Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania, problemy początkującego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Feb 10, 2011 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niestety z tej dyskietki nie odpaliła mi instalacja :/
Bawiłem się w instalacje z dyskietki z serwera SBS 2000 ładnych kilka lat temu i jedyne co pamietam, że czasami instalacja się udawała, a czasami nie. Jesli definitywnie nie da się, to pozostaje zainstalować sytem ręcznie, z płyty CD, doinstalować potrzebne oprogramowanie i dodać ręcznie do domeny (po dodaniu przenieść do jednostki Men/Komputery w AD). Dobrze byłoby mieć zapasowy dysk, na którym możnaby przechowywać wzorcową instalację by sklonować na pozostałe stacje. Dodatkowo, na każdej stacji wydzieliłbym drugą partycję, niedostępna dla uzytkowników, na któej przechowywałbym obraz systemowej. W ten sposób, w razie wysypania się systemu na stacji moznaby szybko go odzyskać. Praktykowałem kilka lat temu coś takiego gdy opiekowałem się pracownią z SBS 2000. W instalację z dyskietki w ogóle sie nie bawiłem bo sprzęt był całkiem inny niz w dostawach MEN.
Cytat:
Kilku uczniów nie może się zalogować na własne konta, ponieważ wyskakuje komunikat po logowaniu, że jest mało miejsca na dysku (coś takiego). Czy na serwerze ustawia się jakieś przydziały?
Na serwerze jest przydział na profil (30 MB?). Na stacjach też są przydziały dyskowe dla uzytkowników, może sa przekroczone. Trzeba to sprawdzić (we właściwościach dysku, zakładka przydział). Ja bym zaczął jednak od skasowania profili tych użytkowników na serwerze. Niczym to nie grozi gdyż profil sie odtwarza przy następnym logowaniu użytkownika. Profile są przechowywane , no własnie, może przez analogię dla SBS2003, będzie to na O:\profiles, ale głowy nie dam. Nie należy mylić profila z danymi uzytkownika, które są w O:\redirected\nazwa_uzytkownika i tego folderu nie wolno kasować.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Feb 10, 2011 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno - proponuję przejrzeć grupy dyskusyjne nna serwerze news://sbs.oeiizk.waw.pl (należy korzystać z czytnika grup i poczty np. Outlook Express). Kilka z nich dotyczy różnych edycji projektów z serwerem SBS 2000. Obecnie raczej juz martwe, ale mozna znaleźć tam sporo informacji. Może jednak da się zinstalować z dyskietki. A może po prostu serwer już niedomaga i trzeba go porządnie zainstalować?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Thu Feb 10, 2011 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do użytkowników i przydziałów. Sam dzisiaj doszedłem do tego, ale mam małe wątpliwości. Sprawa wygląda tak:
Spośród XX uczniów w szkole tylko kilkoro nie może się zalogować. Po sprawdzeniu pojemności ich profili, oraz ich przydziałów na serwerze wygląda to tak, że te osoby mają minimalnie zapełniony profil i nie mogą się logować, natomiast te które mają już za duże mogą normalnie. Dziwna sytuacja prawda?
Zmieniłem tym (nie logującym się) uczniom przydziały na większe (na serwerze) i dalej tak samo.
Po zwiększeniu przydziału na dysku C: stacji roboczej, uczeń się normalnie loguje...

Druga sprawa. Natrafiłem po przeszukaniu szafek nauczyciela na jakiś program i obraz systemu. zrobiłem z niego dyskietke włożyłem do stacji roboczej i...... bach odpala się instalator, ale przerywa - myśle, że chyba nie ma sterów do kart sieciowej bądź coś w tym stylu.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Thu Feb 10, 2011 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Mor napisał:
Jesli definitywnie nie da się, to pozostaje zainstalować sytem ręcznie, z płyty CD, doinstalować potrzebne oprogramowanie i dodać ręcznie do domeny (po dodaniu przenieść do jednostki Men/Komputery w AD).

