Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

... ja wiedziałem, ¿e tak będzie...
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 4:30 pm    Temat postu: ... ja wiedziałem, że tak będzie... Odpowiedz z cytatem

No i dopadło mnie też... pobliska szkoła dostała pracownię, kolega poprosił mnie o pomoc i.. w związku z tym muszę też zapytać bo windowsy to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej.
Serwer win2003 jest postawiony na raidzie 1 - dwa dyski samsunga po 120 giga, widoczne są trzy partycje NTFS. Ghost 2003 nie widzi dysków, jak zatem wykonać obraz serwera i jak go potem wgrać w razie padu? No i czym to zrobić?
Drugi problem, w pracowni nie ma osobnego komputera dla nauczyciela, a mają tam lekcje nauczyciele innych przedmiotów. Przydałoby się aby nauczyciel także maił dostęp do komputera podczas takiej lekcji. Jednak na serwer może zalogować się wyłącznie administrator. Jak to sensownie zmienić?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 10:57 pm    Temat postu: ghost nne Odpowiedz z cytatem

Maciek - na ghost wersja 8.0 mozna to zrobc - ja probowalem i wyszlo - trzeba zaznaczyc czy robisz caly dysk czy partycje .
Ja proponuje robic to na 2 etapy.
a. robic co jakis czas backaup serwera ( dosyc dlugo trwa mozna zautomtyzowc )
b. ghosty ( 8.0) robia sie szybko - np co tydzien
W raze czego mozna odzyskac szybko system na sbs a potem robic odtworzenie backaupa
Odnosnie nauczyciela na serwerze powiem ci jutro - pisze z domu a mam na serwerze swoje notatki jak zrobic - przypisac konto nieadmina jako stacja robocza na serwerze - dzis powiem szukaj na konsoli admina w GPA - ustawenie grupy lub konta jako stacji roboczej - jutro napisze w ssczegolach lub ktos szybciej to zrob za mnie tutaj Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm.. a masz też ten serwer na raid 1? Ja to próbowałem ghostem robić startując ze specjalnie przygotowanej płytki...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 11:44 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Coś mi się wydaje Maćku, że masz na myśli pracownie EFS edycja 2005, gdzie rzeczywiście rządzi windows serwer 2003. Jeśli tak faktycznie jest to mamy podobne problemy. W sąsiedniej szkole, gdzie od 3 miesięcy mam kilka godzin jest podobny sprzęt. Niestety wszystkie możliwe próby programami:
- ghost v. 6-8
- acronis TrueImage 8.0
- acronis TrueImage 8.0 server
- paragon image

wypadły fatalnie. Pomimo licznych deklaracji różnych osób na grupie i forach SBSa te programy nie radzą sobie z dyskami SATA (taka jest moja opinia). Możliwe, że MS zadbał, aby tego rodzaju próby były możliwe jedynie za pomocą ich narzędzia KOPIA ZAPASOWA. Temat ten przewijał się u nas w kilku poprzednich wątkach. Uruchomisz go za pomocą kreatora konfiguracji kopii zapasowych (START-Zarządzanie serwerem-Zarządzanie standardowe).
Narzędzie to ma kilka funkcji:

- kreator konfiguracji kopii zapasowych, który umożliwia skonfigurowanie i zaplanowanie wykonywania kopii zapasowych przy pomocy programu NT Backup.exe i harmonogramu zadań. Domyślne ustawienia tworzą pełną kopię zapasową. No i tutaj abyś się nie zdziwił Twój do tej pory "wielki dysk" nagle zacznie się niebezpiecznie zapełniać. To jest dla mnie największy problem tego rozwiązania. Programy innych producentów dużo lepiej radzą sobie z tym.

- generator raportów każdej archiwizacji, które są w Zarządzaniu Kopią Zapasową

- dokumentacja poszczególnych kroków przywracania

Program archiwizujący można uruchomić zarówno w konsoli Zarządzanie Serwerem lub w menu START-Wszystkie programy-Akcesoria/Narzędzia systemowe/Kopia zapasowa. Tutaj w oknie kreatora wybrać Tryb zaawansowany. Mamy tutaj trzy możliwości wyboru:

- kreator kopii zapasowych
- kreator przywracania
- kreator automatycznego odzyskiwania systemu

W tej ostatniej po przejściu kilku okien system zapisze np na dyskietce podstawowe informacje systemowe ASR (setup.log, asr.sif, asrpnp.sif), gdzie mieszczą się najważniejsze informacje dotyczące lokalizacji kopii i plików systemowych. Dyskietki tej używamy tylko do tej określonej kopii. Natomiast do startu uszkodzonego systemu potrzebny będzie również instalator SBSa.

