Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czy przywracanie systemu na klientach szkodzi serwerowi ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ptyku
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2010
Posty: 39
Skąd: powiat Opolski

PostWysłany: Sun Oct 17, 2010 10:31 pm    Temat postu: czy przywracanie systemu na klientach szkodzi serwerowi ? Odpowiedz z cytatem

Hi

mam pytanie .. czy przywracanie systemu na komputerach klientów zakłóca w jakiś sposób działanie serwera? Chodzi mi o przywracanie za pomocą płytek recovery card. Karty te teoretycznie monitorują zmiany na komputerach klienckich i w zadanym okresie przywracają do stanu pierwotnie zapamiętanego. Mimo tych płytek mam różne dziwne symptomy po przywróceniu systemu. Np. brak możliwości logowania do domeny (komunikat o ile pamiętam jest o braku kontrolera domeny).. Płytki były włożone na komputery z systemami od jakiegoś czasu działającymi (niektóre nawet 3-4 lata działały), nie wiem czy tu jest pies pogrzebany i nie są te komputery a w zasadzie ich systemy w kiepskim stanie na taka operacje .. może trzeba było instalować systemy na nowo po formacie dysku? jeśli ktoś miał doświadczenie z tymi płytkami to proszę o odzew..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Oct 18, 2010 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

recovery Card to są przydatne na maszynach standalone, a w pracowni to nie bardzo. Wątpę, czy ktoś ci potwierdzi lub zaprzeczy. W pracowniach raczej tego nie stosujemy.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Mon Oct 18, 2010 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przywracanie systemu za pomocą programową (np. SteadyState) lub sprzętową (np. karty Goliath) nie ma wpływu na pracę serwera.

Myślę, że jedyny problem tkwi w przyznawaniu adresów przez DHCP - tu mogą występować konflikty (stacja robocza pamięta swój adres IP a serwer chce jej nadać inny i dlatego masz takie efekty.

Zastrzeż w serwerze DHCP dla wszystkich stacji roboczych na których masz zainstalowane recowery card (nie wyłaczaj serwera DHCP) - dla pozostałych komputerów adresy będą dalej przyznawane automatycznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ptyku
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2010
Posty: 39
Skąd: powiat Opolski

PostWysłany: Mon Oct 18, 2010 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P. Piotrze, a dlaczego twierdzisz że serwer chce nadać stacji inny adres IP stacji klienckiej? w czasie operacji recovery jest przywracana zawartość dysku twardego i tylko to, więc nie bardzo rozumiem co chciałeś powiedzieć (jeśli możesz to rozwinąć to proszę)

I jeszcze słówko do P. Maćka.. dlaczego nie przydatne w pracowni?.. idea jest jak najbardziej pożyteczna.. karty przywracaja co jakiś czas porządek na komputerze wiec niech dzieciaki robią na nich co chcą, niech się nie boja że coś zepsują czy wykasują bo i tak to zostanie przywrócone..

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Mon Oct 18, 2010 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego, że adresy przyznawane są według kolejności uruchomienia a napewno komputery nie są uruchamiane zawze w tej samej kolejności. W obrazie mają zapisany swój adres IP i ten ma konflikt z adresem z serwera DHCP, który ma być przyznany innej stacj.

Zastrzez adresy i sprawdź - powinno być ok
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tymczasowy
Użytkownik Forum


Dołączył: 13 Aug 2015
Posty: 6
Skąd: Pomorskie

PostWysłany: Thu Aug 13, 2015 3:09 pm    Temat postu: Podobny problem Odpowiedz z cytatem

Mam bardzo podobny problem. Dwa lata temu przejąłem "w spadku" pewną niewielką sieć komputerową opartą na domenie (kontroler domeny ma zainstalowany SBS2003 zaś stacje robocze Windows XP Professional). Jakiś czas temu wykonałem obrazy partycji systemowych stacji roboczych a wczoraj przywróciłem wspomniane stacje robocze wykorzystując te obrazy. Stacje robocze pięknie działają, ale tylko w trybie lokalnym. Do domeny zalogować się nie można. Przy próbie logowania pojawia się komunikat o treści "System Windows nie może się połączyć z domeną, ponieważ albo kontroler domeny jest wyłączony lub z innej przyczyny niedostępny, albo nie znaleziono konta tego komputera. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten komunikat będzie się powtarzać, poproś o pomoc administratora systemu.". Sieć jako taka jest jak sądzę sprawna - pingowanie stacji roboczych z serwera daje pozytywne rezultaty, pingowanie serwera ze stacji roboczych także daje pozytywne rezultaty.

Nie jestem z wykształcenia informatykiem. Ot trochę się informatyką interesuję, ale "obszar sieciowy" raczej do tych zainteresowań nie należy. Przeczytałem treść wątku i nie wiem w jaki sposób powinienem zastrzec adresy stacji roboczych w serwerze dhcp. Powinienem to zrobić w ruterze czy na kontrolerze domeny? Będę wdzięczny za możliwie prostą instrukcję krok po kroku.Smile

Czy ewentualnie usunięcie na kontrolerze domeny dotychczasowych kont komputerów odpowiadających stacjom roboczym i założenie tych kont na nowo mogłoby rozwiązać problem bez potrzeby zastrzegania adresów w serwerze dhcp? Albo inaczej. Gdzie mogę wpisać na stałe adresy stacji roboczych, które widzę w konsoli podczas pingowania wspomnianych stacji z serwera? Można na nowo/na powrót przypisać te adresy ip do kont komputerów znajdujących się na kontrolerze domeny?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Aug 14, 2015 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pingi przechodzą, to stacje maja poprawne adresy IP i nic z tym kombinować nie musisz. Trzeba dodać stacje ręcznie do domeny i powinno działać. Jeśli masz jeden obraz dla wszystkich stacji, to przy dodawaniu do domeny należy nadać im odpowiednie nazwy.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tymczasowy
Użytkownik Forum


Dołączył: 13 Aug 2015
Posty: 6
Skąd: Pomorskie

PostWysłany: Fri Aug 14, 2015 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Istotnie, dziś na każdym z klientów na nowo wykonałem procedurę przyłączenia do domeny (każdy z klientów automatycznie wykrył, że na serwerze istnieje powiązane z nim konto) i wszystko działa jak powinno.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group