Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS 2010
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Jun 28, 2011 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden problem z którym borykam sie od wczoraj - zdalny dostęp. Zacząłem od tego co znam - pulpit zdalny. Uruchomiłem potrzebna usługę i w LAN-ie działa. Jako, że mam Neostradę i korzystałem zawsze pod sbs-em z no-ip.com zainstalowałem klienta linuksowego, skonfigurowałem wg readme. Wygląda na to, że działa bo na stronie serwisu pokazywany jest prawidłowy adres IP. Ale dostępu zdalnego z internetu nie ma. Zainstalowałem w domu NX i też klapa. W czym rzecz? Na routerze port 3389 jest, rzecz jasna, przekierowany. Nic tu sie od strony WAN nie zmieniło. Czy coś jeszcze trzeba zrobić na serwerze?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 28, 2011 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Uruchom komputer z płyty w trybie live i skopiuj sobie ten ukryty katalog (.italc) we właściwe miejsce na dysku. Skoro na płycie on jest, to i po instalacji musiał być. Dlaczego ty go teraz nie masz to nie wiem.
2. Jeśli masz router od Neostrady i EOS otrzymuje od niego IP z puli prywatnej to masz dwa wyjścia. Możesz ustawić przekierowanie portu 22 na routerze tak, aby wskazywał IP EOSa. Drugie lepsze wyjście to ustawić EOSa jako komputer DMZ. Niestety nie wszystkie sprzętowe routery Neo mają tę opcję.
NX korzysta z tunelowania SSH i trzeba najpierw sprawdzić połączenie SSH (zgodnie z opisem w podręczniku), a jeśli połączysz się przez ssh (w Windows program PuTTy), to i NX pójdzie. Port 3389 do niczego potrzebny nie jest.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Jun 28, 2011 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
1. Uruchom komputer z płyty w trybie live i skopiuj sobie ten ukryty katalog (.italc) we właściwe miejsce na dysku. Skoro na płycie on jest, to i po instalacji musiał być. Dlaczego ty go teraz nie masz to nie wiem.
Ja też nie wiem. Mogę sprawdzić jutro.
Maciek napisał:
2. Jeśli masz router od Neostrady i EOS otrzymuje od niego IP z puli prywatnej to masz dwa wyjścia. Możesz ustawić przekierowanie portu 22 na routerze tak, aby wskazywał IP EOSa. Drugie lepsze wyjście to ustawić EOSa jako komputer DMZ. Niestety nie wszystkie sprzętowe routery Neo mają tę opcję.
Nie mam routera od Neo. Jest to D-link, dość zaawansowany.
Maciek napisał:
NX korzysta z tunelowania SSH i trzeba najpierw sprawdzić połączenie SSH (zgodnie z opisem w podręczniku), a jeśli połączysz się przez ssh (w Windows program PuTTy), to i NX pójdzie. Port 3389 do niczego potrzebny nie jest.
3389 jest potrzebny do pulpitu zdalnego. Przez SSH nie działa.
Reasumując, podoba mi się ten Eos jako lekki system i mniej obciążający sieć niż SBS (stacja robocza znacząco szybciej się uruchamia). Widzę jednak, że sporo czasu muszę temu poświęcić. I właśnie zastanawiam się czy nie wrócić do sbs-a, który mam oswojony.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 28, 2011 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrozumiałem, ze chcesz się łączyć z EOSem zdalnie i okienkowo, do tego jest NX, który nie działa na porcie 3389 tylko na 22 (tunel SSH). Jeśli potrzebujesz pulpitu zdalnego z jakiegoś Windowsa w sieci, to przekierowanie portu musisz ustawić na EOSie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Jun 29, 2011 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napisałem, że chcę na początek użyć pulpitu zdalnego do dostępu z domu (spod Windowsa), a potem ewentualnie przejdę na NX. Dlatego pytałem o port 3389. W sieci lokalnej pulpit zdalny ze stacji Windows na Eosa działa. Dlaczego nie działa od strony internetu?