Badając sprzęt takiej pracowni dochodzę do wniosku, że zestawienie 2 dysków SATA, z których jeden posiada partycje C:\, O:\ i R:\ a drugi jest pusty służy w przypadku tego ostatniego do archiwizacji danych. Możliwe również, że chodzi oto, aby wykorzystać ten dysk do mirroringu na macierzy RAID 1. Wtedy faktycznie bez dodatkowych prac, ustawiając odpowiednio bios możemy tworzyć na tym drugim dysku odpowiednio zabezpieczoną kopię.

Niestety w tym wszystkim zabrakło rzetelnej informacji, jaki to jest zestaw, jak wykorzystać jego możliwości techniczne, jak najlepiej zestawić te urządzenia. Nie chcę być złym prorokiem, ale czytając fora i dyskusje innych moich kolegów podejrzewam, że wiedza na ten temat jest skąpa. Dlaczego? Może to jest jakaś zasada, którą przyjęto odgórnie. "Rzucimy, co mamy, jakoś sobie poradzą" Nie przekonują mnie stwierdzenia, że były szkolenia, spotkania. Chyba nie jestem jedyny, który ma podobne przemyślenia, nie tylko, co do sprzętu, ale również prowadzonej "polityki edukacyjnej"

http://forum.2p.pl/read.php?f=43&i=43959&t=43959

lub

http://forum.2p.pl/read.php?f=43&i=43977&t=43977

Co do użytkowników, sprawdź Maćku, czy w Zarządzaniu Serwerem-Użytkownicy jest NauczycielXXX. W SbSach ta grupa ma specjalne uprawnienia, które można na każdym kliencie logować.

Login: nauczyciel001n
hasło: **********

Zazwyczaj stanowisko n-la jest tam, gdzie postawili skaner.
Jednak sprzętowo większość klientów ma to samo.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 9:03 am    Temat postu: Prośba Odpowiedz z cytatem

A tak przy okazji mam prośbę, czy ktoś może mi skopiować instalki do serwera EFS SBS edycja 2005 (na mój koszt oczywiście). Do tej pory szkoła, gdzie jest taka pracownia ich nie otrzymała.
Czy w tej placówce, gdzie pomagasz Maćku jest taki zestaw?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj cały wieczór googlałem i wydaje mi się, że ewentualnie ghost 10 powinien dać sobie radę. Choć pewien nie jestem, bo co prawda podają, że radzi sobie z RAID, ale na tym komputerze uruchomiłem Knoppixa, który nie zobaczył nic na tych dyskach, zatem może być to jakowyś RAID Windows-only. Miałem też podejrzenia, że tak naprawdę to nie jest RAID ale wstawiony pusty dysk, znając fachowość naszych firm, to wcale bym się nie zdziwił. Problem teraz w tym, że nie mam skąd zdobyć ghosta 10, bo szkoła tego nie kupi, a ja im tego też nie kupię Smile
Oczywiście w razie potrzeby wykorzystam wbudowane narzędzie, ale obawiam się, że w razie padów to i tak będą mnie wołali... przeraża mnie też ilość czasu potrzebna na taką zabawę, jak czytam o siedmiu godzinach instalacji standardowej, to mi się słabo robi... i pomyśleć, że u siebie też niedługo będę miał to badziewie. Przez siedem godzin to mogę sobie zainstalować dowolny serwer i dokonfigurować go w najmniejszym szczególe, a tu dopiero zaczyna się zabawa...
Cytat:
Co do użytkowników, sprawdź Maćku, czy w Zarządzaniu Serwerem-Użytkownicy jest NauczycielXXX. W SbSach ta grupa ma specjalne uprawnienia, które można na każdym kliencie logować.

No więc sprawdziłem, wszystko jest jak piszesz. Tyle że nauczyciel nie może zalogowac się na serwerze z powodu lokalnych zabezpieczeń, których nie mogłem znaleźć. A stanowisko nauczyciela to inna bajka. Przy dziesięciu tylko komputerach klienckich szkoda, żeby serwer marnował się...
PS. Co do płyt, to zapytam...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 6:14 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Niestety nie posiadam ghosta v.10. Zastanawia mnie tylko, jakim ghostem robili serwer instalatorzy (bo z pewnością tym narzędziem się posłużyli). Dlaczego też tak uparcie zmieniali temat, kiedy prosiłem o obrazy, których nie chcieli mi dać skopiować.
Ponadto jak to możliwe, że np. Andrzejowi udało się to zrobić. Może ma inną konfiguracje sprzętową?

