Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS i SBS w jednej pracowni
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sun Oct 09, 2011 11:03 am    Temat postu: EOS i SBS w jednej pracowni Odpowiedz z cytatem

EOS i SBS w jednej pracowni- taki mam plan. Nie wiem czy to wypali i czy jest możliwe? Mam w zapasie dysk 250GB, na nim chciałbym postawić EOS-a wykorzystując maszynę, z obecnym SBS-em. Na klientach zainstalować obok XP również EOS- stacja i powoli przejść na serwer EOS- bo SBS doprowadza mnie do rozpaczy Crying or Very sad . Czy jest możliwe przejście na serwer EOS i jednocześnie zostawienie stacji XP? Czy jednak lepiej przejść w całości EOS serwer i stacje? Pod jakie stacje dedykowany jest ten serwer?I jakie problemy można napotkać przechodząc na EOS? Proszę o wypowiedzi użytkowników w/w systemu- bo po postach kolegi Romana MOR-a nie jestem jeszcze zdecydowany i nie wiem czy sobie poradzę. Pozdrawiam Janusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Oct 09, 2011 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Maćkowi i spotkaniu na jednym ze zjazdów na serwerze na 1 dysku mam Novell a na 2 EOS-a. Na stacjach Windows XP i Linux SUSE.
Na probe zainstalowaliśmy na stacji EOS-a jako 2 system do xp. Windows z serwera ładnie się logował i współpracował, a o dziwo gorzej serwer EOS z końcówka EOS. Nie można było zalogować się. Prawdopodobnie miała być niezgodność wersji obrazów stacji pobranych z mirrorów.
Założenia były takie same nazwy logowania na obu systemach.
Zostało na stacjach wiec xp i suse11.2
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Oct 09, 2011 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przechodzenie "powoli" nic nie da. To trzeba zrobić od razu. Bo stacja dołączona do domeny EOSa nie będzie działać z SBSem. EOS doskonale sprawdza się w zarządzaniu Windowsem XP.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Oct 10, 2011 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz rację Maćku- źle się wysłowiłem. Chodzi o to, że pracownia musi działać cały czas a Ja chciałbym wykorzystać ten sam sprzęt. Pomysł taki, że mam zapasowy dysk 400GB ale ATA i tu mam pytanie? Czy można go wykorzystać? Czy lepiej zastosować przejściówkę na SATA (jest taka)? Moja maszyna to Intel Pentium4 3,2GHz, 1GB pamięci, karty sieciowe Realteka 8139/810x- 2szt jednakowe!!!, Grafika Intel 82915G, napęd DVD. Stawiam serwer po godzinach pracy i zanim go skonfiguruję, to muszę używać SBS-a na zajęciach.
Inne rozwiązanie to zakup używanego DELL-a dwurdzeniowego z 2GB pamięci i postawienie na nim serwera. Czy jest to możliwe? Czy też serwer EOS jest "dedykowany" pod konkretne maszyny? Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam Janusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Oct 10, 2011 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Inne rozwiązanie to zakup używanego DELL-a dwurdzeniowego z 2GB pamięci i postawienie na nim serwera. Czy jest to możliwe?
Mi się na DELL-u PowerEdge 1800 z procesorem Xeon nie udało. Niby się zainstalował, ale nie działał poprawnie. Wcześniej dłuższy czas ćwiczyłem instalację (i współpracę z jedną stacją roboczą XP) na zwykłym PC w domu i działało dobrze. Może należy temu poświęcić więcej czasu, ale mi go zabrakło i postawiłem z powrotem SBS 2003 R2.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Oct 10, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

