Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przejęcie pracowni komputerowej - SBS2003
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Thu Apr 14, 2011 1:14 pm    Temat postu: Przejęcie pracowni komputerowej - SBS2003 Odpowiedz z cytatem

Ponieważ to mój pirwszy post na tym forum, przede wszystkim witam Wszystkich serdecznie:), a teraz do rzeczy:)

Zostałem poproszony przez znajomą o przejęcie pracowni komputerowej w pewnej szkole podstawowej. Ponieważ nikt z obecnie panujących nie potrafił sie tym do końca dobrze zająć panuje w pracowni (jak i na komputerach) ogólny bałagan. Z tego co zdążyłem zauważyć na serwerze jest około 2000 kont natomiast uczniowie logują sie zaledwie na 3 lub 4. Zastanawiałem sie nad reinstalacją całego systemu SBS, tylko zastanawiam się czy zrobić to z płyt MEN'u czy MICROSOFT'u? Czy instalacja MEN'u będzie zawierała te 2000 kont czy konta będe mógł sobie pozakładać sam?
Jest tam 15 licencji CAL będę musiał dokupić jeszcze kilka, rozumie że mają to być licencje DevCAL?
Już chyba ostatnie pytanie:) Otóż zauważylem że na kilku kompach, które dołożone zostały w późniejszym terminie, dziwnie zachowuje się OFFICE. Jest on zainstalowany na każdym z tych komputerów i w momencie logowania się do domeny, office nie działa ze skrótów w menu start, jest on uruchamiany bedpośrednio z dysku komputera. Czy w pracowniach OFFICE powinien byc instalowany z serwera czy bezpośrednio na każdym stanowisku?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Thu Apr 14, 2011 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Instalujesz z płyt sbs i masz wówczas wszystkie konta. Jeśli masz 15 komputerów to jest tak zwana duża pracownia i jest tam 20 licencji. Przy małej pracowni jest 10 komputerów i 15 licencji.
Na serwerze menowski jest po 500 kont poziomu A, B, C, D i 100 kont nauczycieli.
Po postawieniu serwera (procedury tu na kopi) końcówki stawiasz z obrazu przez sieć i masz wszystkie programy włącznie z offisem. Przy pracy z serwera 40 minut i stacja postawiona.
Zostaje aktualizacja systemu i dogranie programów dla nauczycieli, ale to już inna bajka.
Pamiętaj jednak ze to nie jest twoje zadanie, a jak zrobisz raz za free to każdy (zwłaszcza przełożeni) będzie uważał ze to jest twój obowiązek w ramach 40h.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Thu Apr 14, 2011 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za odpowiedź. Nie jestem pracownikiem szkołySmile
Czy ponowna instalacja komputerów uczniowskich jest konieczna?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Apr 14, 2011 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli działają poprawnie, to nie. Ale trzeba je odpiąć od domeny i podpiąć potem ponownie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Fri Apr 29, 2011 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno pytanko, rozumię, że do SBS2003 dla szkół mogę normalnie dokupić licencje dostępowe i doinstalować. Jest to mała pracownia z licencjami na 15 (klika komputerów było dokładanych) i potrzebuję jeszcze 2 licencję. Pozzdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Apr 29, 2011 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lukas_power napisał:
Jeszcze jedno pytanko, rozumię, że do SBS2003 dla szkół mogę normalnie dokupić licencje dostępowe i doinstalować.
Tak, występują w paczkach po 5 sztuk. Ale warto poszukać oferty dla edukacji.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Fri Apr 29, 2011 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam dla tej szkoły otwartego MOLPA więc z tego co sie dowiadywałem, to można dokupić po sztuce WinSvrCAL 2011 SNGL OLP NL Acdmc DvcCAL i to będzie działało z 2003. Kosztuje to jakies 88 zł za licencje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Fri May 20, 2011 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie tego nieszczęsnego serwera:
- szkoła posiada tylko oryginalne płyty SBS2003 czy można z jakiegoś źródła pobrać płyty już ze skonfigurowanym systemem??
- jak rozpoznać jaka edycja jest zainstalowana?
- czy można zainstalowac nowszą edycję?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri May 20, 2011 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej sprawdzić w dokumentacji "rocznik" pracowni i pożyczyć od kolegi płyty dvd z tzw. "kolekcją menowską".
Mi się raz zdarzyło z konieczności zainstalować odrobinę nowszą wersję z kolekcji. Z tym, że nie wiem, jak by było z numerem seryjnym, mi akurat "łyknęło" ten domyślny przy aktywacji.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Mon May 23, 2011 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie z pożyczeniem płyt jest problem, a napiszcie prosze czy ma ktoś, albo może wiecie gdzie znaleźć opis instalacji wszystkich usług (które są zawarte w instalacji menowskiej) na czystej instalacji z Microsoftu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue May 24, 2011 9:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lukas_power napisał:
No właśnie z pożyczeniem płyt jest problem
ale z kupnem nie powinno byc problemu, są dwie edycje dostępne: czerwona i niebieska. Lepsza jest czerwona choc ma większe zalecane wymagania dla serwera (2 GB RAM, ale na 1 też pójdzie)
Lukas_power napisał:
a napiszcie prosze czy ma ktoś, albo może wiecie gdzie znaleźć opis instalacji wszystkich usług (które są zawarte w instalacji menowskiej) na czystej instalacji z Microsoftu?
Raczej tego nie znajdziesz.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Tue May 24, 2011 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lukas_power napisał:
napiszcie prosze czy ma ktoś, albo może wiecie gdzie znaleźć opis instalacji wszystkich usług (które są zawarte w instalacji menowskiej) na czystej instalacji z Microsoftu?