Trzeba jeszcze mieć jakąś płyte orginalną.

To co zastałem po poprzedniku to jakaś paranoja. Wraz z jego odejściem, odeszły wszystkie informacje na temat pracowni, i na każde pytanie, nawet do nauczycielki informatyki jest jedna odpowiedź: Pan X się tym zajmował i nic nie mówił......
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Feb 11, 2011 9:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Manis napisał:
Po zwiększeniu przydziału na dysku C: stacji roboczej, uczeń się normalnie loguje...
To pewnie przyczyna jest jeszcze inna - przepełnione profile, ale na dysku lokalnym. Zaloguj się jako administrator i usuń z Dokuments... wszystkie profile użytkowników, oczywiście, prócz administratora.
Manis napisał:
Trzeba jeszcze mieć jakąś płyte orginalną.
A masz kolekcje CD do instalacji serwera? Na jednej z płyt jest chyba XP. Poza tym, nie ma w szkole żadnej płyty instalacyjnej XP Pro?
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Fri Feb 11, 2011 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co zauważyłem, to nie :/ wszystkie komputery w szkole były instalowane z serwera.

Dajmy na to, że znajde plyte, jaki klucz wpisać? Lub skąd go wziąć?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Feb 11, 2011 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Manis napisał:
Z tego co zauważyłem, to nie :/ wszystkie komputery w szkole były instalowane z serwera.
Nie chce mi się wierzyć. Spoza pracowni też?
Manis napisał:
Dajmy na to, że znajde plyte, jaki klucz wpisać? Lub skąd go wziąć?
Klucze są w dokumentacji odbioru pracowni.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Sat Feb 12, 2011 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nom Razz pisałem o tym wcześniej. Jest kilka komputerów spoza pracowni które mają Xp na licencji z SBS Razz
Teraz po wymianie kilku komputerów są już z osobnymi licencjami.

Nie będę pisał o poprzedniku, bo już brak słów... Jak skończył prace tak wyjechał i koniec. Nic nie miałem......

W poniedziałek napisze w jakim programie robiłem tą dyskietke....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Thu Mar 24, 2011 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zalatany ostatnio jestem i nie mogłem odpisać.
Słuchajcie mam taki problem:
Dwa komputery z całej pracowni wyświetlają mi błąd przy logowaniu do domeny, że jest ona nieaktywna(coś w tym stylu) wszystkie kompy łączą się normalnie. Nawet jak przełączę kabel z kompa obok to wyskakuje to samo.

Co może być nie tak?

I druga sprawa:
Mam dodatkowego kompa, dodałem go do domeny, ale uczeń nie może się zalogować, połączenie sieciowe jest ograniczone jak loguje się na admina. Trzeba dodać go gdzieś do grupy? Jak zmienić IP kompa w serwerze, bo jak ustawie na stacji na sztywno, to jest już pełne połączenie, ale nie ma internetu :/ wcześniej jak grzebałem na serwerze to widziałem adresy IP każdej stacji, ale niestety teraz nie moge znaleźć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Mar 24, 2011 2:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Manis napisał:
Dwa komputery z całej pracowni wyświetlają mi błąd przy logowaniu do domeny, że jest ona nieaktywna(coś w tym stylu) wszystkie kompy łączą się normalnie. Nawet jak przełączę kabel z kompa obok to wyskakuje to samo..
Może nie dostają adresu IP z DHCP na serwerze SBS. Spróbuj zalogować się lokalnie i sprawdzić jaki maja adres IP.
Manis napisał:
Mam dodatkowego kompa, dodałem go do domeny, ale uczeń nie może się zalogować, połączenie sieciowe jest ograniczone jak loguje się na admina. Trzeba dodać go gdzieś do grupy? Jak zmienić IP kompa w serwerze, bo jak ustawie na stacji na sztywno, to jest już pełne połączenie, ale nie ma internetu :/ wcześniej jak grzebałem na serwerze to widziałem adresy IP każdej stacji, ale niestety teraz nie moge znaleźć.
Jak połączenie jest ograniczone, to pewnie nie dostał IP z serwera DHCP. Dzierżawy adresów możesz sprawdzić na serwerze, gdzieś w narzędziach administracyjnych (tak jest w SBS2003) jest opcja DHCP i tam możesz zobaczyć jakie adresy sa przydzielone poszczególnym stacjom. Możesz te dzierżawy usunąć i komputery dostana adresy na nowo. Wypróbuj to. Jeśli ustawisz adres IP danej stacji na stałe i klient się loguje do domeny to wszystko powinno działać. Oczywiście, jeśli klient jest w odpowiedniej jednostce organizacyjnej na serwerze i działa na nim klient ISA. Na serwerze w DHCP można ustawić zastrzeżenia - klient otrzymuje zawsze ten sam adres.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Wed Mar 30, 2011 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Razz
Problem z tym dodatkowym kompem leżał gdzie indziej, mianowicie w kablu.

