I to nie ma żadnego znaczenia, czy wystawisz ten serwer na publicznym IP, czy użyjesz DMZ.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Nov 21, 2011 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie. Mam problem z podpięciem stacji XP do domeny z EOS-em. Odłączyłem stacje od SBS-a i po przeładowaniu podpinam pod serwer z EOS-em, ale stacja nie wykrywa domeny. Jako nazwę domeny podaję SCHOOL- tutaj mam wątpliwość czy poprawnie? Proszę Maćku opisz "łopatologicznie" jak ty to robiłeś? Wcześniej dodałem stacje z linuxem EOS pod serwer i nie było problemu.
Druga sprawa to zdalne logowanie do serwera. Czy mam coś ustawiać, zmieniać w EOS-sie aby zdalnie się z nim połączyć przez NX. Narazie przekierowałem na ruterze port 22 na serwer. Czy coś jeszcze trzeba konfigurować? Czy wystarczy przegrać plik z kluczami- opis w podręczniku użytkownika. A czy potrzebne mi stałe IP aby się z nim zdalnie łączyć? Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group