Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Win$ czy LinX, a mo¿e jedno i drugie
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Jan 02, 2006 11:03 pm    Temat postu: Win$ czy LinX, a może jedno i drugie Odpowiedz z cytatem

W nawiązaniu do postu...
http://www.kopi.eduforum.pl/forum/viewtopic.php?t=134

mała konkluzja i poprostu nowy temat bo już tam dyskusja poszła zupełnie daleko od tematu


Co do instalacji linuksa...
Jeszcze nie testowałem ale jak mi się uda to zamierzam zrobić tak:
Na serwerze postawić wirtualną maszynę (jest WMware player), a na niej linuksa z LTSP (daje to możliwość zalogowania terminalowego do systemu)
A na uczniowskich stacjach logowanie właśnie z sieci. I jak ktośchce windowsa to normalnie będzie mu działał windows,a jak z linuksa to logowanie terminalowe (zdaj sięże karty są z bootromem) [nie testowałem tego jeszcze - to tylko propozycja]

Co do DOMENY na linuksie dla win 98 - to mam sambę postawioną na NND (stary kompik jakieś Pentym 133Mhz i z 48 ramu na SIMach - może to sięda zmienić). Aktualnie testuję na 2 komputerkach. można sporio osiągnąć poprzez netlogon, i plik config.pol. Aktuanie rozpracowuję mapowanie grup w linuksie a zachowanie się grup tworzonych w programie poledit.
No i jest jedna ciekawostka - założenia dl agrup działająmi TYLKO wtedy gdy są ustawione profile mobilne
Będę pisał pracę mgr na temat administrowania siecią w placówkach edukacyjnych i właśnie rola linuksa jako kontrolera domeny (mam 15 kompów z win 95 lub 98 i totalny bałagan - domena ma pomóc)
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Iwona
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue Jan 03, 2006 4:31 pm    Temat postu: Win$ czy LinX, a może jedno i drugie Odpowiedz z cytatem

Dzięki,
to rzeczywiscie dyskusja na osobny wątek. Chyba poczekam ... do wiosny na instalację Linuksa - jeszcze sie nie oczytałam z problemem, a i poczekam na innych doświadczenia w tym względzie.
pozdrowienia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 03, 2006 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba sobie przede wszystkim zadać sobie pytanie, po co instalować linuksa?
Przyczyn może być kilka.
1. Linux jako router i brama do internetu. Nie musi to mieć nic wspólnego z rekonfiguracją całej pracowni i jest to dobre rozwiązanie, bo używanie do tego windows to samobójstwo...
2. Linux jako serwer samby. Zakładając, że mamy komputery w sieci, które chcemy podpiąć do domeny i poddać kontroli, można zastosować do tego serwer linuksowy. rozwiązanie skuteczne i stabilne, a przy tym znacznie tańsze.
3. Chcemy dać uczniom szansę poznania innych systemów. Tu poddałbym w wątpliwość sposób z vmware. Jeśli jednocześnie na LTSP połączy się 10 komputerów, to wymaga to dość mocnego serwera z przynajmniej 1 giga RAMu i dość mocnym procesorem. Vmaware neistety bywa dość powolne. Może się okazać, że wirtulany serwer LTSP będzie odpowiadał maszynce z procesorem 300 MHz i 128 RAM, a to będzie już kiepsko... Ja w takim przypadku preferowałbym linuksa jako drugi system na stacjach w pracowni...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeden za najwazniejszych przyczyn to punkt 3 - zainteresowanie podejrzewam w wielu szkolach bylo by duze ( u mnie raczej z tym kiepsko jest :S)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Fri Jul 28, 2006 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie jak daje sobię radę Linux jako kontroler domeny.
Czy może jakieś podsumowanie dividos?
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
radek
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2005
Posty: 19
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Fri Jul 28, 2006 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli interesuja Cie funkcje kontrolera domeny to samba radzi sobie z nimi bardzo dobrze (nawet sa dodatkowe mozliwosci: np. trzymania wszystkich praw, userow itp itd w bazie mysql/postgresowej) co daje Ci mozliwosc np. konfiguracji kilku skontrolerow domeny z tymi samymi ustawieniami


