Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacją stacji roboczej z serwera (RIS)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Jan 25, 2006 9:31 am    Temat postu: Instalacją stacji roboczej z serwera (RIS) Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:
Cytat:
Teraz zajmuję się instalacją stacji roboczej z serwera (RIS). Odkryłem, że podczas instalacji stacji są kasowane wszystkie partycje z dysku ale tylko FAT i NTFS. Jeśli jest jakaś partycja ukryta (np. pqmagic-kiem) to jest nie usuwana. Niestety nie udało mi się na razie zrobić tak aby partycja do instalacji była mniejsza niż 80 GB – wszelkie modyfikacje pliku riprep.sif nie dały spodziewanego rezultatu.


Kolejny temat, który poruszyłeś Sebastian to sprawa obrazów z RIS. Wielu z nas jest w posiadaniu wielosystemowych klientów. To narzędzie uważam za niezwykle udane, choć do tej pory miało jeden feler. Właśnie usuwało wszystkie partycje. Jakiś czas temu D. Fabicki podał informacje, że nie koniecznie tak musi być. Jest sposób na zmianę tego.

http://www.kopi.eduforum.pl/faq/index.php?artykul=art_051208162955.szk

Ty również podałeś, że działa np. Ukrycie partycji to nas przybliża do rozwiązania tej wydaje mi się ważnej kwestii.

Nie było czasu do tej pory tego sprawdzić. Obiecuje że się postaram i w kolejnych wątkach, mam nadzieje wraz z Sebastianem (gratuluję Kapituły) opiszemy działanie i możliwości tych rozwiązań.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Thu Jan 26, 2006 2:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Właśnie wykonałem kilka prób.
Opis Pana Darka Fabickiego działa. Udało mi się nawet ustawić tak, że przy instalacji wyświetla okno z możliwością wyboru partycji do instalacji systemu (lub kasowania czy zakładania) - [OemPreinstali = Yes]. Niestety ustawiania działają tylko jak instalujemy stację roboczą z obrazu bazowego. Gdy instaluje z obrazu przygotowanego przez instalatorów (oczywiście zmieniam inny - właściwy plik *.sif) to partycje są kasowane i jest zakładana partycja 80GB. Jeśli mam kilka ukrytych partycji a odkrytą mam mniejszą niż 80 GB to instalator na samym początku wyświetla komunikat, że nie może skopiować wybranego obrazu systemu operacyjnego, gdyż nie ma wystarczającej ilości miejsca na wybranej partycji i każe mi się ze sobą skontaktować. A plik sif jest prawie identyczny jak *.sif obrazu bazowego. Tu się nie wyświetla okno wyboru partycji, mimo że ustawiłem tą opcję. Zrobiłem taki eksperyment.
Na dysku mam trzy odkryte partycje:
1. FAT32 – 7.2 GB
2. FAT32 – 81 GB, aktywna
3. NTFS – 64 GB
Instaluje z obrazu MENiS (z Officem i programami). Partycje zostają skasowane, zostaje
założona aktywna 80 GB partycja sformatowana na NTFS i resztę dysku wolne (nie przydzielona partycja).
Jeśli mamy partycje ukryte to ich nie kasuje, a pozostałe ustawienia pliku sif ignoruje (ustawienia ekranu interpretuje prawidłowo).
Nigdzie nie mogłem na razie znaleźć skąd instalator bierze informacje ile potrzebuje tego
miejsca na partycji.

Dalsze próby będę prowadził w przyszłym tygodniu, teraz trzeba jeszcze skorzystać z ferri i wyjechać.

Pozdrawiam
Sebastian
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Jan 27, 2006 5:36 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Zastanawiam się skąd biorą się takie dziwne obwarowania:

1. Narzędzie DiskPart, którymi posługuje się M$ do zarządzania dyskami ma zbyt małe możliwości?

2. ¬ródłem problemów jest sam proces tworzenia obrazów?
W przypadku tworzenia własnego obrazu program ostrzega, że

Cytat:
Ta wersja kreatora nie obsługuje wielu partycji. Upewnij się, że plik strony (pagefile.sys), plik hibernacji (Hiberfil.sys) oraz wszytkie wymagane pliki i zainstalowane programy znajdują się w partycji systemowej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Feb 03, 2006 5:31 pm    Temat postu: dalej Odpowiedz z cytatem

Zabrałem się do odbudowy stacji wielosystemowej za pomocą RIS, by sprawdzić, czy rzeczywiście odtwarzanie windowsowego klienta (obraz własny) nie spowoduje usunięcie partycji z linuksem. Niestety usuwa. Zastanawiam się zatem, jak to się udało Droganowi no i pomysłodawcy D. Fabickiemu.

