Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sieć Radiowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jan 09, 2006 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym tylko dodać, że ten opis pojawił się tam wbrew mojej woli Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Mon Jan 09, 2006 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chciałbym tylko dodać, że ten opis pojawił się tam wbrew mojej woli

Heh, dlaczego? Są w nim jakieś nieścisłości czy coś?


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie - ale siódme - nie kradnij Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeciez nie kradne Wink

Wykupując łącze to chyba nasza sprawa co z nim zrobimy? Wydaje mi sie ze nie powinno to nikogo obchodzic w jakim celu je kupujemy i co z nim robimy(jeżeli to zgodne z prawem).

Czy źle myśle?


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 10, 2006 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¬le myślisz. Jeśli podpisujesz z dostawcą umowę pozwalającą ci podłączenie jednego komputera, to zobowiązany jesteś tej umowy przestrzegać. Chcesz podłączyć dwa i dzielić to łącze na trzecim, to podpisz inną umowę albo zmień dostawcę. Skoro on wprowadza TTL=1, to znaczy, że nie zgadza się na dalsze dzielenie łącza...
Oczywiście z punktu widzenia logiki, to mi byłoby obojętne, dając klientowi, powiedzmy 256 kbps, nie interesowałbym się tym, co on z tym robi. Zadbałbym o to, żeby nawet mając 20 kompów nie dostał więcej pasma. I wtedy to dzielenie nie byłoby sensowne... ale cóż ja providerem nie jestem.
Dura lex sed lex - mawiali starożytni Rzymianie, kiedyś jeden z moich uczniów przetłumaczył to jako "durne prawo ale prawo" Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobrze, na przykładzie neostrady. Wiem ze oni pozwalają dzielić łącze w budynku ale to nie ważne.

Mając wykupione 512 kb/s, i dzieląc na nim łącze, i tak wykorzystuje te 512 kb/s i nic więcej, prawda?

To co komu za różnica czy ja z niego korzystam na jednym komputerze czy na 100?


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku neostrady taka sytuacja nie ma miejsca, można dzielić łącze w obrębie szkoły czy firmy (prywatnie w mieszkaniu czy domku). Nie wychodząc poza lokal właściciela, a może to być i kilka budynków. Nie ma ograniczenia ilości korzystających z łącza komputerów, abonent dostaje określone pasmo i tyle. Podobnie jest w przypadku SDI, zaś DSL można dzielić jak się chce i gdzie się chce. Jednak tepsa zastrzega sobie w umowie DSL możliwość rozwiażania praktycznie bez podania przyczyn, zatem firma, która stanie się dla nich konkurencją, pewnego dnia może zostać bez łącza.
To co pisałem dotyczy głownie małych providerów, sprzeciwiam się kombinowaniu właśnie ze względu na te firmy. W sytuacji totalnego monopolu tepsy mali providerzy mają ciężke życie, a powszechne publikowanie wskazówek, jak ich okradać niczemu dobremu nie służy. Wiadomo bowiem, że to właśnie małe sieci spowodowały spadek cen na dostęp do internetu, jak wykosimy tych małych, to dla tepsy "hulaj dusza, piekła nie ma".
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Jan 11, 2006 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, masz racje. W mojej okolicy jest tylko jeden mały provider który ma zresztą łącze na dsl'u od tepsy.

Od niego też dostaje sie pasmo 512 kb/s i więcej sie nie wyciągnie. Dzielić zabrania ze względu na zysk - po co sprzedać jedno łącze komuś kto ma dwa komputery jak można sprzedać dwa. Podwójny abonament.

W kablówce stosują taki sposób że podczas pierwszego podłączenia zapisywany jest MAC karty. Tylko na nią można się łączyć - według mnie to bez sensu.

Tepsa i tak robi co chce, niektórzy płacą za stały dostęp do internetu który im sie co pół godziny rozłącza(kwestia regionu). I nie przejda na inny bo poprostu takiego nie ma. To przykre że mamy w Polsce taki monopol.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Jan 14, 2006 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracając do tematu sieci radiowej Wink

W najbliższych dniach będe ją montował.

Mam tylko problem z urządzeniem:)


Co polecacie?

Co myślicie o http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=23375 ?
Tym razem to nie ja sie uparłem na pentagrama tylko przyszła posiadaczka tej sieci - "bo ma ładny znaczek". Wiem że ten ADSL tam ni jak nie pasi, bo przeciez net jest z modemu przez RJ45.

A więc, szukam urządzenia, łączącego w sobie funkcje routera(NAT), punktu dostępowego, i żeby miał wyjścia na RJ45. Dobrze gdyby można by mu zmienić MAC'a.

Mam na oku: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15978

Ale opinie uzyszkodnikow nie ciekawe.

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6430
Strasznie mi sie ten podoba(nie z wygladu), po za tym widzialem go zastosowanego w takim przypadku(internet z modemu kablowego), wiec mam pewnosc ze bedzie dzialal.

Co uważacie?

