Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sieć Radiowa
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Dec 27, 2005 2:04 pm    Temat postu: Sieć Radiowa Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko Smile
Otóz, chciałbym podzielić Internet na łączu z kablówki na dwa komputery:) Jeden z nich jest laptopem więc musi mieć bezprzewodowo net, drugi zaś jest komputerem stacjonarnym więc może mieć Internet po kablu, jednak zastanawiam sie czy nie załatwić tego również drogą radiową aby uniknąć ciągania kabli.

Teraz pytanie:)
Co bym musiał kupić?(AP, dwie radiówki, czy coś jeszcze?) Jakie modele polecacie?

Czy konfiguracja tego jest trudna? Nigdy tego nie robiłem.

Odległości są bardzo niewielkie(kilka metrów).


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Dec 28, 2005 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W układzie - serwer i dwa komputery mozesz spróbowac to zrobić na trzy karty sieciowe. Jednak sugerowałbym jakiś prosty domowy AP (wszystkie mają WEP) i dwie karty do komputerów. Ustawienie tego jest proste jak drut...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Dec 29, 2005 12:25 am    Temat postu: Połączenie Ad-hoc Odpowiedz z cytatem

Dla mnie to również szansa poznania sieci radiowych. Przyznam, że nie miałem okazji testować tego rodzaju urządzeń. Stąd moja wiedza w tym temacie jest skąpa. Skoro dziś są już to zestawy ogólnie dostępne i w miarę za rozsądną cenę, to może wspólnie postawimy taką sieć w naszych domach. Zwłaszcza, że przyjaznych dusz tutaj jest sporo.
No to jedziemy.
Mój sprzęt:
1. Sieciówka PCI 54 Mbps WLAN firmy Jaht (cena ok 100 zł)
2. Wireless Access Point DWL-900AP+ firmy D-Link (cena ok. 200 zł)
3. WLAN Connection USB 802.11g firmy i-Tec (cena ok. 100 zł)
4. Połączenie Neostrada za pomocą routera firmy ASMAX (ethernet).
5. Komputer Celeron 2,0 wielosystemowy Mandriva/WniXP
6 Laptop celeron 1,5 - winXP.

Zaczynam w winXP. Sprzęt do tego, jak w/w pkt. 1-3-4-5

Z tego co mi wiadomo sieci bezprzewodowe działają w oparciu o dwie konfiguracje:
- Ad-hoc (tymczasowe, bez punktów dostępowych, do wewnętrznej komunikacji np. domowej itp);
- infrastructure, gdzie występują punkty dostępowe (możliwość połączenia do sieci przewodowej)

Na początek zająłem się pierwszym rozwiązaniem, które zawiera:

1. Podłączenie i instalacje sterowników sieciówki PCI WLAN do komputera HOSTA. Tutaj nie miałem żadnych problemów. WindowsXP rozpoznał urządzenie i poprawnie je przy pomocy dostarczonych sterowników zainstalował. Pojawiło się nowe połączenie sieciowe, w którym poprzez:

- menu Start/Ustawienia/Połączenia sieciowe/ prawy klik na poł. bezprzewodowym - właściwości zapisałem parametry protokołu TCP/IP
adresy: IP 192.168.10.2 Maska 255.255.255.0 pozostałe pozostawiłem chwilowo puste (bedą potrzebne do połączeń z intrnetem).
Pozostałe konfiguracje można wykonać na dwa sposoby (z poziomu Windows lub przez oprogramowanie dostarczone do urządzenia).

Wybrałem opcje - z poziomu Windows

- prawy klik na poł. sieci bezprzewodowej/właściwości/ zakładka sieci bezprzewodowe/zaawansowane wybrać - Tylko sieci komputer-komputer (ad hoc)
- zakładka skojarzenie - nazwa sieciowa (SSID): np. domek
- klucz zostawić jako uwierzytelnianie - otwarty
- szyfrowanie zostawić WEP
- tymczasowo zostawić klucz sieciowy jako automatyczny

2. Instalacja i konfiguracja urządzenia do Laptopa - WLAN USB jak wyżej. Zmieniamy tylko adres IP np. 192.168.10.3. Reszta działamy podobnie. Po restarcie otrzymujemy informacje o uzyskaniu połączenia.

3. Za pomocą zainstalowanego oprogramowania można sprawdzić stan takiego połączenia. W pobliżu sieciówek mamy informacje o znakomitym połączeniu. Po przeniesieniu się o piętro niżej było już tylko dobre. Wynika stąd, jak to jest w specyfikacji, że można liczyć na 100 metrów ale w bezpośrednim kontakcie.

c.d.n

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Dec 29, 2005 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W układzie - serwer i dwa komputery mozesz spróbowac to zrobić na trzy karty sieciowe.

