Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Decyzje w szkole
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Hyde Park
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue May 25, 2010 9:58 am    Temat postu: Decyzje w szkole Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Dawno nie zaglądałem, ale tak mi dzisiaj ciśnienie podniosła jedna osoba, że postanowiłem swój żal wylać Smile
Czy u Was też istnieje stanowisko kierownika gospodarczego? No genialne stanowisko. Można podejmować decyzje o których się nie ma pojęcia. Np zakup routera. Można wywalić 500zł na zakup dobrego sprzętu, tylko po co liczyć się ze zdaniem kogoś kto wie coś więcej w temacie?
Ech krew mnie zalewa...
Padł router. Firma serwisująca, podłączyła jakiegoś pięknego Linksysa (jeden z tych co to dobra firma wypuszcza żeby ładnie wyglądał a niekoniecznie był solidny) i od tego momentu zaczęły się problemy z netem. Mulił jak diabli, zrywał połączenia itd. Zabrałem stary do domu, wymieniłem kondensatorki i działa, aż miło, wystarczy zmienić zasilacz na mocniejszy bo i kondensatory nieco inne. Tylko po co? Kiero się uparł, żeby nie podłączać go z powrotem bo nigdy dyrekcja nowego nie kupi. Myślę, ok, wreszcie będzie nowy, solidny sprzęt, z WLANem, grono się ucieszy, że netu bezprzewodowego. Wyszukałem Drayteka za nieco ponad 600zł, cud, miód i orzeszki na kilka lat. Dzisiaj widzę, że serwisanci podłączyli nowy sprzęt. Tylko zamiast 2910G, zakupiono 2910. Ponadto na pudełku jest podany 2910G i tylko naklejka z SN jest taki jak od 2910. Nie wiem czy Draytek tak robi, czy firma jakąś podmiankę strzeliła... Ok 100zł różnicy bez WLANu. Stary D-LINK świetnie sobie radził, najbardziej zależało mi na WiFi, co by nauczyciele mogli wreszcie korzystać z Netu na własnym sprzęcie bo szkolnego jak na lekarstwo.
Powiedzcie, że przesadzam, że uprzedzony jestem po prostu na kiero, bo zakup poczynił dobry...
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Tue May 25, 2010 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maku niestety szkoły są zakładami budżetowymi a obsada stanowisk.... Poczynając od dyrektora a skończywszy na sprzątaczce różna. Niestety jak pieniądze z budżetu to nie moje... wiec kupię.... Często tak się dzieje że jest coś dobrego w szafie lub ... u ... a barachło do edukacji> przecież to nie kierownik gospodarczy się z tym zmaga. Może warto zostawić ten router by zablokowana była sieć wówczas ktoś zastanowi się dlaczego??? Trzymamy kciuki za pozytywny finał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Mon May 31, 2010 9:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj kolejna rzecz. Uczniowie próbują logować się do serwera, ale idzie to jak krew z nosa. Kilka komputerów w ogóle po wpisaniu danych prawie stoi. Dysk coś tam mieli tylko. Okazało się, że firma serwisowa.. zmieniła wszędzie stałe ip na pobierane z serwera dhcp. Bez powiadamiania, bez konsultacji. Godzinę lekcyjną szlag trafił.
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon May 31, 2010 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Firma serwisowa grzebie w SBS? czy gdzie indziej? Jeśłi nie w SBS, to jaki ma to związek z logowaniem sie do SBS?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Mon May 31, 2010 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Firma serwisowa grzebie wszędzie. Akurat w tym przypadku zmienili adresy dns i ip na auto w stacjach klienckich.
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Mon May 31, 2010 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwne, bo u mnie wymieniali płytę głowną w serwerze i nawet sugerowałem, aby sprawdzili czy działa wszystko - odpowiedzieli, że to nie ich sprawa... komp się włączył i nawet nie czekali na jakies testy z mojej strony...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon May 31, 2010 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Akurat w tym przypadku zmienili adresy dns i ip na auto w stacjach klienckich

Czy jesteś pewny, tego co piszesz? W pracowniach z SBS defaultowym ustawieniem jest pobieranie przez stacje klienckie adresów IP z SBS. Na SBS jest domyślnie uruchomiony serwer DHCP. Z tego wnioskuję, ze ty coś pozmieniałeś i zastosowałeś zupełnie niestandardowe ustawienia. Jeśli nie poinformowałeś o tym firmy serwisującej, to ja się nie dziwię, uznali, że ktoś namieszał, bo nie wiedział - co robi.
A przy okazji to skoro już przy tym jesteśmy, to wyjaśnij, jakie względy kazały ci ustawić IP na stacjach klienckich na sztywno? Serio pytam.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze ustawienia na sztywno były zanim ta firma "przyszła". Po drugie tak, to ja zmieniałem ustawienia, ale kiedy ja gdzieś się pojawiam to nie zmieniam wszystkiego po swojemu, tylko przynajmniej konsultuję z tubylcami. Po trzecie DNS ustawiony ręcznie, bo na auto logowanie trwa ok. 10 w porywach do 15 minut. Co do sztywnych IP, może być jeden powód? Cytat twojej wypowiedzi ws. iTalc: "1. Należy zrobić coś, żeby numery IP w sieci były stałe dla wszystkich klientów.". Poza tym łatwiej mi zarządzać pewnymi sprawami kiedy wiem który komp jaki ma IP.
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie w dhcp zastrzeżeń (tak się to idiotycznie nazywa), czyli przyznanie określonych IP w zależności od MAC karty. Ponieważ w sytuacji gdy serwer dhcp nie wie o tym, że jakiś komputer ma ręcznie ustawiony IP, to może mu na siłę przyznawać inny, albo tez przyznać innemu komputerowi ten IP.