Jesli jednak interesuje Cie funkcjonalnosc kontrolera domeny z AD to niestety samba zostaje daleko w tyle ... mowiac konkretnie sama samba nie posiada tej funkcjonalnosci. Istnieja w sieci nakladki na sambe ktore pozwalaja je osiagnac ale:
a) nie sa darmowe
b) nie sa takie dokladne jak natywne AD

proponuje odwiedzic archiwum grup dyskusyjnych:
pl.comp.os.linux
pl.comp.os.linux.sieci

tam ten temat byl walkowany wielokrotnie


--
r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Sat Jul 29, 2006 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyną funkcją, której mi brakuje to utrzymanie w dobrej kondycji stanu komputerów klienckich na Win98 - na makach miałem tak:
wchodzę na lekcję i mówię: logujemy się, wchodzimy na odpowiednią stronę pobieramy pliki, robimy na nich ćwiczenia, przesyłamy je do oceny, wylogowujemy się i do domciu!.
Neta mam na NND a pliki udostępniam przez www, oceniam poprzez moodle.
To jedyne czego potrzebuję to maszyny z konieczności z win 98 (bo 300MHz) na której zawsze działa internet i kilka programów. Oczywiscie sam Win98 pewności nie daje i dlatego pytam o sambę.
Mam wprawdzie SBS na NT4 ale z jego funkcji potrzebny jest tylko kontroler domeny.
Może ktoś ma gotowe rozwiazanie, wiem, że googlać można i często to robię, tym razem liczę jednak na gotowca Wink ale i tak chętnie zajrzę pod podane linki.
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Jul 30, 2006 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są dwa rozwiązania. Pierwsze wymaga trochę kasy - zakup recovery card i włożenie do każdego komputera z zainstalowanym i dobrze skonfigurowanym systemem windows 98. Po każdym restarcie przywracany jest pierwotny stan systemu, a jednocześnie umożliwia użytkownikom dowolne działania bez żadnych konsekwencji.
Drugie to samba jako kontroler domeny, stosunkowo najprościej zrobić to na Freesco - miałem niegdyś takie rozwiązanie. Konta użytkowników zakłada się w "poledicie" plik wynikowy kopiuje do samby i działa.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Jul 31, 2006 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Konta użytkowników zakłada się w "poledicie" plik wynikowy kopiuje do samby i działa.

To raczej nieścisłość - ograniczenia dla kont zakłada się w poledicie, ale konta muszą być założone i w linuksie i w sambie...

Co do podsumowania to napisałem pracę mgr obejmującą właśnie takie zagadnienie - win 98 i samba. NIestety opublikować mogę dopiero po 6 miesiącach - pierwszeństwo ma uczelnia. Czyli dopiero w grudniu będzie można coś wystawić w necie Sad

Samba fanie chodzi jako kontroler - również pod NND. Osobiście takie rozwiązanie właśnie stosowałem. Napisałem też skrypt do zakładania konta uczniowskiego (automatycznie dodaje konto do systemu i do samby, etc...). Wiele rzeczy jest jeszcze do dalszeggo rozwijania ale podstawy sa opisane.