Nie ma mowy o stawianiu serwera, to musi byc na jakims sprzętowym AP.


Bardzo mi sie podoba podejście Mirka przy opisywaniu Smile
Już troszke wygooglowalem o sieciach radiowych i nie jestem az taki zielony;)

Interesuje mnie jakis zintegrowany router z AP, tak żeby w przyszłości można było zmienić na internet przez modem adsl.

Laptop ma wbudowaną sieciówke więc potrzebuje tylko AP i jedną sieciówke, tak?

Inna sprawa, czy AP mają DHCP?

Jak wygląda z bezpieczeństwem takich sieci?

Myślę że warto na łamach tego forum dość dogłębnie omówić tworzenie takiej sieci, w końcu coraz częściej te rozwiązania są wykorzystywane w szkołach.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Dec 30, 2005 12:57 am    Temat postu: udostępnianie połączenia internetowego sieci bezprzewodo Odpowiedz z cytatem

Skoro mamy już dobrze działające połączenie bezprzewodowe, możemy zająć się konfiguracją sieci domowej umożliwiającej korzystanie z usług Internetu i korzystania ze wspólnych zasobów. Działania w tym przypadku są podobne do tych, które wykonujemy przy połączeniach kablowych. Należy, zatem: (Host i klienci WinXP)

1. Uruchomić kreatora konfiguracji sieci domowej - START-Programy-Akcesoria-Komunikacja. Tutaj ustalić wspólną nazwę grupy roboczej i nazwy poszczególnych komputerów

2. Jeśli mamy komputer działający w domenie należy przestawić go do w/w grypy roboczej prawy klik Mój Komputer-Właściwości-Nazwa komputera- Zmień

3. Kolejność ustawiania Host potem poszczególni klienci

4. Uruchomić usługę udostępniania połączenia internetowego - START-Programy-Akcesoria-Komunikacja.

5. Warto w tym miejscu udostępnić zasoby i drukarkę tak, by umożliwić wymianę plików itp. Można to zrobić za pomocą Eksploratora lub linii poleceń.

6. Wykonać reboot kompów i sieć powinna działać poprawnie udostępniając również Internet.

Jest to najtańszy sposób udostępniania takich usług w sieci domowej. Niestety ma również swoje wady. Klient wymaga uruchomienia Hosta.

Teraz możemy zastosować kolejny sposób za pomocą punktów dostępowych, czyli Access Pointa. To już w następnym wejściu.

W sieci znalazłem sporo materiału opisującego budowę sieci radiowych. Nie wiem jak Jakub, ale ja uważam, że materiał ten jest mało praktyczny, czasami zbyt naukowy lub traktujący temat w sposób pobieżny. Między innymi, dlatego postanowiłem podzielić się w taki sposób swoimi własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że również Jakub napisze coś od siebie, zwłaszcza, że w jego przypadku sieć domowa ma opierać się na AP działającym z ADSL, czyli routerem, jako jedno urządzenie pobierające i dzilące Internet z kablówki. U mnie jest to neostrada dzielona przez router Asmaxa i dopiętego do tego AP D-Linka.

Co do Twojego pytania Jakub o DHCP na AP. To oczywiście są takie urządzenia m.in DWL-2100AP firmy D-Link ma możliwości przydzielania z poziomu punktu dostępowego adresów w sposób statyczny jaki i dynamiczny.
Co do bezpieczeństwa. Jest wiele sposobów na podnoszenie jego poziomu. Standard 802.11 oferuje dwa rodzaje uwierzylelniania:

- otwarte (niczego nie blokuje, do tej sieci może podłączyć się każdy, nawet ten który nie zna identyfikatora SSID)

-wspóldzielona (korzysta z protokołu szyfrującego)

Do zainicjonowania połączenia wykorzystywany jest jeden statyczny klucz WEP określany w bitach od 40 - do 256. Tutaj możemy zastosować ciąg znaków alfanumerycznych (w systemie ASCII) lub szesnastkowym (HEX). Im klucz jest dłuższy tym trudniej go złamać.

Występująca w konfiguracji połączenia bezprzewodowego opcja:
Key Type - oznacza sposób wprowadzania klucza.
Key size - długość
Valid Key - kolejność

Jak podają źródła w przypadku sieci domowej protokół WEP mimo istotnych wad jest wystarczającym zabezpieczeniem.

W przypadkach szerokiego zastosowania sieci na zewnątrz stosuje się nowy protokół WPA umożliwiający automatyczne generowanie czasowego klucza (unikalny dla każdego kilenta w sieci).

Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństaw jest filtrowanie adresów MAC w punkcie dostępowym Tworzy się tzw. listy dostępowe zawierające spis adresów MAC i na ich podstawie jest podejmowana decyzja czy może być połączenie zrealizowane.

Kolejny sposób to ukrycie identyfikatora sieci, który powoduje, że nie jesteśmy widoczni dla wszystkich poszukujących.

Szczegóły tych rozwiązań można znaleźć w książce "Sieć bezprzewodowa Wi-FI" - I. Skop wyd. Helion (cena 16,90 zł).

Na koniec kilka przydatnych adresów:

http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://www.benchmark.pl/artykuly/LAN/2004/strona-1.html

http://cyberbajt.com/cyber.php?i=raport&id=12&e=2

http://www.dipol.com.pl/bib88.htm


Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Dec 30, 2005 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
4. Uruchomić usługę udostępniania połączenia internetowego - START-Programy-Akcesoria-Komunikacja.

Tak, ale to rozwiązanie praktycznie z serwerem który udostępnia Internet. Gdyby zależało mi na takim czymś to wybrał bym opcje wciśnięcia do kompa dwóch zwykłych sieciówek i radiówki i postawił to na nnd. Jednak w tych warunkach to bezesnsowna strata pieniędzy na chodzenie takiego komputera.


Cytat:
Teraz możemy zastosować kolejny sposób za pomocą punktów dostępowych, czyli Access Pointa. To już w następnym wejściu.

To by mnie interesowało bardzo:)

Cytat:
W sieci znalazłem sporo materiału opisującego budowę sieci radiowych. Nie wiem jak Jakub, ale ja uważam, że materiał ten jest mało praktyczny, czasami zbyt naukowy lub traktujący temat w sposób pobieżny. Między innymi, dlatego postanowiłem podzielić się w taki sposób swoimi własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że również Jakub napisze coś od siebie, zwłaszcza, że w jego przypadku sieć domowa ma opierać się na AP działającym z ADSL, czyli routerem, jako jedno urządzenie pobierające i dzilące Internet z kablówki. U mnie jest to neostrada dzielona przez router Asmaxa i dopiętego do tego AP D-Linka.

Ja też znalazłem tego dość dużo, można się zaopatrzyć w dość mało przydatną teorię.

Oczywiście postaram się to opisać, będę robił tą istnstalację gdzieś w połowie stycznia, postaram się wszystko udokumentować zdjęciami:)

Myślę że kiedy uzbiera się Twój opis w calość należało by go posklejać i opublikować jako artykuł na łamach stron KOPI.

Sieci Radiowe wchodzą w nasze życie ostatnio w bardzo szybkim tempie, a to za sprawą popularyzacji komputerów przenośnych, których cena w ostatnich czasach bardzo zmalała. Myślę że naprawdę warto drążyć ten temat.

Czekam z niecierpliwością na kolejną część Twojej wypoiwiedzi:)