W instrukcji jest napisane:

Cytat:
Jeżeli chcemy zainstalować system Windows poprzez sieć z serwer na jednej z wybranych partycji, powinniśmy tak na czas instalacji ustawić partycje aby po uruchomieniu komputera aktywną była partycja nie z bootloaderem tylko partycją na której zamierzacie zainstalować Windows


Zakładam w takim razie, że problem leży po stronie instalacji Linuksa.
Z tego co mi wiadomo istnieje kilka sposobów na instalację Linuksa obok WinXP. Ważne jest, by LILO było w bootsectorze pierwszej partycji linuksowej (czyli partycji montowanej jako /), a nie do MBR dysku. Jest to istotne, gdyż po zapisaniu linuksowego LILO do MBR (czyli tam gdzie WindowsXP trzyma swój record startowy) nastąpi nieodwracalne uszkodzenie bootsectora partycji windowsowej.

Zaistalowałem Mandrive 2006 domyślnie stąd pewno przyjdzie mi sprawdzać, czy to nie stało się przyczyną niepowodzenia.
Czy zastosowanie typowego polecenia używanego w takich sytuacjach:

fdisk /mbr

wpływa znacząco na kolejne uruchamianie linuksa?

Może koledzy od linuksa poradzą jak przygotować się do instalacji Linuksa, by można było później pominąć na czas odtwarzania stacji bootloadera i aktywnym uczynić Windows?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 05, 2006 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie robiłem takiej operacji, jednak zdarzało mi się reinstalować windowsa ręcznie na komputerach, na których był także linux.
Zakładam, że chodzi o sytuację, gdy zamierzamy reinstalować windows na stacji roboczej, na której są także partycje z linuksem. Problem jest w tym, żeby ten automatyczny reinstalator nie usunął partycji linuksowej. Jeśli ten problem został rozwiązany, to cała reszta powinna być prosta. Linux nie niszczy sektora startowego windows, w MBR jedynie zawarte jest wywołanie bootloadera, które oczywiście przez reinstalację windowsa obojętnie w jaki sposób zostanie wymazane przez wywołanie windowsowe. W takim układzie systemem który będzie startował stanie się windows. partycja z (linuksem będzie, ale niewidoczna). W przypadku mandrivy sprawa jest prosta. Wystarczy uruchomić komputer z pierwszej płyty instalacyjnej, wcisnąć F1 a potem wpisać rescue i enter. Pojawi sie wówczas semigraficzne menu, w którym będzie opcja przywrócenia lilo. Po tej operacji zostanie przywrócone lilo dające możliwość uruchomienia windows lub linuksa. W innych dystrybucjach jest podobnie, choć szczegóły mogą być inne.
Niżej podaję krótki uniwersalny przepis na odzyskanie lilo po reinstalacji windows dobre dla każdej dystrybucji linuksa.
1. Uruchamiamy linuksa z dowolnej płyty live cd (niektóre z płyt instalacyjnych też się do tego nadają), sam zwykle korzystam z instalacyjnej płyty NND.
2. Komendą fdisk -l sprawdzamy partycję na dysku, po to, żeby wiedzieć jaki numerek ma nasz dysk systemowy z linuksem (tu zakładam że będzie to /dev/hda5 - czyli pierwszy dysk logiczny na partycji rozszerzonej).
3. Mountujemy ten dysk komendą mount /dev/hda5 /mnt (lub w dowolnym innym który sobie utworzyć możemy komendą mkdir /costam.
4. Wpisujemy komendę chroot /mnt, która przenosi nas na ten nasz dysk z linuksem.
5. Wpisujemy komendę lilo i rebootujemy system klawiszami ctrl+alt+del.
Po reboocie będą widoczne wszystkie systemy w naszym komputerze, przy założeniu że windows przed i po reinstalacji był na tej samej partycji (zwykle na pierwszej podstawowej widzianej jako C: (a dla linuksa jest to /dev/hda1).
Oczywiście jeśli mamy dyski scsi lub sata literki będą inne. Dla dysków scsi jest to /dev/sda (podobnie dla sata).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Feb 05, 2006 10:09 pm    Temat postu: dalej Odpowiedz z cytatem

No to super. To co piszesz Maćku posuwa nas o spory krok do przodu. Bo w takim razie nie muszę martwić się o przywrócenie linuksa, nawet jeśli zostanie usunięty z boota. A to oznacza, że wystarczy np dysk 40 GB podzielić tak, aby jego pierwszą część tj. 20 GB zajął Windows wpisując w pozostałą część Linuksa. Zapis w pliku riprep.sif przydzielający windowsowi np 19000 MB w zupełności wystarczy. Resztę zostawia (a to rzeczywiście udało mi się już sprawdzić). Pozostaje mi wypróbować jeszcze przywrócenie Linuksa, co jak pisze Maciek nie powinno być większym problemem.

