Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

po odbiorze ....
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Nov 26, 2005 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzilo mi raczej o jakiegoś linuksa z iXami, żeby nauczycielka mogła mieć dostęp do folderów uczniowskich:)

Jaką distro byś polecał?

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Nov 26, 2005 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy jeden. Skoro było to możliwe na Freesco, to jest możliwe na każdym innym linuksie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Nov 26, 2005 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mhm Smile Dzięki Smile
A mam jeszcze takie pytanko, ja zakładałem konta, po dwa, dla każdej klasy. Jest tego dość dużo. Czy każde konto będzie musiało mieć swój odpowiednik w koncie na serwerze(tzn. mam na myśli katalog w /home/ i wpis do /etc/passwd) ?

Mając dostępne 3 opcje, którą byście wybrali?
Opcja 1.
Wgrywam na nowo windows serwer 2003,kończy sie za pół roku co już jest zmartwieniem nowego nauczyciela i jego uczniów.
Opcja 2.
Wgrywam jakieś distro linuksa i konfiguruje domene na sambie. Mamy stabilny, szybki system, koniec problemów z zaporą, wszystko legalne, serwer można wykorzystać dodatkowo jako serwer www, ssh, ftp i poczty. Zostaje 'uwolniony' jeden komputer, na którym miało powstać NND, który można bez problemu zaadoptować na stacje i mamy dodatkowe miejsce(wgrał bym tam linuksa, a nóż jakiegoś ucznia zaciekawi). Po za tym brak problemu z licencjami na antyvirusy i system.
Opcja 3.
Wgrywam NT'ka 4.0 i mamy dziurawy, niestabilny system bez antyvirusa?

Jakaś inna opcja? Ew. Reanimacja starego serwera który stoi posłusznie w kącie. Efekty jeszcze gorsze niz w pkt 3.

Co proponujecie?

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 27, 2005 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak w skrócie...
Każdy użytkownik samby musi być użytkownikiem systemowym. Kolejność zatem jest taka...
1. Dodajemy użytkownika (adduser), nie musi miec on hasła (w /etc/shadow zamiast hasła możemy wstawić x)
2. Dodajemy użytkowniaka samby (smbpasswd -a nazwa).
3. Trzeba mięc odpowiednio przygotowany config.pol i w sambie dodane katalogi /netlogon oraz /profiles (ewentualnie również /public). Oczywiście można sobie zgrać odpowiednio pliki istniejące już w serwerze windowsowym.
Najnowsze wersje samby pozwalają na dość dobre emulowanie serwera windowsowego. W sytuacji nie posiadania licencji na serwer windowsowy, jest to na pewno niezłe wyjście.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Nov 27, 2005 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy masz Maćku, postawiony kontroler domeny na NND?
Bo tak sobie myśle, gdyby poprostu zrobić serwer bez X11, i obok postawić komputer który byłby tkz 'komputerem nauczycielskim'?
Wtedy ten komputer miałby bardzo dużą wydajność i można by postawić tam kilka ciekawych usług. (to jest jakiś P4 z 512 ram, 40 gb dyskiem - jak na standardy w mojej szkole to dobry komputer, wczesniej serwerem byl Celeron 400 - jak na stacjach Wink )

Jeżeli masz na NND sambe kontrolującą domene, to czy jest możliwe żebys podesłał mi pliki konfiguracyjne? Albo jeszcze inaczej, czy na innej dystrybucji te pliki byłyby takie same? Mam stacje na W98Se.

Jak wygląda wtedy windows na stacjach? Instalujesz z jakis obrazów? Zabezpieczenia są kontrolowane przez serwer czy ustawione lokalnie? Jak wygląda z userami na stacjach?

Chętnie poznałbym też zdanie Mirka(jako zwolennika window$ów Wink ) na temat kontrolera domeny na linuksie.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Nov 27, 2005 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam obecnie samby na NND. Jednak wg mnie dystrybucja nie ma tu najmniejszego znaczenia.
Generalnie to podstawowym elementem zabezpieczenia sieci byłaby porządna bramka do internetu (cos takiego jak zostało postawione u Mirka). Dalsza część jest kwestią wyboru, nawet stary NT będzie sobie dawał radę z zarządzaniem kontami na windowsach, ale rzecz jasna może to też być samba, zarówno na NND jak i na osobnym komputerze z linuksem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Czesław
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Feb 2005
Posty: 11
Skąd: BYdgoszcz

PostWysłany: Mon Nov 28, 2005 7:02 pm    Temat postu: Cenzor instalacja na stacjach uczniowskich Odpowiedz z cytatem

Witam !
Właśnie dzisiaj w nowej pracowni próbowałem zainstalować w/w program.
(Cenzor instalacja na stacjach uczniowskich)
Niestety postepująć zgodnie z intsrukcją nie udało mi sie to wykonać . 1.Trzeba byc na login administartor
2. Na stacji uczniowskiej na tym loginie nie mam internetu , więc nie można dokonać pełenej instalki . ( na hasle dowolnym innym - nauczyciel 001n student001n jest interenet .

Jestem początkowym administartorem SBS 2003 więc proszę o podpowiedź .