byle do grudnia!
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Mon Jul 31, 2006 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jaki komp sprawdziłby się na 800 userów (pod NND)?
Jednocześnie pracowałoby około 30.
Czy mechanizm quota jest tam?
A o tym skrypcie nikomu nie powiem Smile
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jul 31, 2006 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie popełniłem zbyt daleko idący skrót myślowy. W poledicie zakładamy profile ograniczeń dla usera. Żeby to działało, musi być użytkownik systemowy i użytkownik w sambie. Ja to robiłem tak, że użytkownikowi systemowemu kasowałem hasło, aby nie mógł się logować w systemie.
Co do sprzętu - masz mieć 800 indywidualnych użytkowników? To będzie makabra z dodawaniem ich. Dla samby bardziej istotne będzie tych 30 rółnocześnie zalogowanych. Sprzęt nie musi być z najwyższej półki ale sugerowałbym procesor koło 1 GHz i 512 MB RAM. Quota jest do zainstalowania w NND.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Mon Jul 31, 2006 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W kompie procka mam koło 2,2 GHz i 256 MB RAM - może uda się wykombinować jeszcze troszkę... .
Kiedyś w jakimś Linux w szkole nr 27 czytałem artykuł o dodawaniu userów poprzez skrypt na www (bardzo dobrze przyjeli to uczniowie - każdy sobie wymyślał login i hasło), a i pewnie troszkę podpowie dividos Smile
No niestety szkółka ma 1200 dusz i początek roku spędzałem na dodawaniu userów, kazałem zmieniać im hasła i potem to już oni mieli problem.
To pod koniec tygodnia postawię serwerek i wtedy jeszcze poproszę o pomoc...
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dividos
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Jan 2006
Posty: 136
Skąd: Konin

PostWysłany: Mon Jul 31, 2006 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W końcu skrypt to nie cała praca mgr Wink