Podsumowując procedura odtwarzania wielosystemowej stacji z własnego obrazu (z jednym dyskiem) musi uwzględniać:

Cytat:
1. Instalacje windowsa na partycji C:\ np. 20 GB, reszta pozostaje wolna
2. Zapis w pliku riprep.sif zajętość nieco mniejszą niż przewidzianą dla windows np. 19000 MB
3. Instalację linuksa na wolnej przestrzeni dysku
4. W przypadku odtwarzania uszkodzonego windowsa zastosować obraz ze zmienionym plikiem riprep.sif
5. Odnowić lilo odpalając 1 płyte instalacyjną - klawisz F1 (np. Mandriva). Polecenie rescue (wg. instrukcji podanej przez Maćka)


Jutro to sprawdzę.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 13, 2006 6:10 pm    Temat postu: sprawdziłem Odpowiedz z cytatem

Niestety, to co wydawało mi się sukcesem okazało się zupełną porażką. Nawet wspaniałe możliwości linuksa, które podsunął mi Maciek nie pomogły. Dziś mogę powiedzieć, że proces ten leży po stronie narzędzi Windows. Szkoda, że M$ nie bardzo przykłada się do wielosystemowych procesów rozruchu i rozbudowy struktur dysków, tak jak wspaniale robi to konkurencja. Pomimo tego nadal uważam system reinstalacji za niezwykle udany i przydatny. Kilka szczegółów...

Reinstalacja stacji klienta z obrazu własnego

Po kilkunastu próbach zachowania struktury dysku i systemów działających na kilku partycjach z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że reinstalacja klienta z własnego obrazu uniemożliwia poprawne i całkowite przywrócenie poprzednich ustawień. Jest to niemożliwe nawet przy zastosowaniu procedur instrukcji proponowanej przez D. Fabickiego i sugestii Dracona.
Cały problem w tym, że o ile jest możliwa reinstalacja zachowująca strukturę dysku przed odnawianiem, to utrzymanie danych na kolejnych dyskach poza C:\ odpada. Mówiąc prościej można odtworzyć dysk systemowy, można nawet zachować strukturę kolejnych dysków logicznych. Niestety to, co na nich zapiszemy w procesie reinstalacji zostaje usunięte.
Moja wcześniejsza diagnoza, że problem jest związany z programem Riprep odpowiedzialnym za przygotowanie obrazu oraz narzędziami stosowanymi przy odnawianiu dysku w większości się sprawdziła. Moje poszukiwania przyczyn tego stanu rzeczy rozpocząłem od Resource Kit serwera 2000, gdzie zastosowano już te narzędzia oraz RK serwera Windows 2003.
Po analizie tych materiałów postanowiłem przybliżyć nieco temat, który przy okazji daje odpowiedź na problemy poruszane w tym temacie. To już w kolejnych wątkach.


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Mon Feb 13, 2006 6:44 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 13, 2006 6:13 pm    Temat postu: RIPrep.exe Odpowiedz z cytatem

Tworzenie obrazu instalacji można dokonać za pomocą narzędzia RIPrep dostępnego od wersji win serwer 2000.

Cytat:
Zalety:

- możliwość utworzenia standardowych obrazów środowiska obejmujących system operacyjny, standardowe aplikacje oraz ustawienia,

- szybsza instalacja w porównaniu z CD-ROM,

Ograniczenia Riprep.exe:

- nie wspiera komputera źródłowego zawierającego więcej niż jeden dysk lub więcej niż jedną partycję

- wspiera tylko system operacyjny Windows 2000 Professional (XP Prof. – dopisek autora)

- dysk klienta docelowego musi być co najmniej tej samej wielkości, co partycja systemowa dysku źródłowego

- system docelowy musi posiadać identyczną warstwę HAL

Zalecenia:

- obrazy tworzymy dla klientów z systemami Windows: 2000 prof. i XP prof.

- przygotowujemy wzorcowego klienta wraz z programami dodatkowymi najlepiej odpowiednio skonfigurowanymi (aktualizacje, proxy, logo, ustawienia obrazu, tapety, itp.). Aby zapisać taką konfigurację na innych komputerach należy skopiować do odpowiednich profili użytkownika profil z wzorcowego klienta.