Czesław
_________________
Czesław
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serwer windowsowy tez mozna wykorzystac jako min. serwerek WWW (ISS - może nie najlepsze rozwiązanie ale jest taka możliwość Wink ).

natomiast co wybrać:
kwestia gustu i sytuacji ktore rozwiazanie jest lepsze (a stawiałbym też na wiedzę nowego opiekuna - jeśli nie będzie wiedział jak pracować na serwerze linuxa to stawiam na serwer windows, z drugiej strony jeśli będzie więcej potrafił zrobić na windowsie wtedy linuxa). Jeśli opiekun umnie się poruszać w danym systemie, myśle, że znajdą się ludzie którzy pomogą mu rozwiązać każdy problem nie zależnie od tego jaką opcję wybierzesz Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesław w koncie administrator stacjaxx w sieci musisz ustawić polaczenie lokalne: sbs2k i potr 8080. Przynajmniej w 2000 serwer tak było.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Mon Dec 05, 2005 10:25 pm    Temat postu: Wirtualny nadzor i problemy z Ghostem ..... Odpowiedz z cytatem

Witam !
Dzisiaj chcialem w nowej pracowni zrobic 2 rzeczy .
1. Ghosty z płyty bootowalnej - stacji klienckich i serwera .
2. Wirtualny nadzor i reszte . z pakietu .
Miałem problemy .
ad1 . kompy ( SBS i stacje tez ) po odpaleniu z cd bootowalnego nie widzą dysku c: hmmm i nie wiem jak zrobic obrazy - nie mam doswiadczenia z SBS - 1 raz mam tak pracownie . ( kurs mam w styczniu z SBS) . W dodatku pisze mi jakis błąd w trakcie odpalenia Ghosta .
ad2. zainstalowalem te programy z nadzoru - z firmy M& M studio - to te co wylosowłem u Mirka w Kesowie ). Mysłąem ze jak licencja to licencja - a one po instalce pisze mi głuio ze na 2 stacje moge tylko zainstalwoac a resztze kupic hmmmmmmm . chyba nie tak mialo byc . a poza tym program a włąsciwie w instruckji pisze troche nie powiem ze glupio - ze nie trzeba nic konfigurować . W praktyce jest inaczej .
Na stacji owszem udało mi sie zrobić : ustawić program wymieniony w zaporze jako wyjątek i ustawić odpowiedni folder z $ jako ogólnie dostepny . Ale na serwerze nie . Nie wiem gdzie to szukać na nim , mimo że prezjrzałem wszytskie opcje na adminie . Proszę o podpowiedź .

Andrzej
Andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Dec 06, 2005 7:29 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Ad1.
Dołączyć dodatkowy dysk lub utworzyć nową dodatkową partycję FAT 32. po tym dopiero odpalić Ghosta
Ad2.
Licencja jest jedna i nie ma znaczenia ilość kompów. Należy pobrać aktualizację z netu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Dec 06, 2005 4:21 pm    Temat postu: ghosty w siewci Odpowiedz z cytatem

Mirku !
Nie o to mi chodziło - takie obrazy robiłem w starej pracowni na "rzęchach" bez SBS - ianczej sie nie dało . Myśłalem , że jakoś po sieci można porobić obrazy z serwera . ( stacji i serwera )

Andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Dec 06, 2005 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otóż można.
Nie można zapisać obrazu na dysku którego obraz sie robi.
Żeby zrzucić coś przez sieć podłączamy 2 kompy między sobą (bez serwera).
Wtedy opcja ta będzie działać.

Wydaje mi się żę nie idzie zrobić obrazu tak żeby ghost sie zalogował do domeny.

Pozdrawiam Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Dec 07, 2005 11:26 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Obrazy możemy robić przez sieć. Dotyczy to zarówno ghosta, jak i narzędzi Windows Server 2003.
O obrazach w SBS 2003 pisałem już w poprzednich postach. Dodam tylko, że wykonujemy je właśnie przez sieć, ze stacji na serwer.
Ghost posiada wiele narzędzi tworzenia przez sieć. W starszych wersjach np. Ghost 7.0 mamy kreator Ghost Boot Wizard, który tworzy dyskietki startowe do różnych zadań klonowania. Są to:
- Boot Disk with CD-R/RW, LTP lub USB
- Peer-toPeer Network Boot Disk
- CD-ROM Boot Disk
W nowych wersjach tzn. Ghost 2003 mamy jeszcze więcej możliwości tworząc obrazy pod Windows, co umożliwia tworzenie ich w czsie rzeczywistym (bez restartu) również na serwerze. Nie są potrzebne też dyskietki startowe. Jeśli jest potrzeba pracy pod DOSem też mamy taką możliwość. Słowem "pełen serwis"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Dec 08, 2005 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po odbiorze...

Dostaliśmy, instalatorzy przyjechali, dość szybko sie uwineli i pojechali.

Cenzora nie zainstalowali bo uniemożliwia on skanowanie. Moze to nawet i lepiej.

Komputery stoją, są dość niezłe chociaż windows xp od samego początku zaczął mnie denerwować.

Ciekawą sprawą jest to że na Office nie mamy licencji. Tylko kopie licencji zbiorczej wystawionej dla menu na której nie ma napisane ile dostaliśmy pakietów, jakich itd.

No ale co tam.Całość instalacji wykonana nieźle, niestety nie mogłem z przyczyn losowych przy tym byc.

Panowie podobno bardzo sympatyczni i zaznajomieni z tematem Smile

Chociaż 'puszke' z hubem przykręcili w najgorszym możliwym miejscu w całej bibliotece Wink

Zobaczymy jak to sie będzie sprawować Smile Ale drukarka super Wink


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group