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Jan 02, 2006 10:55 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Wiem Jakubie, że bardziej interesujące jest zestawienie z AP. Właśnie wczoraj skończyłem konfigurowanie tego. Działa doskonale i sprawdza się średnio do 50m od AP. Dalej są już problemy. Próbowałem w piwnicy dwa piętra niżej tez działa. To rzeczywiście dobre rozwiązanie. Zabieram się do pisania tego, ale dzisiaj jest tutaj duży ruch i nie wiem, czy wystarczy mi czasu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 03, 2006 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam swoje trzy grosze.
W przypadku budowania sieci radiowej pierwszym zasadniczym elementem jest sposób dostępu do internetu. Jeśli ma to być domowa (choć niekoniecznie) sieć z dostępem przez neostradę (lub podobne łącze), to należy pomyśleć o sprzęcie. Można wykorzystać któryś z routerów sprzętowych (np. D-Link G604T). Mamy wówczas możliwość zbudowania sieci radiowej (wbudowany AP) oraz ethernetowej (wbudowany switch). To zdecydowanie najprostsze i dość tanie rozwiązanie. Oczywiście są jeszcze rozwiązania z routerem softwarowym, jeśli ktoś na tym zamierza jeszcze postawić jakieś usługi (np. pocztę, www, ftp). W takim przypadku konieczny będzie jeszcze AP. Tu stajemy przed wyborem rodzaju w zależności od oczekiwanego zasięgu sieci radiowej. Zdecydowanie nie polecam rozwiazań z kartą radiową w serwerze zamiast AP (jest wiele wad takiego rozwiązania - mniejszy zasięg, z reguły brak szyfrowania, zakłocanie się komputerów).
Tak czy inaczej urządzeniem kluczowym jest AP (osobny czy wbudowany w router). Warto w nim ustawić szyfrowanie WEP. Jednak pamiętać należy, że już przy 128 bitowym szyfrowaniu, sieć znacznie zwolni, a jej skuteczność przy większych odległościach stanie się problematyczna. Skuteczność zabezpieczenia WEP jest żadna w przeciwieństwie do tego, co pisał Mirek. Złamanie klucza 64 bitowego to jest parę minut a i lepsze się łatwo poddają. Jest to jedynie zabezpieczenie przed leniwszymi wardirverami. Natomiast warto ustawić AP tak, aby nie rozgłaszał ESSID. Potencjalny włamywacz będzie musiał się nieco natrudzić, aby go poznać (oczywiście natychmiast zmieniamy domyślny ESSID jaki jest w naszym sprzęcie). Ustawiamy również filtrowanie MAC, tak aby żaden komputer o adresie MAC innym niż przez nas wpisane nie uzyskał dostępu do sieci. W ten sposób uzyskujemy względne bezpieczeństwo. Względne, bo nadal sieć poddaje się sniffowaniu, chociaż włamywacz nie uzyska już dostępu do naszych komputerów. Dlatego należy pamiętać o używaniu SSL do poczty i używać SFTP zamiast FTP.
Jeśli sieć ma znaczenie newralgiczne (np. firma) to należy już zakupić AP ze wsparciem WPA (i takież karty sieciowe) i dodatkowo zastosować serwer Radius, który pozwoli na autoryzację, ale to już inna bajka...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Jan 03, 2006 11:44 pm    Temat postu: cd Odpowiedz z cytatem

Konfiguracja domowej sieci radiowej w oparciu o punkt dostępowy rzeczywiście, jak wspominał Maciek nie stanowi większych problemów.
Przypomnę, że w moim przypadku chodziło o podłączenie:



(1)Routera-(2)Access Pointa-(3)Wireless LAN

Kilka uwag do sprzętu:

(1) Router firmy Asmax – 4-portowy, ADSL umożliwiający podłączenie neostrady i dzielenie łącza internetowego.

(2) Access Point DWL-900AP+ firmy D-Link umożliwiający pracę w 4 trybach, również jako serwer DHCP. Do urządzenia dołączono płytę z programem obsługującym AP oraz podręcznik (PDF-angielski)

(3) Wireless LAN pod USB idealnie nadający się do laptopa (zakres podobno do 100m). Urządzenie to wcześniej testowałem w połączeniu ad-hoc stąd jego konfiguracja podobna. Można zainstalować oprogramowanie, które zamiennie z XP można stosować, by sprawdzać jakość połączeń. Po włożeniu do gniazda USB – komputer automatycznie doinstaluje konieczne sterowniki.

Zadania:
- na początek połączyłem przewodem ethernetowym router i AP

- w komputerze stacjonarnym, gdzie podłączone jest neo za pomocą routera zmieniłem tymczasowo adres połączenia sieciowego. Zabieg ten był konieczny, ponieważ router pracował pod adresem 10.0.0.2 (START-Moje miejsca sieciowe-Wyświetl połączenia sieciowe- prawy klik na połączeniu lokalnym-Właściwości-TCP/IP), co uniemożliwiało dostanie się do menu AP (192.168.0.50). Wpisałem adres 192.168.0.1 i po uruchomieniu przeglądarki internetowej adres menu AP był już dostępny.

- tutaj pojawia się okno uwierzytelniania, gdzie należy wpisać admin, hasło zostawić puste

- za pomocą menu AP zmieniłem ustawienia domyślne urządzenia na adres 10.0.0.3. Do ustawień LAN zaznaczyłem opcje adresów statycznych i dopisałem maski 255.255.255.0, bramę i DNS - 10.0.0.2.

- potem dopisałem najważniejsze elementy konfiguracji sieci domowej. W moim zestawie to:
Channel, SSID, szyfrowanie tymczasowo zostawiłem otwarte i puste (to zawsze można później dopisać). To zestawienie musi być takie same jak w WLAN do USB

- na koniec ustanowiłem ponownie połączenie lokalne tak jak było początkowo, czyli automatycznie pobieraj adresy IP, gdyż dynamicznie przydziela je router.

To w zasadzie wszystko. Radiowa sieć domowa działa bez zarzutów. Teraz można zająć się np.. szyfrowaniem lub innym sposobem podnoszenia bezpieczeństwa, co szczegółowo opisał Maciek.