- kreator tworzenia obrazu uruchamiamy po wywołaniu na kliencie pliku: \\sbs2004\Reminst\Admin\i386\RIPrep.exe

- RIPrep wspiera replikację jednej partycji jednego dysku (partycji rozruchu, zwykle napędu C). Z tego powodu system operacyjny i wszystkie aplikacje objęte standardową instalacją muszą znajdować się w partycji rozruchu przed uruchomieniem kreatora RIPrep.

- obrazy RIPrep zajmują więcej miejsca na dysku niż obrazy oparte na CD-ROM, ponieważ zawierają one nieskompresowaną kopię dysku twardego klienta przechowywaną na serwerze. Proste obrazy oparte na CD-ROM zawierają jeszcze skompresowane pliki instalacyjne

- serwer, na którym przechowywany jest obraz RIPrep musi zawierać także obraz oparty na CD-ROM o tej samej wersji i w tym samym domyślnym języku. Wynika to z faktu, że powiązany z obrazem RIPrep plik odpowiedzi odsyła klienta do obrazu opartego na CD-Rom, w przypadku, gdy klient wymaga innych sterowników adapterów sieciowych lub sterowników rozruchu tekstowego niż zawarte w systemie źródłowym.

Po tym etapie system wykonuje zaawansowaną operację Xcopy kopiującą obraz klienta do dysku twardego.


Warto zastanowić się, jak odbywa się proces reinstalacji i jakie pliki i foldery są tworzone razem z nim. Jest to ciekawe z punktu widzenia możliwości sterowania tym procesem.
Obraz na serwerze SBS2003:




W folderze zawierającym obraz najważniejszymi plikami są:

\i386\Mirror1\RIPrep.log – dziennik z ewentualnymi błędami takimi jak zaszyfrowane pliki lub pliku w użyciu, oraz inne informacje takie jak nazwa i opis serwera,

\i386\Mirror1\Bootcode.dat – systemowy sektor rozruchowy,

\i386\Mirror1\Imirror.dat – zawiera informacje o sklonowanym systemie, takie jak litera napędu, katalog instalacyjny i typ warstwy HAL

Pliki te składają się częściowo z danych binarnych, stąd odczyt ich może być utrudniony.
Po zakończeniu pracy RIPrep komputer źródłowy zostaje zamknięty a po restarcie zostaje uruchomiony mini kreator, który prosi użytkownika o podanie unikalnych wartości konfiguracyjnych, które celowo zostały usunięte podczas tworzenia obrazy. Dlatego zgodnie z instrukcją D. Fabickiego warto zmienić ustawienia w pliku riprep.sif.

c.d.n.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Mon Feb 13, 2006 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też poczytałem sobie na technecie. Największym problemem jest to że: „dysk klienta docelowego musi być co najmniej tej samej wielkości, co partycja systemowa dysku źródłowego”. Czyli nie da się nić zmienić przy odtwarzaniu z lustra menis. Zostaje tylko obraz bazowy. Siebie zrobiłem taką strukturę dysku:

********+++++++++++++++=============================
FAT32 ______NTFS1_______________NTFS2_____________

FAT32 – 7200MB
NTFS1 – 20000 MB – System Windows XP
NTFS2 – reszta partycja przeznaczona na dane.


Zrobiłem obraz NTFS1 i potem odtworzyłem ukrywając wcześniej partycje FAT32 i NTFS2.

Niestety, mimo że aktywna była partycja NTFS1 to dane z lustra zostały skopiowane na partycję FAT32, NTFS1 została skasowana natomiast NTFS2 pozostała nienaruszona.

Wniosek taki, że możemy sobie na pierwszej partycji zainstalować Windows (tak do 7 GB i trochę) a na dalszej trzymać dane lub linuksa a na czas odtwarzania je ukryć – zmieniając typ partycji jakimś edytorem partycji (są darmowe).

Trzeba pamiętać aby zrobić własne lustro małej partycji.


Pozdrawiam
Sebastian
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Feb 14, 2006 12:17 pm    Temat postu: mechanizm Odpowiedz z cytatem

Muszę przyznać, że dokładna analiza pliku riprep.sif pozwoliła mi zauważyć błąd literowy, który sam nie wiem jak się tu znalazł. Stad moje poprzednie wyliczenia różnych prób musiałem usunąć, bo nie miały w tej sytuacji znaczenia.
A tak przy okazji warto przeanalizować zapisy w tym pliku:

riprep.sif


Cytat:
[data]
floppyless = "1"
msdosinitiated = "1"
OriSrc = "\\%SERVERNAME%\RemInst\%INSTALLPATH%\%MACHINETYPE%"
OriTyp = "4"
LocalSourceOnCD = 1
DisableAdminAccountOnDomainJoin = 1