O jakich usługach mówisz ? DHCP, DNS, AD, ISA, itp ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Tue May 24, 2011 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W trakcie instalacji serwera SBS2003R2 z płyt Microsoft instalowane sa wszystkie składowe (ISA, DHCP, ........). W tym wydaniu nie ma możliwości instalaowania poszczególnych składników na osobnych maszynach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wed May 25, 2011 6:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale tu raczej jest mowa o samodzielnej instalacji i konfiguracji całego SBSa. Sam porzuciłem MENowską konfigurację i postawiłem wszystko od nowa. Dzisiaj serwer od pond 3 lat działa stabilnie, nic się z nim nie dzieje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Lukas_power
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Apr 2011
Posty: 9
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wed May 25, 2011 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwariuje z tym serwerem. Niby wszystko się ładnie postawiło, zostawiłem 20 kont poziomu C i D i 2 nauczycielskie, podłączyłem kopy uczniowskie do domeny i niby wszystko cacy, ale...
- na kompach uczniowskich mam postawionego OFFICE'a 2007 i jak zaloguje się do domeny jako administrator to w menu start w programach mam działające skróty do programów pakietu OFFICE natomiast np. jak zaloguje się na Studenta 001... to skróty nie działająSad
- jak wszystkie kompy zaloguje jako Student001d to na części kompów net działa a na części nie (pingi przechodzą) podobna sytuacja dzieje się jak zaloguje na inne konto
- zauważyłem że na 2 lub 3 kompach. w menu start brakuje polecenie Uruchom i Wyloguj, Panel Sterowani, a także Właściowści Mój Komputer
- na niektórych kompach po uruchomieniu IE pokazuje się komunikat SBS2003 Konfiguracja sieci, na pozostałych tego nie ma
- już po zalogowaniu do domeny nie są dostępne profile użytkowników na serwerze na dysku O
- kilka razy przy logowaniu zdarzyło się iż pojawił się komunikat o niemożności zalogowania do domeny i możliwości zalogowania do Profilu Lokalnego
Instalowałem z edycji czerwonej 2007/2008
Masakra


Ostatnio zmieniony przez Lukas_power dnia Wed May 25, 2011 4:50 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group