Kod:
#!/bin/sh
    # Skrypt automatyczne tworzenia konta uczniowskiego
    # w domenie - na potrzeby szkolnej pracowni komputerowej
    # author Dawid £awnicki dividos (at) gmail.com
    # ver. 1.3 2006-06-21
clear
####################################
# konfiguracja:
#*****************************
#ustalanie minimalnej i  maksymalnej ilości parametrów
#
MINPARAM=4
MAXPARAM=4
# definiowanie zmiennych
ILOSCARG=$#
LOGIN=$1
IMIE_NAZWISKO=$2
HASLO=$3
OPIS=$4
GRUPA_U="users"
GRUPA_N="nauczyciele"
#
####################################
###_@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@_#
# deklarowanie funkcji
function konto_u_smb
{
echo '>>> FUNKCJA KONTO_U <<<
'
  grep "^${LOGIN}:" /etc/passwd  >/dev/null 2>&1  ;
  if [ $? -eq 0 ];
   then echo '
+ Użytkownik  '$LOGIN' istnieje w systemie -OK
  = mogę zakładać konto w sambie (domenie) =
   ';
   smbpasswd -L -a -e "$LOGIN"
   echo "$HASLO" > pass
   echo "$HASLO" >> pass
   smbpasswd -s $LOGIN < pass
   rm ./pass
   else echo '
!!!!!!>> B£¡D <<!!!!!!!!!
- Nie utworzono poprawnie tego użytkownika w systemie
  Konto domenowe nie zostało założone'
   echo;
    exit;
    fi
}
function konto_u
{
echo '>>> FUNKCJA KONTO_U <<<
--------------------------
 Zakładam konto uczniowskie
--------------------------
';
echo "Login użytkownika to    " $LOGIN;
grupa="$GRUPA_U"
Grupy=""
powloka="/bin/false"
home="/home/uczniowie/$LOGIN"
echo "Katalog home to >>   "$home
mkdir -p $home
if [  $? -gt 0 ]; then echo '!!!>> PROBLEM z założeniem katalogu' $home'kończę <<!!!'; exit; fi
mkdir -p "$home/Moje dokumenty"
if [  $? -gt 0 ]; then echo '!!!>> PROBLEM z założeniem katalogu' "$home/Moje dokumenty" 'kończę <<!!!'; exit; fi
mkdir -p "$home/Pulpit"
if [  $? -gt 0 ]; then echo '!!!>> PROBLEM z założeniem katalogu' "$home/Pulpit" 'kończę <<!!!'; exit; fi
cp /etc/skel $home;
chmod -R 700 $home;
useradd  -d "$home" -g "$grupa" -s "$powloka" -c "$IMIE_NAZWISKO" "$LOGIN";
if [  $? -gt 0 ]; then echo '!!!>> Konto systemowe nie zostało utworzone <<!!!'; exit; fi
if [ -n $Grupy ]; then usermod -G "$Grupy" "$LOGIN" ; fi
chown -R $LOGIN. $home
}
function sprawdz_usera
{
echo '>>> FUNKCJA SPRAWDZ_USERA <<<
'
#######################################################################
# sprawdza czy takie konto istnieje
# oraz czy nazwa usera jest małymi literami
#
echo "sprawdzanie poprawności nowego użytkownika" $LOGIN;
echo "===========================================";
  grep "^${LOGIN}:" /etc/passwd  >/dev/null 2>&1  ;
  if [ $? -eq 0 ];
   then echo '!!!!!!!!!!!!!>> B£¡D <<!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Użytkownik  '$LOGIN' Juz istnieje w systemie
wybierz inna nazwe (pierwszy parametr)';
   echo;
   exit
  elif [ ! "$LOGIN" = "`echo $LOGIN | tr A-Z a-z`" ]
  then  echo "- Nazwa użytkownika '$LOGIN' zawiera niewłaściwe (wielkie litery) znaki trzeba zmienić na małe";
  echo;
  exit;
    else echo "+ Takie konto może zostać założone OK";
    echo;
fi
}
function info_argumenty
{
echo '
>>> FUNKCJA INFO ARGUMENTY <<<
=============================
Ois kolejnych parametrów:
nazwa_usera       - jeden wyraz
"nazwa wyświetlana"   - np.: imię i nazwisko - w cudzysłowie
haslo            - haslo nadane przez admina
"Opis konta"      - opis, np jaka klasa - w cudzysłowach
=============================
PRZYK£AD:
'`pwd`$0' nowakja "Jan Nowak" tajnehaslo345 "Uczeń klas IV-VI rocznik 1996"
';
}
function sprawdz_argumenty
{
echo '>>> FUNKJCJA SPRAWDZ_ARGUMENTY <<<
'
if [ $ILOSCARG -lt $MINPARAM  ]
then echo '
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za mało argumentów jest' $ILOSCARG '
a jest powinno być' $MINPARAM;
info_argumenty
exit;
elif [ $ILOSCARG -gt $MAXPARAM ]
then echo '
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za dużo argumentów, max to '  $MAXPARAM '
możliwe że nie uwzględniłeś poprawnie cudzysłowów';
info_argumenty
exit 0;
else
echo '
 + parametry OK,
 przechodzę do sprawdzenia możliwości założenia konta
 ------------------------------------------
 ';
fi   
}
# Koniec deklaracji funkcji   #
#@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@##
#===============================================
#    Start programu   
#===============================================
sprawdz_argumenty
if [ $? -eq 0 ]; then echo 'argumenty ok'; sprawdz_usera; fi
# tu dodać wybor konta -n czy u
if [ $? -eq 0 ]; then konto_u; fi
if [ $? -eq 0 ]; then konto_u_smb; fi
if [ $? -eq 0 ]; then echo '
KONTO ZA£OŻONO POPRAWNIE DLA' $LOGIN; fi
#====================================#
 #=========\_ KONIEC _/===========#


