Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

2 serwery DHCP w jednej(?) sieci

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Oct 12, 2010 6:23 pm    Temat postu: 2 serwery DHCP w jednej(?) sieci Odpowiedz z cytatem

Witam,
Czy możliwe jest uniknięcie konfilktu 2 serwerów DHCP w jednej fizycznie sieci? Logicznie jednak są to 2 podsieci:
1. SBS2K na którym serwer DHCP ma obsługiwać wyłącznie stacje robocze. Karta sieciowa "LAN" 192.168.16.2 i druga ze statycznym adresem 10.0.1.25 "Internet" .
2. Router podłączony za modemem DSL o adresie 10.0.1.1 na którym również włączony jest DHCP Serwer obsługujący klientów spoza pracowni.

Fizyczny punk styku obu sieci to właśnie SBSowy serwer 2000.

Jak to pogodzić?
_________________
http://gwb.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Tue Oct 12, 2010 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w opisanej konfiguracji nie ma konfliktu serwerów DHCP (rozumiem ,że pomiędzy routerem a serwerem jest jakiś switch, lub router ma 4 wyjścia LAN)

Na serwerze na karcie Internet najlepiej ustaw staytyczny adres IP z końca puli DHCP routera, tak aby użytkownicy spoza pracowni nie brali tego adresu (nie powstał konflikt)
Rozumiem że masz SpeedTouch - a tam niestety nie ma możliwości przypisania na stałe adresu IP do kpnkretnego MAC karty sieciowej komputera.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Oct 12, 2010 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr ma rację, przy takiej konfiguracji nie ma konfliktu dhcp. To nie jest fizycznie jedna sieć. To są fizycznie dwie sieci.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Oct 19, 2010 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To teoria!!!
A jak wygląda praktyka: Modem DSL (Speedstream TP - 1xLAN) za nim router Airlive RS-2500 do niego zwykły switch 8 port, a do switcha SBS (2 karty sieciowe: LAN 192.168.16.2 oraz WAN stały IP 10.0.1.35) oraz inne kompy, które mają pobierać IP z RS'a.
Na SBS działa DHCP, które rozdaje IP z zakresu 192.168.16.100 do 192.168.16.200, a RS z zakresu 10.0.1.50 do 10.0.1.100
Przy takim połączeniu SBS'owy DHCP się wykłada (czerwony krzyżyk w konsoli DHCP) i nie przydziela klientom (stacjom roboczym) IP.

Doraźnie przepiąłem pracownię przed RS'a (na zewnętrznym adresie IP) i wszystko działa pięknie. Nie mam jednak żadnej kontroli nad ruchem w sieci:-(

PS. Może DMZ mogłoby być jakimś rozwiązaniem... Jednak w mojej konfiguracji nie działa jak należy - również wywala błąd (chyba przez tego SBS'a!). Chętnym mogę podać na PW informacje potrzebne do zalogowania się na RS-2500 (to b. ciekawe urządzenie).
_________________
http://gwb.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Oct 19, 2010 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako permanentny ateista w cuda nie wierzę. W twoim pierwszym poście przedstawiłeś schemat:
DSL - modem/router - 1 karta SBS/serwer SBS/2karta SBS - switch - reszta komputerów.
Jeśli na 1 karcie jest adres 10.0.1.25 (WAN) a druga ma adres 192.168.16.2 to nie ma silnych, żeby DHCP z nadrzędnego routera zakłócał LAN. Jest możliwość, ze DHCP z SBSa zakłóca sieć zewnętrzną, jeśli DHCP w SBSie został źle skonfigurowany i próbował działać na 2 kartach.
Dopiero w drugim poście piszesz:
Cytat:
do niego zwykły switch 8 port, a do switcha SBS (2 karty sieciowe: LAN 192.168.16.2 oraz WAN stały IP 10.0.1.35) oraz inne kompy, które mają pobierać IP z RS'a.

Podsumowując, połączyłeś fizycznie dwie sieci do jednego switcha, i w takim wypadku serwery DHCP będą się wzajemnie zakłócać. Pomijam już to, że połączyłeś WAN i LAN serwera SBS w jednym switchu.
Czy potrzebujesz lepszego dowodu, że tak się nie powinno robić?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Wed Oct 20, 2010 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chwila, chwila...
Może nieprecyzyjnie to napisałem ale mam 2 switche. 1 w sieci LAN za SBSem. Do niego to podłączone są Stacje oraz SBS (karta LAN 192.168.16.2), druga karta 10.0.1.25 - do drugiego switcha, który jest za RS.

Najbardziej w poście powyżej Maćku zainteresowało mnie stwierdzenie, że SBS może "rozgłaszać się" na obie karty! Takie właśnie miałem wrażenie od samego początku. Czy mogę jakoś to sprawdzić?
_________________
http://gwb.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Oct 20, 2010 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spotkałem się z tym, że DHCP w Windows NT Server rozgłaszał się na obie karty, ale tam druga karta z reguły była dodana później.
Trzeba to sprawdzić - o ile pamiętam - we właściwościach samego dhcp i we właściwościach kart.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group