Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

... ja wiedziałem, ¿e tak będzie...
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Sun Jan 22, 2006 5:53 pm    Temat postu: Kopia zapasowa ghost-em serwera. Odpowiedz z cytatem

Witam, dawno tu nie byłem. Pozdrawiam wszystkich. Ale do rzeczy.

Widzę, że są kłopoty z działaniem ghost-a.
Mam serwer Dell-a (Emax, £ódź, SBS2003, EFS 2004, ponadgimnazjalna).
Panowie instalatorzy przywieźli zainstalowany serwer (są w nim dwa dyski scsi). Mieli na kartce rozpisane co mają robić. Jednym z ostatnich punktów było stworzenie macierzy (RAID 1 - Mirroring,) ale nie sprzętowej tylko programowej w Windows – nie pozwoliłem im na to. Przy tworzeniu macierzy programowej dyski są konwertowane na dynamiczne (operacja nieodwracalna) i to może być przyczyną, że nie widzą ich programy do klonowania. Po drugie po co mi RAID1 – drugi dysk wolę wykorzystać wg. swojego uznania na dane. W wielu szkołach drugi dysk jest po prostu nie zainicjowany, pusty. Trzeba sprawdzić w zarządzaniu dyskami (START-URUCHOM-diskmgmt.msc). Wracając do klonowania u mnie na serwerze ghost (8.2) odpalony z dyskietki widzi dyski SCSI, podobnie na stacjach roboczych (Athlon64, SATA), ale może na niektórych płytach głównych nie widać dysków SATA, co ciekawe na domowym komputerze ghost widzi mi macierz sprzętową (ASUS, ATA).

Propozycja do sprawdzenia – ściągnijcie z sieci jakąś wersję WindowsPE (kiedyś Chip nawet dodawał taka małą płytkę do pisma). Można ściągnąć legalne wersje z darmowym oprogramowaniem lub nielegalne z płytkami z mnóstwem przydatnego nielegalnego oprogramowania (ale to już raczej z sieci p2p lub mocno trzeba szukać) np. Hiren’s Boot CD albo świetna płytka, która mi ostatnio wpadła w ręce to „Super WinPE Plus 2004” (skopiowałem sobie ją od instalatorów pracowni!!! własną miałem rok starszą - 2003). Ostatecznie jeśli nam się nie uda nigdzie znależć to przy pomocy PEBuilder-a przygotowujemy sobie własną płytę WinPE.

Jak już mamy WinPE to uruchamiamy z tej płyty komputer. Jeśli po odpaleniu komputera z płyty widzimy dyski twarde to już jest OK., można będzie działać dalej. Jeśli nie to próbujemy w inny sposób. Sprawdzamy czy do komputera oprócz płyt CD dostaliśmy dyskietkę ze sterownikiem do macierzy (u mnie do każdej stacji roboczej jest dyskietka w zestawie, a do serwera zostawili instalatorzy). Jeśli nie ma takiej dyskietki to sprawdzamy zawartość płyty CD do płyty głównej komputera – oprócz sterowników do zintegrowanych urządzeń i utils-ów powinien byś sterownik do macierzy (opisana procedura jak przygotować taką dyskietkę). Jak już mamy dyskietkę ze sterownikiem do macierzy to ponownie uruchamiamy komputer z pyty WinPE ale podczas startu wciskamy klawisz F6 i z dyskietki dodajemy sterownik do dysku. Po uruchomieniu Windows na 90% powinniśmy widzieć dyski twarde (jeśli nie - to pozostaje metoda inwazyjna – przekładanie dysków z komputera pod warunkiem, że nie mamy plomby).

Wraz z pełnym ghostem, oprócz szeregu dodatków mamy dwie wersje dosowe – ghost.exe i ghost32.exe. Tą drugą (ghost32.exe) nagrywamy na płytę lub na dysk którego będziemy robić kopię (2 MB). Ghost32 umożliwia wykonanie kopii dysku/partycji w środowisku Windows. Po uruchomieniu komputera z płyty WinPE możemy zrobić w Windows obraz dysku twardego przy pomocu uruchomionego ghost32.