Co do konta nauczyciela na serwerze.
Z tego co wiem, tak było w zaleceniach na serwerze pracuje jedynie administrator. Najlepiej, gdy zajmuje osobne pomieszczenie. U mnie serwer z przyczyn technicznych jest w pracowni, ale na adminie pracuję tylko ja. Stanowisko nauczycielskie jest również w pracowni i tutaj zajmują je uczniowie. Jeśli n-l ma coś do zrobienia to stanowisko jest jego a uczeń loguje się na swoje konto z innego wolnego kompa. W praktyce większość n-li woli korzystać ze sprzętu w pokoju n-skim lub biblioteki.
Można oczywiście założyć taką sytuację, że n-l chce pracować na serwerze. Wtedy można założyć mu konto np Franek i dodać je do odpowiedniej grupy, która ma uprawnienia pracy lokalnej na serwerze.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może Andrzej nie ma tego raida...
Na razie szukam ghosta i znalazłem jeszcze jeden program, w przyszłym tygodniu będę próbował...
Co do tych zaleceń, mi kiedyś na szkoleniu mówiono, że na konto administratora należy logować się tylko w konkretnym celu, a pracować na koncie operatora lub lepiej nauczyciela. Ciągła praca nauczyciela informatyki na koncie administracyjnym to proszenie się o kłopoty. Zresztą w linuksie mamy takie powiedzonko... praca na koncie roota to jak wyprzedzanie na drodze, szybko rób co trzeba i zjeżdżaj na swój pas (czyli na konto użytkownika). Dlatego wolałbym żeby mogli na serwer zalogować się nauczyciele, bo kompóow jest za mało w pracowni, a tu dość dobra maszyna pustostany ma Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od siebie dodam(ponieważ mam styczność z windowsem 2003, który do dzis wydaje mi sie dobrym rozwiązaniem;) ), że aby utworzyć takie konto na serwerze wchodzimy w
Narzędzia Administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy

Tutaj dodajemy użytkownika. Domyślnie zostanie on dodany do Grupy użyszkodników, ale możemy to zmienić wchodząc we właściwości, jednak grupa użytkowników wydaje się najbardziej trafna.(Myślę ze nie tworzyli innych lokalnych grup).

Możemy też utworzyć nową grupe i nadać jej specjalne uprawnienia do plików, jednak wydaje mi sie to bez sensu.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 11:05 pm    Temat postu: MAciek sprawdziłem ... stcja robocza - nauczyciele Odpowiedz z cytatem

Podaje jak to zrobić :
SBS Serer zwykły użytkownik -
Zarządzanie zaawansowane - NArzędzia administartora / użytkowmcy komputery / SBS MEn / ppm właściwości / Grupy Policy / Domain Cotulles
Defalt Domain / edycja / konfigurator komputera / ustaw system Wind / Ustaw zabezpieczena / Zasady lokalne / Przypisywnie praw użytkowników / ZEZWALANIE NA LOGOWANIE LOKALNE .
mozesz z konsoli lub zarzdznie zdalne to zrobic

Odnośnie ghosta [podam jutro robilem udalo sie zrobic ale z domu nie pamietam

pozdrawiam andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Na serwerze SBS możemy zezwolić na logowanie lokalne użytkownika.
Wybrać Narzędzia administracyjne / zasady zabezpieczeń kontrolera domeny / Ustawienia zabezpieczeń / Zasady lokalne / Przypisywanie praw użytkownika
Zasada Zezwalaj na logowanie lokalne dodać użytkownika lub grupę.

Dyski RAID
Czy w waszych pracowniach mieliście już oba dyski ustawione do pracy w trybie RAID (RAID 0 lub RAID 1)? RAID5 wymaga co najmniej trzech dysków dynamicznych. Mój drugi dysk był nieprzydzielony, utworzyłem nowe woluminy i przypisałem im nowe litery dysków. Zastanawiam się nad wykorzystaniem tego dysku, napiszcie jak wykorzystujecie ten dysk.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 11:53 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

U mnie dyski były widoczne w biosie, ale nie był uaktywniony RAID. Zresztą mirroring w trybie RAID1 mnie nie interesuje. Drugi dysk był czysty. Utworzyłem partycje nawet w Fat32 licząc, że ghost zechce zrobić obraz na innym systemie plików. Też bez rezultatu. Dysk przeniosłem do zwykłej stacji, by sprawdzić, czy czasami ustawienia biosu nie stanowią przeszkody w tworzeniu obrazu. Efekt podobny.

Kilka osób chwaliło program Partition Saving 2.91

http://www.idg.pl/ftp/pc_5814/Partition.Saving.2.91.html

Zobaczymy!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Jan 12, 2006 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, to logowanie lokalne to zrobię...
Ale z tym RAIDem to zaczyna być śmieszne. Ja nie sprawdzałem tego dokładnie, po prostu przyjąłem domyślnie, że jest tam RAID 1 (dwa dyski, widaczna pojemność to pojemność jednego....) Z tego co tu czytam to wychodzi, że tam faktycznie może być czysty dysk.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Thu Jan 12, 2006 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie odebrałem telefon że o 14 przyjadą instalować pracownię więc popytam u źródeł :lol:
No i jesli jeszcze o coś zapytać to napiszcie
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Jan 12, 2006 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja polecam sprawdzić przedewszystkim czy są wszystkie licencje i cd instalacyjne.
Wszystkie uwagi zanotować w pokwitowaniu. I modlić żeby nie było żadnych problemów z odbiorem Smile

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group