[SetupData]
OsLoadOptions = "/noguiboot /fastdetect" /
SetupSourceDevice ="\Device\LanmanRedirector\%SERVERNAME%\RemInst\%INSTALLPATH%"
SysPrepDevice="\Device\LanmanRedirector\%SERVERNAME%\RemInst\%SYSPREPPATH%"
SysPrepDriversDevice="\Device\LanmanRedirector\%SERVERNAME%\RemInst\%SYSPREPDRIVERS%"

[Unattended]
OemPreinstall = Yes
FileSystem = LeaveAlone
ExtendOEMPartition = 17000
TargetPath = \WINDOWS
OemSkipEula = yes
InstallFilesPath = "\\%SERVERNAME%\RemInst\%INSTALLPATH%\%MACHINETYPE%"
LegacyNIC = 1

[UserData]
FullName = "%USERFIRSTNAME% %USERLASTNAME% %ORGNAME%"
OrgName = "%ORGNAME%"
ComputerName = "%MACHINENAME%"
ProductKey =XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX

[GuiUnattended]
OemSkipWelcome = 1
OemSkipRegional = 1
TimeZone = %TIMEZONE%
AdminPassword = "*"

[Display]
BitsPerPel = 16
XResolution = 800
YResolution = 600
VRefresh = 60

[Networking]

[NetServices]
MS_Server=params.MS_PSched

[Identification]
JoinDomain = %MACHINEDOMAIN%
DoOldStyleDomainJoin = Yes

[RemoteInstall]
Repartition = No
UseWholeDisk = No

[OSChooser]
Description="Kom2zSP2"
Help="stacja 002 z XP z SP2 utworzona 27 grudnia 2006."
LaunchFile="%INSTALLPATH%\%MACHINETYPE%\templates\startrom.com"
ImageType=SYSPREP
Version="5.1 (2600)"
SysPrepSystemRoot="Mirror1\UserData\WINDOWS"
HalName=halaacpi.dll
ProductType=0



Zmienne tutaj ustawione są na nazwę serwera (i jego scieżki), z którym połączony jest Kreator instalacji klienta.
Kluczowe zapisy to:

[RemoteInstall]
Repartition = No
UseWholeDisk = No

W przypadku instalacji systemu poprzez RIS również możemy skorzystać z pliku odpowiedzi. Przy instalacji serwera RIS tworzony jest obraz na podstawie CD dystrybucyjnego oraz domyślny plik odpowiedzi o nazwie Ristandard.sif. Plik odpowiedzi przeznaczony do użycia z usługą RIS musi zawierać dodatkową sekcję [RemoteInstall]. Sekcja ta zawiera klucz o nazwie Repartition, który może przyjmować wartości "yes" lub "no". Wartość tego klucza wskazuje czy wszystkie partycje znajdujące się na pierwszym dysku powinny zostać usunięte, utworzone na nowo i sformatowane z użyciem NTFS.
Uwaga: nie można przeprowadzać w ten sposób instalacji na systemie który nie ma utworoznego systemu plików. Przed rozpoczęciem instalacji z użyciem RIS w trybie unattend należy upewnić się że na dysku docelowym systemu została utworzona i sformatowana partycja.

Inny ważny zapis to:
ExtendOEMPartition = 17000

ustawiony tutaj na wielkośc nieznacznie mniejszą niż posiada patycja C:\ dysku docelowego.
/Klucz ExtendOemPartition w pliku odpowiedzi powoduje rozszerzenie partycji docelowej o ewentualne niepartycjonowane miejsce fizycznie następujące po niej na dysku.
Wartość klucza ExtendOemPartition może wynosić 0, 1 lub wielkość w MB
gdzie:
- 0 oznacza nierozszerzenie partycji.
- 1 oznacza maksymalne rozszerzenie partycji.
- wielkość w MB oznacza rozszerzenie partycji o określoną liczbę megabajtów.

Uwaga ExtendOemPartition automatycznie pozostawia wolny ostatni cylinder w celu umożliwienia dynamicznego wsparcia dyskowego.
Wartość ExtendOemPartition inna niż 1 oznacza rozszerzenie partycji o określoną ilość miejsca. Jest to przydatne w przypadku, gdy na tym samym komputerze tworzonych jest kilka partycji.
Uwaga Rozszerzyć można tylko partycje typu NTFS, nie FAT. Dla konwersji partycji FAT lub FAT32 na NTFS należy dodać do pliku odpowiedzi wpis FileSystem = ConvertNTFS.
Parametr ExtendOemPartition może być zastosowany w pliku Unattend.txt oraz w pliku Sysprep.inf.
Gdy parametr ten występuje w pliku Sysprep.inf przy powielaniu obrazu, docelowy dysk twardy musi być co najmniej tej samej wielkości co dysk twardy komputera macierzystego.
Rozszerzenie partycji jest możliwe pod warunkiem, że na dysku następuje po niej wolne niepartycjonowane miejsce.