PS.
Właśnie przeprowadziłem test u siebie w domu a macierzą Asusa. WinPE zobaczył macierz po doinstalowaniu sterownika z dyskietki (F6) podczas uruchamiania.
Przed uruchomieniem PE podłączyłem dwa pendrive-y i nagrywarkę DVD firewire i też zostały zobaczone przez system PE. Odpaliłem GHOST32 i zacząłem robić obraz partycji na płytę (niestety ghost nie widzi zewnętrznej nagrywarki DVD, ale zapisał mi obraz na wewnętrznej nagrywarce CD). Na serwerach mamy nagrywarki DVD i dwie płyty za 85 groszy powinny wystarczyć na obraz serwera.
Odpaliłem też WinPE na szkolnym notebooku HP i wykrył kartę sieciową, na pewno wykrywa też kartę sieciową na serwerze Dell-a. Można by zrobić ghost-a zamiast na DVD to poprzez sieć (w razie problemów z drugim dyskiem na serwerze). Nie sprawdziłem tylko jeszcze szkolnych stacji roboczych, ale nie powinno być problemu z działaniem.

Mam nadzieję, że komuś się ten opis przyda.

Pozdrawiam
S.
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Jan 22, 2006 11:53 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Cieszę się Sebastian, że ponownie zawitałeś do nas. Twoje info rozwiązuje problem obrazów Ghostem. Rzeczywiście z dyskami SATA najlepiej radzi sobie NG 8.2. W związku z tym, że moje relacje z instalatorami nie były najlepsze nie miałem szans na tę wersję i obrazy. Na szczęście Krystian odbierał ostatnio pracownie i zebrał sporo istotnych informacji i materiałów na ten temat. Jestem pewien, że materiał ten zaprezentujemy na spotkaniu w Kęsowie. Do tych informacji mogę dodać, że specjaliści od M$ radzili również zastosować w przypadku NG 2003 i dysków SATA przełącznik:

ghost.exe /NOIDE

Co do RAID1 podobnie, jak Tobie szkoda mi dysków. Metoda dobra dla instytucji i firm komercyjnych.

Zainteresował mnie temat WinPE. Od jakiegoś czasu na spotkaniach KOPI zbieramy tego typu narzędzia. Niestety starsze bootowalne płyty, które przygotowywali organizatorzy nie zawsze radzą sobie z nowym sprzętem. To również dotyczy programów do partycjonowania dysków. (Był wątek na ten temat). W związku z tym, że na spotkaniu w Kęsowie chciałbym ten temat rozwinąć, by przygotować odpowiednie narzędzie dla opiekunów pracowni komputerowych prosiłbym o podzielenie się Twoimi doświadczeniami w tym zakresie. W tym celu, aby zachować porządek zakładam nowy wątek w dziale Programy Przydatne opiekunowi pn. Botoowalny dysk narzędzi opiekuna pracowni- PE Builder319.

Pozdrawiam i zapraszam pod link: http://www.kopi.eduforum.pl/forum/viewtopic.php?p=1115#1115
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bernard
Gość





PostWysłany: Mon Jun 19, 2006 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I nadal nie wim co zrobić, aby dodatkowy dysk był widoczny i do czegoś przydatny
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jun 19, 2006 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To akurat nie jest takie skomplikowane. Każ windowsowi założyć na nim partycję i sformatować, a możesz robić na nim, co chcesz. Możesz też wykorzystać go do założenia kopiii 1:1 istniejącego systemu (musisz mieć program, który będzie widział dyski sata, jeśli takowy tam jest).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Tue Jun 20, 2006 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Wszystkie obrazy Ghosta, które zostały zrobione przez integratorów i pozastawiane w szkołach są zrobione na wersji "Wiosna 2004". Co jest ciekawe, dalej instalują pracownie jako "Jesień 2005" i te z roku 2006 z obrazów Wiosna 2004. Czy nie potrafią zrobić aktualnych obrazów?
Wielu użytkowników nowych pracowni cieszy się ze starego oprogramowania SBS. Sprawdźcie właściwości serwera.
Do Bernarda
Jaki jest wpis w pliku boot.ini?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group