EOS w zasadzie powinien działać na wszystkich komputerach. Wymaga procesora dość mocnego od P4 do dual core i najlepiej koło 2 - 3 GB pamięci. Ma architekturę 32-bitową. Dobrze działa z grafiką intela lub nvidią. Rozpoznaje większość kart sieciowych, ale nie został przygotowany do działania na macierzach raid.
Ale nie byłem w stanie sprawdzić systemu na każdym możliwym sprzęcie. Im bardziej sprzęt standardowy tym lepiej.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Tue Oct 11, 2011 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli pozostaje stara prawda- linuxa lepiej stawiać na prostej(standardowej maszynie). U mnie na starszym sprzęcie w domu (Athlon 3,2Ghz, karta ATI, 1,5GB RAM i dysk ATA) serwer działa i daje się konfigurować. Nie podpiąłem jeszcze pod niego klienta - WINXP i nie sprawdziłem zdalnego logowania. Ale w związku z tym mam 2 pytania:
1. Czy komputery z pracowni SBS-a uda się podpiąć do domeny EOS-a bez przeinstalowania systemu XP i jakie ustawienia trzeba zmienić??? (pomijam tu oczywistość odłączenia od domeny SBS-a i podpięcie do EOS-a). Czy to jest legalne- bo systemy były instalowane z serwera zdalnie i są na jednej licencji.
2. Czy do zdalnej pracy przez SSH i SN na serwerze jest potrzebne publiczne IP? Czy też wystarczy IP przypisane karcie WAN i czy będzie widoczny z Internetu np. z domu???
Proszę o wyjaśnienie bo nie znalazłem tego w podręczniku użytkownika. Pozdrawiam Janusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Oct 11, 2011 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
1. Czy komputery z pracowni SBS-a uda się podpiąć do domeny EOS-a bez przeinstalowania systemu XP i jakie ustawienia trzeba zmienić??? (pomijam tu oczywistość odłączenia od domeny SBS-a i podpięcie do EOS-a).
Tak prosto się nie da. Eksperymentowałem z tym w czerwcu. Nie wychodziło. Zainstalowałem XP na kliencie z płytki i dodał sie do domeny EOS bez problemu. Problem był wynikiem ustawień w Zasadach zabezpieczeń lokalnych: Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Opcje zabezpieczeń. Porównałem ustawienia stacji instalowanej z serwera SBS z zainstalowaną z płytki. Różnice były znaczne. Zmieniłem wszystkie ustawienia na stacji od SBS i można się zalogować do domeny SCHOOL. Nie badałem, które konkretnie ustawienia są odpowiedzialne za logowanie do domeny. Wpadłem na to przeglądając podgląd zdarzeń na stacji i znalazłem błąd w Netlogon.
zeeuss napisał:
Czy to jest legalne- bo systemy były instalowane z serwera zdalnie i są na jednej licencji.
To jest rozstrzepianie włosa na czworo. Pod SBS jest legalne. Jako wolnostojące stacje powinny mieć osobne klucze (te z nakleji). Ja bym sie tym nie przejmował.
zeeuss napisał:
2. Czy do zdalnej pracy przez SSH i SN na serwerze jest potrzebne publiczne IP? Czy też wystarczy IP przypisane karcie WAN i czy będzie widoczny z Internetu np. z domu???
Jest potrzebny publiczny IP. Jeśli nie jest stały (np. Neostrada) to należy użyć zewnetrznego serwisu typu no-ip czy ddns.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Oct 11, 2011 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorzucę swoje trzy grosze.
Jeśli struktura sieci wygląda tak:
neostrada -modem-router - eos
wystarczy mieć forward portu 22 na modemie-routerze. Można też i nawet lepiej użyć opcji DMZ. Oczywiście trzeba wtedy korzystać z jakiegoś serwisu no-ip (ajk już napisał Roman).
Ja mam w szkole DSL i EOS jest podpięty bezpośrednio na jednym z przydzielonych mi IP publicznych. Aby mieć dostęp do zarządzania EOSem przez SSH i NX wystarczy port 22.
Z tymi licencjami to zgadzam się, nie ma co dzielić włosa na czworo. Na każdym komputerze mamy sticker z innym numerem i on się wcale nie zgadza z tym instalowanym sieciowo.
Co do podpięcia do domeny. Instalowałem EOSa w kilku pracowniach i zwykle po prostu na działającym sbsie odłączałem je od domeny. Po uruchomieniu EOSa dołączałem i grało. Ale przyjmuję do wiadomości i nie bardzo potrafię wyjaśnić, to co opisywał Roman. Robiłem też raz tak. Że zainstalowałem XP z płyty i zrobiłem obraz ghostem, który powieliłem na pozostałych stacjach, zmieniając tylko nazwę. Z tym, że w tej pracowni i tak nie działał RIS, a komputery były zaśmiecone.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Tue Oct 11, 2011 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wyjaśnienia- trochę się sprawa rozjaśniła. Kompy będę podłączać jak radzi Maciek- zobaczymy co z tego wyjdzie. Zawsze można postawić jeden wzorcowy i zrobić obraz. Co do mojego podpięcia do Internetu to mam neta bezprzewodowo na jakimś stałym IP, ale z sieci dostawcy (nie publiczny), ruter sprzętowy z DHCP i dopiero EOS-a. Jak rozumiem przez Internet do EOS-a się nie dostanę, ale może spróbuję przynajmniej z LAN-u. Kiedyś miałem publiczne IP (na serwer www)przekierowany przez dostawcę internetu ale przeniosłem domenę na wynajęty serwer i teraz nie mam. Może jak zmienimy dostawcę to coś z tego będzie. Pozdrawiam Janusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Oct 11, 2011 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jednej szkole mam też internet od dostawcy prywatnego przez sieć radiową, tyle że mam publiczne IP.
Jeśli mógł ci wystawić serwer www na publicznym IP, to możesz go poprosić o forwardowanie portu 22.
Dobrze jest mieć dostęp do zarządzania z domu.
Powiem tak, gdyby nie możliwość zrobienia prawie wszystkiego zdalnie, to administrowanie szkołami byłoby dla mnie mało opłacalne.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Sun Oct 16, 2011 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Jeszcze jedno pytanie dotyczące konfiguracji EOS-a. U mnie interfejsy zainstalowały się na odwrót tzn. Eth0 to LAN (ta karta w SBS też była tak podłączona), a Eth1 to WAN. Czy w konfiguracji mam tylko zmienić interfejsy w firewol-u, czy coś jeszcze trzeba zmienić w konfiguracji??? Mam Eos-a 2010 i do sieci podłączam się przez router sprzętowy. Pozdrawiam Janusz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Oct 16, 2011 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę to ta odwrócona kolejność to tylko kolejność wykrycia przez system kart sieciowych. Wystarczy zmienić kabelki. I wszystko będzie modelowo.
Jednak oczywiście może wszystko być odwrotnie. W takim przypadku trzeba zmienić wpisy w konfiguratorze firewalla (okienkowy*) i ręcznie w /etc/sysconfig/dhcpd (INTERFACES="eth0").

--
* Okienkowy konfigurator zmienia wpisy w /etc/rc.firewall.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Oct 17, 2011 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maćku nie pomyliłeś się. W /etc/sysconfig/dhcpd wszystkie wpisy są zahaszowane. Czy mam odhaszować tą linię i dopisać
INTERFACES ="eth0"???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Oct 17, 2011 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpierw skonfiguruj interfejsy w centrum sterowania komputera. Jeden i drugi. DOKŁADNIE zgodnie z podręcznikiem użytkownika.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group