To właściwie zasadnicze elementy tego pliku, od których zależy powodzenie naszych działań.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Thu Feb 16, 2006 10:59 am, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Feb 14, 2006 5:38 pm    Temat postu: poszukiwania Odpowiedz z cytatem

Kolejne poszukiwania w Technecie dotyczące RIPrep:

Cytat:
Cechy dysków w źródłowym komputerze klienckim i w komputerach docelowych
Planując zastosowanie narzędzia RIPrep, należy uważnie zbadać konfigurację dysków istniejącą na źródłowym komputerze klienckim i porównać ją z konfiguracją na komputerach, na których obraz będzie instalowany. Muszą być spełnione następujące wymagania:

• Pojemność dysku komputera docelowego musi być taka sama lub większa niż pojemność dysku komputera źródłowego.

• Obraz instalacji RIPrep zachowuje charakterystykę woluminów i partycji dysku na komputerze źródłowym.

Założenia te pokazano na ilustracji poniżej. Przykład opisuje zastosowanie tabeli alokacji plików (FAT, File allocation table) i systemów plików FAT32, które nie są zalecane. System plików zalecany dla usług RIS to NTFS. Przykładowe rozwiązanie: Jeśli obraz instalacji jest tworzony z komputera źródłowego z woluminem FAT o wielkości 2 GB, a następnie zostanie zainstalowany na komputerze klienckim z dyskiem 4 GB, w wyniku instalacji dysk zostanie sformatowany jako wolumin o wielkości 4 GB z partycją FAT32. Zmiana w systemie plików komputera docelowego jest spowodowana ograniczeniami systemu plików FAT. Taka zmiana systemu plików komputera docelowego (z FAT na inny system plików) nie będzie dokonywana, jeśli wolumin docelowy ma więcej niż 32 GB. W przypadku woluminów większych niż 32 GB komputer źródłowy musi używać systemu plików NTFS. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących zgodności i ograniczeń systemów plików, zobacz Wybieranie systemu plików: NTFS, FAT lub FAT32.

• Przygotowanie dysku komputera docelowego jest takie same, jak przygotowanie dysku komputera źródłowego. Pozostały wolny obszar dysku komputera docelowego zostanie sformatowany, chyba że zostaną wykonane instrukcje zawarte w kolejnej pozycji na liście. Jeśli na przykład dysk komputera źródłowego ma pojemność 1 GB, a dysk komputera docelowego ma pojemność 2 GB, na komputerze docelowym zostanie sformatowany cały obszar 2 GB.

• Zmiana informacji w pliku sif skojarzonym z obrazem instalacji pozwala ograniczyć ponowne formatowanie dysku do zakresu identycznego z zakresem użytym na komputerze źródłowym do utworzenia obrazu instalacji. Na przykład po otwarciu pliku Riprep.sif znajdującego się w folderze \\nazwa_serwera\REMINST\Setup\język\Images\nazwa_obrazu\I386\Templates\Riprep.sif można zmienić wartość parametru UseWholeDisk na NO. Gdy obraz będzie instalowany na komputerze klienckim, dysk zostanie sformatowany w zakresie odpowiadającym wielkości dysku komputera źródłowego. Pozostała część dysku komputera docelowego nie będzie formatowana.


lub inny zapis

Cytat:
Ustawienia zaawansowane obrazów instalacji

...
Jeśli obraz instalacji jest tworzony za pomocą Kreatora przygotowania instalacji zdalnej (RIPrep), przy użyciu pliku .sif można również zmienić partycjonowanie dysku komputera klienckiego. Gdy Kreator instalacji klienta jest uruchomiony, obraz instalacji wybrany przez użytkownika jest kopiowany na komputer kliencki. Jeśli domyślne przygotowanie dysku komputera docelowego nie jest identyczne z przygotowaniem dysku komputera źródłowego, wszelkie pozostałe miejsce na dysku komputera docelowego jest partycjonowane. Na przykład jeśli dysk komputera źródłowego ma pojemność 1 GB, a dysk komputera docelowego ma pojemność 2 GB, na komputerze docelowym jest formatowany cały obszar 2 GB.