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Jan 14, 2006 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy sprzęt zapewni możliwośc wyrzucenia dotychczasowego modemu i do domowej sieci spokojnie się nada (w podobnej cenie można dostać D-Linka, montowałem niedawno do neo koledze w domu).
Drugi i trzeci też się nadadzą, z tym, że modem zostaje.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Jan 16, 2006 10:22 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Najbardziej optymalne zestawienie parametrów technicznych ma ten trzeci (przynajmniej na papierze). Ja mam u siebie dwa takie D-Linki, jak proponowany. Operatorzy przestrzegali mnie w sprawie problemów ze wznowieniami (np. po zaniku zasilania). Jak do tej pory nie miałem takich problemów (3-4 miesiące).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Sun Jan 22, 2006 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JakubC napisał:

W kablówce stosują taki sposób że podczas pierwszego podłączenia zapisywany jest MAC karty. Tylko na nią można się łączyć - według mnie to bez sensu.


Wiele routerów ma możliwość klonowania adresu MAC z sieci LAN na wyjście WAN więj nie jest to wielkie zabezpieczenie (przy kupnie zapytaj sprzedawcę) albo poszukaj w konfiguracji (czasem sie to nazywa MAC clone).

Drugiego modemu http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15978 nie polecam, gdyż pracuje w standardzie 802.11b. W obecnych czasach warto się już interesować tylko 802.11g lub g+.

Do prywatnego notebooka kupiłem sobie sieciówkę Belkina 802.11g za 129 zł na USB i gdy na razie nie używam w domu to podłączyłem w szkole do stacji roboczej, ustawiłem mostek sieciowy i mając notebooka z kartą wifi razem z pracownią (HP) mam dostęp do sieci w kliku pracowniach na własne potrzeby (szczególnie podczas nudnych Rad Pedagogicznych Smile);; )

Pozdrawiam
S.
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Jan 26, 2006 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sieć powstała.

Cel:
Podział łącza internetowego z modemu kablowego, na komputer przenośny, drogą radiową, i komputer stacjonarny, skrętką.

Wykorzystany sprzęt:
+ Laptop Asus'a z wbudowaną kartą sieciową 802.11g
+ Router Linksys Wireless-G Router WRT54GC (cena: 242 zł)
+ Stacjonarny PC z Kartą sieciową.
+ Modem Kablowy Motorola, dołączany do zakupionego Internetu w kablówce.

Sposób podłączenia:
Kod:

                                              Komputer PC przez RJ45
Modem Kablowy z wyjściem RJ45-> WRT54GC ->
                                              Laptop przez Wi-Fi


Krok po kroku:
1. Wypakowywujemy ten niezwykle mały i ładny router.
2. Podłączamy do zasilania oraz do modemu kablowego i komputera za pomocą kabla sieciowego.
3. Na komputerze podłączonym do routera(dostanie on automatycznie adres z DHCP) logujemy się na router przez www. Adres to 192.168.1.1, pole użytkownika zostawiamy puste, wpisujemy standardowe hasło: admin.
4. Jako że operatorzy kablowi, dają nam Internet przypisany do adresu MAC naszej karty, musimy skorzytać z funkcji CLONE MAC. Pozwala ona na samodzielne przypisanie adresu fizycznego(MAC) routerowi. Na komputerze do którego był podłączony poprzednio modem, wchodzimy w start -> Uruchom
Wpisujemy command, uruchamia się konsola. W niej wydajemy polecenie ipconfig/all , które bardzo ładnie zwróci nam adres MAC naszej karty sieciowej. Przepisujemy go(lub przeklejamy Wink) do okienka adresu MAC routera w konfiguracji.
5. W ten sposób mamy już Internet na komputerze podłączonym przez RJ45. 6. Skonfigurowanie karty wi-fi, jest banalne. Wystarczy, za pomocą programu narzędziowego dołączonego do kary, lub windowsowego konfigurato ra wyszukać sieć i sie do niej zalogować. Jest to proste nawet dla początkującego użytkownika.
7. To już, naprawde. Mamy Internet przez bezprzewodową sieć, adres Ip, brame itd dostaliśmy przez DHCP więc nie mamy sie czym martwić Very Happy

Zabezpieczenia:
Domyślnie mamy ustawiony firewall. Jednak dostanie sie do naszej sieci radiowej z zewnątrz jest banalnie proste, rozwiązuje to funkcja filtrowania adresów MAC. Pozwolamy na dostęp tylko określonym adresą, myślę że to wystarczające zabezpieczenie na tak małą sieć.

Jest też dostępne szyfrowanie, jednak uruchomienie go zmniejsza dość znacznie wydatność sieci.

Uwagi dodatkowe:
+ Pierwszy egzemplarz kupiony w komputroniku był wadliwy, używany i niepełny. Confused
+ Jakość sygnału dla nie dużego mieszkania, po pokonaniu 2 ścian jest zadowalająca dopiero po zainstalowaniu dodatkowej anteny.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group