Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DHCP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Fri Jan 06, 2006 10:14 am    Temat postu: DHCP Odpowiedz z cytatem

Witam,
Namnożyło mi się serwerów DHCP i chciałbym to jakoś uporządkować - może coś poradzicie.
Szkolny serwer (obsługa stacji w pracowni) ma domyślnie zapuszczony serwer DHCP, z którego mogę korzystać, gdy SBS (dla uproszczenia tak nazwijmy ten komputer) jest włączony.
W sieci są jeszcze inne komputery (poza pracownią).
Dystrybucją Internetu zajmuje się modem ADSL z wbudowanym routerem - kolejny serwer DHCP, do niego zaś podłączony jest Access Point Wi-Fi (trzeci serwer DHCP).

Stąd moje pytanie jak najbardziej optymalnie skonfigurować DHCP w powyższej konfiguracji, w taki sposób, aby podłączanie kolejnych klientów sprowadzało się do wetknięcia kabelka do karty sieciowej lub kliknięcia połącz w przypadku sieci bezprzewodowej (na razie jest to sieć o swobodnym, ogólnym dostępie).

Czy (jak) mogę wyłączyć serwer DHCP SBS'a, ustawiając jako jedyny ten w ADSL'u, wyłączając również ten z AP?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Jan 06, 2006 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sieci może pracować tylko jeden serwer DHCP. Z reguły po włączeniu komputera z drugim serwerm DHCP ten pierwszy się wywala. W przypadku urządzeń sprzętowych zapewne jest mechanizm powodujący natychmiastowy restart, więc potem wywali się ten, który jest na komputerze. Sądzę, że najlepszym wyjściem jest zostawienie tego, który jest w routerze (o ile jest w jednej sieci z pozostałymi), natomiast usługę dhcp na sbs można wyłączyć, choć o ile pamiętam trzeba się przy tym sporo naklikać Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Jan 06, 2006 2:33 pm    Temat postu: rada Odpowiedz z cytatem

Choć brak mi informacji jaki masz sbs i internet to moja rada jest taka. Zorganizuj to tak, jak opisaliśmy z Maćkiem i Krystianem w testowaniu. Są dwa artykuły na ten temat:

z SBS NT4 - http://www.kopi.eduforum.pl/arty/nnd/index1.htm

z SBS 2003 - http://www.kopi.eduforum.pl/arty/nnd/index.htm

Stawiamy NND, który odbiera sygnał internetowy radiowo, bądź przez neo za pośrednictwem modemu (tutaj ustawiamy je na brydge bez dhcp - można to zrobić zarówno w modemie jak i AP). Pracownia jak i inne komputery otrzymują stały adres, który w przypadku SBSa nie eliminuje pracy jego DHCP. Oczywiście w NND tę usługę należy zatrzymać. Rozwiązanie kapitalne, gdyż umożliwia pracę pod kontrolą (jeśli mamy na to ochotę), weryfikuje treści i programy (jeśli mamy na to ochotę), umożliwia zastosowanie serwera www itp.

Co do zatrzymania usług DHCP w SBSach. W nowszych wersjach SBSa - START Zarządzanie serwerem - Usługi - prawy klik na DHCP - Zatrzymaj (można również przez Narzędzia administracyjne wybrać DHCP - akcje Zatrzymaj).

W starszych wersjach: Podgląd Zdarzeń - Usługi - Serwer DHCP - Zatrzymaj (lub Narzędzia administracyjne - DHCP - Akcje - Zatrzymaj lub Panel Sterowania- Usługi)

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Mon Jan 09, 2006 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój serwer to SBS2K czyli Windows 2000.
Rozwiązanie z ndd na razie odpada, bo z tego co zdołałem się zorientować wymaga dodatkowego komputera, lepiej niech dzieciaki na nim pracują.
DHCP z routera ADSL wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Zastanawiam się tylko czy nie skomplikuje łączenia z serwerem w przypadku automatycznej instalacji stacji (z obrazu)?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Mon Jan 09, 2006 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zastanawiam się tylko czy nie skomplikuje łączenia z serwerem w przypadku automatycznej instalacji stacji (z obrazu)?

To skąd komputer ma adres nie ma znacznia, ważne żeby był w tej samej klasie. Jeżeli tak będzie, instalacja przebiegnie bez problemu.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wpadłem na jeszcze inny pomysł: W serwerze zapodam 2 karty sieciowe, natomiast na modemie ADSL (lub AP) zostawię włączony drugi DHCP. Nie powinno być konfliktu pomiędzy tymi serwerami i w żaden sposób nie zmieni to konfiguracji szkolnej pracowni.

Przy okazji:
Jak zmienić pulę adresów serwera DHCP (Win2k SBS)?
Domyślnie jest 192.168.16.10-192.168.16.200... chciałbym ograniczyć do 192.168.16.50 (np)
PS. Wczoraj odpaliłem zewnętrzną antenę Wi-Fi - ale ma power'a!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to dość mądre wyjście.
W razie awarii któregoś z urządzen, nie mam Internetu ale chodzi nam sala (z domeną).
Jednak jak rozumiem wtedy Internet do stacji 'leciał' by zachaczając jeszcze o serwer? Według mnie to minus rozwiązania.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

start>programy>narzedzie administracyje>DHCP bedac zalogowanym na serwerze, nastepnie przy pierwszym "+" bylo pod menu z zakresem klikasz na istniejacym i go edytujesz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ha,
Próbowałeś to zrobić? Mam tam tylko jeden zakres (właśnie ten z powyższego postu) i nie ma opcji edycji (czy zmiany) Mogę za to dodać jakieś wykluczenia... Nie kumam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Thu Jan 12, 2006 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie raz - zawsze moglem edytowac
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Fri Jan 13, 2006 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki, tx. Mam to!
Należy wybrać właściwości dla 'folderu' Zakres Smile Czasami jak zaćma Cię trafi, to nic nie pomoże Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group