Dzięki zmianie informacji związanych z instalacją obrazu zawartych w pliku .sif można sprawić, że ponowny proces formatowania dysku będzie taki sam, jak proces formatowania dysku komputera źródłowego, na podstawie którego został utworzony obraz instalacji. Załóżmy na przykład, że w pliku Riprep.sif wartość parametru UseWholeDisk zostanie zmodyfikowana na NO. Podczas instalacji obrazu na komputerze klienckim dysk jest formatowany w taki sposób, aby był zgodny z wielkością dysku komputera źródłowego. W efekcie dyski obu komputerów stają się identyczne. Pozostały obszar dysku komputera docelowego nie będzie formatowany.



Zauważyłem kilka nieścisłości w zapisach M$ dotyczacych tego zagadnienia. Dotyczy to tego co powyżej i wcześniejszych przytaczanych przeze mnie. Ponadto empirycznie sprawdziłem, że dane z kolejnych partycji są usuwane. Tym bardziej, że wszystkie próby robiłem na tym samym kliencie, czyli takiej samej strukturze dysku. Chyba nie jestem jedyny, który podobnie wnioskuje i ma te same wątpliwości:

http://wss.pl/frmThread.aspx?id=95743#95743

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 27, 2006 11:43 pm    Temat postu: podsumowanie Odpowiedz z cytatem

Uff… Po wielu próbach, analizach i wertowaniu różnych źródeł winien jestem małe podsumowanie tematu.

Pomysł D. Fabickiego działa tylko z obrazem bazowym i wymaga kilku drobnych modyfikacji. Potwierdził to również Dracon we wcześniejszych postach. Rzeczywiście jest sposób na odtworzenie klientów wielosystemowych. A co za tym idzie takich działań, które nie naruszają struktur dysku po odtworzeniu klienta z obrazu.
Ten sposób niestety nie dotyczy obrazu własnego, co dla mnie miłośnika wielu systemów na stacji klienta jest szczególnie przykre. Przykre głównie dlatego, że tylko obraz własny zapewnia komfortową i maksymalnie skróconą procedurę odtwarzania całkowicie zaktualizowanych klientów.
Na przykładzie SBS 2003 edycji Wiosna 2004 rozwinę to zagadnienie, by przybliżyć nieco możliwości zastosowań obrazów, które zostały umieszczone na dysku R:\remoteinstall\Setup\Polish\Images\.
Standardowo (choć pewnie zależało to od instalatorów) można tutaj znaleźć obrazy:

1) Windows XP PL SP1 dla Menis (XPPLSP1), który w pliku riprep.sif opisany jest jako obraz dla wszystkich platform x/86.
Tutaj odtwarzanie systemu powoduje sformatowanie całego dysku tworząc tylko jedną partycję C:\ zajmującą prawie całą przestrzeń dysku. Taka struktura jest budowana bez względu na zapisy w pliku riprep.sif. Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis można założyć, że to obraz umożliwiający odtwarzanie stacji o różnych konfiguracjach sprzętowych (najniższe restrykcje warstwy HAL i certyfikatów). Niestety również z tym obrazem mogą być problemy dla niektórych konfiguracji sprzętowych, czego sam także doświadczyłem.

2) Windows XP Pro Pl SP1 (XPProPLSP1) opisywany jako obraz bazowy.
Instalator zachowuje dotychczasową strukturę dysku. Jednak przeprowadza operacje formatowania dysku C:\ robiąc z pozostałej części obszar wolny. Program w tym wypadku pobiera dane z obrazu na dysku R:\ po czym przeprowadza instalacje klienta ze ścieżki \\sbs2004\ClientApps\ opierając się na pliku INSTALL.CMD. Tutaj instalowane są wszystkie dostępne aktualizacje i programy. Można do foldera C:\ClientApps\XPSECURITYHOTFIXES\ niektóre instalatory skopiować a następnie dodać odpowiedni wpis w pliku install.cmd co w znacznym stopniu może ułatwić nam cały proces aktualizowania stacji. Podczas koniecznego restartu logujemy się do domeny na konto administratora.

3) Obraz własny (są to np. XP_Linux1 i Kom4obraz – nazwy podajemy w procesie tworzenia obrazów).



W publikacjach, które do tej pory czytałem można było znaleźć informacje, że należy dokonać zmiany w pliku riprep.sif, który tworzony jest razem z obrazem. Chodzi o zapis:

Repartition = Yes (na No)
UseWholeDisk = Yes (na No)
ExtendOEMPartition = /stosowna do wielkości partycji wartość w MB/


Aby przybliżyć tworzenie i odtwarzanie własnego obrazu spróbuję w kilku zdaniach podać pobieżną kolejność tego procesu:

1. Po wykonaniu procedur tworzenia własnego obrazu domyślnie na dysku R:\ (choć można nadać również uprawnienia do jakiegoś innego miejsca) zostaje utworzony plik o rozszerzeniu *.sif. W pliku tym zapisane zostają istotne informacje dotyczące zmiennych nazw i ścieżek oraz procedur wykonawczych tworzenia odpowiedniej struktury dysku. Plik ten to jeden z kilku, które decydują o całym procesie odtwarzania z obrazu.

