Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Programy do partycjonowania dysków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaki program do partycjonowania dysków u¿ywacie
Norton Partition Magic
16%
 16%  [ 2 ]
Acronis Disk
8%
 8%  [ 1 ]
Paragon Partition
16%
 16%  [ 2 ]
DyskPart - systemowyWindows
8%
 8%  [ 1 ]
inny
41%
 41%  [ 5 ]
Ranish Partition Managera
8%
 8%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 12

Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Dec 18, 2005 11:48 pm    Temat postu: Programy do partycjonowania dysków Odpowiedz z cytatem

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi najlepszych programów do partycjonowania dysków pozwalam sobie otworzyć dyskusję, która mam nadzieję przybliży ten dość często poruszany problem. Nie ma oczywiście nic specjalnego w tym zagadnieniu, zwłaszcza, że wiele dyskusji na ten temat już prowadzono. Niestety większość z nich nie dotyczyła serwerów i zastosowań w sieci. A tutaj już zastosowania wielu dostępnych programów stają się utrudnione. Dlatego może uda nam się wspólnie opracować swoisty ranking stosowanych programów, które obsłużą sieci Windows SBS NT, 2000, 2003, czy linuksowe.
Przyznam szczerze, że do tematu zachęciła mnie lektura ostatniego Komputer ¦wiat 25/2005, gdzie zaprezentowano pełną wersję Paragon Partition Menager 7. Tutaj też jest test i ranking większości znanych i popularnych programów do dzielenia dysków oraz okrojone ich wersje na płycie CD.
Chciałbym namówić moje szanowne koleżanki i kolegów do podzielenia się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Aby wypowiedzi miały określony wymiar i porządek proponuję wyraźnie określać rodzaj i wersję programu oraz system, na którym testowano program.

Jak wynika z opisów K¦ Paragon Partition Menager 7.0 ma kilka ciekawych funkcji:
- działa na większości systemów (jutro sprawdzę, czy dotyczy to również SBS2003)
- kopiowanie, usuwanie, zmiany nazw i atrybutów różnych systemów
- współdziałanie w tym zakresie windy z linuksem
- bootowalny dysk do tworzenia nowej partycji systemowej po awarii systemu
- możliwość zapisu istniejącej partycji na inny dysk lub na wolnej przestrzeni
- większość typowych operacji dla tego rodzaju programów

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Mon Dec 19, 2005 10:30 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Mon Dec 19, 2005 12:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paragon Partition Menager 7.0 - niestety nie działa na systemach serwerowych.
Ver Paragon Partition Menager 7.0 zamieszczona w K¦ jest zapewne tylko demo. Na takim demo można zrobić wszystko ale nie idzie zapisać tablicy partycji na dysk czyli praktycznie nie można zrobić nic. No chyba że K¦ ma jakiś układ z twórcami i to jest jakaś inna ver.
Chcąc być w zgodzie z prawem aby używać PM należy wydać trochę pieniędzy, co ze względu na to że takiego programu nie używa sie codziennie może sie wydać troszkę bezcelowe.
Dużym minusem programu okazuje sie fakt że czasem robi taką kaszane na dysku że nie idzie sie tego pozbyć niczym innym niż delpartem.
Delpart jest programem, który mimo że ma dużo mniejsze możliwości niż PM często staje sie być bardziej przydatny. Często okazuje sie że tylko on potrafi tak naprawdę usunąć to co na dysku pozostawiły Windowsowe narzedzia do partycjonowania które spotkamy przy instalacji systemów >= win 2000. Używania tych narzędzi szczerze odradzam.

Na serwerze można użyć wbudowanego windowsowego "Zarządzania dyskami"(jeżeli już mamy system) a jeżeli przygotowywujemy dysk pod niego to można zaopatrzyć się w jakiegoś linuksa live, odpalić go i tam podzielić dysk na partycje. Jeżeli na stacjach mamy windows 98 to warto użyć poprostu dosowego fdisk'a.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 19, 2005 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z dedykowanych osobnych rozwiązań zdecydowanie PowerQuest Partition Magic. Już od wersji 4 był bezkonkurencyjny. Z darmowych ewidentnie linuksowy fdisk (nieco żmudny w obsłudze, ale daje sobie radę ze wszystkim).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Mon Dec 19, 2005 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście korzystam z Ranish Partition Managera (przeważnie z Ultimate Boot CD). NIe zdaża mi się partycjować z koniecznością zachowania danych.
Później stawiam Windowsa, Linuxa lub oba razem i dokańczam ich własnymi narzędziami do formatowania (NTFS lub partycje linuxowe).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Czesław
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Feb 2005
Posty: 11
Skąd: BYdgoszcz

PostWysłany: Tue Dec 20, 2005 11:08 am    Temat postu: PM Odpowiedz z cytatem

Ja używam PM wersja 8 . Ma wszystkie opcje potrzebne do operacji na dyskach pod Windows / Linux . TYlko raz dysk siadł po tych operacjach - ale "niedopilnowałem słuchacza - no cóż - małolat" . Choc moj kolega mówi , że jak nie zepsuje to nie sie nie nauczy . Cos w tym jest
Pod niższymi wersjami PM nie mogłem wszytskiego zrobić
pozdrawiam Smile))
_________________
Czesław
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Wed Dec 21, 2005 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mialem najpierw PM 5 - brakowalo mi w nim opcji konwersji z NTFS na FAT32 wiec przeszedlem na PM 8 Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Sun Jan 22, 2006 11:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwykle używam FreeFdiska, DiskPart (Windows) a gdy zachodzi pilna potrzeba (rzadko) to Acronis-a z Pen-a lub PQM z dyskietki. Zwykle robię podział przed instalacją systemu a gdy mam kilka systemów to instaluję je w odpowiedniej kolejności (XP,9X,*UX) i korzystam z darmowego bootmanagera (BootEasy).

Dr
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Sat Jan 28, 2006 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z komercyjnych na pewno PM8, jest po prostu kozacki, a z darmowych linuxowy cfdisk, bardzo przyjazdy, obsługuje mnóstwo fs'ów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
fiesta
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Skąd: Dębica

PostWysłany: Tue Mar 27, 2007 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posiadam w swoich zbiorach płytę bootowalną z win XP BartPE i wśród programów tam się znajdujących jest Paragon Partition Manager 6.0.
I tu moje zapytanie:
Czy można wykonać tym programem (odpalonym z CD) bezpieczną zmianę rozmiaru partycji na serwerze SBS 2k. Pisząc "bezpieczna" nie mam oczywiście na myśli obaw o wyłączenie prądu podczas operacji repertycjonowania dysku.
Cool
_________________
Głupcem wolno być każdemu, ale pod jednym warunkiem: żeby nie dawał złego przykładu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
fiesta
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Skąd: Dębica

PostWysłany: Wed Mar 28, 2007 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edit:
Pacjent przeżył, lekarz też nie zemdlał przy operacji.
Cool
Repertycjnowania dysku serwera dokonałem z płyty bootowalnej Paragon Hard Disc Manager 8.0
Smile
_________________
Głupcem wolno być każdemu, ale pod jednym warunkiem: żeby nie dawał złego przykładu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group