Jeżeli chodzi o te komputery z nieaktywną domeną, to dalej bez zmian. Nie mogę się zalogować lokalnie (nie mam hasła), spróbuje przeinstalować system.

Udało mi się zainstalować Windowsa z dyskietki w końcu hehh Very Happy (Pisałem o tym wcześniej w temacie).
Jutro będę starał się spróbować instalacje na tym komputerze, na którym nie chciała wcześniej odpalić. W razie czego jutro napisze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Thu Mar 31, 2011 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie Smile
Przybywam z takimi problemami:

1. Jak dograć sterowniki do karty LAN na dyskietkę startową?
Albo jak zainstalowaś sterownik do LAN?
Po uruchomieniu instalatora i wykryciu kart Video i Audio wyskakuje komunikat, że "karta sieciowa nie została wykryta poprawnie" i kończy instalacje co zrozumiałe. Czy ktoś spotykał sie z takim problemem i jak go rozwiązał? Dodam, że komputer to Dell Optiplex GX260

2. Jak zainstalować system z płyt kolekcji?
chodzi mi o alternatywe, jeżeli nie dam rady dograć tych sterów (pyt.1)
Jak się za to zabrać, która płyta, itp itd

3. Domena dalej nie aktywna
Pisałem już wcześniej o tym. Usuwałem dzierżawy adresów DhCP na serwerze i dalej to samo tylko na jednym kompie. Nie znam hasła na logowanie lokane więc chcę zainstalować na nowo system, ale instalator z dyskietki nie widzi karty sieciowej.

Pozdrawiam i dziękuję, za wszystkie podpowiedzi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Mar 31, 2011 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ściągnij sobie obraz płytki Hiren's Boot CD. Nagraj na płytę i odpal z niej komputery z XP. Wybierz program do resetowania haseł i zresetuj hasła administratora.
Przynajmniej dostaniesz się lokalnie do systemu.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Thu Mar 31, 2011 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super! Wielkie dzięki!

Jeżeli uda mi się zmienić hasło i "coś" zrobić aby działało to i tak na przyszłość musze coś wykombinować z instalacją na tych kompach systemu.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Fri Apr 01, 2011 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Hasło zmienione, okazało się, że padły sterowniki do LAN-u... Już wszystko śmiga.

Co do dogrania sterowników do dyskietki też już wiem jak... jakby co służę pomocą.
Jeszcze nie próbowałem czy działa (brak czasu dzisiaj)

Mam jeszcze jeden problem z instalacją windowsa: po podaniu nazwy stacji i hasła admina prosi o wyjęcie dyskietki.
Jak ją wyjmę i nacisnę klawisz powinno wyskoczyć że następuje rozpakowanie (ok ~20min)
A wyskakują błędy w stylu cannot process C:\....... (tu jakieś ścieżki do plików)

Coś z dyskiem? Czy jakieś inne pomysły?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group