2. Utworzony obraz jest mniejszy od rzeczywistej wielkości wszystkich danych na dysku C:\ klienta. Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie pliki i foldery są kopiowane w procesie tworzenia obrazu (standardowe polecenie xcopy z przełącznikami). Część z nich jak biblioteki, sterowniki itp. zostaje powiązane w specjalnym zasobniku SIS Groveler podobnym do przechowalni wspólnych plików. Dlatego istotnym wydaje mi się jest zachowanie obrazów, które w tym folderze podczas tworzenia kopi się znajdowały.
Wraz ze standardowymi obrazami, które najczęściej się tam lokuje (menisxp, XPPROPLSP1WINPE czy XPProPLSP1), są również pliki: ristndrd.sif oraz riprep.sif. Okazuje się, że pliki te biorą udział w procesie odtwarzania. Dlatego należy również w kluczowych miejscach je zmienić.

3. Przy odtwarzaniu własnego obrazu przy pomocy dyskietki RIS czy PXE następuje uruchomienie procedur zapisanych w pliku riprep.sif ze wskazanego foldera na serwerze. Tutaj wszystko odbywa się zgodnie z opisem D. Fabickiego. Mam tylko uwagę do proponowanych zmian zapisu w ExtendOEMPartition. Według mnie zapisy wielkości dysku C:\ nie mają istotnego znaczenia. Rozmiar partycji jest podawany podczas instalacji i rzeczywiście tworzony proporcjonalnie w zależności od wielkości obrazu. Im większy obraz tym zapis wartości dysku C:\ większy (komunikat informujący o założeniu „partycji [<nowa> surowa]- tutaj podany rozmiar w MB”). Dlatego proponuje zmienić wszystkie wpisy w wymienionych plikach na ExtendOEMPartition = 0.
Również OemPreinstall=Yes (mówi instalatorowi o obecności katalogu $OEM$. Musimy ją wpisać jeśli chcemy aby zawartość tego katalogu została skopiowana)

4. Po tym komunikacie następuje formatowanie i kopiowanie danych z obrazu. Zostaje tez nadpisany bootsektor startowy. Po dość długim oczekiwaniu (ok. 20 min) następuje restart. Do tego momentu wszystko odbywało się zgodnie z zapisem w pliku riprep.sif. Można było sprawdzić (co wielokrotnie robiłem np. programem PM), że struktura dysku jest zachowana, ale pozostała część jest ustawiana jako FREE. Na dysku C:\ klienta mamy prawie wszystkie pliki i foldery oprócz tych, które jeszcze nie pobrał z innych źródeł. Struktura pobranych zbiorów np. u mnie wyglądała tak:

Dysk – 40 GB
Rozmiar partycji C:\ - 14,9 GB, wolna przestrzeń – 22, 5
Obraz klienta mierzony na serwerze – 2,9 GB
Obraz po skopiowaniu na kliencie – 3,4 GB
Wielkość zbiorów pobranych z innych folderów serwera– 0,5 MB

5. Zmieniamy proponowane wyżej zapisy plików *.sif. Następuje skopiowanie potrzebnych sterowników itp. oraz sprawdzenie dysku. Gdybyśmy zmieniali tylko plik *.sif na zapis np. Repartition = Yes lub UseWholeDisk = Yes to mielibyśmy jeden wielki dysk C i małą część dysku z wolną przestrzenią zapisaną jako „Free”.


Tak w skrócie można opisać możliwości zastosowań obrazów pobieranych przez klienta z serwera.

Pewne uzupełnienie tych informacji można znaleźć również tutaj:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/pl/library/ServerHelp/e0826757-ea4d-407d-a1d9-39a31212120a.mspx

Czy warto rozwijać ten temat?. Zastosowanie usług RIPrep i RIS w systemach Windows Serwer 2000 i 2003 według mnie to jedno z najciekawszych rozwiązań, które pozwala w krótkim czasie odtworzyć stacje wszystkich klientów w sieci. Gdy udzielimy odpowiednich uprawnień grupie wybranych uczniów nie jesteśmy potrzebni, by je natychmiast przywrócić. W czasach komputerowej demokracji i pluralizmu możemy równie skutecznie wdrażać młodzież do posługiwania się programami i rozwiązaniami z innych systemów, które stają coraz bardziej powszechne. Połączenie ich z możliwością skutecznego współdziałania staje się niezwykle istotne.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group