A teraz do rzeczy - rozumiem, ze szkoła zatrudniła firmę do zajmowania się sprzętem komputerowym. Wobec powyższego zdjęto z ciebie obowiązki administrowania pracownią, to w sumie nie taki zły pomysł.
Po prostu powinieneś jako nauczyciel do administratora z określonymi wnioskami dotyczącymi konfiguracji wystąpić na piśmie. Nie dlatego, żeby biurokrację popierać, ale żeby wszystko było jasne.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lepszym rozwiązaniem, wg mnie, jest ustawienie stałego IP, a na serwerze DHCP zastrzeżenie pewnej puli.
Co do firmy, szkoła cały czas ma z kimś podpisaną umowę. Jednak podział obowiązków jest kompletnie nieznany. Oni sobie, ja sobie. Ja robię tak aby się dobrze pracowało, oni tak, żeby im było łatwiej itd nie interesuje ich np instalacja konkretnego softu, a jedynie w przypadku problemów z kompem biorą go do naprawy i reinstalacji. Kiedy jednak próbowałem im przekazać co jest w szkole do zrobienia/poprawienia itd to okazuje się, że umowa jest tak sformułowana, że większość rzeczy nie należy do ich obowiązków. Właściwie nie wiadomo co należy... szkoda słów.
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do dhcp. To co według ciebie jest lepsze, to właśnie taka dwuwładza informatyczna, jak u was w szkole. Szef powinien być jeden - serwer dhcp. I to on powinien na stałe przydzielać numery IP. Fachowość rozwiązania w tym przypadku nie jest kwestią dyskusji tylko standardów. Jak się standardy łamie, to potem z tego Smoleńsk wychodzi.

Co do sytuacji w szkole, to sugerowałbym jednak poważną rozmowę z dyrekcją. Jeśli jest umowa z firmą tylko w zakresie serwisowania sprzętu, a nie funkcjonowania sieci lub pracowni, to wówczas odpowiedzialność za pracownię spada na ciebie. W takim układzie to ty wyłącznie decydujesz o kształcie pracowni.
Kompetencje jasno powinny być ustalone i dyrekcja powinna mieć tego świadomość. Trzeba się wykazać asertywnością.
Oczywiście w takim przypadku nie dawałbym nikomu haseł do serwera.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety w tym konkretnym przypadku umowa jest jaka jest i do końca roku tego się nie zmieni. Dyrekcja nie lubi zmian i woli trwać w tym co jest. W końcu nie ona się z tym użera.
Co do dhcp, to pokaż mi standard sieci opisujący wykorzystanie dhcp jako najlepszego rozwiązania. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości.
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście możesz pozostać przy swoim zdaniu. Każdy admin wie, ze mieszanie dhcp z ręcznym przydzielanym IP nie jest właściwe. Albo dhcp, albo wyłączone dhcp.
A odpowiednie wiadomości możesz sobie znaleźć w całym zestawie RFC dotyczącym dhcp:
http://www.iro.umontreal.ca/~kropf/ift-6052/notes/dhcp/dhcp-rfc.html
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maku
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Nov 2009
Posty: 56
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam więc też lekturę zalet stałego adresowania, znalezione na szybko więc może niezbyt profesjonalne jak dla Ciebie
http://compnetworking.about.com/od/workingwithipaddresses/qt/staticipaddress.htm
Może nie wiesz, ale właśnie z powodu potrzeby czasem używania jednocześnie stałych i dynamicznych adresów, zostały w routerach zaimplementowane możliwości wydzielenia zakresów IP których DHCP nie będzie brał pod uwagę podczas przydzielania
_________________
Hej, popatrz siostro, co z twoim bratem robią
Hej, czy na śmierć, czy na zatracenie wiodą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jun 01, 2010 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Następnym razem, jak podasz link, to przestudiuj jego zawartość:
Some network devices do not support DHCP. Using static IP address assignment for all devices on the home network guarantees to avoid potential address conflicts where DHCP may supply an address already assigned statically elsewhere.
Tu został podany zasadniczy powód używania statycznego IP konfigurowanego na urządzeniu klienckim
Serwery DHCP mają oprócz wielu opcjonalnych właściwości kilka ważnych i podstawowych features. Pierwszy to range, czyli zakres przydzielanych dynamicznie IP. Stosujemy go do okazjonalnie podłączanych urządzeń lub nawet dla urządzeń, które nie mają mieć dostępu do sieci, no i oczywiście wtedy, gdy IP nie ma znaczenia. Poza range można za pomocą dhcp przydzielać IP statycznie. Ma to istotne znaczenie, ponieważ przy zastosowaniu dodatkowo mechanizmu arp, można zapobiec samowolnym zmianom IP. Ustawianie statycznego IP na urządzeniu klienckim musi czasem być wykonane, bo jak już cytat wyżej podawał, urządzenie nie wspiera dhcp. Spotkałem się już z takimi np. printserwerami a także kamerami IP.
To tyle tytułem wyjaśnienia, bo pomyślałem sobie, ze ktoś tu może zajrzy kiedyś i będzie zainteresowany tym, jakie są standardy związane z dhcp. Ciebie zapewne nie przekonałem Wink - ale ja na tym kończę.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Hyde Park Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group