Pozdrawiam Mirek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Wed Jan 04, 2006 9:17 am    Temat postu: Artukuł Odpowiedz z cytatem

Mirku to co napisałeś nadaje się na artykuł. Wrzuć to tam to więcej osób skorzysta Smile
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Jan 04, 2006 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko ok:)

Ale na widocznym powyżej przykładzie oprócz np D-link Airplus Wireless Access Point (22Mbit TI Solution) DWL-900AP+ potrzebuje jeszcze router do tego wszystkiego? A to już następne koszty,

Mam że tak to nazwe Internet na końcówce z modemu kablówki.

Nie wiem, ale zdaje mi sie że oni mają jakieś zabezpieczenia żeby nie dzielić netu. Zdaje sie że przypisany mac sieciówki czy cuś. Kiedyś, próbwałem u koleżanki włączyć laptopa pod net właśnie z takiego modemu to nie działał.

Chciałbym aby urządzenie takie, miało NAT i za nim wyjścia na rj45 i było za razem AP dla wlan.

Czy warto inwestować w taki kombajn czy lepiej połączyć za modemem jakiś router i dopiero potem przez rj ap dla wlan?


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jan 04, 2006 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JakubC napisał:
WNie wiem, ale zdaje mi sie że oni mają jakieś zabezpieczenia żeby nie dzielić netu.

W takim przypadku niestety niewiele się da zrobić. Potrzebny byłby serwer linuksowy aby zmienić wartość TTL.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Jan 05, 2006 12:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem że nie da sie udostępniać jeżeli TTL równe jest 1.

A na tym połączeniu jest ponad 100.(nie pamiętam dokładnej liczby, 116 chyba)
po wydaniu ping wp.pl z kompa podłączonego do tego modemu, więc chyba powinno sie dać. Zresztą wiem że ludzie dzielą takie połączenia


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sun Jan 08, 2006 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie rozwija się ten wątek od konfiguracji prostej, domowej sieci radiowej do dzielenia łącza z ograniczeniem - końcowym IP. No fajnie. Chętnie Maćku poczytam co ustawić na tym serwerku.
Wracając do tego o co na początku pytał Jakub. Mam "2 mini radiówki" w szkole i w domu.

1) W szkole D-link DWL2100AP ustawiony jako AP – udostępnia neo. Nadaje z narożnego pomieszczenia budynku w piwnicy!!! . W efekcie sieć niemal w całej szkole. Nie mam kłopotu z sygnałem nawet na pierwszym piętrze (wyjątki potwierdzają tę regułę, ale o tym dalej) co oznacza, że 2 stropy i kilka ścian nie stanowi problemu. Oczywiście im dalej tym sygnał słabszy, ale połączenie stabilne. Pomieszczeniami – wyjątkami, gdzie brak sygnału lub połączenie jest mało stabilne jest pracownia i sala za nią. Wydaje mi się, że przyczyną jest większe pole elektromagnetyczne (monitory, kompy, okablowanie elektryczne) bo pracownia jest na piętrze w tym samym pionie co AP, więc stosunkowo blisko (2 stropy w górę).
Po tym doświadczeniu urządzenie to polecam jako AP, a konfigurację w zasadzie opisał już Mirek.
Inne tryby pracy to inna bajka - ale o tym niżej.

2) W domu odbieram net z radiówki. I tu by istniał na kilku kompach stosuję Punkt dostępowy Planex GW-AP54SGX 802.11b/g 108Mbps APC pracujący w trybie AP Repeater. W efekcie mam net na jednej kondygnacji i w ogrodzie co pewnie jest winą zewnętrznej anteny zrobionej w garażu. Producent tego AP deklaruje całkowitą przeźroczystość (dla ARP) w trybie AP Client, ale z moich doświadczeń wynika, że gdy deklaruje to deklaruje. To nie jest jeszcze pełnia szczęścia, bo daleko mi do sieci w całym domu, ale na razie mam net tam gdzie jest mi potrzebny, więc za sprawą skłonności do 7 grzechu dalej nie kombinuję.
Dodam tylko, że w tej sytuacji polecany wcześniej d-link 2100 w ogóle sobie nie dawał rady tzn. nie podejmował pracy jako AP Repeater lub podjął ją niezauważalnie dla moich kompów – a raczej kart w nich zainstalowanych. Dziwne to troszkę bo sygnał który odbieram pochodzi z takiego samego modelu d-linka
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Mon Jan 09, 2006 12:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chętnie Maćku poczytam co ustawić na tym serwerku.

To pytanie nie do mnie ale...

http://www.wiki.nnd.freesco.pl/index.php/Administracja#Ograniczanie_TTL
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group