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Jun 29, 2011 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z iTALC-iem ruszyłem. Utworzyłem katalog o nazwie .italc w /etc/iTALC Solutions i program się uruchamia. Powstało dowiązanie do tego katalogu w /home/ram. Ciekawe, że za nic nie dało się utworzyć takiego katalogu (.italc) w /home/ram.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Jun 29, 2011 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, coś sie posypało. Na przemian wyłączają sie interfejsy sieciowe. Instaluję serwer od nowa.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jun 29, 2011 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tzw pulpit zdalny jest w zasadzie przeznaczony wyłącznie do pracy w sieci lokalnej. Opiera się to na VNC, a więc trzeba forwardować porty VNC. Jest to kiepskie rozwiązanie i nie zostało usunięte z ostatniej wersji tylko przez zapomnienie. Potrzebuje dużej ilości danych, jest mało bezpieczne i juz przy 256 kbit się tnie. NX działa sprawnie nawet przy 128 kbit.
Co z interfejsami to nie wiem... Wyłączania się interfejsów sieciowych nigdy nie zauważyłem. Natomiast nie wykluczam zjawiska zamiany interfejsów, jeśłi coś w konfiguracji poszło nie tak. Na stronie nieco innego systemu http://cdn.freesco.pl został opisany mechanizm "przytrzymania" kart sieciowych na właściwych miejscach. W EOSie robi się to identycznie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie chodzi o wyłączanie się kart, a nie zamianę miejscami. Karty nie są identyczne. Zauważyłem to wczoraj, a że były i inne problemy to przeinstalowałem serwer (na szczęści to kilkanaście minut). Konfiguracja kart bez problemu, ustawione jak trzeba w firewallu, dostęp do internetu OK, podobnie jak z logowaniem stacji w sieci lokalnej. Tak było wczoraj, po instalacji serwera. Dziś przychodzę do szkoły (serwer cały czas włączony) i - nie ma dostępu z serwera do stacji roboczej (italc, ping po nazwie). Sprawdzam (w Centrum konfiguracji sieci), jest tak jak przed instalacją - karta eth1 wyłączona. Włączam ją ręcznie. Po chwili brak dostępu do internetu - wyłączyła się eth0. Włączam ją. Sprawdzam w Centrum - eth0 na zielona, eth1 na brązowo. Ping na stacje nie idzie. Idę do stacji, o dziwo loguje się, jest dostęp do internetu, ping na serwer i na zewnątrz idzie. Czy to co przedstawia Centrum konfiguracji sieci jest miarodajne? Wygląda na to, że jeśli jest informacja o rozłączonej karcie od WAM (eth0), to tak jest naprawdę i nie ma internetu. Gdy jest informacja o wyłączonej od LAN (eth1), to mimo tego sieć lokalna działa. Z serwera na stację po nazwie - nieznany host, po IP idzie. Coś z DNS?
W italcu dodałem dwie stacje, ale komunikuje mi, że są niedostępne (na stacjach klienci zainstalowani).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy zmagań. iTALC nie działa mimo, ze wpisałem nazwy i adresy stacji do DHCP. Zresztą, pingi po nazwie do stacji nie chodzą, po IP tak.
Następna sprawa - jak spowodować by usługa noip2 uruchamiała się wraz z bootowaniem? Ręcznie uruchamia się i działa. Próbowałem wg przepisu z readme, ale nie skutkuje:
Cytat:
HOW TO START THE CLIENT