Komentarz mały Wink
Cały skrypt opiera się o funkcje wcześniej zdeklarowane, a wykonywane w odpowiedniej kolejności na końcu. Program powinien być wywołany z kilkoma konkretnymi argumentami. Jeśli jest ich za mało lub za dużo, użytkownik jest informowany co powinien zmienić i jaka jest prawdopodobna przyczyna problemów. Najpierw sprawdzane jest, czy istnieje już taki użytkownik – jeśli tak to jest stosowny komunikat o zmianę nazwy. Jeśli wszystko jest porządku tworzone jest konto systemowe, folder osobisty w /home/uczniowie/nazwa_ucznia, nadawane są odpowiednie uprawnienia do tych folderów. Zakładane są również foldery na Moje dokumenty i Pulpit, żeby działały w pełni mobilne profile. Ze względów bezpieczeństwa uczniowie nie dostają możliwości pracy na konsoli serwera – tzw. konta shell’owe są dla nich wyłączone. Kolejna czynność wykonywana przez skrypt to utworzenie konta w sambie (kontrolerze domeny). Sporo pracy pochłonęło rozwiązanie problemu nadania hasła bez interakcji ze strony użytkownika. Początkowo skrypt działał tak, że po podaniu parametrów należało wpisać hasło dla danego konta i je powtórzyć. Oznacza to, że założenia kont dla 100 uczniów to 200 razy wpisywanie haseł – jeśli bezbłędnie byłyby wpisane. Ostatecznie udało się zastosować pewną sztuczkę i można założyć 100 kont jednym poleceniem. Rozwiązanie to polega na zapisaniu do pliku hasła – dwukrotnie w osobnych liniach. Następnie polecenie pobiera z pliku informacje o haśle i jest ono ustawiane dla danego konta. Oczywiście zaraz po tym ten plik jest kasowany. Skrypt sprawdza czy poszczególne jego etapy (od sprawdzania ilości argumentów po założenie konta w sambie) zakończyły się powodzeniem i odpowiednio reaguje. Nie pozwala wykonać dalszych czynności jeśli powstał jakiś błąd – są one ściśle od siebie zależne.
W tej wersji skrypt zakłada konta dla uczniów (ich jest więcej niż nauczycieli), natomiast można dokonać niewielkich modyfikacji by dodawać konta nauczycielom z odpowiednio wyższymi uprawnieniami.
Aby ułatwić sobie zakładanie wielu kont na raz można utworzyć plik który będzie odwoływał się do tego skryptu zawierając parametry. Złóżmy, że skrypt ten nazywa się nu.sh (skrót od nowy uczeń). Plik do założenia wielu kont nazwijmy konta.sh. Powinien on być umieszczony w tym samym folderze co nu.sh (lub trzeba podać pełną ścieżkę do niego). Przkładowa zawartość pliku konta.sh:
. ./nu.sh nowakja "Jan Nowak" tajnehaslo345 "Uczeń klasy IVa"
. ./nu.sh malinast "Stasiu Malina" tajnehaslo678 "Uczeń klasy IVa"
Jedna linia tworzy jedno konto – jak byłoby ich 100 uzyskujemy w szybki sposób 100 kont.. Bardzo ważna jest kropka i spacja na początku wiersza. Oznacza ona, że plik do którego się odwołujemy będzie wykonany jako skrypt powłoki. Oczywiście plik konta.sh musi mieć prawa wykonywalności. Pracę tę można jeszcze bardziej sobie uprościć jeśli szkoła ma wprowadzone dane uczniów do komputera w sekretariacie. Większość programów daje możliwość wyeksportowania danych do pliku. Można przyjąć zasadę, że nazwa konta składa się z nazwiska i 2-3 liter imienia, natomiast początkowym hasłem jest data urodzenia w standardzie YYYYMMDD. Uczniowie od razu znają hasła, a po zalogowaniu będą mogli sobie je zmienić.



Będę też wdzięczny za wszelkie uwagi i wskazanie ewentualnych błędów czy niedoróbek.

Jeśli chcesz mieć quote (sam jeszcze nie robiłem) to musi chyba partycja osobna być (znaczy inna niż / ) bo na systemowej nie pozwoli (chyba!?
_________________
COŚ JEST TRUDNE ZANIM JEST ŁATWE


Ostatnio zmieniony przez dividos dnia Mon Sep 22, 2008 10:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Fri Aug 04, 2006 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stawianie serwerka z powodu karty sieciowej nforce2 opóźni się (brak sterownika). Wiecie jak to przełknąć?
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
radek
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2005
Posty: 19
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sat Aug 05, 2006 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sterowniki sa na stronie roducenta:
http://www.nvidia.pl/object/linux_nforce_1.0-0310_pl.html

jest tam takze i manual:
http://download.nvidia.com/XFree86/nforce/1.0-0310/ReleaseNotes.html


--
r
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group