The noip2 executable can be run by typing /usr/local/bin/noip2

If you want it to run automatically when the machine is booted, then
place the following script in your startup directory. (/etc/init.d/rcX.d
or /sbin/init.d/rcX.d or ???)

#######################################################
#! /bin/sh
# . /etc/rc.d/init.d/functions # uncomment/modify for your killproc
case "$1" in
start)
echo "Starting noip2."
/usr/local/bin/noip2
;;
stop)
echo -n "Shutting down noip2."
killproc -TERM /usr/local/bin/noip2
;;
*)
echo "Usage: $0 {start|stop}"
exit 1
esac
exit 0
#######################################################

Where the 'X' in rcX.d is the value obtained by running the
following command
grep initdefault /etc/inittab | awk -F: '{print $2}'

Killproc can be downloaded from ftp://ftp.suse.com/pub/projects/init
Alternatively, you can uncomment the line after #! /bin/sh

Utworzyłem plik rc5.d (bo X wyszło 5) w /etc/init.d/ ale nie działa.
I jeszcze jedno - NX.
W sieci lokalnej działa. Sprawdziłem przed chwilą z domu - klapa.
Adres IP na pewno dobry, klucz ten sam co zastosowałem w LAN-ie. W Details po niepowodzeniu nie widzę błędów:
Cytat:
NX> 203 NXSSH running with pid: 4336
NX> 285 Enabling check on switch command
NX> 285 Enabling skip of SSH config files
NX> 285 Setting the preferred NX options
NX> 200 Connected to address: 83.21.249.162 on port: 22
Dodam, że port 22 przekierowałem na routerze na adres zewnętrzny serwera.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacznę od końca. Nie kombinuj przypadkiem nic z ustawieniami NX, bo zepsujesz na dobre. Jakiś czas temu miał problem Mirek, któremu się jego domowy komputer nie chciał łączyć. Okazało się, że przyczyna była po stronie domowej sieci.
Zainstaluj PuTTy i sprawdź, czy połączysz się z serwerem z domu przez ssh (oczywiście konfigurator ssh uruchomiłeś i dodałeś tam swojego użytkownika). Połączenie ssh powinno się nawiązać normalnie, nie może to trwać zbyt długo. Dopiero wtedy uruchom klienta NX i sprawdź połączenie.
Co do uruchamiania skryptu noip, to źle się zabrałeś do rzeczy. Nie tak jest napisane w opisie. Zawartość skryptu zapisz w pliku np. no-ip
Kod:
#! /bin/sh
# . /etc/rc.d/init.d/functions # uncomment/modify for your killproc
case "$1" in
start)
echo "Starting noip2."
/usr/local/bin/noip2
;;
stop)
echo -n "Shutting down noip2."
killproc -TERM /usr/local/bin/noip2
;;
*)
echo "Usage: $0 {start|stop}"
exit 1
esac
exit 0

Wywołanie wpisz do pliku rc.local (/etc/rc.d) jako /sciezka/no-ip start - plik oczywiście musi mieć prawa 755.
Możesz też zrobic plik o takiej postaci:
Kod:
#! /bin/bash

#
# Startup script for firewall (nnd mode)
#
# chkconfig: 345 59 8
# description: noip
# processname: noip2
# pid /var/run/noip.pid
# config: /noip.conf

# Source function library.

. /etc/rc.d/init.d/functions

case "$1" in
start)
echo "Starting noip2."
/usr/local/bin/noip2
;;
stop)
echo -n "Shutting down noip2."
killproc -TERM /usr/local/bin/noip2
;;
*)
echo "Usage: $0 {start|stop}"
exit 1
esac
exit 0

Zapisać gho z prawami 755 w /etc/rc.d/init.d i jako root wykonać polecenie w konsoli chkconfig --add no-ip - od tego momentu pojawi ci się to w zarządzaniu komputerem (system - usługi).
Jełśi chodzi o italc to nazwy mają znaczenie ozdobne - trzeba wpisać IP.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez PuTTy działa! Co więc muszę zrobić z NX by sie połączyć? Mam w domu router, ale skoro PuTTy działa, to port 22 nie jest blokowany.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skonfigurować sesję w kliencie. wpisać adres i port 22, zaznaczyć, ze używać będziesz KDE, typ połączenia to ADSL.
Logujesz się z tym samym użytkownikiem co przez ssh, nigdy nie może to być root.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jun 30, 2011 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To wszystko zrobiłem i nie działa.
Dodam, że identycznie jest z Eosa, tego którego mam na domowym komputerze. Klient NX niby nawiązuje połączenie ze zdalnym serwerem i nic z tego nie wynika.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Jul 01, 2011 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, Maciek za wszelkie rady. Niestety, ostatnie niemal 3 tygodnie poświęcone instalacji i konfiguracji serwera Eos 2010 mocno mnie rozczarowały. Dziś po raz kolejny instalowałem serwer (akurat to nie jest zbyt uciążliwe). tym razem próbowałem na niezawodym dysku SCSI (70 GB), których mam 2 sztuki. Okazało sie to niemożliwe - instalator nie rozpoznaje dysku. Zainstalowałem na SATA. Problemy te same co podczas poprzedniej instalacji. No, no-ip oraz obsługę UPS załatwiłem. Ale dostępu zdalnego nie.
Reasumując, czas który na to poświęciłem mógłym wykorzystać na własną instalacje SBS z oryginalnych płyt MS i jego konfigurację. Sądzę, że z lepszym efektem. Pozostaje wrócić do tego co mi dobrze znane. Trudno, nie zawsze eksperymenty dają rezultat pozytywny, ale pewnie zawsze czegoś uczą.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group